יום שישי, יולי 19, 2024
מִלחָמָה

המשלחת הנאצית בחיפוש אחר תרבות ארית אבודה

דם רב מדי שפכה הכנסייה הקתולית בימי הביניים, בבואה למגר כיתות מינים נוצריות ובני דתות אחרות. קתרים (catharism) היו בני כת של נוצרים רודפי שלום שחיו בדרום צרפת ועסקו בידיעת הנסתר. ב-רומא ראו בהם כופרים והחליטו לטהר את אירופה מאמונתם. בשנת 1244 צרו הצלבנים על מצודת מונטסגור (montségur) שהוקמה על אחד מהרי הפירנאים. היא היתה מרכז פעולתם של הקתרים וכשכבשו אותה הצלבנים, הם העלו את כל יושביה בלהבות. הכובשים חיפשו אוצר נסתר במשך ימים רבים, אך מעולם לא מצאוהו. ברבות השנים נפוצה שמועה שמא מדובר בגביע הקדוש של ישו.

בסתיו 1931 הגיע צעיר בן 27 לחקור את חורבות מונטסגור. הוא ביקש למצוא רמזים לחייהם הנשכחים של הקתרים. שמו היה אוטו ראן (otto rahn), סופר והיסטוריון גרמני שדיבר צרפתית היטב. עוד בטרם הגיע למורדות ההר כבר ידע רבות על ההיסטוריה של המקום. הוא האמין שפולחנם של הקתרים במונטסגור התבסס על הגביע הקדוש, וכי מונו להיות שומריו של סוד עתיק יומין. במשך שבועות אחדים בילה בין החורבות ובתוך המערות הענקיות שלמרגלות ההר, בתקווה שימצא סימנים כלשהם בכתובות שכיסו את הקירות. לאחר שהחיפוש הקדחתני לא העלה דבר, הוא נאלץ להפסיקו מאוכזב למדי.

אוטו ראן

אוטו ראן שב לגרמניה והעלה את מחקריו על הכתב. הוא תכנן לשוב למסע חיפושים נוסף, וקיווה כי ספרו “מסע הצלב נגד הגביע” יאפשר לו לממן זאת. בגרמניה עלו הנאצים לשלטון והצרות הוסיפו והתרבו. הספר לא נמכר בעותקים רבים כפי שציפה, והוא שקע במחשבות נוגות על ימיהם האחרונים של הקתרים. הוא סבר שבזמן שהצלבנים החריבו את המצודה, הצליחו כמה מן הנזירים להימלט אל המערות, ואולי שם הסתירו את הגביע הקדוש. לו אך ימצא את הגביע, יוכל לאחד את אירופה השסועה מבחינה פוליטית ודתית, ולהביא לסובלנות כלל עולמית ונצחית.

בשנת 1935 קיבל במפתיע מכתב מאדם שהתרשם מספרו אודות הגביע הקדוש, ורצה לממן מחקר נוסף בנושא. היה זה היינריך הימלר ראש האס-אס. לאוטו ראן התחוור לדעת שהנאצים אינם מעוניינים במסר של שלום ואהבה חובק עולם כפי שציווה ישו, אלא רצו להשתמש בכוחו המאגי של הגביע כדי לטהר את הגזע הארי. הימלר בטוח היה שהגביע הקדוש ייפול בקרוב לידיו, ואף בנה מחדש טירה מ-ימי הביניים בולסבורג (wewelsburg), לצורך פגישות עם קציניו סביב השולחן העגול, בדומה לאבירי המלך ארתור.עוד בטרם הצטרף למפלגה הנאצית בשנת 1925, כבר היה הימלר חבר באגודה הגרמנית “thule” (על שם הארץ המיתית hyperborea-thule). חברי האגודה הזדהו כצאצאי הטווטונים, אותם שבטים שהביסו את הלגיונות הרומאים בעת העתיקה. את האגודה ייסד בשנת 1910 felix niedner שביקש למצוא את שרידיה של יבשת אטלנטיס. חברי האגודה האחרים היו עסוקים בחיפוש אחר אנשים שמוצאם מן הארץ המיתית. הם סברו שאלה נמנים עם צאצאיהם של גזע האדונים, ואשר שומרים על זהותם החשאית, כי עליהם הוטל לשאת סוד מיסטי הידוע רק להם. בספרו הבדיוני “the coming race” משנת 1871 תיאר הסופר הבריטי אדוארד בולו’ר-לייטון (edward bulwer-lytton) את האנשים האלה כמי שניחנו בכוח פסיכו-קינטי (vril-ya).הרעיון של אנשי-על (ubermensch בגרמנית) היה חביב על פילוסופים רבים בתחילת המאה ה-20, ואפילו פרידריך ניטשה הגה בכך לא פעם. לא מעט אנשים תהו כיצד יכלו האינדיאנים להקים מקדשים מפוארים במכסיקו. הם הניחו כי חכמים נורדים סייעו לתכננם. הפילוסוף האנגלי יוסטון סטיוארט צ’מברליין (houston stewart chamberlain) אף האמין כי לגזע הארי מעלות רבות שחסרות אצל בני הגזעים האחרים. חיזוק נוסף קיבלו אוהדי הרעיון מתורת דארווין, כשאמצו אותה שלא בשלמותה. לטענתם היו בידם ראיות אבולוציוניות המצביעות על כך שהגזע הארי הוא השליט העליון של שושלת האדם. כמן כן, הרבו לטעון כי בטבע לא שורדים הגזעים החלשים, ולכן ראוי לטפח את הגרמנים בשל יעילותם.

הימלר קרא אם כך להקמת הרייך השלישי שישלוט על העולם. תוכניתו היתה להחליף את הנצרות המושתתת על היהדות בתרבות הגרמנית. הוא לא היה מוכן לקבל את אברהם, יצחק ויעקב כאבות האומה שאליה השתייך. במקומם התעקש למצוא אבות נורדיים, אך נשתכח ממנו כי אם היה מצליח, היו אלה נוודים שהתגוררו באוהלים, בעוד העברים הקימו באותה עת עיר לתפארת בירושלים. היטלר, לעומת זאת, סבר שאי אפשר להקים רייך בן אלף שנה, אם אין לו מורשת להתבסס עליה. הימלר הבין את הרמז של מנהיג מפלגתו והחל לפעול בנידון.

בשנת 1935 הקים האס-אס את “הקרן לחקר מורשת האבות” (ahnenerbe forschungs und lehrgemeinschaft). מטרת החברה היתה לחקור בשיטות מדעיות הנהוגות באנתרופולוגיה ובארכיאולוגיה את הגזעים השונים של האדם, כדי למצוא הוכחות מוצקות לקיומו של הגזע הארי כבר בראשיתה של האנושות. היתה זו תוכנית מחושבת היטב שנועדה לשכתב את ההיסטוריה. לפי הימלר, האימפריות המצליחות של אשור, בבל ופרס נוסדו בעזרת בני הגזע הארי, ועתה הוא חיפש עדויות מפוקפקות לשם כך. בהשראת מייסד אגודת “thule” ביקשו הנאצים להתחיל בחיפושים באטלנטיס, אותה מיקמו בין גרנלנד לאיסלנד. karl haushofer סבר שהמפתח לכל התשובות נמצא דווקא בטיבט. הוא היה זה שתמך בחוקר השבדי השנוי במחלוקת סוון הדין (sven hedin). הדין זכור בעיקר על כך שהיטלר הזמינו להכריז על פתיחת המשחקים האולימפיים ב-ברלין 1936.

המשלחת סיימה את מסעה בטיבט

גם פילולוגים שתהו על מוצא השפות ההודו-אירופאיות, סברו שיש קשר בין השפה הגרמנית לשפות המדוברות בתת-היבשת ההודית. גם צלב הקרס עצמו הוא סמל הודי עתיק יומין המציין שגשוג והצלחה. עד ימינו אפשר לראותו ברחבי המזרח הרחוק. המקומיים כלל לא נותנים את דעתם כי סמל זה, שאומץ על ידי הנאצים, מציין את שיא הרשע בעיני בני המערב. את הדגל הנאצי קבע היטלר בשנת 1920 לפי המלצתו של friedrick krohn, חבר אגודת “thule”. צלב הקרס היה גם סמלו המסורתי של תור, אל הרעם הנורדי, ולכן היווה חוליה מקשרת בין הנאצים לאלים. במהרה היטשטשה המיתולוגיה והפכה להיסטוריה גלויה.את המשלחת שיצאה לדרכה באפריל 1938 הוביל ארנסט שאפר (ernst schäfer), הרפתקן גרמני שהספיק לערוך שני מסעות קודמים באזור. הוא עסק בעיקר בחיפוש אחר יטי איש השלג. האגדות המקומיות סיפרו שמדובר בפרימט גדול, שאולי מהווה את החוליה החסרה בין הקוף לאדם. בסופו של דבר הגיע למסקנה שמדובר בתת-מין של דוב שאינו ידוע למדע. שאפר נעזר בחוקר הטבע, ארנסט קראוסה, ובגיאוגרף קארל וינרט. אנתרופולוג המשלחת, ברונו בייגר (bruno beger) התייחס בכל הרצינות למשימה שהוטלה עליו, והחל לערוך סקר אוכלוסייה. הוא היה משוכנע שבני הגזע העליון מחויבים היו לגור בגג העולם, ולכן חיפש סימנים לתחילת השושלת הארית בהרי ההימלאיה. כדי למצוא אותם הוא חקר גולגולות של תושבים מקומיים, בתקווה שכך יתברר הערבוב בין הגזע המונגולי לגזע הלבן.

המשלחת סיימה את מסעה בטיבט באוגוסט 1939. כמה ימים לאחר מכן פרצה מלחמת העולם השניה, ולגרמנים התאפשר ליישם את תורת הגזע על ידי טיהור אתני שבמהלכו נרצחו מיליוני בני אדם. את חקר הגזע הארי הקפידו הנאצים להמשיך במחנות הריכוז בשיטות מפלצתיות של ממש, כאשר בייגר נקרא מדי פעם לסייע. כעבור שנים נגזרו עליו 36 חודשי מאסר. השואה אמנם זעזעה את העולם, אך לא בגלל השלכות תורת הגזע פסל המדע את כל מסקנות הנאצים. בדיקות גנטיות מתקדמות הפריכו לחלוטין את התיאוריה שקיים גזע ארי של בני אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *