אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עודד רוט


עודד רוט's picture

דף משתמש

עודד רוט אסיר תודה למפתחי ויוזמי אוטוסטרדת המידע על שנתנו לו, כמו לרבים אחרים בעולם, אפשרות גישה לעושר של מידע ותוכן רוחני בלתי נדלה, הזדמנות להיות חלק מרשת עצומה של תרבויות ודרכי חשיבה שונות ומגוונות וסיפוק יצר הסקרנות. הכרת תודה זו הובילה לרעיון ולאמונה כי ניתן לחקות את הצלחתה של אוטוסטרדת המידע גם לתחבורה הקרקעית הפיזית, ובכך לתרום ליצירת עושר חברתי בלתי אמצעי, לשפר את חופש התנועה וליצור אמצעי חדש לתנועה בטוחה, יעילה, זולה, בעלת טביעת רגל צנועה על סביבתה, ושוויונית הרבה יותר מזו הקיימת. אמונה זו הובילה לחקר ולמחשבות שונות בנוגע לתרבות האנושית הרוחנית והחומרית וקשרי הגומלין בין הרוח לחומר, בעיקר סביב נושאי מדיניות התחבורה ויישומה. החזון מופיע באתר transportationet.com, והוא הוביל לחיבור הספר "פרשת דרכים, משפט, תנועה ותחבורה", העוסק בעיקר בשאלות של מדיניות תחבורה, פרשנותם ופתרונות של בעיות אלו בעזרת חשיבה משפטית, מהעבר הרחוק והקרוב.
אי-מייל: 

History

Member for
10 years 11 months

מאמרים מאת

וול סטריט, 1867. משמאל - בניין הבורסה

הגברת באדום של וול סטריט

פורסם: 02/05/2017 - 12:27
במקביל למלחמת האזרחים בארצות הברית צמחה הבורסה לניירות ערך בוול סטריט ובשנת 1860 היא הייתה השוק הפיננסי השני בגודלו בעולם. באותה תקופה הבורסה התנהלה בניו-יורק באופן עצמאי ללא חקיקה מכוונת וללא פיקוח פדרלי או מקומי. הסביבה בה פעל שוק ההון הצעיר הייתה סביבה קפיטליסטית טהורה חסרת מעצורים ומושחתת

הפרטה, הלאמה או החמצה

פורסם: 01/31/2017 - 12:52
מסילות הברזל החלו את דרכן ברחבי ארצות הברית כעסקים פרטיים שפעלו מכוחם של זיכיונות הפעלה שכללו הענקת זכויות דרך ברצועות קרקע עליהם הונחו המסילות, וזכויות בקרקעות לצורך הקמת תחנות רכבת, מחסנים ומתקני תחזוקה. רוב ההשקעה הכספית בפיתוח הרכבות מומן בכספים שגויסו בשוק ההון וחלק ממנה היה מענקים מקומיים מערים ועיירות שחפצו בקשרי תחבורה מתקדמים לסביבתם.

"חוק מור"

פורסם: 01/22/2017 - 12:27
גורדון מור, היה מנהל בחברת "מחקר ופיתוח מוליכים למחצה פיירצ'ילד" ומאוחר יותר אחד ממייסדי חברת "אינטל". בשנת 1965 פרסם מור מאמר על עתיד תעשיית המוליכים למחצה. מור ציין במאמר כי מאז שפותח אב הטיפוס של השבב הראשון - שיוצר ב1959- המורכבות של מרכיבי המוליכים למחצה במחיר מינימלי הוכפלה מידי שנה
ג'ון דיר (1804-1886)

ג'ון דיר: טרקטורים ושוויון

פורסם: 01/18/2017 - 10:42
בשנת 1837 נפח בשם ג'ון דיר, שהתגורר אף הוא באילינוי, ייצר ומכר מחרשות מתכת. בשנת 1868 הוא ייסד חברה שעסקה במיכון חקלאי ונקראה על שמו. שתי היוזמות המקומיות הפכו לסיפורי הצלחה העומדים במבחן הזמן קרוב ל – 150 שנים ולשתי חברות ענק
Thomas Davenport (9 July 1802 – 6 July 1851)

תומאס דייבנפורט – הסטארט אפ החשמלי הראשון

פורסם: 01/12/2017 - 10:30
דייבנפורט זכה לתהילה זמנית והציב מעבדה וסדנה ליד "וול סטריט" בתקווה למשוך משקיעים לפיתוח המצאתו. כדי לשווק את המנוע דייבנפורט ייסד עיתון משלו בענייני אלקטרומגנט ומכניקה. מכונות הרוטציה של העיתון פעלו כמובן בעזרת מנוע חשמלי.
את המונח "רפובליקת בננות" תבע הסופר האמריקאי או. הנרי (ויליאם סידני פורטר) 1862-1910

רפובליקת בננות

פורסם: 01/09/2017 - 11:27
"רפובליקת בננות" הוא כינוי גנאי למשטר חברתי-מדיני כושל, שמקורו בהונדורס של סוף המאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים. הונדורס התברכה באדמה פורייה ואקלים מתאים לגידול בננות, אך כנראה שהלך הרוח החברתי-תרבותי בהונדורס יצר קרקע לשחיתות, עצלות העדר יוזמה ודיכוי רבים על ידי מעטים.
נמלים

מחכמת הנחיל לבינה מלאכותית

פורסם: 01/08/2017 - 12:41
בהשראת קן הנמלים פותחו ומפותחים אלגוריתמים שונים לפתרון בעיות כמו מציאת המסלול האופטימלי של סוכן נוסע הנדרש לעבור בנקודות שונות, ניתוב, מיתוג והעמסת מטענים ברשתות תקשורת ותחבורה, איכון מידע ברשת האינטרנט, סריקת שטח נתון, צביעה או כיסוח דשא, גילוי מוקשים או איסוף מידע מודיעיני בשדה הקרב.
רכבת מתחילת המאה העשרים

אמטרק - חברת הרכבות

פורסם: 01/08/2017 - 11:34
פעמים רבות המציאות עולה על הדמיון. בארה"ב - מעוז הקפיטליזם הליברלי - פועל מונופול סוציאליסטי המצוי במשבר כלכלי מתמשך וזוכה בחירוק שיניים לתמיכה כספית של הממשל. המשבר של חברת הרכבות האמריקאית “AMTRAK” מעורר מחשבות על חלוקת העולם לשחור ולבן, לקפיטליסטים ולקומוניסטים, למפריטים ולמלאימים. נראה שלפעמים צבעו של "שביל הזהב" הוא אפור.
עבודה מהבית: יוממות תקשורתית

עבודה מהבית: יוממות תקשורתית

פורסם: 06/24/2013 - 15:20
בעשור האחרון ניכרת בעולם מגמה ברורה של עלייה בהיקף התופעה של עובדים המבצעים את עבודתם, באופן מלא או חלקי מבתיהם, או ממרכזי תקשורת מחוץ למקומות עבודתם הקבועים. עובדים אלו, המקושרים למקומות העבודה באמצעי תקשורת, מכונים "יוממי תקשורת". "יוממי התקשורת" מפחיתים מהלחצים על תשתיות התחבורה ועל אמצעי התחבורה, וראוי שמדיניות התחבורה הציבורית תתייחס לתופעה זו.
רכבות קלות: הכל או כלום

רכבות קלות: הכל או כלום

פורסם: 06/05/2013 - 17:01
לרשתות רחבות של תחבורה ותקשורת יתרונות בסדרי גודל מעריכיים לעומת מסדרונות בודדים או קטועים. תופעה זו באה לידי ביטוי בתועלת נמוכה של מסדרונות בודדים של קווי רכבות קלות לעומת תועלת גבוהה של רשתות עירוניות. מכאן שבדרך הכלל אם לא נבנית רשת רכבות עירוניות מקיפה עדיף לא לבנות כלום. בימינו רשתות התחבורה בערים מבוססות בעיקר על רשתות כבישי אספלט המכסות את המרחבים העירוניים באופן מקיף ומקושרות לנתיבי גישה בין עירוניים. רשתות תחבורה אלו משמשות בעיקר כלי רכב פרטיים, ובנוסף להם כלי רכב ציבוריים הנעים על צמיגי גומי, ובהם אוטובוסים ומוניות.
גשר שער הזהב - סן פרניסיסקו קליפורניה

גשר שער הזהב: לקחי זהב מגשר אגרה

פורסם: 05/26/2013 - 12:46
הקמת גשר "שער הזהב" על מי סן פרנסיסקו יכולה לשמש מקור השראה לאופן שבו יש להקים ולממן בניית תשתיות באמצעות אגרות שימוש. גביית האגרות לאחר סיום פירעון עלויות הבניה, יכולה ללמד על הנטייה לשמר ולהנציח אגרות דרכים למטרות זרות. החל מהמחצית השנייה של המאה התשע עשרה הועלו מעת לעת רעיונות להקים גשר על מיצר "שער הזהב" במפרץ סן פרנסיסקו. בשנת 1920 הרעיון החל לקרום עור וגידים מעשיים, כאשר הושלם סקר גיאודטי שבדק היתכנות הנדסית של ביסוס גשר באזור, ונערכו בחינות של ההיתכנות ההנדסית והכלכלית של הקמת הגשר.
הרכב של ניקולה ג'וזף קוניו

חוט שני מתחבורת העבר לתחבורת העתיד

פורסם: 05/20/2013 - 15:30
הגלגל נחשב לאחת ההמצאות או התגליות הטכנולוגיות החשובות של האנושות. ארכיאולוגים מעריכים שעגלות רכובות על גלגלים נבנו כבר לפני כ- 7,000 שנים, אך נדרשו כחמישים מאות עד שהרומאים פרסו תשתית רחבה שנדרשה לשרת את הגלגל כאמצעי תחבורה יעיל. נראה כי טכנולוגיית הגלגל לא הייתה מספקת כדי להפוך למכשיר תחבורתי עממי מוצלח – נדרשה גם חכמה מדינית וחברתית. הזמן הממושך שחלף בין קיום הטכנולוגיה ליישומה הציבורי הוכיח כי תבונה מדינית או חברתית היא לעיתים נדירה או קשה לביצוע מתבונה טכנולוגית
רשיון נהיגה: ניטור נהיגה לאחר ההוצאה

רשיון נהיגה: ניטור נהיגה לאחר ההוצאה

פורסם: 05/13/2013 - 17:11
משעה שנהג מקבל רישיון נהיגה לאחר מבחן מעשי קצר ועובר את תקופת ההכשרה של "נהג חדש" אין אמצעי בקרה ומעקב אישיים אחרי הרגלי הנהיגה שלו וכשירותו לנהוג. מרבית הנהגים מקיימים נהיגה סבירה וזהירה המותאמת לתנאי הדרך, אך קיימים נהגים היוצרים סיכונים גבוהים לסביבתם ולעצמם. כישורי נהיגה של בני אנוש עלולים להידרדר כתוצאה מהתפתחות מחלות גופניות או נפשיות, משינויי מצבי רוח בני חלוף, מפיתוח הרגלי נהיגה פזיזים ומסוכנים כתוצאה ממשברים או לחצים אישיים, או מרכישת עזות מצח וביטחון עצמי מופרז.
ברבור שחור

מחדל המחקר והפיתוח בתחום התחבורה בישראל

פורסם: 04/23/2013 - 13:13
השקעות במחקר ופיתוח עתידי נחשבות כנושאות סיכונים שבצידם סיכויים לתשואה גבוהה. מדינת ישראל השכילה להשקיע במחקר ופיתוח בענפי האלקטרוניקה והתקשורת, אך בתחום התחבורה קיים מחדל מתמשך של העדר חשיבה והשקעות במחקר ופיתוח. אחד הגורמים המשמעותיים המבדילים בין תרבויות מתקדמות לתרבויות נחשלות הוא היקף החדשנות המדעית והטכנולוגית והכושר לאמץ שינויים חדשים המשפרים כושר קיים. בכוחה של חדשנות מועילה להעניק עליונות טכנולוגית וכלכלית ולכן לאורך ההיסטוריה האנושית פיתוח ואימוץ טכנולוגיות חדשות מאפיינים אימפריות כלכליות וצבאיות.
טרמפים ורשתות חברתיות

טרמפים ורשתות חברתיות

פורסם: 04/02/2013 - 18:08
תופעה של נסיעה בטרמפים הייתה מקובלת בעולם המערבי בשנות השישים והשבעים של המאה העשרים על בסיס אמון ותחושת לכידות חברתית. הטרמפ הוא ביטוי של עזרה הדדית ויש בו יתרונות רבים. נהגים הנוסעים ליעדם כשלצידם מושבים ריקים מארחים לנסיעה טרמפיסטים מזדמנים. העמסת טרמפיסט בעלת עלות שולית נמוכה לנהג, מחד, ומאידך, מסייעת לטרמפיסט לנוע ליעדו בזול ופעמים רבות באופן זמין ונוח יותר בהשוואה לחלופות אחרות. הטרמפ מארח חברה לנהג או לטרמפיסט הבודד, מקל על נסיעות משעממות ועשוי לשפר את הביטחון של הנהג והטרמפיסט
טוקיו - מבט ממסילת הברזל

יפן: פיתוח רכבות – מוסר השכל

פורסם: 03/17/2013 - 16:54
בשונה מהמקובל בעולם המערבי, בבירת יפן פועלת רשת מסועפת של רכבות נוסעים ציבוריות ופרטיות, המספקת רמת שירות גבוהה ומקיימת את עצמה באופן כלכלי, ללא תמיכות ציבוריות. האם ניתן לחקות בישראל את הצלחת רשת הרכבות של טוקיו? מרבית קווי רכבות הנוסעים בעולם המערבי סובלים ממחלות שונות שהתסמינים שלהן מתבטאים בקשיי קיום כלכליים ותפעוליים. קשיי קיום כלכליים מזינים מעגלי היזון חוזר שלילים עם קשיים תפעוליים, ותפעול קווי רכבות בתנאים של מחסור במזומנים מותח את ניהול הרכבות בין דרישות סותרות שקשה להגשימן.
מזון מהיר - מזון בתנועה

מזון מהיר - מזון בתנועה

פורסם: 03/03/2013 - 17:56
חלק ניכר מהתנועה האנושית נעשית על ידי לקוחות הנעים לספקי מוצרים ושירותים המשתמשים ביחידות קרקע קבועות. קיימת אפשרות הפוכה אך פחות נפוצה – ספקים ניידים הנעים ללקוחותיהם. כלי רכב המהווים בסיס לשירותי מזון ניידים מדגימים את היתרונות הגלומים באפשרות זו. כלי תחבורה המספקים שירותי מזון ניידים פועלים במקומות שונים בעולם ובארץ, ומספקים ללקוחותיהם מענה בגומחות שוק מוגבלות. במקומות מסוימים בעולם חלק משירותים ניידים אלו זכה בשנים האחרונות לתחייה. נפרט גומחות שוק בהם פועלים שירותי מזון ניידים.
אופניים - פתרון בעיית הצמתים העירוניים

אופניים - פתרון בעיית הצמתים העירוניים

פורסם: 02/17/2013 - 14:25
צומת תנועה הוא נקודת מפגש בין כיווני נסיעה מנוגדים ולכן הצמתים הופכים באורח תדיר לצווארי בקבוק המעכבים זרימת תנועה, ולעיתים גורמים פקקי תנועה העוצרים תנועה למשך פרקי זמן ארוכים. מפגשים בין כבישים צולבים מקימים מערכים של ניגודי תנועה מורכבים יותר מאלו הנתפסים בתחושות האישיות של מרבית המשתמשים בדרכים. הצטלבות שגרתית בין שני כבישים ניצבים הנפגשים בצומת בעל ארבע זרועות יוצרת לא פחות מ- 36 נקודות אפשריות למפגשים שונים בין כלי רכב מנועיים, ונקודות מפגש רבות נוספות בין כלי רכב מנועיים לבין הולכי רגל.
התנגדות להליכה: העדר סיבולת, סובלנות וסבלנות

התנגדות להליכה: העדר סיבולת, סובלנות וסבלנות

פורסם: 01/24/2013 - 16:50
התנועה האנושית הטבעית היא הליכה רגלית, אך בעולם המודרני ההליכה מתחרה בתחליפי תנועה יעילים שלא בדרך הטבע. מאז שפותחו אמצעי תנועה מכאניים ומנועיים הסתבר לאדם כי כושר התנועה הגופני נחות לעומת הכושר המכאני שפותח, וסיבולת התנועה האנושית מפסידה כמעט בכל תחרות מול תנועה פרי טכנולוגיות הנדסיות. פטריק מקאו הקנייתי שבר בספטמבר 2011 את השיא במרוצי מרתון, כאשר סיים את "מרתון ברלין" בכ-שעתיים ושלוש דקות. ריצת מרתון רצופה של 42.195 קילומטרים במהירות של כ - 21 קמ"ש היא הישג אנושי נאה ומרשים לכל הדעות במונחים של מיצוי הכושר הגופני האנושי.
רכבת

חיבור הפריפריה למרכז: למי מועיל

פורסם: 01/13/2013 - 12:38
אחד הנימוקים המדיניים המרכזיים המועלים להצדקת השקעות עתק בפיתוח רשת הרכבות בישראל הוא "חיבור הפריפריה למרכז", ותרומה לשוויון בין תושבי הפריפריה לתושבי המרכז. האם טיעון זה משכנע, ולמי באמת מועיל חיבור הפריפריה למרכז במסילות ברזל? בעשורים האחרונים ממשלות ישראל מקצות נתח תקציבי מוגדל לתוכניות פיתוח רשת הרכבות הבין-עירוניות במדינת ישראל. בשנת 2003 נערכה תוכנית חומש שהקצתה 20 מיליארד שקלים חדשים לפיתוח רכבת ישראל, בשנת 2010 אישרה הממשלה תוכנית ארוכת טווח לפיתוח תשתיות תחבורה בין הפריפריה למרכז.
בוסטון - מיזמים מונומנטאליים: עת הפירעון

בוסטון - מיזמים מונומנטאליים: עת הפירעון

פורסם: 12/31/2012 - 17:08
שיגעון גדלות וגחמות של מנהיגי ציבור או מתכננים המבקשים להטביע חותם היסטורי באמצעות מיזמים מונומנטאליים מעמיסים עול ועלויות גבוהות על שכמם של רבים, פעמים רבות זמן רב לאחר שהיוזמים מסיימים את כהונתם השלטונית. מיזם "החפירה הגדולה" בבוסטון מהווה דוגמא בת זמננו למיזם תחבורה מונומנטאלי מכביד ושנוי במחלוקת. בעיר בוסטון שבמדינת מסצ'וטסט בארצות הברית נמתח עורק תנועה מרכזי, המהווה חלק מכביש בין-מדינתי I-93, המחבר את מרכז העיר עם סביבתה הקרובה והרחוקה.

ניידות זמינה כתנאי לקיום בכבוד

פורסם: 12/16/2012 - 17:21
חלקים גדלים באוכלוסיה מגלים כי הזדמנויות התעסוקה והפרנסה הנתונות להם מצטמצמות, הם מתקשים להתקיים בכבוד ונדונים לבידוד חברתי. מצב זה הוא תוצאה של מציאות שבה שימושי הקרקע מפוזרים, שירותי התחבורה הציבורית מוגבלים, ועלותה של הניידות באמצעות התחבורה הפרטית עולה. בעשורים האחרונים עלו לסדר היום בעולם ובארץ נושאים שונים המשפיעים על התנועה והניידות הקרקעית, ובהם הסוגיה הסביבתית שהשפעתה נטמעה בחוקים, תקנות והוראות מנהל ציבורי. סוגיה שלא זכתה לתשומת לב מספקת היא מגבלות הניידות של חלקים גדולים באוכלוסיה בסביבה שבה רוב התנועה מבוצעת באמצעות כלי רכב פרטיים.
מגדל נהרדעא: חניה עירונית - משנה לא סדורה

מגדל נהרדעא: חניה עירונית - משנה לא סדורה

פורסם: 11/15/2012 - 16:21
שטחי החניה הציבוריים ברחובות הערים, ובפרט במרכזיהם, הם נכסי דלא ניידי על מפלס הקרקע שהיקפם רחב ושווים הכלכלי רב. למרות היקפם, חשיבותם וערכם של קרקעות אלו, אין לגביהם תפיסה מגובשת ומשנה סדורה. בעיות חניה מקומיות זוכות לפתרונות חצי אפויים, לא עקביים ולא שיטתיים. זאת מדגים לאחרונה פסק דין שניתן בעניין מיזם "מגדל נהרדעא" בתל אביב.
עכבר הכפר ועכבר העיר בדרכים

עכבר העיר ועכבר הכפר בדרכים

פורסם: 10/23/2012 - 14:57
עכבר העיר ועכבר הכפר היו חברים ותיקים שלא נפגשו שנים רבות. חבר משותף חידש את הקשר בין השניים והם סיכמו להיפגש בביתו של עכבר הכפר. בבוקר היום המתואם עכבר העיר הכין את מכוניתו לנסיעה לכפר, רתם את חגורת הבטיחות, הדליק אורות והחל במסע. תנועת הבוקר לתוך העיר הייתה סמיכה וצפופה, אך עכבר העיר נסע בכיוון הנגדי, וביציאה מהעיר גודש התנועה היה נסבל. לעכבר העיר הייתה מכונית עירונית קטנה וזריזה שהותאמה ליעודה העיקרי נסיעות קצרות בעיר, תמרון בפקקי התנועה ובמקומות חניה נדירים שנמצאו בשולי מדרכות העיר.
אופניים ודעות קדומות

אופניים ודעות קדומות

פורסם: 09/20/2012 - 16:48
דעות קדומות ותיוג סטריאוטיפי מוטלים על קבוצות אוכלוסיה מוגדרות ואינם פוסחים על קבוצות המאופיינות בשימוש באמצעי תחבורה זהים. תיוג סטריאוטיפי מוטל בין השאר על בעלי כלי רכב מוגדרים, על משתמשים בתחבורה ציבורית, או על רוכבי אופניים. גידול הפופולאריות של רכיבת אופניים מגבש ומחזק דעות קדומות המיוחסות לציבור בעל מאפיינים מגוונים וממחיש הטיה של שיקול דעת ענייני הפוגעת במטרות ציבוריות משותפות.
קו ייצור 1913

הנרי פורד: יחסו לחברה – ניגודים והפכים

פורסם: 08/23/2012 - 08:56
הנרי פורד היה אחד האישים הבולטים ביותר בהשפעתם על התחבורה ועל החברה בתחילת המאה העשרים, והשפעתו ניכרת עד ימינו. יחסו של פורד לחברה הציג מערכת מורכבת ומשולבת של ניגודים והפכים - שילוב של התנשאות ועממיות כלפי לקוחותיו, או ישועה והשפלה כלפי עובדיו. עמדת מנהיגותו של הנרי פורד הוליכה אותו בדרך לגיהינום כשהיא רצופה בכוונות טובות, או אולי בדרך לגן עדן כשהיא מלווה ברשע. הנרי פורד נולד ב - 30.6.1863 במדינת מישיגן שבארצות הברית. את משיכתו למכונאות החל לפתח בחוות הוריו, שם טיפל במנועי קיטור ובציוד מכני.
תורכיה דולמוש: מעצמת שימוש באוטובוסים

תורכיה דולמוש: מעצמת שימוש באוטובוסים

פורסם: 07/15/2012 - 13:39
תורכיה היא שיאנית השימוש בתחבורה ציבורית באירופה, וקרוב לחצי מסך כל הנסועה של אזרחי תורכיה נעשה באוטובוסים. חלק מהצלחת התחבורה הציבורית בתורכיה נזקף ל-"דולמוש" היעיל והצנוע. כמו ה-"דולמה" - המעדנים הממולאים בהם נודע המטבח התורכי, גם ה-"דולמוש" הוא מעדן תחבורה ממולא.על פי נתונים מעודכנים המפורסמים על ידי האיחוד האירופי, (נתוני שנת 2008), תורכיה היא המדינה האירופית בה השימוש בתחבורה הציבורית הוא הגבוה ביותר.
מכונית יוקרתית

כלי רכב: מנקרי עיניים ו-תוחבי חוטם

פורסם: 07/01/2012 - 16:36
טועה מי שסבור שעולם התחבורה מעוצב בויכוחים ענייניים, שקולים וקרים אודות צורכי ניידות או נגישות, או בדיונים מלומדים סביב יחסי המרה בין יתרונות וחסרונות טכנולוגיים. הויכוחים הלוהטים ביותר המעצבים את פני התחבורה הם ויכוחים רגשיים בין "מנקרי עיניים" לבין "תוחבי חוטם". ב – 29.4.11 התקיים בלונדון טקס חתונה מלכותי בין הנסיך וויליאם לבין בחירת ליבו קייט מידלטון, ועל פי הערכות צפו בו למעלה מ 2 ביליון אנשים ברחבי העולם.
לונדון: מפה רכבת הדואר המלכותי

לונדון: רכבת הדואר המלכותי

פורסם: 06/18/2012 - 14:33
מעטים בישראל שמעו על אחת ממערכות התחבורה הייחודיות והמעניינות בעולם – הרכבת התחתית של הדואר המלכותי בלונדון. רכבת תחתית זעירה, שקטריה פעלו באופן אוטומטי ללא נהגים בתקופה 1928 – 2003, והובילה דואר בין סניפי המיון המרכזיים של לונדון. בזמן שבישראל יש המייחלים לרכבת תחתית, הבריטים המנוסים הגיעו למסקנה כי תם זמנה של רכבת הדואר התחתית.
תמרור חניה

תו חניה: זכות חניה לתושב

פורסם: 05/31/2012 - 12:48
המציאות שבה הביקוש למקומות חניה במרחב הציבורי עולה על ההיצע הניבה מנגנונים ציבוריים שונים המעניקים לתושבים מקומיים עדיפות לשימוש במקומות חניה על פני זרים באמצעות תווי חניה. על תו החניה וזכותו של תושב עיר לחנות סמוך לביתו. הפופולאריות הרבה לה זכה הרכב הפרטי גרמה בערים רבות בעולם לעודף ביקוש למקומות חניה במרחב הציבורי לעומת ההיצע הקיים. מצב זה הניב הסדרים מקומיים שונים להקצאת מקומות החניה המוגבלים, שחלקם מבחינים בין תושבי המקום לבין זרים ואורחים.
תחנת הרכבת תל אביב השלום

הרכבת: למי מועיל חיבור הפריפריה למרכז?

פורסם: 05/17/2012 - 14:22
אחד הנימוקים המדיניים המרכזיים המועלים להצדקת השקעות עתק בפיתוח רשת הרכבות בישראל הוא "חיבור הפריפריה למרכז", ותרומה לשוויון בין תושבי הפריפריה לתושבי המרכז. האם טיעון זה משכנע, ולמי באמת מועיל חיבור הפריפריה למרכז במסילות ברזל? בעשורים האחרונים ממשלות ישראל מקצות נתח תקציבי מוגדל לתוכניות פיתוח רשת הרכבות הבין-עירוניות במדינת ישראל. בשנת 2003 נערכה תוכנית חומש שהקצתה 20 מיליארד שקלים חדשים לפיתוח רכבת ישראל, ובשנת 2010 אישרה הממשלה תוכנית ארוכת טווח לפיתוח תשתיות תחבורה בין הפריפריה למרכז בעלות של כ - 27.5 מיליארד שקלים חדשים, שחלק נכבד ממנה יועד לקידום פיתוח רשת מסילות הברזל.
תמא 38: תכנון ערים ארוך טווח

תמא 38: תכנון ערים ארוך טווח

פורסם: 04/07/2012 - 13:47
בזמן שבעולם מתקיימים דיוני תכנון מלומדים בסוגיות צמיחת הערים והצפיפות העירונית בטווח הארוך, במדינת ישראל אושרה תוכנית מתאר ארצית שבכוחה להגדיל באופן מהפכני את הצפיפות העירונית – תמ"א 38. תוכנית זו, שיישומה מדשדש, נועדה לענות לבהלה מרעידות אדמה, אך כדאי להעמיק בהשלכותיה המהפכניות על התכנון העירוני בטווח הארוך, על החברה ועל הסביבה.
האם מצב התנועה בדרכים משתפר או מחמיר?

האם מצב התנועה בדרכים משתפר או מחמיר?

פורסם: 03/29/2012 - 16:17
כל פרט נושא עמו חוויות וזיכרונות אישיים המאפשרים לו להשוות את התנועה בדרכים כיום לעומת העבר, ולגבש דעה אישית בשאלה, האם מצב התנועה בדרכים משתפר או מחמיר. אך מה אומרים הנתונים המדעיים, האובייקטיבים? מסתבר שאמת אובייקטיבית עלולה להיות עניין סובייקטיבי.
נמלים

נמלים: מחכמת הנחיל לבינה מלאכותית

פורסם: 03/20/2012 - 13:27
ספר משלי שולח את קוראיו לנמלה ללמוד מהי שקידה, משמעת עצמית ותכנון נבון. התכונות המיוחדות של קן הנמלים היו מקור השראה למשל הצרצר והנמלה של איזופוס, המספר על הצרצר המתדפק על דלתה של הנמלה בחורף הקר בניסיון לקבץ מזון שהנמלה אגרה בימי הקציר. תצפית בקן הנמלים יכולה לשמש מבוא נאה ללימודי מנהל עסקים או מדיניות ציבורית. בקן הנמלים ניתן לצפות בתופעות מופלאות - לכל חרק בודד סדר יום ומשמעת עצמית משלו ללא מערך הירארכי וללא קצין, שוטר ומושל, אך כקבוצה הכל מאורגן להפליא ועובד בשיתוף פעולה. כל חרק בודד פועל בעזרת מוח מוגבל על פי כללים פשוטים, אך התוצאה המצטברת מחיבורם של "טיפשים" רבים הפועלים לפי קוד אחיד, מצטבר לתבונה וכושר הישרדות יוצאים מגדר הרגיל.
קשה לבטל משטר ישן, קשה שבעתיים להקים חדש

קשה לבטל משטר ישן, קשה שבעתיים להקים חדש

פורסם: 03/19/2012 - 14:53
בין שלילת שיטת משטר ישנה לבין הקמת שיטה חדשה קיים מרחק רב. פערים בין מדיניות התחבורה המוצהרת של הממשל החדש בארצות הברית לבין המציאות מדגימה כיצד גם במשטר דמוקרטי מבוסס קשה לשנות מציאות מושרשת. בסוף שנת 2008 חל מהפך היסטורי בדמוקרטיה הגדולה והחזקה בעולם, ארצות הברית.
כבישי אגרה - איתותים כלכליים

כבישי אגרה - איתותים כלכליים

פורסם: 03/13/2012 - 18:29
במדינת ישראל נחנכו לאחרונה שני כבישי אגרה חדשים שנוספו לכביש חוצה ישראל – מנהרות הכרמל בחיפה, ו-הנתיב המהיר בכניסה המזרחית לגוש דן. כבישי האגרה משדרים לצרכני ולספקי תשתיות התחבורה איתותים כלכליים. מה משדרים איתותים אלו, כיצד בעלי העניין צפויים להגיב, ומה יתרונותיהם וחסרונותיהם?
סובלנות להפרעות תנועה

סובלנות להפרעות תנועה

פורסם: 03/11/2012 - 12:54
התנועה בדרכים וברחובות משרתת רבים ולכן היא צריכה לזרום ולהיות חופשית ממכשולים ומהמורות המשרתים בודדים. בכל זאת קיימות נסיבות חריגות בהן פרטים נאלצים להפריע לתנועה באופן זמני. מתי ראוי להתייחס בסלחנות להפרעות נסבלות לתנועה, ומתי לא?

היכן גל החדשנות הבא בתחבורה?

פורסם: 11/13/2011 - 00:00
טכנולוגיות התחבורה הציגו תבניות דומות של גלי חדשנות מהפכניים בערך כל 55 שנים. לפי תבניות אלו בתחילת המאה העשרים ואחת היה אמור לעלות גל חדשנות חדש בעולם התחבורה, אך בשנת 2011 גל זה עדיין לא מגובש וברור.
רחובות צרים וזורמים

רחובות צרים וזורמים

פורסם: 07/27/2011 - 11:47
ההיגיון והאינטואיציה הבסיסיים מובילים למסקנה שתנועה בדרכים צרות תהיה גדושה, איטית ומסורבלת בהשוואה לתנועה דומה בדרכים רחבות. במקומות מסוימים מושג שיפור תנועה דווקא באמצעות הצרת דרכים המנוגדת לאינטואיציה.

מחלקה ראשונה באוטובוס

פורסם: 12/27/2010 - 02:00
האם ניתן לשווק תחבורה ציבורית באמצעות העשרת חווית המשתמש והפיכת הנסיעה למהנה ומועילה?

השפעת תכנון קרקעות על נסועה

פורסם: 10/25/2010 - 02:00
מחקרים רבים שנערכו ברחבי העולם הוקדשו לחקירת קשרים סיבתיים בין תכנון קרקעות לבין נסועה בכלי רכב. למרות מאמצי המחקר, מורכבות וריבוי גורמי השפעה מקשים על ייחוס ערכים כמותיים ליחסי ההשפעה של תכנון קרקעות על היקפי נסועה.בין תכנון שימושי קרקע לבין הצורך לנוע קיימים קשרים סיבתיים הגיוניים מסתברים.

תנועה ותחבורה כאמצעי גישור ליישוב מחלוקות טריטוריאליות

פורסם: 10/06/2010 - 02:00
אמצעי תנועה ותחבורה יכולים לספק כלים יצירתיים לגישור על פערים בסכסוכים הנובעים ממחלוקות טריטוריאליות, אך לשימוש בכלים היצירתיים נדר

תודה לצרכני האופנה

פורסם: 09/19/2010 - 02:00
מומחי כלכלת תחבורה טוענים כי צרכנים בכלל, ובפרט כאלו שאינם עושים שימוש ברכב מנועי, מסבסדים את עלות החניה של צרכנים העושים שימוש בכלי רכב

רכב דיזל – סינדרלה בתעשיית הרכב

פורסם: 08/29/2010 - 03:00
שיפורים קטנים ומרובים במנועי דיזל יעילים, אך מלוכלכים, מפייחים, מזהמים ומרעישים הפכו אותם למנועים שקטים, נקיים ומעודנים יותר, שהניבו יתרונות מצטברים משמעותיים.

רכב כצרכן נדלן

פורסם: 07/08/2010 - 03:00
מהו שטח הקרקע הישיר הדרוש כדי לשרת שימוש סביר במכונית משפחתית? הנתון עשוי להיות מפתיע.מהו שטח הקרקע הישיר הדרוש כדי לשרת שימוש סביר במכונית משפחתית בישראל?

תשתיות: נבנה, הם כבר יבואו

פורסם: 06/27/2010 - 03:00

הון ושלטון: שותפויות להקמת תשתיות

פורסם: 06/16/2010 - 03:00
הצירוף "הון ושלטון" מזוהה עם הקשרים שליליים של קנוניות בין שררת השלטון לעוצמת בעלי הון על חשבון הציבור הרחב.

האם אמריקה עולה על אופניים?

פורסם: 06/09/2010 - 03:00

מגמות העניין הציבורי בתחבורה

פורסם: 05/16/2010 - 03:00
חברת "גוגל" מספקת כלים לניתוח מגמות ועניין ציבורי בנושאים מגוונים העולים ברשת האינטרנט.

תחזית מזג התנועה

פורסם: 05/02/2010 - 03:00
פרסום מידע המתייחס לחיזוי מצב התנועה עשוי לווסת את השימוש בדרכים.

צעצוע של תחבורה

פורסם: 03/20/2010 - 02:00
משחק בצעצועים הוא צורך ביולוגי מולד המשותף לבעלי חיים, לתינוקות ולבני אדם בוגרים. כלי תחבורה אינם משרתים רק צרכים שימושיים ותכליתיים, הם גם סוג של צעצועים המשרת צרכים שכליים ורגשיים.

כלי רכב דו גלגליים מנועיים והכתמה סביבתית

פורסם: 03/03/2010 - 02:00
לשימוש בכלי רכב קלים וצמומים יש יתרונות סביבתיים מובהקים, אך כלי רכב דו-גלגליים מנועיים עלולים להכתים את סביבתם למעלה מהדרוש.כלי רכב קלים וצמומים הם בעלי יתרונות סביבתיים משמעותיים.

אוטובוסים בישראל – מלחמה בידיים קשורות

פורסם: 02/24/2010 - 02:00
שירותי האוטובוסים בישראל נמצאים במגמת נסיגה מאז שנות השבעים של המאה העשרים. קשה לשנות מגמה זו כאשר מצפים ששירותים אלו יעמדו בתחרות מול אמצעים חלופיים כשידיהם קשורות.

שיתוף מכוניות: שיקולי סביבה מול שיקולי פרט וחברה

פורסם: 02/11/2010 - 02:00
מדיניות תחבורה מחייבת בין השאר קביעת סדרי עדיפויות בין שיקולי איכות הסביבה לשיקולים פרטיים וחברתיים מנוגדים.

חנה וסע - טלאי בחליפת תחבורה

פורסם: 02/02/2010 - 02:00
תחבורה נוחה ויעילה שואפת להוביל את הנוסעים מהמקור ליעד באופן רצוף ללא מעברים. פתרונות מסוג "חנה וסע" הם תפרים וטלאים במערכת התחבורה.

האם חברת תחבורה אווירית תפרוץ דרך לתחבורה הקרקעית?

פורסם: 01/24/2010 - 02:00
באביב 2010 עתידה להתחיל לפעול בנמל התעופה הית´רו שבלונדון מערכת תחבורה ציבורית במסלול מעגלי קצר שתעביר נוסעים ומזוודותיהם בין מגרש חניה הסמוך לנמל התעופה לבין מסופי התעופה ובחזרה.

משיכת יתר של אנרגיה לתחבורה

פורסם: 01/13/2010 - 02:00
את יעילות צריכת האנרגיה המשמשת לתחבורה ניתן לייעל עשרות מונים באופנים מגוונים שונים, ולשיפור היעילות קיימים תמריצים כלכליים וסביבתיים רבים.

גודש בדרכים: עיוורון תודעתי

פורסם: 01/04/2010 - 02:00
מידי בוקר וערב עשרות נוסעים מתעכבים שעות רבות ויקרות בתוך פקעות סבוכות של זרמי תנועה איטיים.

הובלה - רגישות כלכלית

פורסם: 12/21/2009 - 02:00
תשתיות התנועה והתובלה בכלכלה המודרנית נתפסות כעניין מובן מאליו וחשיבותן הכלכלית נמצאת במקום נמוך בהשוואה לעבר. ניסיון לשנות את כללי המשחק בתובלה במדינת פנסילבניה הזכיר כי גם בעולם המודרני לתשתיות תנועה ותובלה תפקיד כלכלי חשוב.הרגישות הכלכלית הפוחתת לתחבורה ותובלה בכלכלה המודרנית

מוניות: הרגולטור, תחנת המוניות, הנהג והצרכן

פורסם: 11/22/2009 - 02:00
ענף המוניות מורכב, טעון, ומושפע משחקנים ובעלי עניין רבים. בתוך מרק העניינים הסמיך והחם נראה כי עניינם של נהגי המוניות ושל הציבור הרחב מוקרב לעיתים על מזבח גורמי תיווך וניהול הבוחשים בקדירה.

זיהום אוויר -כשצפוף לוקחים לריאות

פורסם: 11/11/2009 - 02:00
לציפוף שימושי קרקע השפעות חיוביות על הסביבה – בין השאר הוא מצמצם את טביעת הרגל הקרקעית של שימושי הקרקע, מקצר מרחקי נסיעה, ומאפשר תנועה רגלית או קיום שירותי תחבורה ציבוריים יעילים.

קופנהגן, מופת לתחבורת אופניים

פורסם: 11/03/2009 - 02:00
קופנהגן היא מלכה בלתי מוכתרת של תרבות האופניים העירוניות במערב.

בניין של בעלי עניין

פורסם: 10/26/2009 - 02:00
קבוצות מיעוט בעלות עניין ממוקד ומשותף, נוטות להתגבש או להתארגן כדי לקדם את ענייניהן הצרים - למשל עניינים מקומיים, כלכליים או ערכיים.

גרמניה: תרבות הרכב – שילוב ניגודים

פורסם: 10/20/2009 - 02:00
בגרמניה קיימת תרבות שורשית של שימוש בכלי רכב מנועיים למטרות שימושיות ולמטרות נופש וספורט.

לונדון: שילוח מטעני מזון - פעם והיום

פורסם: 10/08/2009 - 02:00
לתוך ערי העולם, ומהם כלפי חוץ, מובלים מיליוני טון של מוצרי מזון מגוונים.

סובסידיה לעשירים - תחבורה ציבורית

פורסם: 09/21/2009 - 03:00
ניתן להגדיר סובסידיה כ-"מס שלילי" המוחזר לאזרחים באמצעות הוזלת מצרכים או שירותים שמדיניות ציבורית חפצה בהוזלתם.

המשפחה, הבית, אילוצי התנועה

פורסם: 09/09/2009 - 03:00
עיקר התנועה בדרכים היא תנועה מבתי מגורים של התא החברתי הבסיסי – המשפחה - ובחזרה אליהם.

נתן ס. לואיס: בשורות טובות- רעות

פורסם: 08/30/2009 - 03:00
משנתו של פרופ´ נתן ס. לואיס נושאת עמה שתי בשורות, האחת טובה והשנייה רעה.

השכרת מקומות חניה בישראל – מגמות ומחשבות

פורסם: 08/12/2009 - 03:00
מה הן המגמות בשוק השכרת מקומות חניה בישראל, ועל מה הן עשויות להעיד? ניתוח נתונים מלוחות מודעות להשכרת מקומות חניה בישראל.

פטישים דחפורים: תרופה לגודש תנועה

פורסם: 08/06/2009 - 03:00
גודש תנועה נגרם כאשר מוקדי משיכה שואבים תנועת אנשים וכלי רכב לאזורים מוגבלים בשעות נתונות.

רוזה פארקס: חרם האוטובוסים במונטגומרי

פורסם: 06/30/2009 - 03:00
בשנת 1955, עשור אחרי מוראות מלחמת העולם השנייה, נאלצו השחורים בדמוקרטיה הגדולה בעולם להיאבק על זכויות אדם בסיסיות - שוויון זכויות, ומניעת הפלייה, קיפוח והשפלה בוטה בתחבורה הציבורית.

העיר הקווית

פורסם: 06/01/2009 - 03:00
בין אמצעי תחבורה לתכנון ערים התקיימו מאז ומעולם יחסי גומלין טבעיים.

פסיפס אמצעי תחבורה במרחב עירוני

פורסם: 05/19/2009 - 03:00
למעלה ממחצית אוכלוסיית העולם מתגוררת בערים, ומגמת התרחבותן והתאכלסותן של הערים נמשכת וצפויה להימשך בעתיד.

אכיפה אלקטרונית של חוקי תעבורה

פורסם: 05/13/2009 - 03:00
מערכות טכנולוגיות מסוגלות לתעד ביצוע עבירות על חוקי התעבורה, לספק לבתי המשפט ראיות ולהשתלב במערך שמקיימת המדינה על מנת לאכוף על נהגים ציות לחוקי התנועה. המערכות הטכנולוגיות הופכות להיות משוכללות יותר, אמינות יותר, ומחירן הולך ופוחת. קיימת קשת רחבה של מערכות המסוגלות לעקוב אחר התנהגות הנהגים וציותם לחוקי התנועה.

רכב בר השגה

פורסם: 05/08/2009 - 03:00
מדיניות תפנוקים

הרכבת הקלה בירושלים מול תחנת מוניות שער שכם

פורסם: 05/01/2009 - 03:00
מיזמים וקלפים פראיים

נטורי קרתא סביבתיים בעולם מודרני

פורסם: 04/15/2009 - 03:00
"נטורי קרתא", היא תנועה דתית חרדית שנוסדה על ידי בני היישוב העברי הישן בירושלים. "נטורי קרתא" הוא מונח בלשון הארמית שתרגומו העברי המילולי הוא "שומרי העיר", והם מכונים גם "שומרי החומות".

האנוכיות בדרכים

פורסם: 04/07/2009 - 03:00
אחת הטענות המקובלות להצדקת התפיסה הכלכלית הקפיטליסטית היא כי בחברה תחרותית שבה כל אחד מהפרטים נאבק על הצלחתו והישרדותו האישית, ההנעה והתמריצים התחרותיים האנוכיים יוצרים השפעה מצטברת הפועלת לטובת החברה כולה

האם פנטזיית תחבורה מתגשמת במזרח התיכון?

פורסם: 03/30/2009 - 03:00
שטיח מעופף הוא אמצעי תחבורה אגדי שהתפרסם במיתולוגיה הערבית, ומשולב באסופה "אלף לילה ולילה".

חבית נפט: אנא תנוע המטוטלת?

פורסם: 03/22/2009 - 02:00
בסוף 2007 מחירה של חבית נפט גולמי בבורסת הסחורות של ניו יורק היה קרוב ל – 100 דולר, ביולי 2008 הוא נשק ל – 150 דולר, ובינואר 2009 צנח ל – 35 דולר.

פרופיל צפיפות אוכלוסין מרחבי

פורסם: 03/02/2009 - 02:00
על שטח קרקע נתון יכולים להתגורר או לעבוד מספר שונה של נפשות. כמות האנשים המתגוררת או עובדת על יחידת שטח ברת השוואה קובעת את צפיפות האוכלוסין ביחידת השטח.

תחבורה עתידית - מבט מהעבר

פורסם: 02/02/2009 - 02:00
תור הזהב של התחבורה המנועית החל באמצע המאה התשע עשרה עם פריסתן של מסילות הברזל והמשיך בתחילת המאה העשרים כאשר הרכב המנועי החל לכבוש את מעמדו.

כשלסבתא אין גלגלים

פורסם: 01/15/2009 - 02:00
החברה בת ימינו ניידת ותלויה בתחבורה מנועית, הנדרשת לכל פרט על מנת לנהל חיים מספקים ולהיות מעורב בחיי חברה וקהילה.

ענף התחבורה על מים סוערים

פורסם: 12/27/2008 - 02:00
שווקים פיננסים על מים סוערים

תעשיית הרכב האמריקאית כסוגיה ציבורית

פורסם: 12/23/2008 - 02:00
תעשיית הרכב האמריקאית עברה טלטלות ומשברים רבים מאז היווסדה לפני כמאה שנים. משברים אלו הובילו למיזוגים שונים של תאגידים שהתקשו לשרוד, נרכשו על ידי חזקים מהם ונבלעו לתוכם

חיי האזרח של הג´יפ הצבאי

פורסם: 12/13/2008 - 02:00
לידתו ודרכו של ה-"ג´יפ הצבאי"

כבישים מהירים במרקם עירוני

פורסם: 11/06/2008 - 02:00
הכביש המהיר בשפרעם ופגיעתו במרקם הבנוי

מפות קוגניטיביות - חשיבותן ותועלתן

פורסם: 10/29/2008 - 02:00
כל אחד יכול לערוך לעצמו תרגיל זיכרון פשוט. לקחת דף נייר ריק ולנסות לערוך עליו מפה שבה יציין על פי זיכרונו רחובות, מסלולים ונקודות ציון באזור מגוריו הקרוב והרחוק יותר, או בעיר בה טייל ותייר.

עסקי אוויר וזרימה

פורסם: 10/07/2008 - 02:00
בחלל ניתן לצפות ב - "חוק הראשון של ניוטון" - הידוע כ - "חוק ההתמדה", לפיו עצם שהופעל עליו כוח חיצוני יתמיד בתנועה במהירות קבועה לאורך מסלול ישר, אלא אם כן יופעל עליו כוח חיצוני נוסף, אשר עשוי להאיץ

כוכבים טכנולוגיים נולדים

פורסם: 09/24/2008 - 03:00
תחרויות טכנולוגיות

תורת המשחקים: כוחו של מוסר לשחרר חסמים לחדשנות

פורסם: 09/10/2008 - 03:00
"שווי המשקל של נש" והפרתו ג´ון פורבס נש

יעילות צריכת אנרגיה - מיתוסים ושברם

פורסם: 09/03/2008 - 03:00
יעילות צריכת האנרגיה של אמצעי תחבורה היא אחד המשתנים החשובים ביותר בבחינה ובחירה של אמצעי תחבורה מועדף. צריכת האנרגיה היא בעלת חשיבות כלכלית גוברת, בעידן שבו צריכת האנרגיה העולמית עולה ומחיריה מאמירים, היא נמצאת בדרך כלל ביחס ישיר למידת המזהמים וגזי החממה שפולט אמצעי התחבורה, והיא בעלת חשיבות מדינית לאור העובדה שמשאב אנרגיה יעיל ונח לשימוש - הנפט - נשלט בידי מספר מצומצם של מדינות ותאגידים.

שבילי אופניים: התוחלת הכלכלית

פורסם: 08/26/2008 - 03:00
במדינת ישראל נערכו בשנים האחרונות עבודות ניתוח כלכלי מעמיקות ומקיפות לבחינת ההשקעות הכלכליות בתשתיות תחבורה, ובדיקת היחס בין עלות הפיתוח לבין התועלת במושגים ומדדים כלכליים.

דפוסי דיור מושרשים חוסמים דיור צמום

פורסם: 08/18/2008 - 03:00
פתח דבר

תנועה בהשראת הטבע

פורסם: 08/04/2008 - 03:00
כישורי תנועה יעילים חיוניים לשרידותם של מרבית בעלי החיים, ורובם ככולם של בעלי החיים מסוגלים לנוע.

מתנגדי המכוניות: שנאת מכוניות כסדר יום

פורסם: 07/26/2008 - 03:00
רכיבות המוניות בעירום הפכו בשנים האחרונות למפגנים מסורתיים בערים מפורסמות בעולם

צרכנות והרגלי נסיעה

פורסם: 07/14/2008 - 03:00
על פי מחקר שנערך על ידי ברנט זנוביה מאוניברסיטת פורטלנד באורגון בחירת אופני נסיעה מושפעת משיקול דעת קר ומגורמים פסיכולוגיים.

מחילות - מנהרות

פורסם: 06/29/2008 - 03:00
בנקבת השילוח הסמוכה לעיר דוד בירושלים נתגלתה במעבה האדמה כתובת עתיקה חקוקה בסלע, המתוארכת על ידי ארכיאולוגים ככזו שנכתבה בתקופת חזקיהו מלך יהודה בערך בשנת 703 לפני הספירה.

תקשורת ותחבורה - תחליפים או משלימים?

פורסם: 06/16/2008 - 03:00
פתיחתה והסבתה של רשת האינטרנט מרשת תקשורת ביטחונית ואקדמית מוגבלת לרשת הזמינה לציבור הרחב העלתה חששות רבים.

תעשיית הרכב: אחריות חברתית

פורסם: 06/12/2008 - 03:00
עוצמתה של תעשיית הרכב

הנוסע הגמיש, האדיש והכביש

פורסם: 05/29/2008 - 03:00
ערכים, תרבויות, מסורות והשפעות חברתיות קובעים את סגנון החיים של משקי בית. משקי בית בכלל, ומשקים צרכניים במיוחד, מקבלים באופן שגרתי החלטות רבות המעניקות העדפות למצרכים מסוימים ומגלים אדישות לאחרים.

לונדון: אגרות גודש

פורסם: 05/23/2008 - 03:00
לונדון רבתי היא בירת הממלכה המאוחדת והיא מאכלסת כ - 7 מיליון תושבים.

שינוי האקלים - מדיבורים למעשים

פורסם: 05/12/2008 - 03:00
צעיר ביקש מזקן עשיר ללמד אותו כיצד להתעשר, העשיר הושיב אותו לצדו ופתח: "זהו סיפור ארוך.

מושבים ריקים בתחבורה ציבורית

פורסם: 04/14/2008 - 03:00
כשנושא התחבורה במדינת ישראל עולה לדיונים בשיחות סלון, בבתי קפה או ברשתות חברתיות, הוא מלווה באורח תדיר בטרוניות וטענות למכביר - גודש תנועה, מחסור במקומות חניה, זיהום אוויר, תחבורה ציבורית ברמות של

איחוד האמירויות הערביות: מה הם יודעים, ואנחנו לא?

פורסם: 04/03/2008 - 03:00
איחוד האמירויות הערביותבין ערב הסעודית ועומן מדרום, לבין המפרץ הפרסי מצפון, שוכנות שבע מדינות שהתאחדו בשנת 1971 תחת השם איחוד האמירויות הערביות.

כשהנזירים קונים פרארי

פורסם: 03/16/2008 - 02:00
שנה אחרי המשבר וההתפכחות שגרמה מלחמת יום הכיפורים כתבו דני סנדרסון ואלון אולארצ´יק ללהקת "כוורת" את הפזמון "נתתי לה חיי".

החליפו את הדיסקט - על כביש חוצה מרילנד

פורסם: 02/19/2008 - 02:00
"כביש חוצה מרילנד" הוא עורק תחבורה מתוכנן במרילנד שבארצות הברית, שהויכוחים והדיונים סביב תכנונו נמשכו עד כה כמעט חמישים שנה.

כבישים עוקפים - הדבש והעוקץ

פורסם: 02/03/2008 - 02:00
תכנון עורקי תחבורה יכול להיערך בדרכים שונות ואין רשימה סגורה של סוגי תוכניות, אך קיימים שני מבנים טיפוסיים בולטים לתכנון עורקי תחבורה בסביבת מחייה נתונה - עורקים החוצים את סביבת המחייה ועורקים העוק

מהאדם הזקוף לאדם היושב

פורסם: 01/26/2008 - 02:00
ההליכה האנושית היא פעילות בסיסית עתיקה, שגילה כגילו של האדם, והיא בעלת משמעויות תרבותיות מורכבות ומגוונות.

סחר החליפין של מנועי הבעירה והחשמל

פורסם: 01/17/2008 - 02:00
התחבורה המנועית החלה את דרכה במנועי בעירה שהניעו בעיקר רכבות - הייתה זו בעירת פחם שהתקיימה מחוץ לדודי קיטור והצליחה להפיק עוצמה מספקת כדי להניע נוסעים רבים על מסילות ברזל לאורך מסדרונות בעלי שיפועי

דרוש מהנדס תעשייה וניהול

פורסם: 12/31/2007 - 02:00
הנדסת תעשייה וניהול היא תחום מקצועי העוסק, בין השאר, בניהול תהליכי ייצור, טיפול בנקודות תורפה ובצווארי בקבוק הפוגמים בתהליכי ייצור, או בתאום זרימה של תהליכים.

תחבורה ציבורית במנות קטנות

פורסם: 12/17/2007 - 02:00
משרד התחבורה בישראל, בגיבוי מומחים וארגוני איכות סביבה, הגיע למסקנה כי הרחבות והארכות של כבישים הן חלק ממרדף סיזיפי בעל תוחלת קצרה לשיפור התנועה והתחבורה המנועית ברחבי המדינה.

ההימור הגדול של לאס וגאס - המונורייל

פורסם: 12/05/2007 - 02:00
הייחוד של לאס וגאס לאס וגאס - הרצועה

תחבורה ציבורית: לקוחות שבויים

פורסם: 11/23/2007 - 02:00
מידי שבוע, בוקר יום ראשון מעמיד למבחן את התחבורה הציבורית בישראל.

טכנולוגיות מידע, תנועה ובעיית האח הגדול

פורסם: 11/07/2007 - 02:00
בשנים האחרונות משתכללות בקצב מואץ מערכות מידע ותקשורת ניידות, ויישומים של מערכות אלה הולמים את מערכות התנועה והתחבורה ומוסיפים להן ערכים חדשים. תשתית אנטנות אלחוטיות בפריסה רחבה ומערכות תקשורת לוויינים, בשילוב עם מכשירי תקשורת ומידע ניידים, מעניקים אפשרויות וכלים חדשים ליצור קשר של הזרמת מידע דו-כיווני בין כלי רכב הנמצאים בתנועה לבין העולם החיצוני.

הגודש בדרכים כמטרה נעה

פורסם: 11/01/2007 - 02:00
מהי תפוקה של נתיב תחבורה? או, כמה מכוניות יכול נתיב תחבורה לשרת בשעה? התשובה תלויה באורך הקטע הנמדד, במהירות הנסיעה וברווחי הביטחון בין כלי הרכב הנעים על הנתיב.

שיתוף כלי רכב בקיבוצים

פורסם: 10/08/2007 - 02:00
רכב פרטי הצמוד לנהגו מספק יתרונות של נוחות וזמינות, אך ליתרונות אלה יש עלות וחלקם מיותר ועודף, מכיוון שמרבית כלי הרכב הפרטיים אינם פעילים רוב שעות היממה, ונוסעים בתפוסה חלקית.

הנפט ומשמר המפרץ הפרסי

פורסם: 09/30/2007 - 02:00
העושר מהנפט לא נחלק באופן שוויוני והוא מעורר אויבים מרים מבית ומבחוץ. בדצמבר 2005 ערב הסעודית הצטרפה לארגון הסחר העולמי והחלה ליישם רפורמות כלכליות במטרה לפתח ענפי כלכלה נוספים במדינה ולמשוך משקיעים זרים, כדי לא להישען על מצרך אחד

גשר בין קידמה לשמרנות וטכנולוגיות תחבורה

פורסם: 09/18/2007 - 02:00
"natura nihil facit per saltum" - "הטבע אינו פועל בקפיצות". שינויים טבעיים וטכנולוגיים מתרחשים בהדרגה עקב בצד אגודל - בדרכים התפתחותיות - אבולוציוניות, ולא בקפיצות דרך מהפכניות - רבולוציוניות.

היכולת הרדומה של רכבות המשא

פורסם: 08/15/2007 - 03:00
רכבות משא - עבר הווה

רוח הזמן - הרכבת התחתית של פריז - המטרו

פורסם: 08/06/2007 - 03:00
"רוח הזמן" ( -"zeitgeist"), הוא מונח ששוכלל על ידי הפילוסופים הגרמניים פיכטה והגל, והוא מתייחס לאווירה כללית ולמגמות אופנתיות בתחומי ההשכלה, המוסר והתרבות בתקופה מסוימת.

האם התחבורה מקרבת את הקץ?

פורסם: 07/25/2007 - 03:00
"החממה"

ניוד אזרחים בעת חירום

פורסם: 07/02/2007 - 03:00
הריבונות הטריטוריאלית של "היהודי הנודד"במשך אלפיים שנות גלות העם היהודי קיים אורח חיים חריג בהיותו עם ללא ריבונות טריטוריאלית.

גוף האדם כמנוע

פורסם: 06/14/2007 - 03:00
הטבע והטכנולוגיה

תעלת בלאומליך גרסת 2007

פורסם: 06/04/2007 - 03:00
בשנת 1969 יצא לאקרנים סרטו של אפרים קישון, זכרו לברכה, "תעלת בלאומליך".
לא בכדי, התסריטאית קאלי קורי שיצרה את הסרט הפמיניסטי "תלמה ולואיז" באמריקה הממונעת והמודרנית בשנת 1991, הפקידה בידי גיבורות הסרט רכב כסמל מרכזי המבטא את יציאתה של עקרת הבית המשועממת מביתה החוצה לחירות.

מלכות הכביש

פורסם: 05/26/2007 - 03:00
לא בכדי, התסריטאית קאלי קורי שיצרה את הסרט הפמיניסטי "תלמה ולואיז" באמריקה הממונעת והמודרנית בשנת 1991, הפקידה בידי גיבורות הסרט רכב כסמל מרכזי המבטא את יציאתה של עקרת הבית המשועממת מביתה החוצה לחירות.

האיחוד האירופי: חקיקה סביבתית ותחבורה

פורסם: 05/13/2007 - 03:00
ירוק עולה

ארצות הברית מחפשת תרופות

פורסם: 05/03/2007 - 03:00
צריכת דלק מוגברת והשלכותיה

עיר הגנים גוועת

פורסם: 03/27/2007 - 02:00
ערי הגנים בארץ ישראל

משאבים בחינם

פורסם: 02/05/2007 - 02:00
באחד המערכונים בתוכנית הסאטירה הותיקה "זהו זה" הוצג עובד חברת חשמל, הזוכה לחשמל חינם, יושב ביום קיץ חם בביתו לבוש בגדי חורף כשהמזגן פועל במלוא העוצמה.

המוניות שהכריעו את הקרב על המארן

פורסם: 01/11/2007 - 02:00
"התקופה היפה"של האחים רנו

זעם חניה

פורסם: 01/03/2007 - 02:00
מחסור במקומות חניה הופך לבעיה ראשונה במעלה בערים שונות בעולם. אזורים רבים תוכננו בעבר על סמך הנחה שמקום חניה אחד ישמש מספר דירות, אך בימינו פעמים רבות מספר חניות משמשות דיירי דירה אחת.

תשתיות, תחבורה ונדלן על לוח השחמט

פורסם: 12/14/2006 - 02:00
מסחר חליפין ומסחר תחרותי בירידים החקלאיים שהיו נהוגים בעבר נפגשו בשוק בעלי סחורות שונות ואלו החליפו ידיים כך שכל סוחר חזר לביתו עם מגוון גדול יותר מאשר עמו הגיע לשוק.

למי מועילה ארנונת חניה מובחנת?

פורסם: 11/07/2006 - 02:00
שדרות פלי"ם בחיפה עברו בשנים האחרונות תהליך של חידוש והוקמו בהן בניינים חדשים ומודרניים המשמשים בעיקר למסחר, שירותים, תעשיה קלה ולעסקים נלווים.

מכונית כסמל מעמד

פורסם: 10/28/2006 - 02:00
כלי רכב הם מוצר שימושי חשוב להנעת אנשים, אך ברבים מכלי הרכב קיימים מרכיבי מותרות משמעותיים של סמליות ותפנוקים החורגים מהערך השימושי.

כביש חוצה טקסס

פורסם: 10/15/2006 - 02:00
 טקסס - מפת דרכים

שנת הלימודים כאתגר תחבורה

פורסם: 09/08/2006 - 03:00
על פי נתוני משרד החינוך בשנת הלימודים תשס"ז צפויים ללמוד במדינת ישראל למעלה מ - 1,750,000 תלמידים, מהם כ - 1,400,000 תלמידי בתי ספר וכ - 350,000 בגני הילדים.

בטן ריקה מול מיכל דלק מלא

פורסם: 08/08/2006 - 03:00
צוברי אנרגיה

מרכבות פרעה

פורסם: 04/13/2006 - 03:00
מרדף המרכבות אחרי עם העבדים הבורח בספר שמות (פרק י"ד) מופיע מיתוס יציאת בני ישראל ממצרים, הכולל את מרדף המרכבות המצריות ונס קריאת ים סוף.

נפט - שמן הסלע

פורסם: 02/18/2006 - 02:00
"שמן הסלע" הוא תרגום מילולי של petroleum - המונח הלטיני לנפט הגולמי המורכב משתי מילים: petra, שמשמעה "סלע", ו - oleum, שמשמעה "שמן".

נפט: סיכות על מפת העולם

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
ביליוני פרטים על כדור הארץ מקבלים החלטות המתייחסות לצריכת אנרגיה אישית או משפחתית. אנשים שונים, מתרבויות שונות, ממקומות שונים ומרוחקים וללא כל קשר ביניהם, מקבלים החלטות שנראות זוטות, זניחות וחסרות חשיבות גלובלית. להחלטות הפרטיות השפעה מצטברת, שבכוחה להגביה אדווה לגלי צונאמי סביבתיים, מדיניים או כלכליים, או לשכך סערות. מאמר זה מנסה לתהות, מה כל אחד מאתנו, כפרט תוהה, תועה, וטועה, כטיפה בים ונקודה קטנטונת על מפת העולם יכול וצריך לעשות, אם בכלל, בעניין תנאי אי-הודאות הקשורים בצריכת האנרגיה?

קאביננטקסי - המערכת שהקדימה את זמנה

פורסם: 12/30/2005 - 02:00
"cat-cabinentaxi" היה שמה המסחרי של מערכת תחבורה חדשנית פרי מחקר ופיתוח גרמני. המערכת התבססה על קרונות שנעו על מסילות עיליות מקבילות, כשהם נתמכים ונתלים באותו זמן משני הצדדים של קורות בעלות חתך מרובע המתוחות בין עמודי תמך. המערכת יועדה לשמש תחליף לתחבורה ציבורית עירונית, והיא פותחה כמיזם משותף של ארבע חברות תעשייתיות, ששילבו זרועות, מידע טכנולוגי, וניסיון בתחומי תעופה, אוטומציה, שינוע ומנופים. החברות השותפות במיזם היו "מסרשמידט", "בולקו", "בלוהם" ו-"דהמאג", והדבק שליכד אותן היה תקציבים נדיבים שסופקו על ידי משרד המחקר והטכנולוגיה בממשלת גרמניה. המיזם של "cat-cabinentaxi" הוא היחיד בעולם שהצליח להקים מערכת תחבורה אישית שנודעה בשם prt-personal rapid transit בהיקף רחב.

אבולוציה ותנועה

פורסם: 11/20/2005 - 02:00
קדמוניות, קידמה והתקדמות

על מוניות אלמוניות

פורסם: 10/18/2005 - 02:00
שירותי מוניות או אוטובוסים זעירים הם פשרה מוצלחת בין הרכב הפרטי לבין תחבורה עתירת נוסעים, כמו אוטובוסים או רכבות. חלקם היחסי של מוניות ואוטובוסים זעירים בתחבורה הקרקעית בעולם המערבי נמוך, ומנגד הוא גבוה בעולם המתפתח. חקר השאלה מדוע חלקם היחסי של המוניות והמיניבוסים נמוך מעורר מחשבות הנוגעות לטבע האנושי, למאבקי כוחות כלכליים, ולתפקידיו המורכבים והסותרים של השלטון - כמלך שופט צדק הנוהג בהגינות ובתבונה ביחס לנתיניו, כשומר אינטרס הציבור, כרגולאטור המתערב בשוק החופשי, כספסר כוח, כשומר על הסדר הציבורי וכגובה מס.

סוסים: העיר בעידן הסוס העירוני

פורסם: 09/20/2005 - 03:00
כומר הופתע לגלות כי חמור נפח את נשמתו דווקא בחצר הכנסייה. כדי לסלק את הפגר הוא פנה למחלקת התברואה העירונית.

תשוקה ושמה חשמלית

פורסם: 08/26/2005 - 03:00
מאמצע המאה התשע עשרה ועד תחילת המאה העשרים רכבות הקיטור כבשו באופן קבוע ויציב מעמד של אמצעי תחבורה בינעירונית מוביל.

תשלום על שימוש ברשות הרבים

פורסם: 08/08/2005 - 03:00
בתהליך כרסום עקבי הציבור נדרש לשלם עבור שימוש ברכוש השייך לו. הכוונה לתשלומי אגרות או דמי כניסה שונים עבור הזכות להשתמש ב- "רשות הרבים" או ב-"קניין הציבור".

תורת היחסות והגבלת מהירות נסיעה

פורסם: 07/16/2005 - 03:00
גרמי השמיים נעים במהירויות אסטרונומיות ובסדר מופתי מעורר קנאה. ההשוואה בין דלות התנועה האנושית הקרקעית לאיכות התנועה של גרמי השמיים מעוררת השתאות

משבר חברת הרכבות האמריקאית

פורסם: 05/24/2005 - 03:00
פעמים רבותהמציאות עולה על הדמיון. בארה"ב - מעוז הקפיטליזם הליברלי - פועל מונופולסוציאליסטי המצוי במשבר כלכלי מתמשך וזוכה בחירוק שיניים לתמיכה כספית שלהממשל.

קסמן של מדרכות

פורסם: 05/08/2005 - 03:00
רבים, המטיילים בעולם הגדול, נשבים בקסמן של ערים בהן תיירו ומשווים בעיני רוחם זיכרונות קסומים למציאות מקומית. קסמה של עיר הוא תוצר מורכב ממרקם חיים ותרבות המשתנה ממקום למקום ואינו ניתן לחיקוי. בדומה למתכון מוצלח הדורש נשמה יתרה ולא רק העתקה מדויקת של מצרכים והוראות הכנה, כך קשה להעתיק קסמן של ערים. "סדנא דארעא חד הוא" (מסכת קידושין, דף כ"ז) - העולם הוטבע מסדן אחד, ובעידן הגלובליזציה אפשר לפגוש בערים רבות בעולם חנויות דומות, מוצרים זהים, אופנה וסגנון חיים דומים. בכל זאת לכל עיר קסם ייחודי משלה. חלון הראווה של עיר לתייר מזדמן המשוטט ברחובותיה ניבט מהתייחסות העיר למדרכותיה. מהמדרכות ניכרת הרוח לפיה אזרחים, מתכננים, מעצבים וקובעי מדיניות מתייחסים אל חיי העיר.

הנצפים ביותר

.