אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

צבי גלאון


צבי גלאון's picture

דף משתמש

שמי :צבי גלאון .אני ילד הארץ -כפר יונה, את ביה"ס היסודי והתיכון סיימתי בעיר הסמוכה נתניה. לאחר השרות הצבאי למדתי באוניברסיטה העברית לתואר ראשון ,ספרות עברית והיסטוריה של עם ישראל , לימים באוניברסיטת חיפה הוספתי תואר ראשון בחינוך, ואחר כך ,שוב בירושלים, תואר שני ,בהצטיינות, במינהל חינוכי. בשלב זה כבר הייתי מנהל ביה"ס התיכון ע"ש בויאר בירושלים, והוריתי ספרות היסטוריה והבעה, עד תום עבודתי כמנהל לאחר 28 שנים. תוך פרק זמן זה הייתי גם שליח המחלקה לחינוך של ההסתדרות הציונית העולמית, בלונדון במשך שלוש שנים, והייתי אחראי על הוראת עברית ויהדות ב17 בתי ספר יהודיים ברחבי האי הבריטי. את עבודתי בשדה החינוך סיימתי בתוכנית נעל"ה במשך 9 שנים, כמנהל האגף לבתי הספר, בתקופה זו היכרתי מקרוב את מערכת החינוך שלנו על כול זרמיה, על ידי ביקורים בבתי הספר ובשיעורי המורים שלימדו את ילדי נעל"ה. היום אני עוקב אחר מערכת החינוך,בכול רמותיה , דרך ששת נכדי .
אי-מייל: 

History

Member for
8 years 8 months

מאמרים מאת

מחשבות לאחר חטיפה

פורסם: 07/02/2014 - 17:36
חטיפת הנערים בצומת אלון שבות לפני שבוע , כמו כל אירוע מטלטל בחיינו כאן, אינה נותנת מנוח וטורפת את סדר הזמנים ביו יום ובין לילה. ניסיון העבר לא מאפשר לשגות באשליות, אך התקווה בכול זאת מקננת בתוך קפליו של מוח מיוסר.היום יום שלנו , בין פיגועים לטילים וחטיפות, חוזר ומזכיר את שורותיו של יהודה עמיחי " אני שהבאתי גויות מן הגבעות/ יודע לספר שהעולם ריק מרחמים" (בשירו –אל מלא רחמים)
עוז לתמורה שלב ב

עוז לתמורה שלב ב

פורסם: 12/10/2012 - 16:19
שערו בנפשכם מצב, שמתקבעת מוסכמה שחיילי צה"ל אינם מאומנים במידה מספקת, (מה שבאמת היה לאחר מלחמת לבנון השנייה) ושההדרכה שלהם בצבא איננה ברמה הנדרשת, וששעות האימון מעטות מידי, ואז אזרחים טובים וארגונים מהמגזר השלישי נוטלים על עצמם משימה זו , ומקימים ארגונים ומוסדות אימון של חיילים, ואלה בשעת חופשה באים לאותם מקומות כדי להתאמן ולהשתפר , בתקווה שהשיפור שיחול בביצועים שלהם יקדם אותם בצבא ובחיים האזרחיים לאחר מכן. נשמע הזוי לחלוטין- נכון?
קללת דרעי / מרדכי גילת

נבל ברשות התורה

פורסם: 11/06/2012 - 14:38
הרמב"ן היה הראשון לקבוע את הצירוף "נבל ברשות התורה" ואחריו הלכו רבנים רבים כשנזקקו לאותה שאלה של ההתנהגות האנושית ,במקום שבו צו המצפון צריך להכריע ולא חוק קיים. כאשר רצו חכמינו להעצים את ערך האמת של טענתם הם נזקקו לאסון הלאומי של חורבן ירושלים (בית ראשון ושני) כהוכחה מסייעת. במסכת בבא מציעא (פ' ב' דף ל' עמ' ב') אומר ר' יוחנן : "לא חרבה ירושלים אלא על שדנו בה דין תורה ולא עבדו לפנים משורת הדין" פסיקה לפנים משורת הדין יכולה גם להיות עילה להחמרה ולא תמיד להקלה כפי שמקובל להשתמש בפסוק זה.

מבחנים בהבנת הנכתב

פורסם: 01/30/2011 - 02:00
שני אירועים חשובים בתחום החינוך אירעו בשבוע האחרון של שנת 2010 ,אך ברעש של הרשעת קצב, נבלמה תהודתם.

הנרטיב!

פורסם: 10/10/2010 - 02:00
ידיעה בעיתון ספרה כי מנהל ביה"ס התיכון "שער הנגב" הוזמן לבירור במשרד החינוך.

שר של טקסים

פורסם: 02/18/2010 - 02:00
האיום כי נוצף בעובדים זרים מאפריקה דרך הגבול הפרוץ בינינו לבין מצרים, הביא להחלטת ממשלה להקים גדר לאורך גבול זה בעלות של מיליארד ו 400 מליון שקל, שכן מדובר באיום מוחשי ומידי.

שפת הילידים ומכירת חיסול

פורסם: 12/09/2009 - 02:00
היום אנו כבר חווים את התופעה שתקשורת בין דורית היא פעמים בלתי אפשרית, לאחר שעולם המושגים החדש לקוח משפות ותרבויות שאין להן כול קשר למקורות הלשון שלנו, או לבסיסי השורש העברי

השקיפות כערך- והשקיפות כתרגיל

פורסם: 08/13/2009 - 03:00
אחת הדרכים להבטיח שקול דעת נקי, היא על ידי שקיפות. כאשר מדובר בביטחון, השקיפות נחסמת באופן טבעי, ואז אנו בוחנים את ההחלטות על פי מבחן התוצאה בלבד, וזאת בהיעדר נתונים שיאפשרו הערכה מדודה אחר

השאלה נוסח השאלה

פורסם: 05/18/2009 - 03:00
אחת הבעיות היותר נפוצות במערכת החינוך שלנו, והיא הידע לשאול שאלות. ידע זה הוא למעשה אחד מכלי העבודה היותר שמישים של המורה, אך דווקא אותו אין מלמדים בשום שלב של הכשרת המורה לא בסמינרים וגם לא במחלקות להכשרת מורים באוניברסיטאות

מיהו מנהל טוב- האם זאת השאלה?

פורסם: 12/24/2008 - 02:00
במשחק הגאוני הקרוי גם "משחק המלכים" יש חשיבות מכרעת למהלכי הפתיחה, ואמנם ספרות העזר של משחק זה עוסקת לא מעט במהלכים אלה, באשר הם קובעים את כוון ההתפתחות הצפוי של המשחק

המורה תחילה ורק אחר כך המנהל

פורסם: 09/22/2008 - 03:00
הפרסום על מקומה של ישראל במבחני "פיזה" 2006 הזין כותרות של יום או יומיים, ודרמות אחרות פִרנסו מיד את אמצעי התקשורת. הפעם משום מה צוין גם הפער העצום בין משכורות המורים בארץ לבין אלה של עמיתיהם בכמה מארצות אירופה. פרט זה אִפשר כמובן לשרת החינוך לציין כי בתחום זה יש כבר שינוי בגין רפורמת "אופק חדש".

השתלמות ושיפור איכות ההוראה

פורסם: 01/10/2008 - 02:00
עברנו את השביתה הארוכה ביותר במערכת החינוך שלנו. סיכום הנזקים עוד ייעשה וכן סקירת ההישגים, לכשיתפרסם ההסכם במלואו. אך דבר אחד ברור כבר היום משהו השתנה במעמד המורה. יש מודעות רבה יותר למורכבות העבודה שלו ויש גם הסכמה כי כחברה קיפחנו את המורים

רפורמה בשיטת פאל קל

פורסם: 12/04/2007 - 02:00
תמצית הויכוח היום בין ארגון המורים לממשלה הוא על עניין אחד בלבד: רפורמה של יותר שעות עבודה לפני תוספות שכר (עמדת הממשלה) או קודם תוספות שכר והתחייבות לצמצום מספר התלמידים והחזר שעות ההוראה.

מה בין דמגוגיה ל-הסתה?

פורסם: 10/24/2007 - 02:00
אתר רצח רבין. שני הרוצחים, של אמיל גרינצוויג ושל יצחק רבין, היו נתונים להשפעתה של הסתה ממושכת, אותה לא ניתן לייחס לגורם מוגדר אחד, מה עוד שברצח פוליטי נתון הרוצח להשפעתה של האידיאולוגיה המשרתת ממילא את נטיותיו, במשך תקופה ארוכה. עד כמה הסתה זו היא בנפשנו אנו יודעים רק היום לאחר מעשה.

הוראת התנך והבגרות של מערכת החינוך

פורסם: 06/21/2007 - 03:00
כשהכריזו שרת החינוך והמדענית הראשית פרופ' זוהר על המהפכה הפדגוגית הם תיארו את מערכת החינוך שאותה הם מבקשים לשנות, באשר המציאות הקיימת היא בלתי נסבלת עוד, והן גם ידעו לומר מה יעשה מכאן ואילך כדי שיתחולל השינוי המבוקש. וכך הובטח לנו.

לחשוב- ולא לשנן

פורסם: 04/17/2007 - 03:00
מי שמצוי בנעשה במערכת החינוך יודע שחינוך לחשיבה, העמקה בתכנים, כתיבת עבודות חקר, מתן משמעות לידע נצבר, בזיקה למציאות נתונה, כל אלה הם לחם חוקם של המורים המתמודדים עם מציאות בלתי אפשרית של תת תנאים בכול מובן

קו ירוק וקו מנחה

פורסם: 12/15/2006 - 02:00
שרת החינוך יולי תמיר. משימתה של שרת החינוך הנוכחית וכל מי שיבוא אחריה, צריכה להיות קודם כל שיפור מערכת החינוך בתנאים נתונים, ובאפשרויות הצפויות במציאות הישראלית, והקו הירוק איננו בין הראשונים בסדר העדיפויות הנצרך

על גזענות ושנאה עצמית

פורסם: 04/27/2006 - 03:00
השנה החולפת מאז יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשס"ה היא שנה שבה אנו עדים שוב להתגברות האנטישמיות באירופה ובעולם עד כדי גילויים של פגיעה פיזית ביהודים ובכל מה שקשור ליהודים וישראל. גם הקולות מאירן הן מימד חדש של אנטישמיות והכחשת השואה. הקונפליקט הנמשך עם הפלשתינאים מזין לא מעט את שונאי ישראל לסוגיהם כאשר קונפליקט זה הוא עילה כביכול מובנת, וגם מצדיקה את הטענה כי אנו נוהגים בגזענות ביחסנו לפלשתינאים.

רץ מרתון או רץ למרחקים קצרים

פורסם: 04/17/2006 - 03:00
השאלה מי יהיה שר החינוך הבא מעסיקה אותנו לא רק משום שיש יותר מאחד הטוען לכתר, וכך מתפרנסת בורסת ההימורים, אלא גם משום שהשר הבא, לדעת רב העוסקים בתחום החינוך, מגיע לעידן של שיקום הריסות. ולפי שכאלה הם פני הדברים מרבים יודעי דבר למיניהם לייעץ לשר הצפוי ממיטב חוכמתם עוד בטרם ישב על כיסאו.

המגילה כפשוטה

פורסם: 03/10/2006 - 02:00
  המלך אחשורוש

הנצפים ביותר

.