אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נסים ישעיהו


נסים ישעיהו's picture

דף משתמש

בס"ד נסים ישעיהו נולד בישראל בשנת ה-תשי"ב (1952) להורים שעלו מתימן. התחנך בישיבות ונחשב לתלמיד מבטיח. במקום לקיים, עזב והתגייס לצבא (סיירת שקד). בגיל צעיר, כמו כולם יש להניח, חשב שצריך ואפשר לתקן את העולם. חלפו כמה עשרות שנים וכעת הוא בטוח בכך. בין לבין יצא למסע חיפוש אחר המשמעות האמיתית של החיים, משמעות שממנה נגזרת הדרך הנכונה בחיים. בשלב די מוקדם גילה כי במערכות הציבוריות מובנית הנטייה לשחיתות ומחשש פן יידבק בה, פנה למגזר הפרטי. הנטייה לפעילות ציבורית הובילה אותו (בשנת 1987) להקים עסק עצמאי לגידול צמחי נוי בעציץ ובכך הוא עוסק מאז במקביל לפעילותו הציבורית. לאחר ניסיון מסוים בפעילות פוליטית במסגרת מפלגתית, הבין כי אין תקווה לתיקון במערכות הקיימות ופרש. במשך שנים עבד עם עצמו להיפטר מהחיידק הפוליטי שדבק בו, כדי שיוכל להתרכז בפעילות ציבורית החפה מכל אינטרס אישי. בסמוך לחג השבועות תשס"א, מתוך כאב בלתי נסבל על שפך הדם ההמוני במדינת ישראל, יזם הקמת תנועה שתפעל לתיקון המדינה בדרך חוקתית. התנועה קיבלה את השם 'אור ישראל' והיא מיועדת לכולם, לכל מי שחושב שאי אפשר להמשיך כך וחייבים לחולל מהפכה מוסרית-חברתית-חינוכית. אתר בית: תנועת אור ישראל
אי-מייל: 

History

Member for
10 years 4 months

מאמרים מאת

אחרי מות-קדושים עז

פורסם: 05/09/2017 - 13:20
שני ימי זיכרון ועוד יום העצמאות כמעט ברצף, זה גובל בעומס יתר וזה מזמין התבוננות והשוואה של המציאות אל מול השאיפות. כשיש פער בין השאיפות ובין המציאות זה מצב טבעי, המבחן האמיתי הוא עד כמה דבקים ביעדים השאפתניים

להתמודד עם הרוע ולנצח (בא עֹז)

פורסם: 02/07/2017 - 09:18
כל תכונה המוטבעת בנו אנחנו יכולים לנתב לכיוון החיובי, כרצון ה' האמור בתורת משה, או חלילה להיפך. והשבוע ראינו את זה, את קשיות העורף לשני הכיוונים, בשידור חי

אחדות למרות המחנאות

פורסם: 01/31/2017 - 13:35
הפגנה ענקית נתקיימה במוצ"ש האחרונה. אחת הגדולות בשנים האחרונות, כתבו בעיתון. בכלל, זה למעלה מעשור אנחנו משופעים בהפגנות. הפגנות בעד, הפגנות נגד, בד"כ נגד; הפעם זו היתה הפגנה 'בעד', עכ"פ כך היא הוצגה בתקשורת.

שבועות – חמדה גנוזה

פורסם: 01/30/2017 - 10:31
שלושה חגים קבע לנו הבורא יתברך ובתורה הקדושה הם מכונים רְגָלִים. לכל חג ישנם האפיונים שלו והמכנה המשותף לשלושתם הנו מצוות העליה לרגל; זהו אחד ההסברים לכינויים רְגָלִים. כל אחד מהם נקרא 'חג' ועוד תוספת שם פרטי. לכל חג יש בתורה כמה שמות פרטיים ואולי פעם, בעתיד כלשהו, נצליח לברר בע"ה מה משמעות השמות השונים של כל חג

עם זוּ קנית (שמות עֹז)

פורסם: 01/30/2017 - 09:25
מתחילים את ספר שמות בסיפור השיעבוד של בני ישראל במצרים. מאחורי הסיפור הזה עומדת שאלה קשה: כיצד הצליחו המצרים לשעבד את בני ישראל שמטבעם היו בני חורין וכך גם חיו, כבני חורין, עד שירדו למצרים? וגם אחרי כן, במצרים עצמה הם היו חופשיים לנפשם עשרות שנים, ולפתע, בתהליך קצר לכאורה, הם הופכים לעם של עבדים, הכיצד?

זֶה יִתְּנוּ כָּל-הָעבֵר עַל-הַפְּקֻדִים

פורסם: 01/24/2017 - 09:58
נראה היה קצת מוזר שאת עקירת היהודים מבתיהם והחרבת ישוביהם, קבעו לימי בין המצרים, ימי הזיכרון והאבלות על עקירות וחורבנים קודמים; מה, אין להם שום רגישות היסטורית? ואולי דווקא יש להם, ולכן קבעו לתאריכים שקבעו? לא; יותר נראה שההשגחה העליונה היא שסובבה כך את הדברים.

אֵלֶּה הַדְּבָרִים אֲשֶׁר-צִוָּה ה' לַעֲשׂת אתָם

פורסם: 01/24/2017 - 09:55
זה למעלה מחודשיים שהמדינה מתנהלת ללא תקציב מאושר; מצב כזה, שלא יצליחו לאשר את התקציב בזמן, נלקח בחשבון ונקבעה ארכה של שלושה חודשים לצורך העניין.

וַיִּשְׁמַע יְהוֹשֻׁעַ אֶת-קוֹל הָעָם בְּרֵעֹה

פורסם: 01/24/2017 - 09:52
יש להניח שהויכוח בעד או נגד משאל עם הנו ויכוח סרק, שכן ראש הממשלה החליט שלא יהיה משאל כזה וזהו, זה סופי. עם זאת, לא מיותר לברר את הרעיון, לפחות במישור העקרוני.

וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם

פורסם: 01/24/2017 - 09:49
מטבעו, האדם נוטה להיות בתנועה; לאו דוקא תנועה מתמדת, אבל תנועה. כך גם גופים ואירגונים המורכבים מבני אדם; הם חייבים להיות בתנועה של התקדמות, כדי למנוע נסיגה ושקיעה שלהם עד כדי הפך החיים.

וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר תָּשִׂים לִפְנֵיהֶם

פורסם: 01/24/2017 - 09:46
עמדנו על כך שפרשתנו הנה הפרשה ה-ח"י בתורה; פרשה המציעה חוקים המאפשרים ואף מעודדים חיים. הפרשה כוללת דינים בשלוש רמות: 'משפטים' שהפרשה נקראת על שמם, 'חוקים' ו'עדוֹת'.

לֹא תַעֲשׂוּן אִתִּי אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב

פורסם: 01/24/2017 - 09:40
אשתקד שימשו החקירות נגד ראש הממשלה ובניו, רקע לדברינו; עדיין לא דיברו על עקירת יהודים מבתיהם וגם לא על סרבנות. היום נושאים אלה מככבים בחדשות, אז בכ"ז השתנה משהו. אבל הפעם נתמקד אולי בזווית אחרת.

הֲטֶרֶם תֵּדַע כִּי אָבְדָה מִצְרָיִם?

פורסם: 01/24/2017 - 09:35
אין ספק שמדינת ישראל אינה יוצרת תקדים בהתנהלותה האוילית. קדמו לה משטרים רבים במהלך ההיסטוריה, כולל כאלה משלנו, בבית ראשון, ושני.

וַיְהִי חשֶׁךְ-אֲפֵלָה

פורסם: 01/24/2017 - 09:30
מטבעו וגם מהגדרת תפקידו, שלטון אמור לאחד; הוא אמור לייצג ולהנהיג את אלה שבחרו בו וגם את אלה שמתנגדים לו. גם המונהגים אמורים לקבל את מרותו של השלטון כל עוד הוא מכהן, וכל עוד אינו חורג מן המסגרת שבתוכה הוא אמור לפעול.

וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם לִי לְעָם

פורסם: 01/23/2017 - 13:57
מבחינת רצף האירועים ההיסטורי, פרשת השבוע שלנו 'וארא' מהווה המשך ישיר לפרשה הקודמת 'שמות' וההפרדה ביניהן היא, לכאורה, טכנית בלבד. אולם לאמיתו של דבר, יש כאן לא רק רצף היסטורי אלא בעיקר התפתחות רעיונית; בפרשת שמות – השיעבוד; בפרשת וארא מתחיל תהליך הגאולה.

וְהֵן לֹא-יַאֲמִינוּ לִי וְלֹא יִשְׁמְעוּ בְּקלִי

פורסם: 01/23/2017 - 13:54
הויכוח הציבורי אצלנו מתלהט והולך, וגובר החשש כי תפרוץ אש פנימית אשר תכלה הכל, ח"ו. לא מזמן עמדנו על כך שלכל חורבן פיזי קדם חורבן רוחני; כידוע, אש המחלוקת הנה גורם החורבן מספר אחד בהיסטוריה הארוכה של עמנו, וצריכים לעשות כל מאמץ לכבותה בטרם יהיה מאוחר מדי, ח"ו.

וַאֲנִי נָתַתִּי לְךָ שְׁכֶם אַחַד עַל-אַחֶיךָ

פורסם: 01/23/2017 - 13:43
רבים וגם טובים, מהם חכמים ואף נבונים, מנסים להבין את דרכי ההתנהלות של הממשלה בתחומים שונים – ולא כל כך מצליחים. זה נכון להתנהלות המערכת השלטונית בכלל ונכון מאד גם להתנהלות הפרטית של אנשים שונים המכהנים בתפקידים שלטוניים. פה ושם יש איזה הסבר טכני למהלך כזה או אחר, או אפילו הסבר רעיוני, אבל אלה מקרים היוצאים מן הכלל. הכלל הוא שלא באמת מבינים.

סְתֻמִים וַחֲתֻמִים הַדְּבָרִים עַד-עֵת קֵץ

פורסם: 01/23/2017 - 13:38
המערכת הפוליטית אצלנו מצויה בסיחרור מתמשך שהולך ומחריף; צרכן תקשורת ממוצע מקבל פרטים ופרטי פרטים על מה שקורה או לא קורה בחדרי חדרים של המפלגות והאישים הפוליטיים המככבים בחדשות, גם אם הוא לא ממש מעוניין במידע הזה.

וַיִּירָא יַעֲקב מְאד וַיֵּצֶר לוֹ

פורסם: 01/23/2017 - 13:33
בשבוע שעבר עמדנו על סירובו, בחלום, של יעקב אבינו לעלות בסולם, מתוך חשש שיקרה לו מה שראה שקורה לאומות העולם – עליה מטאורית ונפילה שאין אחריה תקומה ח"ו. הסברנו שזו חשיבה גלותית המלווה אותנו מאז ועד בכלל; היצענו להיפטר מחשיבה גלותית זו, המסומלת בשם יעקב, ולעבור לחשיבה המבוססת על השם ישראל, חשיבה של זמן הגאולה.

הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה שׁכֵב עָלֶיהָ לְךָ אֶתְּנֶנָּה וּלְזַרְעֶך

פורסם: 01/23/2017 - 13:22
מי שינסה לרדת לשורשי הויכוח בין המחנות הפוליטיים השונים, צפוי לגלות כי החשש מפני מלחמה אפשרית, הוא המניע את שני המחנות; אלה אומרים, נמנע מלחמה ע"י עשיית שלום עם אויבינו, ואלה אומרים, לא ניתָּן לעשות אתם שלום אמת, ומוטב להשקיע בהתחזקות צבאית.

כַּלֵך מלשון הרע הזה

פורסם: 01/23/2017 - 13:20
השיח הציבורי אצלנו משופע בהתייחסויות לגופם של אישים; תוקפים אישית את השר פלוני ואת הממונה אלמוני, בגלל מעשים שעשו או לא עשו בתחום אחריותם. תופעה זו אינה חדשה אצלנו למרבה הצער, אבל דומה כי היא מחריפה והולכת.

לתקן שלחתיך ולא לקלקל

פורסם: 01/23/2017 - 13:15
לפני כמה חודשים, בעקבות מה שכונה 'משאל ההתנתקות' קבענו כאן כי ממשלה זו הגיעה לסוף דרכה, וזכינו לביקורת די נוקבת; כיום נראה נכון לעשות צעד נוסף, ולקבוע כי כל השיטה הפוליטית הנוהגת אצלנו – הגיעה לסוף דרכה.

זַעֲקַת סְדם וַעֲמרָה כִּי-רָבָּה

פורסם: 01/23/2017 - 13:11
קצת קשה לחדש כל שבוע. מה גם שהמציאות עולה על כל דמיון וקצב ההידרדרות הולך וגובר מיום ליום. אצלנו, בכל רגע נתון עומדים על הפרק עניינים הרי גורל ליהודים בארץ ישראל בכלל ולמתיימרים להנהיגנו בפרט.

אַל-נָא תְהִי מְרִיבָה בֵּינִי וּבֵינֶךָ

פורסם: 01/23/2017 - 13:08
השבוע אנו קוראים על אברהם אבינו; אחרי שה' הפיץ את אנשי דור הַפַּלָּגָה לאחר שבילבל את לשונם, מספרת לנו התורה על אברהם שממנו מתחיל מהלך חדש לאנושות כפי שעמדנו על כך בשנים קודמות.

אחרי המבול או אחרי – המבול

פורסם: 01/23/2017 - 13:05
זה זמן רב שהמערכת הפוליטית אצלנו סוערת מאד, ולאחרונה נראה שהסערה גברה עד לכדי סופה של ממש. בדרך כלל, אל הסערה מתלווים גשמים; וכאשר הגשמים רבים וממושכים, משתמשים במונח 'מבול' כדי לתאר אותם.

וִהְיִיתֶם כֵּאלֹקִים

פורסם: 01/23/2017 - 12:58
ושוב מתחילים מבראשית; אמנם השנה מתחילה בראש חודש תשרי, ב-ראש השנה, אבל את פרשת בראשית אנחנו קוראים תמיד בסוף חודש תשרי, לאחר שביום שמחת תורה מסיימים את קריאת כל התורה במחזור הקריאה השנתי.

כָּל-הָאֶזְרָח בְּיִשְׂרָאֵל יֵשְׁבוּ בַּסֻּכֹּת

פורסם: 01/23/2017 - 12:53
חודש החגים בכלל וחג סוכות בפרט, זה הזמן הכי מתאים להתבונן במצבנו – הרצוי ואפשרי, מול המצוי (הבלתי אפשרי) בפרט ובכלל. אחרי הכל החגים הם ציוני דרך בזמן; מעין צמתים אשר בהגיענו אליהם עלינו לבחון את דרכנו עד עתה ולהחליט לגבי המשך דרכנו מעתה.

יום כיפור – להשתחרר מכבלי השיעבוד לחומר

פורסם: 01/23/2017 - 12:45
מוקדש לאלה המקדשים את החופש ללא גבולת ולאלה הבטוחים כי אנחנו אזרחים חופשיים במדינה חופשית ודמוקרטית.

ראש השנה מבקש ראש שונה

פורסם: 01/23/2017 - 12:41
אין כמו ראש השנה לעריכת חשבון נפש על העבר והבעת משאלות לגבי העתיד. כלי התקשורת מלאים בסיכומי השנה שחלפה, וגם בנסיונות לחזות את הצפוי לנו ולעולם בשנה הבאה. זה קורה בכל שנה בימים אלו, וכל שנה מחדש מתבדות התחזיות; מעניין למה.

אֲנִי לְדוֹדִי וְדוֹדִי לִי

פורסם: 01/23/2017 - 12:38
מי שעדיין עוקב אחר החדשות מתרשם כי סוף העולם קרב במהירות ולא כמטאפורה; רצח הילדים ב-רוסיה, בהמשך לרציחות שהחלו אצלנו ולאחרונה מתפשטות על כל העולם, הביא את הזוועה לשיאים חדשים ואת העולם לשפל שלא ברור כיצד יוכל להתאושש ממנו.

וְהָיָה אִם-שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע בְּקוֹל ה' אֱלֹקֶיךָ

פורסם: 01/23/2017 - 12:34
בחדשות מדווחים על ששה עשר הרוגים ועוד כמאה פצועים בשני אוטובוסים מפוצצים בבאר שבע. ו-כן, ראש הממשלה אמר כי "ישראל תמשיך להילחם בטרור במלוא הנחישות. לנושא הזה אין שום קשר לתוכנית ההינתקות, אלא רק לדבר אחד – לרצחנות של אנשי הטרור הפלשתיני. בטרור הזה אנחנו נאבק בכל כוחנו".

כִּי תִבְנֶה בַּיִת חָדָש

פורסם: 01/23/2017 - 12:31
בית, זה המקום בו מתגורר האדם. לבנות בית חדש זו משימה לא פשוטה שרק מעטים חווים אותה בימינו; רובנו מתגוררים בבתי דירות שנבנו ע"י מנדהו שזו פרנסתו, ומעבר לנוחות שלנו במגורים בבית שבו מתגוררים – אנחנו לא ממש מתעניינים בפרטים.

שׁפְטִים וְשׁטְרִים תִּתֶּן-לְךָ בְּכָל-שְׁעָרֶיך

פורסם: 01/23/2017 - 12:27
אם לא תאפשרו לו לפעול נגד מה שנתפס אצלכם כאינטרס חיוני של היהודים בארץ ישראל – תחטפו מכה אישית קשה כאשר יהיו פחות כיבודים לחלק לאחר הבחירות שיוקדמו. ועניין זה מגיע לרתיחה בשבוע בו אנו קוראים בתורה הוראות מדויקות בדבר מערכת ההנהגה הראויה לעם ישראל

בָּנִים אַתֶּם לַה' אֱלֹקֵיכֶם; לֹא תִתְגּדֲדוּ

פורסם: 01/23/2017 - 12:24
הביצה המקומית רוגשת ודוֹמֶה שהיא על סף רתיחה; הפעם זה התקציב וגזירותיו. שר האוצר מבקש להעמיק את ההצלחה(???) הכלכלית שבאה בעקבות הגזירות דאשתקד, אז הוא מוסיף גזירות חדשות על הישנות. כצפוי, הנפגעים מן הגזירות דאשתקד הם המועמדים להפגע מן הגזירות דהשתא.

זאת הָאָרֶץ אֲשֶׁר תִּפּל לָכֶם בְּנַחֲלָה

פורסם: 01/23/2017 - 12:13
בין הנושאים הבוערים אצלנו חדשות לבקרים ניתן למנות גם את נושא גבולות הארץ. אמנם מתייחסים לגבולות המדינה, ואלה כידוע גמישים ביותר ושנויים במחלוקת תמידית; אבל המדינה הזאת שוכנת בארץ ישראל והשאלה היא באיזו ארץ מדובר; מהם גבולותיה של אותה ארץ. האם יש בסיס איתן לגמישות הגבולות של הארץ?

אֲנָשִׁים חֲכָמִים וּנְבנִים וִידֻעִים

פורסם: 01/23/2017 - 12:10
אף פעם לא משעמם אצלנו. זו עובדה ידועה וזה לא עושה טוב לאף אחד, חוץ – אולי – מאשר לאלה המתפרנסים מפרסום האירועים. הממשלה בתנועה תזזיתית; שר (לשעבר) נחקר בחשד לפלילים, וכולם מצקצקים בלשונם, איך הגענו לזה.

לָכֵן אֱמר הִנְנִי נתֵן לוֹ אֶת-בְּרִיתִי שָׁלוֹם:

פורסם: 01/23/2017 - 12:05
כולם רוצים שלום. בעידוד מסיבי של התקשורת, השלום הפך להיות ערך מרכזי שכל הערכים מתגמדים ומתבטלים למולו. אפילו ערך חיי האדם אצלנו התגמד אל מול ערך השלום; 'קרבנות השלום' זוכרים? צריכים פעם לברר מה פירוש המושג הזה 'שלום'; לא בעברית, ביהודית. כי בעברית, נראה שיש בילבול נוראי וכולם רוצים שלום בלי שאף אחד יטרח להסביר מהו אותו שלום נכסף. האם זה בסדר שמתפוצצים יהודים עבור (תהליך) שלום? והאם אחרי שייגמר התהליך, יפסיקו להתפוצץ?

טוֹב בְּעֵינֵי ה' לְבָרֵךְ אֶת-יִשְׂרָאֵל

פורסם: 01/23/2017 - 11:51
במהלך דיון על מצבו של העם היהודי בתפוצות, ודיון בדוח של המכון לתכנון מדיניות העם היהודי, שלפיו המדיניות של ממשלת ישראל משפיעה לרעה על יהודי העולם, אמר השר לפיד כי "לא ייתכן שאין שוויון בישראל בין האורתודוכסים לבין הרפורמים והקונסרבטיבים. 85% מהיהודים בארה"ב, שהם רפורמים וקונסרבטיבים, מתרחקים מישראל כי בארץ לא מכירים ברבנים שלהם". השר שלום אמר בתגובה: "כל פעם שמדברים על נושאים יהודיים אתם באים עם ההתקפות שלכם על היהדות".

לֹא תָבִיאוּ אֶת-הַקָּהָל הַזֶּה אֶל- הָאָרֶץ אֲשֶׁר-נָתַתִּי לָהֶם

פורסם: 01/23/2017 - 11:49
עם ישראל הנו עם עתיק מספיק כדי שיוכל ללמוד מנסיונו שלו; אין הרבה דברים שאנחנו יכולים ללמוד מעמים אחרים, ובטח לא בכל מה שקשור למערכת היחסים שצריכה להתנהל בין מנהיג למונהגים, בין המלך לבין העם, בין הראש לבין הגוף.

כִּי כָל-הָעֵדָה כֻּלָּם קְדשִׁים וּבְתוֹכָם ה'

פורסם: 01/23/2017 - 11:44
השבוע, בעיתוי מופלא – הרכב מורחב של 9 שופטי בג"צ הורה היום (ב', 14.6.04) לעיריות (...) לבחון מחדש את חוקי העזר העירוניים שחוקקו, האוסרים באופן מלא או חלקי על מכירת בשר חזיר וקבע קריטריונים, לפיהם בשכונות שבהן ישנו רוב המבקש לצרוך בשר חזיר או שאינו מתנגד לכך – אין לאסור את המכירה. גם שר הפנים נדרש לשקול מחדש את עמדתו. השופטים קבעו עוד (...) תוקפם של חוקי העזר מושעה (...) ניתן יהיה למכור חזיר בכל העיר.

באחרית הימים (ויחי עֹז)

פורסם: 01/18/2017 - 12:35
אפילו רב נחמן, מי שהרמב"ם מונה בין מעבירי המסורה מדור לדור מתקשה לעכל אמירה זו. אבל ברגע שהוא שומע את המקרא ופירושו, נגמר הדיון. זה מה שתורת אמת אומרת אז זו האמת גם אם השכל שלי לא תופס

חוקי יסוד וחוקים רגילים

פורסם: 01/15/2017 - 10:42
לפעמים מתעוררת תהיה קלה בדבר היחס אל החוק בכלל ויחסם של השלטונות אליו בפרט. אדם מן השורה כי יתפס בעבירה על החוק, יובא לדין וסביר להניח כי ירצה עונשו אף אם במעשה העבירה לא פגע באיש ולא גרם כל נזק. ואם יכריז על כוונה ויעשה הכנות לבצע מהלך שיש בו עבירה על החוק, ובפרט תוך פגיעה בזולת כלשהו – יוזהר מיד בקול גדול כולל איזכור העונשים הקבועים בחוק לעובר העבירה. אולי אף ייעשה מאמץ למנוע מלכתחילה את ביצוע העבירה. ככה זה לגבי אדם מן השורה.

המעשה והכוונה

פורסם: 01/12/2017 - 10:45
מטבעו, האדם הוא מְהַלֵּך; הוא צריך להיות בתנועה שהרי "כל חי – מתנועע", ואם אין תנועה זה אומר שלא חיים ח"ו. אלא שצריכים לבדוק טוב טוב את כיוון התנועה, שלא נגיע למחוזות שלא שיערנו ולא עלו על דעתנו כאשר התחלנו לנוע. הדברים נכונים לכל אחד כפרט ונכונים שבעתיים למסגרת הכוללת אנשים רבים.

עַל-פִּי ה' יַחֲנוּ וְעַל-פִּי ה' יִסָּעוּ

פורסם: 01/11/2017 - 09:41
קצת לא נעים לכתוב עוד פעם, ושוב, על מה שכבר כתבנו רק לפני זמן קצר; אבל מה לעשות – הנושא נשאר בחדשות והוא אף מתלהט מיום ליום. והנושא הוא סיכויו של ראש הממשלה לגבש רוב בממשלה ובכנסת לתוכנית ההתנתקות.

ויגש עֹז, היש לכם אב או אח? (ויגש)

פורסם: 01/10/2017 - 09:33
ובשבוע שזהו הנושא המרכזי בפרשת השבוע זכינו להכרעת הדין במשפטו של אלאור אזריה. פעמים רבות בעבר הראינו שאנחנו מקפידים להתנהל בדיוק הפוך מההוראות של התורה הקדושה בכלל, וגם שאירועים שונים בחדשות השבועיות משקפים בצורה ברורה את הניתוק שלנו מהמסר הרעיוני של פרשת השבוע. כלומר הנושא הוא אותו נושא, אחדות מול פירוד, יעד משותף מול כיוונים מנוגדים, אבל באופן עקבי אנחנו בוחרים בכיוון הפוך לזה שמתווה לנו פרשת השבוע

הַקְרָב והמערכה

פורסם: 01/09/2017 - 12:02
האם אפשר לנשום לרווחה לאחר שנודעו תוצאות המשאל אודות תוכנית לעקירת ישובי גוש קטיף ח"ו? האם אכן חלפה סכנת העקירה? הרשו לי לפקפק בכך. וכדאי מאד לא לפזול לעבר זרי הדפנה; כי נצחון, מוחץ ככל שיהיה, בקרב אחד – עדיין אינו מבטיח דבר לגבי המערכה הכוללת וזו עדיין לא תמה. היא אפילו רחוקה מאד מסיומה.

מלחמה בין חושך לאור (וישב עֹז)

פורסם: 12/26/2016 - 09:06
יהודים נאורים בעיני עצמם אבל באמת מצויים בחושך מוחלט, שונאים את עמם יותר משהגוי מסוגל לשנוא אותו. והנשים במגזר הזה הן השונאות הכי גדולות, כדברי הגמרא: ונשותיהן יותר מהן

המתח שבין הראש ובין הגוף (וישלח עֹז)

פורסם: 12/18/2016 - 12:52
הם יודעים שלא יצליחו לגבור עלינו בשום דרך מלבד בגיוס אנשים וארגונים מתוכנו שיעשו עבורם את העבודה. וזה מה שהם עושים ובהצלחה שכואבת לנו מאד

מישהו לוקח אחריות?

פורסם: 11/10/2016 - 13:38
הנושא המרכזי בפרשת השבוע הוא כמובן המבול ששטף את העולם. על רקע השחיתות המתעצמת של אנשי הדורות הקודמים, הקב"ה כביכול מתחרט על בריאת האדם ומחליט להחריב הכל ולהתחיל מחדש. על הרקע הזה מתבלט נח בצדקותו (בראשית ו): [ח] וְנֹחַ, מָצָא חֵן בְּעֵינֵי ה'. על נח הוטלה המשימה לבנות את העולם מחדש והוא אכן היה לאבי האנושות, שעל כן בפי חז"ל "בני נח" הוא כינוי רווח לגויים. התורה מספרת על נח כמה פרטים אבל דוקא מתוכם נובעת התהיה מי הוא היה באמת, מה היה שיעור קומתו? האם דמות מופת היסטורית או אולי נקלע לדור הנכון בזמן הנכון? וכאמור, התהיה הזאת נובעת מהמילים בהן התורה מתארת את נח.

ההחמצה הגדולה - בראשית עז

פורסם: 10/30/2016 - 14:59
העובדה היא שאנחנו נמצאים כאן מכוח הצדק האלקי ולא מסיבה אחרת כלשהי. טיעונים המבוססים על חשיבה כזאת יתקבלו היטב על דעתם של הגויים, כולל הערבים. אצלנו כל נושא מקבל גוון פוליטי כי כך אנחנו מתייחסים. שנאה (של גויים או להבדיל של יהודים) כלפי ישראל – נושא פוליטי
העין של הכעס

העין של הכעס (ויחי עד)

פורסם: 12/15/2013 - 15:47
לקח אחד כולם זוכרים, שאסור לאחים לפגוע באחיהם. וגם את הלקח הזה אנחנו מפרשים, כל אחד בהתאם לנטיותיו הטבעיות ולהשקפת עולמו. כך שלאמיתו של דבר, שום לקח אינו נלמד באמת. ברשימה לפרשת ויגש הזכרנו כבדרך אגב ובקצרה את החודש (טבת) ואת האות שלו (ע). בין השאר אמרנו שהעין היא אבר הראיה, אבל מה שרואים תלוי במה שמסתתר מאחורי העין. כלומר, שני אנשים יראו את אותו דבר בדיוק וכל אחד יזהה בו משהו אחר/

אין מלך בישראל - איש הישר בעיניו יעשה

פורסם: 12/09/2013 - 18:31
אומרים שבמדינת ישראל צורת השלטון הנה דמוקרטיה. לא נתווכח על אמירה זו כעת; בעבר הבענו דעתנו לא אחת ואף נטינו לקבוע כי הדמוקרטיה אצלנו הנה מסווה לבולשביזם השולט כאן. כעת ננסה להבין את ההבדל בין צורות ממשל שונות, ומהי צורת הממשל העדיפה, בהתייחס לפרשת השבוע שלנו, פרשת וישב. קודם נביא את הטקסט במלואו: ראוי להתבונן היטב בפסוקים אלו; עשינו זאת בשנים קודמות בהקשרים שונים; וכמובן, לא נלאה את קוראינו במיחזור רעיונות. הפעם כאמור, נבדוק מהי צורת הממשל הרצויה על פי הטכסט שלפנינו.

רמיה כדרך חיים (ויצא עד)

פורסם: 11/10/2013 - 15:07
הגויים מנסים "לתרבת" אותנו, הם טוענים שזה לא תרבותי שנשלוט בירושלים למשל, ונעזרים בכך ביהודים שונאי יהדות. ואנחנו דנים איתם כאילו באמת יש על מה לדון ומשום מה נמנעים מחשיפת השקרים הבוטים שהם משמיעים. יהודים בעלי תודעה היסטורית, זוכרים את צוררי ישראל שהתאמצו לפגוע בנו כל אחד בזמנו. אמנם בדור האחרון נוטים לזכור רק את הצורר הבולט האחרון, את היטלר ימ"ש, אבל לענ"ד זו תופעה שאינה נובעת מתודעה היסטורית יהודית אלא מזו הישראלית. בתודעה היהודית זוכרים את פרעה ואת המן וגם את אנטיוכוס. ואין פלא, הרי יש לנו חגים לזכר הצלתנו ממזימות הרשע שלהם.

מדינת ישראל ככור היתוך (תולדות עד)

פורסם: 11/03/2013 - 11:55
מי שמרשה לעצמו לכפות על זולתו את תרבותו שלו, תרבות שהיא זרה לחלוטין לאותו זולת, אין בעולם שום נימוק הגיוני שישכנע אותו להמנע מהימור על חייו של אותו זולת. שכן השורש הרעיוני של שתי התופעות הוא אותו שורש, פטרונות. דומני שההבדל בין שני הכורים הוא במידת המגע עם האש

ארץ כנען אשר אני נותן לבני ישראל

פורסם: 07/16/2013 - 16:32
חלה הידרדרות קשה ביחס שלנו אל הקשר בינינו לבין ארצנו והוא הגיע לשפל חסר תקדים. ולמרות שחששנו מהידרדרות למצב זה ואף הזהרנו מפניו בקול ענות חלושה – קשה מאד להתמודד עם המציאות הקשה שהגענו אליה, אותה מציאות שהתורה מזהירה מפניה מראש, ואנחנו – בעקביות מרשימה של עם קשה עורף, מסרבים לשעות לאזהרות וממשיכים לדהור במדרון.
מכת חושך - ציור שלומי ישראל

העדר אור, או ממש חושך?

פורסם: 07/16/2013 - 16:17
מסיבות אישיות וגם כי הדברים נכתבים לקראת סיומו של חג האור, רצינו לכתוב רשימה חיובית ושמחה מן הרגיל. משהו, עם מסר אופטימי מובהק. אבל לא נראה שזה מסתייע; כי אור נרות החנוכה, עם כל עליזותם של הנרות והאופטימיות שהם משדרים, לא די בו כדי להאיר את חשכת חיינו פה בארץ חמדת. כלל ידוע הוא שהחושך אינו מציאות; חושך הוא העדר האור. והראיה, גם החדר הכי חשוך, יואר לפתע בהידלק גפרור אחד. אבל כמו בכל כלל, גם לכלל הזה יש יוצא מן הכלל – חושך מצרים.
תכלית המציאות של יהודי (תרומה עג)

תכלית המציאות של יהודי (תרומה עג)

פורסם: 02/17/2013 - 18:20
הגענו לפרשה מספר תשע עשרה בתורה ואפשר לומר שבפרשה זו התורה מתחילה לדבר אתנו תכל'ס. היא כבר אמרה לנו מהו תפקידנו בעולם; בפרשת יתרו, הפרשה השבע עשרה (גימטריא "טוב") בתורה, למדנו מהו היעוד שלנו (שמות יט): [ה] וְעַתָּה, אִם-שָׁמוֹעַ תִּשְׁמְעוּ בְּקֹלִי, וּשְׁמַרְתֶּם, אֶת-בְּרִיתִי--וִהְיִיתֶם לִי סְגֻלָּה מִכָּל-הָעַמִּים, כִּי-לִי כָּל-הָאָרֶץ. [ו] וְאַתֶּם תִּהְיוּ-לִי מַמְלֶכֶת כֹּהֲנִים, וְגוֹי קָדוֹשׁ: (...). אבל מה פירוש מַמְלֶכֶת כֹּהֲנִים וכיצד הופכים את עצמנו ל-גּוֹי קָדוֹשׁ, את זה מתחילה התורה ללמד אותנו בפרשת השבוע תְּרוּמָה. כעת היא מתחילה לתת הוראות מפורטות לביצוע כדי שנצליח למלא את התפקיד המוטל עלינו.
 חוקים יוצרי חיים (משפטים עג)

חוקים יוצרי חיים (משפטים עג)

פורסם: 02/13/2013 - 13:07
התורה אינה מתביישת להורות בפירוש על כך שיהודי צריך להעדיף את טובתו של יהודי שני על פני טובתו של גוי, אפילו אם לכאורה הוא עשוי להרוויח מהגוי יותר מאשר ירוויח מהיהודי. בעצם, אסור בכלל להרוויח מהלוואה שנותנים ליהודי. בפרשה הקודמת, פרשת יתרו, זכה עם ישראל למעמד הר סיני, ההתגלות האלקית הנעלית ביותר מאז ועד בכלל; התגלות אור עליון כל כך, שכל החולים נרפאו פתאום ואפילו הנכים חזרו להיות ככל האדם. האור הזה גם הפך את כולנו לצדיקים, כי כשרואים את הקולות, כפי שהיה במעמד הר סיני, את מה שבדרך הטבע משיגים רק בשמיעה, שוב אין שאלה אם יש או אין עולמות נסתרים, אם יש או אין כח עליון שמנהל את כל העולמות.

עשרה מאמרות ועשרת הדברות (יתרו עג)

פורסם: 02/03/2013 - 13:41
חז"ל אומרים לנו (אבות ה, א) כי: בַּעֲשָׂרָה מַאֲמָרוֹת נִבְרָא הָעוֹלָם; ובפרשת השבוע אנחנו קוראים את עשרת הדברות, שבתורה הם קרויים עֲשֶׂרֶת הַדְּבָרִים. האם יש קשר בין עשרת המאמרות לעשרת הדברות? וגם, מדוע הם קרויים בשמות שונים? הרי לכאורה, אמירות ודיבורים זה היינו הך, לא? מסתבר שלא ממש, אפשר לומר שאמירה מתייחסת למציאות ואף קובעת אותה, בעוד דיבור הוא עניין של הנהגה, או ליתר דיוק, מנהיגות (קהלת ח, ד): בַּאֲשֶׁר דְּבַר מֶלֶךְ, שִׁלְטוֹן; וּמִי יֹאמַר לוֹ, מַה תַּעֲשֶׂה. מכאן, מסיקים בחסידות, שעשרת הדברות תפקידן לנהל ואף לאפשר את קיום העולם שנברא בעשרת המאמרות. אבל האמת היא שהרעיון הזה מצוי כבר בחז"ל; על הפסוק בתהלים (עו, ט) מִשָּׁמַיִם הִשְׁמַעְתָּ דִּין; אֶרֶץ יָרְאָה וְשָׁקָטָה. שואלים חז"ל (שבת פח/א): אם יָרְאָה – למה שָׁקָטָה, ואם שָׁקָטָה – למה יָרְאָה?

השבת בונה את הבית יהודי (בשלח עג)

פורסם: 01/27/2013 - 19:23
דומני כי טוב יעשו הפוליטיקאים מן הזן הישן אם יתבוננו בתוצאות הבחירות מתוך הנחת יסוד שהן מהוות מסר אישי מהבוחר אליהם. התבוננות כזאת תגלה להם שאנחנו רוצים תנועה במרץ אל עבר בית יהודי שיש לו גם עתיד.רובם ככולם מסכימים כי הבחירות שנערכו השבוע הניבו כמה הפתעות; בבית הנבחרים החדש ישבו זו לצד זו מפלגות שנצטמקו להפליא בצד מפלגות שתפחו קשות, ולצידן כאלה שאך זה נולדו וכבר יש להן מימדים מרשימים שנראה כי יש להתחשב בהם.

המשכיות או חילופי דורות? (חיי שרה עג)

פורסם: 11/11/2012 - 15:21
היופי האמיתי, הפנימי, נתגלה דוקא אצל מי שסירב להתפתות לסקרים המחמיאים, לאלה שניבאו לו הצלחה מסחררת אם רק יתפתה לעמוד בראש "מפלגה חברתית". ומצד שני, רק מעטים עדיין משלים את עצמם כי תצמח תועלת ממצעד הכוכבים במפלגות שונות.

בין שני משברים (נח עג)

פורסם: 10/21/2012 - 14:41
ושוב הולכים לבחירות. מעניין שההכרזה על מועד לבחירות נשמעת בפרשת נח, וזו כמובן לא הפעם הראשונה שזה קורה במהלך השבוע שזו הפרשה שקוראים בו. כנראה יש בפרשה הזאת איזה רעיון ששייך מאד לעניין הבחירות אצלנו ודומני שעד עתה די החמצנו אותו. על כל פנים לא זכור לי שמישהו דיבר על כך לאחרונה או בהזדמנויות קודמות שזה קרה. בדרך הטבע, הבחירות היו אמורות להתקיים בעוד כשנה, די בסמוך לפרשת נח; במקום זה הסכימו בשבוע הזה על מועד לבחירות מוקדמות והמערכת הפוליטית והתקשורתית נכנסה לסחרור.

איזונים בבקשה (האזינו עג)

פורסם: 10/03/2012 - 12:52
השנה, בשבת זו שבין יום כפור לחג הסוכות, קוראים בתורה את פרשת האזינו; דומני שקביעות כזאת נוצרת רק כאשר ראש השנה חל בימים ב-ג, כמו השנה, או בימים ג-ד בשבוע. אבל אם ראש השנה חל בימים ה-ו או בימים שבת וא' – הרי שאת פרשת האזינו קוראים בשבת שבין ראש השנה ליום כפור, בשבת שובה. במקרה כזה, הקשר בין הפרשה לזמן בו היא נקראת הוא בולט לעין, שכן ראש השנה פותח ויום הכפורים סוגר את עשרת ימי התשובה וזה מתאים בגלוי לתוכנה של פרשת האזינו

על מה עושים תשובה? (וילך עג)

פורסם: 09/24/2012 - 14:00
השבת הזאת, שבין ראש השנה ליום הכפורים, מכונה תמיד "שבת שובה" על שם ההפטרה שקוראים בה, הפותחת בפסוק (הושע יד): מן הראוי להתבונן בימי התשובה בעניינים שעליהם אנחנו כולנו צריכים לעשות תשובה. ושלא נטעה לחשוב שתשובה עושים רק על עניינים מעשיים, על מעשים רעים, תשובה זה גם על מחשבות ועל דיבורים רעים.

מעברים (ואתחנן עב)

פורסם: 08/06/2012 - 17:17
עניינה הפנימי של התורה הוא להשכין שלום בעולם, שלום בינינו ובין הקב"ה ושלום בינינו ובין עצמנו; לא לדחות את העבריינים ובטח לא להעניש אתם בחומרה, רק לקרב אותם בחבלי עבותות אהבה עד שיתהפכו מרע לטוב

על סף התנחלות בארץ (מטות מסעי עב)

פורסם: 07/22/2012 - 13:19
מה הקשר בין ההתנחלות העתידית בארץ המובטחת ובין הנקמה במדינים, מדוע התורה מציגה את זה בצורה שנראה בבירור כי קימת תלות ביניהן? בשבת זו אנחנו מסיימים את חומש במדבר בקריאת שתי הפרשות האחרונות, פרשת מַטּוֹת ופרשת מַסְעֵי ברצף.

מי, או מה, מבשר את הגאולה? (פינחס עב)

פורסם: 07/15/2012 - 11:44
חלק מהותי בקשר שבינינו ובין הקב"ה הוא היחס שלנו אל הארץ, דבקות שלנו בארץ מייצבת את השלום בינינו ובין הקב"ה שנתן לנו אותה. כידוע, לכל פרשה בתורה יש שם, והשם הוא אחת מהמלים של תחילת הפרשה. לכאורה, די אקראי; אבל באמת, אומר כ"ק אדמו"ר מליובאוויץ', שמה של הפרשה מלמד על תוכנה מתחילה ועד סוף. לפי זה, כל הנושאים בפרשת השבוע שלנו, פרשת פינחס.

אך בה' אל תמרדו (שלח לך עב)

פורסם: 06/17/2012 - 15:30
פרשת השבוע כל כך אקטואלית, שאני לא מצליח להחליט על מה לכתוב, באיזה נושא להתמקד; מרוב לבטים כבר מסתובב לי הראש. אז נתחיל מהתחלה ונראה לאן נגיע .

ברכה, הארת פנים, נשיאת ראש (נשא עב)

פורסם: 06/03/2012 - 11:09
התורה מנחה אותנו לחשיבה לא נורמלית, שאם ראיתי התנהגות בזויה – סוטה בקלקולה נניח, אני צריך לתקן את הקלקול הזה אצלי בנפש. ומכיוון שאני לא מזהה אצל עצמי את הנטיה לקלקול הזה, כי הרי בעיני עצמי אני בסדר – מוצע לי לנקוט מהלך של תיקון כללי, התנזרות מכל מה שעלול להביא לטומאה. מקובל ומוסכם אצלנו כי בכל פרשה מפרשיות התורה, יש איזה יחוד, עניין הנלמד ממנה ואינו נלמד ממקומות אחרים בתורה. אמנם לא בכל הפרשות היחוד הזה הוא גלוי, אבל הוא מצוי.

קבלת התורה, עניין מהותי או טכני? (במדבר עב)

פורסם: 05/28/2012 - 13:53
רעיון מאלף; כשנתקלים בשלילה, במישהו שנכשל – לא בורחים, לא מוותרים על הנכשל; להיפך, מצמידים אליו את מי שיכול לעזור לו ובשני המימדים, המימד הרוחני (להאיר) והמימד הגשמי (ברכה). השבת אנחנו מתחילים לקרוא בספר במדבר את פרשת במדבר וזה יוצא בערב חג השבועות, שהוא חג מתן תורה שניתנה לנו במדבר.

ספר ויקרא בפרשה מספר 33: (בחקתי עב) כיצד נחלצים מהשפל העמוק?

פורסם: 05/21/2012 - 15:39
בשבוע שעבר עמלנו להציג כאן את הלב של התורה כאשר התייחסנו לפרשה מספר לב. אמרנו שהמסר העיקרי העולה מן הפרשה הוא שעלינו לאמץ לעצמנו טבע שני, מזוכך ומעודן יותר, תמורת הטבע הראשון שלנו, טבע שהוא בהמי מטבע בריאתו. בשבת זו אנחנו חותמים את הקריאה בספר ויקרא בפרשה מספר 33, שזה "גל" מלשון גילוי, גַּל עֵינַי וְאַבִּיטָה נִפְלָאוֹת מִתּוֹרָתֶךָ (תהלים קי"ט, י"ח). וגם מלשון גלגל, [יג] לְאֻמִּים, כִּשְׁאוֹן מַיִם רַבִּים יִשָּׁאוּן, וְגָעַר בּוֹ, וְנָס מִמֶּרְחָק; וְרֻדַּף, כְּמֹץ הָרִים לִפְנֵי-רוּחַ, וּכְגַלְגַּל, לִפְנֵי סוּפָה (ישעיהו י"ז, י"ג)
יהודי מחזיק מצות, ציור של פיליפס אייזיק לוי מתוך "הגדת קופנהגן", 1739

לא לחרוג מהגבולות: פסח - שמיני עב

פורסם: 04/15/2012 - 15:39
אדם מתקשה להודות כי המקום בו אני נמצא הוא בדיוק המקום בו אני רוצה להימצא, שהמצבים הלא כל כך חיוביים ולא כל כך נעימים שנקלענו אליהם, לא נכפו עלינו מכח חיצוני לנו, אלא זה בדיוק מה שרצינו אז זה מה שקיבלנו. בשביעי של פסח ניתנת לאדם הזדמנות לגלות את רצונו הנעלם והכמוס ביותר.
פסח במאה ה-19 , מזרח אירופה

גאולה – מציאות או דמיון (פסח עב)?

פורסם: 04/08/2012 - 15:07
עיקר עניינו של חג הפסח הוא היציאה ממצרים, שיחרור ממיצרי המחשבה ומהרגלי התנהגות. יציאה לחרות מאלה, פירושה יציאה מהמסגרת המוכרת והנוחה לי ובמקום זה אימוץ סגנון חשיבה שמחוץ לקופסה. והדרך להגיע לכך היא דרך הביקורת העצמית האמיתית, הנוקבת. ביקורת כזאת, שמטבעה היא מלווה בהסתכלות על עצמי מהצד.

מה הבעיה עם עגל הזהב? (כי תשא תשעא)

פורסם: 02/20/2011 - 02:00
אפשר לראות שיש כאן ניגוד מוחלט לכל הרעיון של מתן תורה ושל לוחות הברית שנכתבו בידי הקב"ה בעצמו כביכול.

מה קורה כאשר הטוב מוצג כרע? (תרומה תשעא)

פורסם: 02/07/2011 - 02:00
הכי צפוּן זה מה שיש בלב, כי אין אדם יודע מה בלבו של חברו עליו, או בכלל. מהמילה הזאת נגזר גם המצפון שהוא די פופולארי בדורנו. יש אדם עם מצפון ויש מי שתוהים עליו, לאן נעלם המצפון שלו.

אפשר דרך ארץ בלי תורה? (משפטים תשעא)

פורסם: 01/30/2011 - 02:00
אלה שברחו מכאן, לא ברחו כי נבהלו מאויבים חיצוניים.

המחריבים בעמ (שמות תשעא)

פורסם: 12/24/2010 - 02:00
ישנה מחלקה נוספת, רביעית; זו המחלקה של מתנגדי הגאולה, אלה שנדמה להם כי מהגלות הם מפיקים תועלת רבה יותר מזו שיכולים לקבל מהגאו

להיות חכם או להיות צודק, מה עדיף? (ויחי תשעא)

פורסם: 12/20/2010 - 02:00
אמנם לשנואים היתה סיסמה כזאת, אם אני לא טועה הם הכריזו ש"יש לנו אהבה והיא תנצח" את השנאה כמובן, אבל כולנו פחות או יותר זוכרים את ההמשך; האהבה של השנואים ניצחה אותם עצמם, היא העניקה לשונאים את הניצחון על מגש של הרבה כאב, שלא לומר יותר מזה.

מה הם האמצעים לכיבוי שריפות? (ויגש תשעא)

פורסם: 12/13/2010 - 02:00
ניסינו להבין מדוע נמנע לכאורה מפעולה מתבקשת שהיתה עושה טוב לאביו וגם לו עצמו, הודעה לאביו שעודנו חי.

מתי כבר יגיע הקץ? (מקץ תשעא)

פורסם: 12/04/2010 - 02:00
ידוע לכל משכים קום כי בסוף הלילה מתגבר החושך ביותר עד שלא רואים כלום.

אוהבי העם והארץ הם אויבי המדינה (וישב תשעא)

פורסם: 11/27/2010 - 02:00
המתנחלים אוהבים את המדינה, לא רק את הארץ, וחלקם אף מייחס לה קדושה, וזה מה שמעניק למדינה את הכוח לפגוע בהם בעוצמה כזאת.

של מי הארץ הזאת? (וישלח תשעא)

פורסם: 11/21/2010 - 02:00
הניסיון שלהם איתנו הוא טוב מאד בסך הכל. הרי מאז ימי בגין כראש ממשלה, במוקדם או במאוחר הם מקבלים בדיוק את מה שרצו.

עצם האהבה או רק הארה שלה? (תולדות תשעא)

פורסם: 11/05/2010 - 02:00
מה שבעצם הטבע, תכונות מוּלָדוֹת – לא משתנה מעצמו לעולם. מה שבמקרה, כלומר תכונות נרכשות – עלול להשתנות בקלות.

חיי שרה לאחר מותה (חיי שרה עא)

פורסם: 10/31/2010 - 02:00
כאשר באים בני ישמעאל בסיועם של יהודים תועים וטוענים לבעלות על מערת המכפלה, צריכים לענות להם במסר המפורש בפרשת השבוע: המערה הזאת נר

אדם מהקוף או קוף מהאדם? (וירא תשעא)

פורסם: 10/22/2010 - 02:00
לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט, זוהי דֶּרֶךְ ה'.

המשימה של כל יהודי היא ללכת (לך לך תשעא)

פורסם: 10/15/2010 - 02:00
על התקדמות גשמית לא צריכים לדבר, שכן "מי שיש לו מאה רוצה מאתים" וזה בטבע של האדם.

חסד ואמת צדק ושלום (בראשית תשעא)

פורסם: 10/03/2010 - 02:00
כאשר זו המציאות הגלויה, כאשר השיח הציבורי מורכב כולו משקר ורמיה בעוד דוברי האמת נאלצים לשים מחסום לפיהם ולהסתתר, קשה לראו

כולנו צריכים לשבת בסוכה אחת (סוכות עא)

פורסם: 09/25/2010 - 02:00
ברנרד פיקרט: יהודים הולנדים פורטוגזים ספרדים במאה ה-18 יושבים בסוכה. מקור ויקיפדיה

על חטאים שחטאנו (יום הכיפורים תשעא)

פורסם: 09/17/2010 - 02:00
זוהי מעלתו המיוחדת של יום הכפורים וזו פעולה שהקב"ה בכבודו ובעצמו עושה עבורנו במתנה: כי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְ

האזינו, השופר קורא לנו (ראש השנה תשעא)

פורסם: 09/08/2010 - 03:00
היחס של האב לבנו נובע מאהבתו את בנו, וכך בדיוק גם יחסו של הקב"ה אלינו נובע מאהבתו אותנו.

כיצד לנצח במלחמת התרבות (כי תבוא תשע)

פורסם: 08/28/2010 - 03:00
טֶנֶא זה ראשי תיבות; טעמים, נקודות, אותיות. מאלה מורכבות התיבות, המלים שבספר תורה. וההוראה היא שאת האורות הכי נעלים, את הרעיונות הכי חכמים, יש לתרגם למלים.

נביאי אמת נביאי שקר (שופטים תשע)

פורסם: 08/14/2010 - 03:00
הנביא של פעם הוא הפרשן של ימינו, הלא כן?

מה ראוי, לאכול בשר או להיות צמחוני? (ראה תשע)

פורסם: 08/06/2010 - 03:00
רק אחרי שלמד מספיק טכסטים בלי להבין לעומק, רק אחרי שצבר מספיק נתונים – רק אז יכול התלמיד לנסות לפרש טכסט כלשהו.

מהו הרצון שלנו, מה מניע אותנו? עקב תשע

פורסם: 08/02/2010 - 03:00
מערכת אכיפת החוק שלנו יעילה מאד בדיכוי אנשים ישרי דרך, כאלה שאינם פועלים באלימות. ולכן נשתגרה בפי העם האמירה, הכי משתלם זה להיות עבריין.

מעומקו של החורבן לרומה של הגאולה (ואתחנן תשע)

פורסם: 07/24/2010 - 03:00
מחשבה כזאת מלמדת על תהליך ניוון בשלב די מתקדם וכדי למנוע את הניוון הזה אנחנו נדרשים להשקיע בהתבוננות, בהעמקת הקשר שלנו עם הבורא יתברךבשבוע שעבר ניסינו להתבונן במסר של תשעה באב, להבין את הרעיון המסת

תשעה באב, עצב או מרירות? (דברים תשע)

פורסם: 07/17/2010 - 03:00
כאשר שבו המרגלים והשמיעו את ההערכה כי לא יוכלו לכבוש את הארץ, העם פרצו בבכי, אולי מתסכול, והיה זה בתשעה באב.

מי אמר - עם לבדד – ישכון? (בלק תשע)

פורסם: 06/26/2010 - 03:00
אנחנו הרי מבינים אותו, הוא לא לגמרי אשם בהתנהגות שלו, זה הכיבוש שמרתיח אותו, העובדה שהוא נשלט על יד עם זר מוציאה אותו מדעתומה עוד ניתן לעשות ולא עשינו, כדי למצוא חן בעיני הגויים?

עילה ועלול, סיבה ומסובב (חוקת תשע)

פורסם: 06/18/2010 - 03:00
אי אפשר לעבוד על כל העולם כל הזמן, ואפילו לא על עצמנו.

דבקות במטרה? השאלה היא באיזו מטרה? (קרח תשע)

פורסם: 06/12/2010 - 03:00
כאשר תהיה מודעות שייחודה של ירושלים אינו תוצאה של גחמה אנושית כלשהי, אלא שהיא הר קדשו של הבורא יתברך, המקום בו בחר הוא עצמו להש

הגיע הזמן לעבור לערבית מדוברת (שלח לך תשע)

פורסם: 06/04/2010 - 03:00
אם לתמצת את האמור עד כאן, התסבוכת הגדולה היא תוצאה של שפה שקרית. תוצאה מהעובדה שמעולם לא ענינו לראש הממשלה התורכי בשפתו שלו. הרי לא מאתמול הוא התחיל לדבר אלינו ועלינו לא יפהאו לתורכית.

התמדה בעליה מונעת נפילה (בהעלתך תשע)

פורסם: 05/28/2010 - 03:00
גם בהיבט האישי, אחדות ישראל היא המרשם היחיד להתעלות ברוחניות ובקדושה.

חולשות וחסרונות – יש הבדל? (נשא תשע)

פורסם: 05/21/2010 - 03:00
חולשות ניתנו לנו כדי שנתגבר עליהן. את החסרונות צריכים להפוך למעלות ועל המעלות צריכים לשמור היטב שלא יהפכו לחסרונותאנשים רוצים לחשוב על עצמם כעל מושלמים, נטולי חסרונות, שרק ממעלות כלולה אישיותם.

ממך יצאו מהרסייך ומחריבייך (במדבר תשע)

פורסם: 05/14/2010 - 03:00
בחיי היומיום – ההתקדמות היא מלמטה כלפי מעלה, מן הבסיס אל התקרה, בספירת העומר – המהלך הוא הפוך, מלמעלה כלפי מטהשורות אלו נכתבות ביום השלישי לשבוע האחרון בספירת העומר, השבוע של מידת המלכות, ובפרטות –

מתקדמים בחדווה על מדרון חלקלק (בהר בחקתי תשע)

פורסם: 05/08/2010 - 03:00
שאלו אותו איך זה שהצליח לטפס במעלה המושלג ולשוב בלי ליפול אפילו פעם אחת?

צריכים תנך שלם? ואולי מספיק חצי? (אחרי וקדושים תשע)

פורסם: 04/24/2010 - 03:00
ואולי, אולי אין פה כשל.

שקיעה לצורך התאוששות (תזריע ומצורע תשע)

פורסם: 04/16/2010 - 03:00
הבעיה שלו היתה שידע כי הוא מוצלח מאד וההצלחה עלתה לו לראש.

הולכים עד הקצה ועד בכלל שמיני תשע)

פורסם: 04/09/2010 - 03:00
זה הרי טבעם של צעירים, לא?! הם הולכים עם האידיאולוגיה עד הסוף, לא כמו המבוגרים שלמדו לעגל פינות. אז על זה להעניש אותה?לפעמים קשה לכתוב על פרשת השבוע שקוראים בשבת, תוך התעלמות מפרשת השבוע החדשותית.

לצאת ממצרים זה צורך קיומי (צו פסח תשע)

פורסם: 03/27/2010 - 03:00
שיעבוד מצרים בנפש זה הקיבעונות החשיבתיים, זה השיעבוד להנחות העולם הזה. השיעבוד הזה נובע מהערכה עצמית מוגזמת, מתפיחת הבצק של האגו, שנהיה חמץ.

זכר לשיעבוד מצרים

פורסם: 03/20/2010 - 02:00
(ויקרא תשע) זֵכֶר לשיעבוד מצרים

אפשר להשאר יהודים בלי משה רבינו? (כי תשא תשע)

פורסם: 03/06/2010 - 02:00
בדמיון שלנו, וככה זה גם בשפה המקובלת, עגל הזהב זו הרדיפה אחר החומריות, להרבות נכסים ורצוי בזהב שאפשר לשמור בכספת.

לבושים של קדושה, יש כאלה? (תצווה תשע)

פורסם: 02/28/2010 - 02:00
את אהרון אף פעם לא היתה בעיה לזהות, הוא הרי מלובש בִגְדֵי-קֹדֶשׁ ובלעדיהם אינו רשאי למלא את תפקידו. לעומת זאת, למשה אין איפיון חיצוני מוגדר.

מה כבר קדוש בעולם הזה? (תרומה תשע)

פורסם: 02/19/2010 - 02:00
בארץ ישראל שהיא מְקֻדֶּשֶׁת מִכָּל הָאֲרָצוֹת, ההארה העליונה היא בעוצמה גבוהה באין ערוך יותר מאשר בכל מקום אחר בעולם, וזה עלול לסנוור או אף להכות בעיוורון ר"ל

רק תודעה של עבד מכשירה למנהיגות (משפטים תשע)

פורסם: 02/12/2010 - 02:00
התרגלנו למנהיגים שמבטיחים לנו כל מיני הבטחות חסרות כיסוי מצד אחד ומהלכים עלינו אימים מצד שני. מבטיחים לנו שאם רק נעשה הסכם, וכמעט לא משנה המחיר, יהיה לנו שקט מהשכנים ונוכל לשגשג ולפרוח, ומצד שני מאיימים עלינו שאם לא ניעתר להסכם – זו למעשה הזמנת מלחמה.

(יתרו תשע) איזה יתרון מעניק לנו יתרו?

פורסם: 02/05/2010 - 02:00
ההכרזה שלו, שאם לא יהיה מו"מ תהיה מלחמה עם סוריה, ראויה לענ"ד לתפוס מקום ראשון בתחרות האמירות המטופשות ואפילו השקריות

קיבעון חשיבתי, העבר חונק את העתיד (בשלח תשע)

פורסם: 01/29/2010 - 02:00
בנוף הדי אחיד הזה של העמים, בולט עם ישראל בחריגותו, מהצעדים הראשונים של עם ישראל בדרך החירות, עולה כי כל עבר הוא חיוני לעתיד.

האם יש גבול לקיבעון חשיבתי? (בא תשע)

פורסם: 01/22/2010 - 02:00
מכת דם - ציור מאת שלומי ישראל

מה מסמל מטה הא-להים? (וארא תשע)

פורסם: 01/15/2010 - 02:00
מטה זה מלשון 'הטיה', הוא אמור להניע – קודם את בני ישראל ואחר כך את פרעה – להטות עצמם לדרך הנכונה; הטיה שמתחילה במודעות שהקב"ה מנהל את העולם, וגם מה שנראה רע – אינו יכול להתקיים בניגוד לרצונו.בפרשת

אם נמצאים בשפל – היתה הדרדרות (שמות תשע)

פורסם: 01/08/2010 - 02:00
בהתחלה בני ישראל עבדו בהתנדבות. פרעה הכריז על פרויקט לאומי, הקמת מונומנט כלשהו, וכדי להמחיש עד כמה חשוב לו הפרויקט הזה, הוא עצמו נרתם לעבוד פיזית.

זו באמת טעות? ואולי זו רשעות? (ויחי תשע)

פורסם: 01/01/2010 - 02:00
המדינה שאינה מתבטלת אליו יתברך ואף מנכסת לעצמה את תפקידיו – אינה קדושה ואף אינה יכולה להיות קדושה. גם הצבא אינו קדוש. בשבוע האחרון הפכתי ל"כוכב תקשורת", כאשר נתפרסמה בעיתון ובאינטרנט תמונתי על רקע הסיפור אודות דרישת העירייה שאשלם ארנונה בסכום דמיוני, ופסיקת וועדת הערר שקבעה כי אין לדרישה זו בסיס חוקי.

למה אין כח לעמידה איתנה? (מקץ תשע)

פורסם: 12/18/2009 - 02:00
אנחנו לכאורה עצמאים, לכאורה לא כפופים לשום פרעה, אבל ההוא כופה עלינו הקפאה, ההם מטילים חרם על מוצרינו והאחרים מתיימרים לקבוע עבורנו איזו עי

רצח או גרימת מוות, יש ההבדל? (וישב תשע)

פורסם: 12/11/2009 - 02:00
לא מעטים הם אלה שקצה נפשם בעצם קיומה של מדינת היהודים והם מחפשים דרכים להיפטר ממנה. לרובם לא נעים להכריז שהם רוצים בהשמדת המדינה הזאת, מה ששווה ערך לרצח, אז הם פועלים בכל מיני דרכים של חרמות ונידויים.

פדיון שבויים או הזמנה לרצח? (וישלח תשע)

פורסם: 12/04/2009 - 02:00
והאנס עצמו, הוא לא מתבייש ולא חושש להתייצב בבית הנאנסת ביחד עם אביו וגם לו יש מה לומר באותו מעמד: [יא] וַיֹּאמֶר שְׁכֶם אֶל-אָבִיהָ וְאֶל-אַחֶיהָ, אֶמְצָא-חֵן בְּעֵינֵיכֶם; וַאֲשֶׁר תֹּאמְרוּ אֵלַי

אנחנו אשמים? אנחנו לא אשמים! (ויצא תשע)

פורסם: 11/27/2009 - 02:00
כל עוד היינו בגולה, משועבדים לעמים זרים, נאלצנו לשלם שוב ושוב עבור פדיון שבויים. אבל היום – בעת שיש בכוחנו לגבות את המחיר המלא מן השובים, מדוע לחשוב בכלל שאנחנו אמורים לשלם?

צדיק נסתר ברכות גלויות (תולדות תשע)

פורסם: 11/25/2009 - 02:00
בעוד שאת אברהם הניעה מדת החסד שהתבטאה באהבת ה' שלו, וממילא גם באהבה לכל מי ומה שברא ה', את ישמעאל הניעה ומניעה מדת החסד שמתבטאת באהבת עצמו.

האמת היא מרשם לחיים ואף לנצחיות (חיי שרה תשע)

פורסם: 11/13/2009 - 02:00
מצד ההתייחסות לאקטואליה בפרשת השבוע, ננסה להעמיק מעט בתהליך הזה של חילופי הדורות ונתפלל שבע"ה גם נצליח למצוא את ההוראה עברנו, עבור הדור שעוד לא החליט בדבר זהותו; האם הוא יהודי, ישראלי, או שמא אזרח העולם הגדול שבחר לאמץ לעצמו את הנוחות במה שמכונה התרבות המערבית, אבל בו זמנית פוזל בחוזקה גם אל תרבות המזרח המסתורית

ברית מילה – טכניקה או מהות? (וירא תשע)

פורסם: 11/06/2009 - 02:00
יש שמלים את עצמם כי הם חושבים שמתייחסים גניאולוגית לאברהם וצריכים לעשות מה שהוא עשה. יש עושים את אותה פעולה מסיבות רפואיות ועוד אחרים

ברית מילה ועוד בריתות (לך לך תשע)

פורסם: 10/30/2009 - 02:00
פרשת השבוע שלנו, לֶךְ-לְךָ, עוסקת כולה באירועים מחייו של אברהם אבינו. בסוף הפרשה מסופר שהקב"ה מצווה אותו למול את עצמו ואת בני ביתו

תיבת נח כתהליך של תשובה (נח תשע)

פורסם: 10/24/2009 - 02:00
מה הקשר? מאה ועשרים שנה נמשכה בניית תיבת נח; לכאורה, זה הרבה מדי זמן לביצוע המשימה הזאת, מדוע בכל זאת לקח כל כך הרבה זמן?

החיים כמעגל (אין)סופי (בראשית שע)

פורסם: 10/16/2009 - 02:00
זכרתי שהחוקרים המודרניים עשו מטעמים מההבדלים שמצאו בין פרק א' לפרק ב' בבראשית, אבל אנחנו מחפשים תשובות רציניות, לא רעיונות שצמחו על מצע האגו של מישהו, ונועדו לנפח את אותו אגו. השבת האחרונה של חודש החגים, חודש תשרי, ואנחנו מתחילים מחזור חדש של קריאה בתורה, קוראים שוב את פרשת בראשית. כל שנה אותו דבר, מסיימים מחזור קריאה בשמחת תורה ומתחילים מחדש בשבת העוקבת, שבת בראשית.

זורעים ומתאמצים לצמוח (שמחת תורה שע)

פורסם: 10/12/2009 - 02:00
ההבדל בין חג השבועות שבו קיבלנו את התורה ולאחריו נכשלנו בחטא העגל ובין שמחת תורה, היום בו מסיימים את התורה ומתחילים מחדש, הוא ההבדל שבין צדיקים לבעלי תשובה

מה כל כך נורא בימים הנוראים? (האזינו-שובה שע)

פורסם: 09/27/2009 - 02:00
בסדר התפילה קבעו לנו את ברכת התשובה מיד לאחר ברכת הדעת; קודם "אתה חונן לאדם דעת..."בברכה הרביעית ואחר כך "השיבנו ה' לתורתך.

השופר של ראש השנה, מה הוא צועק? (ראש השנה שע)

פורסם: 09/18/2009 - 03:00
זכו – אֲחִישֶׁנָּה, לא זכו – בְּעִתָּה,ּ אומרים לנו חז"ל וזה מעביר אלינו את האחריות לעיכוב הנורא בגאולה האמיתית והשלמה

מלחמתה של תורה? (נצבים וילך סט)

פורסם: 09/13/2009 - 03:00
במעמד הַקְהֵל הילדים אמורים ללמוד לְיִרְאָה. יראה זה אותיות ראיה. המעמד הזה שבו הם שומעים את המלך קורא בתורה ומן הסתם גם רואים אותו, מטמיע בנפשם את יראת ה', שכן עבור ילד המעמד הזה הוא נשגב ביותר.

מסר חינוכי ברור וחד (כי תבא סט)

פורסם: 09/04/2009 - 03:00
כאשר כולנו – הורים וילדים, מחנכים ומחונכים, מחוייבים לחתירה אל היעד הזה ואכן חותרים אליו, אין שום סיבה למרד נעורים או מרד אחר. גם אין פשיעה משום סוג, למעט מקרים שנכנסה באדם רוח שטות וסטה מן הדרך.

חינוך לפלורליזם זה אנטי חינוך (כי תצא סט)

פורסם: 08/28/2009 - 03:00
בתקופה זו של השנה מתגברת האלימות אצלנו ועובדה זו השתקפה ברשימותינו המנסות למצוא את הקשר בין פרשת השבוע התורנית-נצחית ובין פרשת השבוע החדשותית. חוץ מזה, הרי החיטוט בפצעים מדממים יכול רק להחמיר את הכאב, אבל אין סיכוי שיועיל לקרב את הרפואה אפילו במשהו.

לקחת את הרציחות בפרופורציות? (שופטים סט)

פורסם: 08/21/2009 - 03:00
נו טוב, הגיע הזמן לחזור לדבר ברצינות; איך באמת אנחנו אמורים להתייחס לרוצחים ולרציחות? בפרשת השבוע שלנו, שֹׁפְטִים, יש התייחסות חריגה לעניין הרצח. חריגה בכמות וגם באיכות. בכמות – שלושה עשר פסוקים בפרק י"ט ועוד תשעה בפרק כ"א

מלים יפות זה לא מספיק (ראה סט)

פורסם: 08/15/2009 - 03:00
בגשמיות, אדם אינו יכול להתקיים בלי מים ומזון ובהתאם לכך מחירם נמוך יחסית והוא שווה לכל נפש כמעט. כנ"ל גם ברוחניות; התורה זמינה לכולנו וכל אחד יכול ללכת לשיעורי תורה או לפתוח ספר וללמוד בעלויות נמוכות יחסית, או בלי עלויות בכלל

חרדת נטישה (עקב סט)

פורסם: 08/08/2009 - 03:00
אצל בשר ודם תיתכן שכחה, לא אצל הקב"ה.

נחמה כפולה (ואתחנן סט)

פורסם: 08/01/2009 - 03:00
מה זה 'שבע דנחמתא'? ובכן מתשעה באב עד ראש השנה יש שבע שבתות ובהן קוראים הפטרות מפרקי הנחמה שבספר ישעיהו, שבע שבתות של נחמה על החורבן של תשעה באב. במיוחד השנה, קצת קשה לבצע את המעבר החד מחוויית האבל והחורבן ביום תשעה באב לנבואה של נחמה ביום אחד עשר לחודש אב.

הזיות או דמיונות שוא? (דברים סט)

פורסם: 07/25/2009 - 03:00
מי שרואה את חזות הכל בחומריות ואינו מודה בהקשרים הרוחניים – אכן אינו עשוי לשנות את דעתו, וכנראה כאן טמון שורש הבעיה. כי בחומר – התהליכים הם ברורים, ניתנים למדידה והתוצאות של כל פעולה ושל כל תהליך, אמורות להיות צפויות. אבל מה לעשות, בתהליכים רוחניים, נפשיים, חברתיים וגם מדיניים, התהליכים ניתנים למדידה, אבל רק לאחר מעשה

היכן מותר ליהודי לגור?

פורסם: 07/18/2009 - 03:00
הנשיא האמריקני והעולם המערבי בכלל אינם כפופים לבג"צ וגם אין להם דבר נגד תורת ישראל. ההיפך הוא הנכון; הם מתייחסים לתורת ישראל כראוי, בחרדת קודש. הלוואי עלינו התייחסות כזאת. מבחינתם, הארץ הזאת שייכת ליהודים כי זה מה שכתוב בתנ"ך, in the bible בלשונם.

איך תבוא הגאולה? (פינחס סט)

פורסם: 07/11/2009 - 03:00
די להקשיב לדבריהם של מנהיגי העולם המערבי המבטאים את שאיפתם לשלום בכל הזדמנות – כולל ההסכם שהושג לאחרונה בין האמריקנים לרוסים על צמצום מאגרי הנשק הגרעיני – כדי לראות שהעולם אכן מוכן ומייחל לגאולה האמיתית והשלמה, בה ישכון שלום אמת בכל העולם

לא הגיע הזמן שנתעורר? (בלק סט)

פורסם: 07/04/2009 - 03:00
מה שידע בלעם השונא, יודעים גם כל שונאינו מאז ועד בכלל; הם יודעים שהקב"ה אוהב אותנו אהבה שמעל לטעם ודעת ואין להם ברירה אלא להשלים עם העובדות.הילד הרע של הממשלה (ואולי של הפוליטיקה הישראלית בכלל) מסרב להתחשב בכללי השיח החדש, הידוע יותר בכינוי 'פוליטקלי קורקט' וממשיך לומר דברים שמרגיזים את הילדים הטובים

העתיד כבר כאן ואנחנו ישנים (חוקת סט)

פורסם: 06/27/2009 - 03:00
המנהיגות אמנם מתחשבת בחולשות האנושיות, אבל בכל שלב היא מציבה רף הישגים גבוה יותר ובכך מושכת את המונהגים להתעלות ולהתקרב לרמה הרוחנית של המנהיג עצמו.

הרע (מחלוקת) כבסיס לטוב (שלום) (קרח סט)

פורסם: 06/22/2009 - 03:00
קרח טען כנגד משה ואהרן, כָל-הָעֵדָה כֻּלָּם קְדֹשִׁים וּבְתוֹכָם ה'; וּמַדּוּעַ תִּתְנַשְּׂאוּ עַל-קְהַל ה'.

מי מוביל, המוח או הלב? (שלח לך סט)

פורסם: 06/13/2009 - 03:00
יש כאלה שבעת היותם אנשים פרטיים לא נראה שיצר ההרס שולט בהם, אבל לאחר שנבחרו לתפקיד מנהיגותי – היצר הזה כמו התעורר פתאום והוביל אותם, ובעקבותיהם את מונהגיהם, אל עבר פי פחת

תורה ואקטואליה, יש בכלל קשר? (בהעלתך סט)

פורסם: 06/06/2009 - 03:00
התרגלנו לעובדה שהמנהיגות שלנו, בעקביות מעוררת השתאות, מקפידה לנקוט מהלכים שהיחס בינם ובין טובת העם והמדינה הוא הפוך לחלוטין. כעת נוכל להבין טוב יותר כיצד הידרדרנו עד כדי כך; אנחנו מתייחסים לטכסט של התורה כאל חומר ספרותי בלבד ואפילו משווים אותו לטכסטים אחרים, עתיקים או חדשים

התורה- בשמים או בארץ? (נשא - שבועות סט)

פורסם: 05/28/2009 - 03:00
אוהבים את הקב"ה ולכן מקיימים מצוות עשה כגון מתן צדקה, כיבוד הורים, נרות וקידוש בשבת, שמחה בחגים וכדומה, אבל אוהבים גם דברים אחרים מענייני עולם הזה ואפילו מתמכרים להם, בלי

טוב לצדיק וטוב לשכנו (במדבר סט)

פורסם: 05/22/2009 - 03:00
כשראינו את מחנות המלאכים – עלה בדעתנו הפתרון: דגלים ומחנות. כל דגל מעוצב כך שהוא נושא את המסר המיוחד שלו בעבודה הנדרשת מאלה המניפים אותו.

מהר סיני עד הר סיני (בהר בחקתי סט)

פורסם: 05/17/2009 - 03:00
בהקשר לביקור של אותו גוי מפורסם בארץ הקודש, הדבר בלט ביותר. המונח הזה, 'ארץ הקודש' אינו שגור על לשוננו ואין אנו רגילים לשמוע אותו מפי מעצבי דעת הקהל אצלנו. פתאום, השבוע, הצירוף הזה נשמע במחוזותינו. נו טוב, אם זו לא היתה ארץ הקודש – מה יש לאותו גוי לחפש כאן?!בשבת זו אנו קוראים את שתי הפרשות האחרונות בספר ויקרא,

אפשר להפוך בהמה לאדם? (אמור סט)

פורסם: 05/08/2009 - 03:00
אני מניח שכמוני, כולם שמעו על כאלה שילדותם העשוקה משמשת להם תירוץ זמין לכל מיני התנהגויות ומעשים, שאפילו הבהמות היו מתביישות בהם. מה עם אלה, האם התירוץ שלהם אמור להתקבל על דעתנו? האם העדר חינוך נכון בגיל הרך, חינוך לאנושיות, ילווה את האדם לכל שארית חייו בעולם הזה? אולי השאלה הזאת נשמעת כמו גימיק, אבל היא לא מתכוונת להיות כזאת. כולנו הרי מכירים ואולי אף השתמשנו במונח 'בהמיות' לתאר התנהגות "אנושית" מסוג מסוים.

דוקא בספירת העומר מחלה חדשה? (אחרי מות וקדושים סט)

פורסם: 05/02/2009 - 03:00
הציווי הכי מפורסם בפרשה זו הוא: וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ: אֲנִי, ה'. ללמדנו שאפילו בביטוי הכי נעלה של אהבת ישראל בפרט ויחסי אנוש בכלל, תיתכן הנעה אינטרסנטית.

מיהו המצורע של העולם? (תזריע ומצורע סט)

פורסם: 04/24/2009 - 03:00
ביסודה של ההתבוננות מונחת העובדה שעל פי התורה, כל דבר גשמי הוא רק השתקפות של אותו דבר ברוחניות.

מי גובר, האמת או החסד? (שמיני סט)

פורסם: 04/18/2009 - 03:00
אנחנו רגילים לראות בעלי מחלוקת שמתבצרים בעמדותיהם ועושים כל מאמץ להוכיח שהם צודקים. לכל היותר יטענו שלא הבינו אותם נכון או שהוציאו את דבריהם מהקשרם.

והגדת לבנך הגדה של פסח (פסח סט)

פורסם: 04/10/2009 - 03:00
הניב השימושי מאד בימים אלו, 'סדר פסח', כולל בתוכו סתירה פנימית לכאורה; אם סדר אז לא פסח (מלשון פסיחה ודילוג) ואם פסח – היכן הסדר?! איך אומרים, 'הגדה של פסח' או 'אגדה של פסח'?

האש הזאת, היא אש קודש או אש זרה? (צו סט)

פורסם: 04/04/2009 - 03:00
בתשובה לשאלה מדוע השבת הזאת שלפני פסח מכונה 'שבת הגדול', נאמרו תשובות שונות שהמשותף להן הוא הפלאת הנסים שנעשו לאבותינו בימים אלו לקראת יציאת מצרים. זה היה העשירי לחודש ניסן, היום בו בחרו את השה שאותו יקריבו ביום ארבעה עשר לחודש ויאכלו בערב החמשה עשר בו, עד שיקטעו להם את הסעודה באמצע, בעת שתגיע הבשורה המרעישה שפרעה דורש מהם לצאת ממצרים מיד. המצרים שאלו אותם מדוע בחרו לאמץ לעצמם את השה הזה ולהפרידו מכל העדר, והם השיבו כי את השה הזה הולכים לשחוט בעוד ארבעה ימים לקראת היציאה ממצרים

כיצד ניתן להתקרב אל ה (ויקרא סט)

פורסם: 03/27/2009 - 03:00
הרעיון שה' מדבר אלינו נשמע קצת מוזר, לא?! בקושי אנחנו מצליחים לעכל את הרעיון שהוא בכלל מדבר עם בני אדם כמו משה רבינו, אז אלינו שידבר?! אכן, כן.

גאולה, בין פורים לפסח (ויקהל-פקודי סט)

פורסם: 03/21/2009 - 02:00
מה שחסר לנו באמת היא מנהיגות מן הסוג של משה רבינו ומרדכי היהודי. זו המנהיגות שתאחד אותנו סביב עצם עובדת היותנו יהודים על כל המשתמע ומתחייב מכך.

מה קובע, השכל או האמונה? (כי תשא סט)

פורסם: 03/14/2009 - 02:00
עיקר הסכנה בשבת היא ההוצאה מרשות לרשות.

מה עדיף, הגיוני או משוגע? (תצווה סט)

פורסם: 03/07/2009 - 02:00
כאשר היו גזירות מבחוץ, הן עוררו את קשיות העורף הטבעית לעם ישראל והניעו אותנו לדבוק במשה ובדרכו. דוקא כאשר המצב טוב, יחסית או לכאורה, עלולים להיסחף לכיוונים בלתי רצויים תוך כדי זניחת נר התמיד ר"ל. וסכנה זו היא המרחפת מעל ראשנו כעת

ממשלת אחדות, זה טוב או רע? (תרומה סט)

פורסם: 02/27/2009 - 02:00
במסגרת התירגול הזה, אין ואסור שתהיה איזושהי פזילה אל עבר השכן, אל הגוי, בניסיון לשאת חן בעיניו.

אחרי רבים להטות? (משפטים סט)

פורסם: 02/20/2009 - 02:00
ואם מישהו מבקש דוגמא לאמת שנעדרה אצל מרבית המפלגות, הנושא היחיד שבדקתי היה, כמה לא מפתיע, היחס של המפלגה לארץ ישראל

ואחרי הרעש, עוד רעש (יתרו סט)

פורסם: 02/15/2009 - 02:00
חלפה לה מערכת הבחירות ועמה אמור היה לחלוף הרעש הטבעי שמתלווה אליה. הפעם לכאורה, במערכה זו, הרעש של תעמולת הבחירות היה מינורי משהו, כמעט בלתי נשמע, נבלע ברקע הכללי. נדמה שחוץ מהחברים הפעילים של המפלגות השונות, אף אחד לא באמת התרגש לקראת הבחירות, שבעצם קיומן ומהלכן התקין, אמורות לבטא את הדמוקרטיה

על מה הולכים לבחירות? (בשלח סט)

פורסם: 02/06/2009 - 02:00
הרעיון של הבחירות הוא שתקום הנהגה חדשה וטובה יותר, התחדשות. זה ממש מתאים לט"ו בשבט כנ"ל, אבל באיזה תחום בדיוק הפוליטיקאים מציעים לנו להתחדש? שמעתם מישהו מהם מדבר על כך?

רצח חפים מפשע (בא סט)

פורסם: 01/30/2009 - 02:00
הבעיה כעת היא שאומות העולם ובעיקר האויבים הישירים שלנו, אימצו לעצמם את פטנט המוסריות המזויפת והם דורשים מאתנו, לא מעצמם כמובן, לנהוג על פי כללי "המוסר" שהכתיבו לנו ההוזים שלנו.בעקבות "מבצע עופרת יצ

מיהו בעל הבית על המציאות? (וארא סט)

פורסם: 01/26/2009 - 02:00
ההתעקשות של הצד השני להמשיך במלחמה נגדנו, ומופע הניצחון שערך לאחר התבוסה שהנחיל להם הקב"ה מידי צה"ל – מקבילה בדיוק מופלא להתנהגותו האוילית של פרעה מלך מצרים

מרקבון הגרעין צומח אילן (שמות סט)

פורסם: 01/20/2009 - 02:00
אחרי הבלגה של שמונה שנים, ישראל מגיבה ומכה בעוצמה רבה במשגרי הקסאמים ובשולחיהם, ומאז המבצע מתגלגל. כולם הופתעו מעוצמת התגובה, ויש כמה דברים שלא הצליחו להבין

על מה בוכה יוסף הצדיק? (ויחי סט)

פורסם: 01/11/2009 - 02:00
השבוע אנחנו מסיימים את קריאת ספר בראשית המכונה ספר הישר, משום שהוא עוסק במעשי אבותינו הישרים, וכיאה לספר שמגמתו היא חינוכית במובהק – הוא מסתיים במסרים חינוכיים חדים ביותר, ותמיד אקטואליים

בני יעקב ומדינת ישראל (ויגש סט)

פורסם: 01/02/2009 - 02:00
דומה כי המכנה המשותף לכל האנשים ולכל המפלגות במערכת הפוליטית אצלנו, הוא הרצון למצוא חן בעיני הגויים. דבריה של שרת החוץ מבטאים היטב רצון זה, ואולי אפילו עצם הביקור בצרפת בימים קשים אלו, מבטא זאת.

מה עניין חג החנוכה? (מקץ סט)

פורסם: 12/28/2008 - 02:00
חג החנוכה מספר לנו שבכל יהודי מסתתר אותו פך שמן החתום בחותמו של הכהן הגדול; מה שצריך זה לחפש היטב עד שמוצאים אותו, ואז מתברר שהוא היה שם כל הזמן, ממתין שיגלו אותו.ידועה לרבים ההשוואה בין מצב האומה

יוצאים לחופשה? (ויצא סט)

פורסם: 12/05/2008 - 02:00
בהשגחה פרטית, החופשה מתחילה למחרת פרשת השבוע וַיֵּצֵא ונמשכת לאורך השבוע של פרשת וישלח. הוא אשר אמרנו, יוצאים לחופשה כדי לבחון האם עושים את השליחות. והשליחות רמוזה, או שמא אמורה במפורש בפסוקים הראשונים של פרשת השבוע

בעצם, על מה רבים פה? (תולדות סט)

פורסם: 11/29/2008 - 02:00
ברור לחלוטין שמדובר במלחמה על הארץ, וזהו התהליך שחוזר על עצמו לכל אורך ההיסטוריה. בין אם מדובר בטווחי זמן קצרים, של חודשים או שנים כמו בימינו, ובין אם מדובר בטווחי זמן ארוכים, של מאות ואלפי שניםבשבוע שעבר נפרדנו מאברהם אבינו תוך שאנו מעלים על נס את תמימותו ואת ההכנות שהוא עושה לעתיד.

מה מכפילה מערת המכפלה? (חיי שרה סט)

פורסם: 11/21/2008 - 02:00
אומות העולם לא טענו כלפינו 'גזלנים אתם' ביחס לארץ ישראל. ההיפך הוא הנכון, כידוע ומפורסם. למרבה הצער, אנחנו אלה שהמצאנו את הטענה הזאת ביחס לעצמנו, ואומות העולם אימצו אותה; חלקן בששון וחלקן מחוסר ברירה.קורה לפעמים (גם לי) שמעיפים מבט לאחור ולא מצליחים להבין מאין קיבלו כוחות לעשות מה שעשו.

חשיבה ילדותית זה טוב או רע? (וירא סט)

פורסם: 11/14/2008 - 02:00
דומה כי אם נבקש למצוא תכונה המשותפת לכל הילדים באשר הם – כמובן, לפני שקילקלנו אותם – נמצא את התמימות, וספק אם יש מי שיחלוק על כך. אבל מהי התמימות? האמת היא שלא התכוונתי להמשיך בנושא הזה, אבל בשבוע שעבר קיבלתי התייחסות ממנה השתמע כאילו אני מזלזל ברמת החשיבה של אברהם אבינו ח"ו, שכן ייחסתי לו חשיבה ילדותית

חשיבה ילדותית (לך לך סט)

פורסם: 11/08/2008 - 02:00
אברהם אבינו חשב בסגנון ילדותי וגם אנחנו חושבים באותו סגנון. הוא חשב בסגנון ילדותי של שחור ולבן, בלי גווני ביניים; יש את דרך הדבקות בה' ויש את הדרך ההפוכה. אין אמצע. וגם אנחנו חושבים בסגנון ילדותי, של ילד מפונק

נגמרו החגיגות? (בראשית סט)

פורסם: 10/26/2008 - 02:00
אנחנו יכולים לאמץ לעצמנו כל מיני תחליפים, כל מיני תפקידים חשובים שנבדה מלבנו, כגון לחתור לשלום עם השכנים וכו', ובלבד שלא לעשות את השליחות שהוטלה

אחדות ישראל ולימוד זכות (סוכות - שמחת תורה סט)

פורסם: 10/19/2008 - 02:00
אמנם יש נותן ויש מקבל, אבל הנותן צריך לעשות משהו שיהפוך את מה שניתן לו, לתמורה עבור מאמץ שלו.

בין שמיעה להאזנה (האזינו - סט)

פורסם: 10/12/2008 - 02:00
מכיוון שכל ההיסטוריה רמוזה בפרשה – ננסה להתבונן בשורש ההיסטורי שלנו, בהתחלה של עם ישראל, שהרי אנחנו מצויים על סף סיום ההיסטוריה. ומכיוון ש"נעוץ סופן בתחילתן" כלשון ספר יצירה, אולי נוכל להבין למה מצפים מאתנו כעת, בימי הדמדומים של חושך הגלות ועל סף הגאולה האמיתית והשלמה

החושך מתחפש לאור? (וילך - שובה סט)

פורסם: 10/03/2008 - 03:00
לכאורה, הנימוק הראשון והנימוק האחרון יכולים להיות מובנים בפשטות כציון עובדה עניינית במסגרת דברי הפרידה של משה.

ראש השנה - כבנים או כעבדים?

פורסם: 09/29/2008 - 03:00
הקשר של עם ישראל עם הבורא יתברך מתבטא ברבדים שונים, וכל רובד נלמד מפסוקים. לפעמים אנחנו בנים שלו ולפעמים עבדים

תשובה, זה עניין שלי או שלו? (נצבים סח)

פורסם: 09/26/2008 - 03:00
ראש השנה נחשב ליום ההולדת של העולם, וכמו בכל יום הולדת – אנחנו אמורים לערוך מאזן מלא מתוך כוונה לתקן את הטעון תיקון, גם כדי לזכות לשנה טובה יותר מזו שהיתה. גם, אבל לא רק ואפילו לא בעיקר. כי התכלית של ראש השנה היא להעמיק ולחדש את ההתקשרות והדבקות שלנו ברבונו של עולם, שברא את העולם ואותנו, ובורא כל רגע מחדש

להתחדש בכל יום (כי תבוא סח)

פורסם: 09/19/2008 - 03:00
מה שהתורה דורשת מאתנו בפרשת השבוע ובכלל, הוא להשתנות/להתחדש במודע ובכיוון מוגדר וקבוע. כלומר, להיות בתנועה קבועה של התחדשות

המתכון לאריכות ימים (כי תצא סח)

פורסם: 09/12/2008 - 03:00
הוּא הָיָה אוֹמֵר, הַיִּלּוֹדִים – לָמוּת, וְהַמֵּתִים – לְהֵחָיוֹת, וְהַחַיִּים – לִדּוֹן.

מקרים ותגובות (שופטים סח)

פורסם: 09/05/2008 - 03:00
כבר בכותרת של הפרשה מנחה אותנו התורה כיצד נזכה לחיות ולרשת את הארץ – צֶדֶק צֶדֶק, תִּרְדֹּף--לְמַעַן תִּחְיֶה וְיָרַשְׁתָּ אֶת-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר- ה' אֱלֹקֶיךָ נֹתֵן לָךְ.יהודים ידעו תמיד כי המרשם הנכון לחיים, גם חיים כפשוטם וגם חיים רוחניים, נתון בתורה ובחוקיה

ששה שלבים בהתקדמות (ראה סח)

פורסם: 08/29/2008 - 03:00
תפילת שמונה עשרה מכוונת כנגד שמונה עשרה החוליות שבעמוד השידרה של האדם והיא כוללת את כל ההמשכות הדרושות לקיומו בעולם לצורך עבודת ה' שלו. אבל בשלב זה המתפלל הוא רק כלי להעביר את ההמשכה. הוא עצמו, עדיין אינו מתכלל באור אין סוף.

השכחה, הכחשה, החשכה (עקב סח)

פורסם: 08/23/2008 - 03:00
אז מה היה לנו עד כאן – היתה השכחה מכוונת שכדי להצליח בה עסקו בהכחשה של אמיתות התורה.

טו באב, חג האהבה (ואתחנן סח)

פורסם: 08/16/2008 - 03:00
החשיבה וההתנהגות שלנו עדיין גלותיים, עדיין משועבדים לרבדים הגופניים, הבהמיים. המסר של ט"ו באב אם כן, הוא בדיוק הפוך מזה המשתקף מתוכנו המתוקשר ומיוחצן אצלנו. "חג האהבה" חל השנה בשבת פרשת ואתחנן, 'שבת נחמו', וזו הזדמנות עבורנו לברר מהי המשמעות המקורית של היום הזה, וגם לחפש ואולי למצוא את הקשר בין המסר הפנימי של שבת מיוחדת זו לבין המסר הפנימי של היום הזה, ט"ו באב

אחדות ישראל - תיאוריה ומעשה

פורסם: 08/10/2008 - 00:00
ימי התשובה ה-תשס"ט

מקור הסמכות של השופט (דברים סח)

פורסם: 08/09/2008 - 03:00
מעניין מה יקרה אם יעבירו את סמכות השפיטה למחשבים. סביר להניח שהם יעשו את זה די טוב, ואולי אפילו טוב יותר משופטים בשר ודם, כי מערכת החוקים והמערכת המשפטית הן טכניות בעיקרן והאנושיות מהן והלאה. השבוע אנחנו מתחילים לקרוא את ספר דברים, המכונה 'משנה תורה' משום שיש בו ביאור והרחבה למצוות שניתנו לנו בספרים הקודמים של התורה

מה התכלית, המסע או החניה? (מסעי סח)

פורסם: 08/02/2008 - 03:00
שונאי ישראל לא כל כך שמחו לקבל את המתאזרחים החדשים וטרחו לבטא זאת במעשים. מכיוון שכך, נאלץ הדור הבא לחפש אפיק אחר להגשמת הרצון להשתחרר מן העול הכבד של המסע הממושך, זה המחייב תודעה כפולה של יציאה מן הגלות וחתירה לגאולה הגענו לפרשה האחרונה בספר במדבר, שהיא גם האחרונה כביכול שניתנה ישירות מאת ה' יתבר

כוחו של דיבור (מטות סח)

פורסם: 07/26/2008 - 03:00
זה מה שקורה לנו בינינו ובין עצמנו, וגם עם הפלשתינאים ובכלל. אנחנו כל הזמן מדברים, ולא טורחים לעצור ולו לרגע, כדי להקשיב להם.

האם זה שווה מסירות נפש? (פינחס סח)

פורסם: 07/19/2008 - 03:00
החנות פתוחה גם בשבתות כי אין ברירה, צריכים לאגור קצת עודפים לעתיד וכן לחסוך לטובת בתם היחידה. הרבי הציע כי יסגרו את החנות בשבתות ומועדי ישראל, והבטיח כי אם יעשו כך – בתם תתחתן בקרובהרבה יש ללמוד מפרשת השבוע שלנו לימינו אלה, פה בארץ חמדת ובכלל. אנחנו נתרכז בפן שכבר התייחסנו אליו בעבר לא אחת, אבל מסתבר שלא מיצינו אותו עד תום, הפן של המסירות נפש

מנהיגות מנותקת? (בלק סח)

פורסם: 07/13/2008 - 03:00
עדיף אויב גלוי על פני אויב בתחפושת של ידיד. בין ובתוך הסחי ומאוס התרבותיים/מוסריים הסוגרים עלינו מכל עבר עד לתחושת מחנק מפחידה, קברניטינו המייצרים את אותה זוהמה מחניקה מוצאים זמן גם להגיב לאיומי המן התורן, ההוא מפרס של עכשיו, ודומיו.

סילוק ענני הכבוד – הזמנה לרצח (חוקת סח)

פורסם: 07/05/2008 - 03:00
לא היה שום ניסיון לפדיון שבויים תמורת תשלום כלשהו. חטפו לנו אנשים – צריכים להחזיר אותם הביתה במחיר גבוה ביותר, שאותו ישלמו החוטפים, עד כדי השמדה כללית,שבוע די עמוס היה לנו. לא כל כך בגלל רצף האירועים וקצבם – לזה אנחנו כבר רגילים לצערנו – אלא בגלל האירוע הקשה, שבוצע בשיטה חדשה, בירושלים.

טלית שכולה תכלת (קרח סח)

פורסם: 06/27/2008 - 03:00
קרח אולי היה הראשון ליצור מחלוקת בעם ישראל, אבל בני קרח לא מתו, והפוליטיקה שלנו תוכיח. אצלנו, המחלוקת היא אבן היסוד של כל הבניין הזה ששמו מדינת ישראל, ואת התוצאות אנחנו חווים יומיוםהגענו לפרשת קרח, שתוכנה אקטואלי תמיד כידוע, ולא רק בשבוע בו קוראים אותה. זהו שאומר לנו רש"י בפירושו הראשון למלים הראשונות בפרשה: ויקח קרח.

(מ)חלתו של עולם (שלח לך סח)

פורסם: 06/20/2008 - 03:00
כאשר אנחנו מתעקשים שלא למלא את תפקידנו כ'חלתו של עולם', אנחנו הופכים להיות 'מחלתו של העולם' וכך אכן הוא מתייחס אלינו בשנים האחרונותאם נשאל אנשים שמחוברים קצת לפרשת השבוע – לא זו של ראש הממשלה וחבר מרעיו, אלא זו שקוראים בבית הכנסת בשבת – מהו התוכן של פרשת שְׁלַח-לְךָ, סביר להניח שרובם ככולם ישיבו כי סיפור המרגלים הוא העניין המרכזי בפרשה

כמה זמן עוד יימשך הבלוף? (בהעלתך סח)

פורסם: 06/13/2008 - 03:00
יש המכנים את דורנו דור המדבר. כנראה מתכוונים לכך שגם אצלנו סובלים עדיין ממחלות ילדות של חברה בהתהוות.

נעשה קודם לנשמע (נשא סח)

פורסם: 06/06/2008 - 03:00
כאשר האדם מודע לכך שיש מעליו כח עליון המנחה אותו, והוא חותר להתחבר אליו ולפעול בהתאם להנחיותיו - הוא יגיע להשגות נעלות באין ערוך יותר מאשר אם יתרכז בכוחותיו המודעים בלבד. פרשת השבוע שלנו נקראת תמיד בסמיכות לחג השבועות.

לפני שבר גאון (במדבר סח)

פורסם: 05/30/2008 - 03:00
כלי התקשורת מלאים את סיפור נפילתו הצפויה לדעתם, של האיש המכהן עדיין כראש הממשלה, ומצטטים בחדווה את המתיימרים לרשת אותו. הסיפורים על "מעשי השחיתות" המיוחסים למר אולמרט אינם נגמרים, והרושם שיוצרים המתייחסים לנושא הוא, שהספירה לאחור כבר החלה, וכל שנותר הוא לקבוע את התאריך בו יופרש מר אולמרט מתפקידו ואת מקומו יתפוס מישהו אחר שישמש מטרה לרדיפתם של הצדקנים

שלטון החוק, לבכות או לצחוק? (בחוקותי סח)

פורסם: 05/23/2008 - 03:00
פוליטיקה של דתיים עלולה להיות גרועה בהרבה מזו של מי שאינם מגדירים עצמם ככאלה, ואצלנו היא אכן גרועה יותר.

שלטון החוק והעדר הצחוק (בהר סיני סח)

פורסם: 05/16/2008 - 03:00
הבעיה אצלנו היא שמעמד הר סיני לא נתפס אצלנו כמעמד מחייב. יש שאינם מודים בו כלל ויש שמודים, אבל טוענים שהוא לא רלוונטי לעולם המודרני. זה שמצב הרוח הכללי במדינה לא משהו, זה לא חדש. אפילו היה כבר מועמד לראשות הממשלה שניסה להיבחר על בסיס ההבטחה להחזיר את החיוך לפנים של האזרחים

היכן איבדנו את התמימות? (אמור סח)

פורסם: 05/11/2008 - 03:00
איזה נחת עשוי לחוש אזרח של מדינה בימים שראש ממשלת מדינתו נחקר בחשד לעבירות חמורות, והמערכת הפוליטית כולה נראית כערימת אשפה? אז מה אם יום העצמאות – בנסיבות האלה, זו לא סיבה למסיבה ימים אלו הם ימי ספירת העומר שעליה נצטווינו בפרשת השבוע

מה התועלת בחתירה אל האופק? (קדושים סח)

פורסם: 05/02/2008 - 03:00
כשם שהאדם עצמו, גופו על כל פנים, הוא בן חלוף, כך גם כל היעדים שהוא עשוי להציב לעצמו אינם בני קיום לאורך זמן.מקובל להניח שכדי לחיות, אדם צריך

דיקטטורה דמוקרטיה ומה שביניהן (שביעי של פסח סח)

פורסם: 04/25/2008 - 03:00
שבעת ימי הפסח הם כנגד שבעת ימי הבריאה וגם סידורם הוא בהתאם. היום הראשון כנגד מדת החסד, השני בגבורה, וכך הלאה עד השביעי שהוא במלכות. כאשר שביעי של פסח חל בשבת, יש לנו מלכות כפולה, גם שבת המלכה וגם שביעי של פסח. בשבת זו חל שביעי של פסח ועל כן אין קוראים פרשה על הסדר של פרשיות התורה, אלא מעניינו של היום – את פרשת בשלח עם קריעת ים סוף, והשירה שאמרו בעקבותיה.

זה הגיל שקובע, או הניסיון? (אחרי מות סח)

פורסם: 04/18/2008 - 03:00
הפוטנציאל קיים בנפש, כח החכמה נמצא; השאלה היא אם מתחברים למקור החכמה, ומתי. יכול להיות צעיר בעל ניסיון מועט כמותית אבל רב מאד איכותית, וזקן בעל ניסיון רב מאד כמותית – אבל חסר משמעות איכותית.

למה עזבת אותנו מר לבייב? (מצורע סח)

פורסם: 04/12/2008 - 03:00
מר לבייב זיהה בדייקנות את חוליי המערכת. ומתוך הערכה מפוכחת שאין בידו לפעול לריפויה, ואולי גם כדי להתרחק מאפשרות פגיעתה הרעה בו, העדיף להתרחק ממנה. לענ"ד הוא עשה צעד נכון, אבל האם נותרה עוד איזו דרך בה ניתן לרפא את נגעי המדינה בה אנו חיים?

מלאכים, אנשים, בהמות (תזריע - החודש סח)

פורסם: 04/04/2008 - 03:00
דומני שלא הרבה יחלקו עלי אם אקבע, בצער רב אגב, שהחברה שלנו מחוברת לצד הבהמי שבה הרבה יותר מאשר לצד המלאכי. העובדה שמפעם לפעם אנחנו מזדעזעים פחות מאותן חדשות רעות בדבר תקיפת קשישים וכו', מעוררת מחשבות נוגות גם ביחס אלינו כפרטים, במבחן ההתחברות לצד הבהמי או המלאכי שבנו.

החתירה אל העצם חסרה לנו (שמיני סח)

פורסם: 03/28/2008 - 03:00
עדיין לא מאוחר לתקן.

פחד היהודים ופחד מרדכי (פורים צו סח)

פורסם: 03/26/2008 - 02:00
מצב בו יהודים פוחדים מ'מה יעשו הגוים' היה אופייני לימי הגלות החשוכים ביותר. כאן לכאורה אנחנו בתהליך של גאולה.

להשתכר עד אבדן חושים? (ויקרא סח)

פורסם: 03/15/2008 - 02:00
האור הבא מן ולאחר החושך, יש לו יתרון על אור תמידי שמעולם לא כבה. הרי זה היה מצבנו בפורים של אז וגם מאז חווינו תקופות של חושך נורא שהפך לאור ואפילו לאור גדול יחסית. כעת אנחנו חותרים אל האור הגדול באמת, 'אור חדש על ציון תאיר'

קהל אחד או אוסף של פרטים? (ויקהל סח)

פורסם: 02/29/2008 - 02:00
מה שקורה בשדרות בפרט ובישובי עוטף עזה בכלל - כבר כמה שנים ברציפות, מעורר מחשבות נוגות עד מיאשות בדבר סיכויי שרידותה של הישות שהתיימרה להיות מדינה שתבטיח את הקיום של שרידי העם היהודי.

גם החיים מתחלקים לשלושה חלקים (כי תשא סח)

פורסם: 02/22/2008 - 02:00
למרות שכעת אנחנו נמצאים בשפל המדרגה, בידינו להגיע למדרגה נעלית בגאולה האמתית והשלמה מיד ממש. זה תלוי רק בנו.

אחדות בשורש ובמציאות (תצווה סח)

פורסם: 02/15/2008 - 02:00
אחדות ישראל היא השתקפות של האחדות בינינו לבין הקב"ה באמצעות משה רבנו, כפי שהסברנו בשנים קודמות. אחדות זו באפוד מתבטאת גם בשוויון של עשרים וחמש אותיות על כל אבן. בדיוק כמספר האותיות בפסוק "שמע ישראל" המבטא את אמונתנו באחדות ה' יתברך

על מתכות ובני אדם (תרומה סח)

פורסם: 02/08/2008 - 02:00
ההבדלים בין צדיקים, בעלי תשובה ורשעים, הדרגות השונות שהשתתפו בבניית המשכן, מקבילים להבדלים שבין המתכות השונות שנדרשו להקמתו, זָהָב וָכֶסֶף וּנְחֹשֶׁת.

עבדות, מאז ועד בכלל (משפטים סח)

פורסם: 02/01/2008 - 02:00
בנושא הכי אקטואלי, דו"ח וינוגרד, עסקנו בעבר לא אחת והבענו דעתנו עוד בטרם הוקמה הועדה - שחבל על הכסף ועל הזמן שיושקע בה, משום שכמו כל קודמותיה, היא לא תשנה דבר

אַחַת, דִּבֶּר אֱלֹקִים--שְׁתַּיִם-זוּ שָׁמָעְתִּי (יתרו סח)

פורסם: 01/25/2008 - 02:00
אנשים חייבים במצוות עשה התלויות בזמן כגון ציצית ותפילין, ונשים פטורות, כי האנשים, כדי להגיע לגובה הרוחני השייך למצוות אלו, חייבים לעשות את המצווה. נשים פטורות כי בכוחן להגיע בלא עשיה של המצווה.

הופכים מר למתוק (בשלח סח)

פורסם: 01/18/2008 - 02:00
רופא משתדל לרפא בדרכי הטבע ולא תמיד הוא מצליח, כי ככה זה בטבע. לעומת זאת אִם-שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע לְקוֹל ה' אֱלֹקֶיךָ, לא תצטרך לרופאים כִּי אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ. וכמו שריפאתי את המים, מה שאין בכוחו של שום רופא לעשות, כך ארפא אותך ולא יוודע כי אי פעם היית חולה.

לראות כדי להאמין או להפך? (וארא סח)

פורסם: 01/05/2008 - 02:00
זו הסכנה הגדולה במחשבה, שבעצם העובדה שיש לנו מדינה כבר הגענו לגאולה. אנחנו עלולים להפסיק להתאמץ כדי להגיע לגאולה האמיתית, זו שהיא גם נצחית וגם שלמה. אולי זו הסיבה שאנחנו חוטפים שוב ושוב, ודוקא במדינת ישראל מצב היהודים פחות טוב ואף יותר מסוכן מאשר במדינות אחרות. אולי זה כדי להעיר אותנו ולהזכיר לנו שלא זו הדרך ולא זה הכיוון אל הגאולה האמיתית.

להיות מודע להווה (שמות סח)

פורסם: 12/28/2007 - 02:00
כאז כן עתה; בחיצוניות, נראה שהתרגלנו לשעבוד וכבר לא מצפים לגאולה ח"ו. אבל זה רק בחיצוניות. כי בפנימיות, כל יהודי מייחל לגאולה.

למקד מבט, בעבר או בעתיד? (ויחי סח)

פורסם: 12/21/2007 - 02:00
יעקב מברך את בניו של יוסף. רמברנדט.

מערכת החינוך בישראל – חלום ושברו (ויגש סח)

פורסם: 12/14/2007 - 02:00
המנהיגות, היא חפה מכל אחריות; התלמידים לא בסדר, ההורים, המורים, רק לא ראשי המערכת. הם תמיד בסדר. הם עושים ככל יכולתם, אבל יש בעיה של תקציב אז הם לא אשמים.

התעמרות השלטון באזרח הקטן (מקץ סח)

פורסם: 12/09/2007 - 02:00
השלטון אצלנו אינו ממשיך את דרכו של יוסף. הוא מתכוון לטובת עצמו בלבד ולא כל כך איכפת מי וכמה נפגעים מחתירתו להשיג את מה שנראה לו כטובת עצמו. מי יתננו מנהיג כיוסף שכל עניינו בטובת הכפופים לו. זה אפשרי ותלוי רק בנו.

פול גז בניוטראל (וישב סח)

פורסם: 11/29/2007 - 02:00
פעם היו מלכים שאת כבודם רכשו בכיבושים. הם יצאו למלחמות כדי לכבוש ארצות רחוקות ובכך להגדיל את כבודם. אלא שלפני כן, הם דאגו לכבוש את סביבות ארמונם. מלך שיצא לכבוש ארצות רחוקות בעוד את סביבות ביתו לא כבש, העיד על עצמו כי הוא שוטה ותו לא.

מי מנצח, עשו או יעקב? (וישלח סח)

פורסם: 11/23/2007 - 02:00
החתירה לאיזון הזה, היא עניינו של כל יהודי בעולם וגם של כל קהילת יהודים. זה מאבק לא קל ולא פשוט, ולמרבה הצער, רבים נכשלים בו. הוא קיים בכל הרמות; ברמה שלנו, הרמה הנמוכה ביותר, זהו המאבק בין הנהייה אחר תרבות אדום לבין טיפוח תרבותנו המקורית.

מחנה אחד או מחנים? (ויצא סח)

פורסם: 11/16/2007 - 02:00
החשש שמא רוחניות וגשמיות הם שני הפכים, הטריד כנראה גם את יעקב אבינו. שעל כן הוא חושש מאד מפני הצפוי לו בחרן, המקום אליו שלחו אותו הוריו כדי לשאת שם אשה.

רוחניות וגשמיות, שני הפכים? (תולדות סח)

פורסם: 11/09/2007 - 02:00
העוסקים בחינוך אמורים לעסוק בתחום רוחני יחסית, הנחלת ערכים למחונכים. כל עוד זו היתה התודעה של מערכת החינוך, היו גם קצת תוצאות חיוביות אצל המחונכים. בשנים האחרונות, כבר לא מנסים להנחיל ערכים, רק כישורי חיים. ומאז החינוך מדרדר והולך. מאיפה זה בא? מהנחת היסוד שלא צריכים רוחניות בכלל, רק גשמיות.

האם אני באמת אני? (חיי שרה סח)

פורסם: 11/02/2007 - 02:00
רק כאשר אדם מתעלם לחלוטין ממצבו האישי ובו בזמן הוא פועל להעלות למדרגתו את אלה שנמצאים בדרגות נמוכות משלו, רק אז אפשר להיות בטוחים כי הוא כבר לא ישתנה.

מוסר כפול מוליד מסרים סותרים (וירא סח)

פורסם: 10/26/2007 - 02:00
העובדה שאברהם אבינו עמד בכל הנסיונות, כולל בניסיון העקדה שקוראים בשבת זו, אינה מרשימה כל כך כאשר לוקחים בחשבון במי מדובר, במדרגתו של אברהם אבינו

אפשר אולי בלי צרות? (לך לך סח)

פורסם: 10/20/2007 - 02:00
להמשיך את דרכו של אברהם אבינו זה אומר להתמודד ולנצח במאבקים מול הרע הגלוי והמסתתר. אבל בעיקר זה אומר לחשוב עצמאית ולא להכנע לתכתיבים רעיוניים או מוסריים הזרים לדרכו של אברהם

זכר צדיק לברכה (נח סח)

פורסם: 10/12/2007 - 02:00
לאחרונה עלתה על סדר היום מצוקתם של ניצולי שואה החיים בתוכנו. כדרכנו נתייחס אך ורק לרובד האנושי במימד העקרוני; נתבונן בפרשת השבוע בניסיון להבין, למה ניתן לצפות ממי ששרד שואה נוראה וממשיך את חייו לאחריה. הרי, לכאורה, זה בדיוק מה שקרה לנח ובני ביתו; הם שרדו את המבול בדרך נס וכשיצאו מן התיבה, ראו עולם חדש, כזה שלא הכירו קודם.

להט החרב המתהפכת (בראשית סח)

פורסם: 10/05/2007 - 02:00
כידוע, התורה מספרת כי אדם הראשון וחוה אשתו נבראו ישר לתוך גן עדן.

סוכות - סוכה אחת ארבעה מינים שבעה פרטים

פורסם: 09/26/2007 - 02:00
בחג הסוכות אנחנו עוברים מן התיאוריה אל המעשה, מאחדות תיאורטית לאחדות מעשית, והכל בקיום המצוות המעשיות של החג הזה, סוכה וארבעת המינים.

יום אחד וחמש תפילות (יום הכפורים סח)

פורסם: 09/21/2007 - 02:00
למתפללים בבתי הכנסת ביום כפור, מוכרת התופעה של צפיפות רבה בחלקים מסויימים של היום, צפיפות שאינה אופיינית לשום יום אחר. אנשים ונשים שאינם נוהגים לפקוד את בית הכנסת במשך השנה, מתייצבים ביום הכפורים ומתפללים בדבקות מלאה מתוך תחושה של קשר אישי עם הבורא יתברך שהכתיב לעצמו משימה שנתית נצחית

מה עושה השופר? (האזינו, ראש השנה סח)

פורסם: 09/12/2007 - 03:00
הבעיה היותר חמורה היא, שמאחורי כל כישלון כזה מסתתר השורש הרעיוני, המרידה במלך מלכי המלכים הקב"ה, ואת זה אנחנו אמורים לתקן בקולות השופר של ראש השנה, המכריזים שאנחנו מקבלים עלינו מחדש את ה' למלך.

כמה זמן זה דור? (נצבים וילך סז)

פורסם: 09/07/2007 - 03:00
אצלנו מקובל, כך לימדו אותי פעם, שדור זה משהו כמו עשרים וחמש שנה. האמנם?

אפשר להפוך את הקללה לברכה (כי תבוא סז)

פורסם: 08/31/2007 - 03:00
בעם ישראל, כאשר מדברים על מדרגות גבוהות ונמוכות, מדברים על מדרגות בלימוד התורה.

ימים של מלחמה (כי תצא סז)

פורסם: 08/25/2007 - 03:00
מסקנת ביניים, היסחפות ההורים אחר נטיותים הטבעיות מייצרת בנים מרדנים.

חנפנים, אין גבול להתבזות? (שופטים סז)

פורסם: 08/17/2007 - 03:00
כאשר חיים במודעות שאת הארץ הזאת ה' אֱלֹקֶיךָ נֹתֵן לְךָ, יש סיכוי שהשיפוט יהיה נכון ויצא משפט צדק. כאשר חיים במודעות אחרת, כמו למשל אצלנו, השוחד נהיה חוקי והשיפוט מתעקל. שלא לדבר על המשפט.

אמונה מודעות ובחירה חופשית (ראה סז)

פורסם: 08/10/2007 - 03:00
רְאֵה, אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם--הַיּוֹם: בְּרָכָה, וּקְלָלָה.

חינוך זה דו שיח בין עבר לעתיד (עקב סז)

פורסם: 08/03/2007 - 03:00
לא רק שאין לנו זכויות משל עצמנו שיקנו לנו את הזכות לשלוט בארץ והכל הוא בזכות אבות, אלא שאנחנו מתנהגים הפוך מהנדרש מאתנו.

מודעות חינוכית זה חינוך למודעות (ואתחנן סז)

פורסם: 07/27/2007 - 03:00
יש אנשים שגם היום אינם רואים שמדובר בתהליך חורבן ועל כן אין עושים שום מאמץ לבלום אותו, את התהליך. והפוליטיקאים שלנו בכלל בטוחים שמדובר בתהליך של בנין צמיחה ושגשוג, כך שאסור לבלום את התהליך.

חותרים אל היעד הסופי (מטות ומסעי סז)

פורסם: 07/13/2007 - 03:00
איך יווצר מצב בו לא יהיה שם לא רעב ולא מלחמה ולא קנאה ותחרות ש(הרי) הטובה תהיה מושפעת הרבה, וכל המעדנים מצויין כעפר?

היכן איבדנו את הקשר לארץ? (פנחס סז)

פורסם: 07/06/2007 - 03:00
אלמלא המודעות שה' נתן לנו את הארץ, מה יש לנו לחפש כאן? הרי יש כידוע מקומות נוחים יותר בעולם, וידועה הבדיחה על קנדה שנשמעה ככנען...

העולם כולו נגדנו? (בלק סז)

פורסם: 06/29/2007 - 03:00
דומני כי אין צורך לערוך השוואה מפורשת למה שקורה אצלנו. בשבוע בו מגיעים לעסקת טיעון עם מי שכיהן כמורם מעם, כמייצג סמלי של המדינה, על עבירות מאותו סוג הנזכר בפרשתנו, ובמקביל מבשר מי שמכהן כראש ממשלה לתושבי שדרות ובנותיה כי מדינת ישראל אינה יכולה להגן עליהם.

השכל ומה שמעבר לו (חקת סז)

פורסם: 06/24/2007 - 03:00
בשבועיים האחרונים דיברנו על שתי התמרדויות בעם ישראל. בראשונה המרגלים מדווחים כי לא ניתן לנצח בהתמודדות עם הקשיים הצפויים בארץ המובטחת, ועל כן מוטב להשאר במדבר או אף לשוב למצרים. גדולה עלינו המשימה לקחת אחריות על חיינו כעם בארצו, טענו, והעם נסחף אחריהם. (כמעט) כולם השתכנעו שאכן לא ניתן לקיים חיים יהודיים במסגרת עצמאית, כאשר כל אחד נדרש לעבוד את ה', במצוות מעשיות, כמיטב יכולתו, ובו בזמן להיות אחראי לפרנסת בני ביתו.

מי חופר את הבור שאנחנו נופלים אליו? (קרח סז)

פורסם: 06/15/2007 - 03:00
מות קורח, איור: גוסטב דורה

מה עובר עלינו? (שלח לך סז)

פורסם: 06/08/2007 - 03:00
בנסיון להשיב על שאלה זו, נתבונן במסר המרכזי של פרשת השבוע, מסר הנתון בשמה של הפרשה, ונקביל אותו למסר של ההפטרה.

למה אין אש בעינים?

פורסם: 06/02/2007 - 03:00
פרשת בהעלתך נקראת תמיד לאחר חג השבועות, ולפעמים מיד בשבת שלאחר החג. מכיוון שכך, ננסה למצוא את הקשר בין המסר של הפרשה לחג מתן תורה, ואולי נצליח גם להבין טוב יותר את שורשי מצבנו העגום פה בארץ חמדת.

זה רק ענין של תודעה (נשא סז)

פורסם: 05/25/2007 - 03:00
אולי הכותרת הנכונה למה שרוצים להגיד היא 'מודעות' אבל 'תודעה' נראה לנו יותר. הכוונה היא למציאות חיינו המסובכת להפליא, ואף הולכת ומסתבכת, בעוד מה שרואים באופק זה רק תסבוכות גדולות יותר, ובו בזמן, התחושה ואף הידיעה הברורה היא שאין שום ניסיון למצוא פתרון כולל.

לאן בדיוק הולכים? (במדבר סז)

פורסם: 05/18/2007 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע

יהדות אחרת, יש כזה דבר? (בהר בחקתי סז)

פורסם: 05/11/2007 - 03:00
רק לא מזמן, לפני שנתיים שלוש כשכתבתי משהו על 'קריסת מערכות כללית' המתחוללת אצלנו, זכיתי לקיתונות של ביקורת שהעדינה בהן היתה, נו באמת, אל תגזים. היו גם שהודיעו לי כי הם מעבירים את דברי לחקירת המשטרה או לידיעת היועץ המשפטי...

השלטון, לטובת העם? (אמור סז)

פורסם: 05/05/2007 - 03:00
בשעת כתיבת שורות אלו, כבר נסתיימה הפגנת הרבבות נגד הממשלה בעקבות דו"ח וינוגרד. המפגינים דרשו שהממשלה תתפטר בעקבות כשלונה במלחמה מול החיזבאללה, ולפי הדיווחים, אחד הדוברים אף הודיע בפומבי לראש הממשלה כי הוא מפוטר. נו, המפגינים הפגינו, המכובדים נאמו והממשלה תמשיך בדרכה.

מה סופרים בספירת העומר? (אחרי וקדושים סז)

פורסם: 05/01/2007 - 03:00
שבוע זה הוא הרביעי בספירת העומר, וזה אומר שהוא האמצעי מבין שבעה שבועות. אמרנו כבר ששבעה זה כנגד שבע המדות שאותן יש לברר בספירת העומר, והשבוע הרביעי הוא כנגד מדת הנצח. 'נצח' זו מלה בת שלוש אותיות ולכן היא גם שורש לפעלים שונים במשמעויות שונות; יש מנצח על תזמורת או על מלאכה, יש החותר לנצח בקרב ויש מי שאוהב את הנַצְחָנוּת והוא מתנצח עם זולתו בכל הזדמנות. גם הַנְצָחָה באה מאותו שורש, אבל משמעותה העיקרית של מדת הנצח, היא כנראה הנצחיות.

סוף הדרך או התחלה חדשה? (תזריע ומצורע סז)

פורסם: 04/20/2007 - 03:00
מצוות רבות מוטלות על כל יהודי בכל ימות השנה, וחוץ מזה ישנן מצוות לימים מיוחדים כגון שבתות, ראשי חדשים וחגים. פחות או יותר שיגרה של מצוות. מזווית זו, חודש אייר הוא חריג בולט; בכל יום מימי החודש יש מצווה נוספת, ספירת העומר. זה מתחיל במחצית השניה של חודש ניסן ומסתיים לאחר חמישה ימים בחודש סיוון, אבל חודש אייר, כולו במצווה זו.

הולכים או מדלגים? (שמיני סז)

פורסם: 04/14/2007 - 03:00
אמרנו כבר שחג הפסח נחוג לזכר נס שנעשה לנו, תוך שבירת מהלכו הסדיר של הטבע. נס שהיה בו דילוג בולט על כמה שלבים בהתרחשות טבעית, אילו זו היתה מתרחשת, ועיקרו 'נגוף למצרים ורפוא לישראל' באותו מהלך עצמו: מכת בכורות.

מה נשתנה החג הזה מכל החגים? פסח (סז)

פורסם: 04/06/2007 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע

מה הקשר לפסח? (צו סז)

פורסם: 03/30/2007 - 03:00
כאמור, כמו במרבית השנים, גם השנה קוראים פרשה זו בסמוך לפני חג הפסח. האם יש קשר בין תוכנה של הפרשה לבין חג הפסח? שווה לבדוק. כידוע, ההנחה שלנו היא שהכל הוא בהשגחה פרטית, ואין מקריות, אז ננסה לגלות מה מהו המסר המוכמן עבורנו בסמיכות זו.

יום הולדת לממשלה (ויקרא סז)

פורסם: 03/24/2007 - 02:00
כבר די הרבה זמן לא התייחסנו למערכת הפוליטית, והיה זה מהלך מודע. פשוט, לח"מ נמאס מכל הסחי הזורם משם אלינו ועל כן הוחלט להתרכז זמנית במסרים הנוגעים לאדם הפרטי או אף לציבור, אבל לא למי שאמורים להיות משרתי הציבור.

מתי תבוא גאולה? (ויקהל-פקודי סז)

פורסם: 03/16/2007 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

מחצית זה הכי שלם (כי תשא סז)

פורסם: 03/09/2007 - 02:00
לא פעם בעבר התייחסנו ברשימה השבועית להתנהלות המערכת הקיימת, והעלינו את הטענה כי המערכת מחריבה את עצמה לדעת. גם עמדנו על כך שבדרך לחורבן הסופי, האזרחים הקטנים הם הנפגעים הראשונים, ונפגעים הכי קשה.

השואה שנמנעה (תצווה פורים סז)

פורסם: 03/02/2007 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע.

היכן שוכן הא-להים? (תרומה סז)

פורסם: 02/23/2007 - 02:00
הפעולה הפרטית של כל יהודי במסגרת שותפות זו של כלל ישראל, נועדה לעקור מתודעתו את המחשבה שמקומו של ה' הוא בעליונים, בעולמות המטאפיזיים של מלאכים וכדומה, או בשכל ובלב של האדם, ולהשריש בלבו את המודעות שה' שוכן בכל מקום בו נותנים לו לשכון, וכי הוא מעוניין לשכון דווקא כאן בעולמות התחתונים.

מיהו הא-להים? (משפטים סז)

פורסם: 02/16/2007 - 02:00
בפרשת השבוע שלנו, הדיינים מכונים אלוקים. הם מכונים כך כי הם ממלאים את שליחותו של אלוקים לעשות דין צדק על הארץ. כדי שיצליחו בכך, עליהם לשבת לדין באימה וביראה, תוך מודעות מלאה לכובד האחריות בשליחות שהוטלה עליהם

גוף בלי נשמה או להיפך? (יתרו סז)

פורסם: 02/09/2007 - 02:00
מעמד הר סיני. לכאורה אפשר היה להסתפק בכך שהעם ישמעו את דבר השליחות שמקבל משה עבורם; זה יכול להספיק כדי שיאמינו בו. מה צורך היה בירידת ה' אל הר סיני ובעליית משה לשם?

היש גבול לאוולת? (בשלח סז)

פורסם: 02/02/2007 - 02:00
ברשימות מהשנים האחרונות, נקודת הרעיון היתה השוואה בין המערכת השלטונית שלנו לבין המערכת המצרית דאז, המכונה בתורה ´פרעה´. כמו פרעה בזמנו, כך אנחנו היום דבקים בקבעונות החשיבתיים, קונספצי´ה בלע"ז, ושום מכשול אינו עשוי להניע אותנו למחשבה שניה.

מכות חינוכיות ומכת עונשין

פורסם: 01/26/2007 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

מכות חינוכיות (וארא סז)

פורסם: 01/19/2007 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

בין שוטרים לקפואים

פורסם: 01/12/2007 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע משה מכה את המצרי. ציור צ'רלס פוסטר

האדם מחליף את אלקים? (ויחי סז)

פורסם: 01/05/2007 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

כיצד לכבות את אש המחלוקת? (ויגש סז)

פורסם: 12/29/2006 - 02:00
כזכור, מחלוקת בין בני יעקב, יוסף מצד אחד וכל האחרים מן הצד השני, גרמה לקרע בתוך המשפחה ולהיעדרות ממושכת של יוסף מבית אביו, החל מגיל שבע עשרה. במעמד המתואר בפסוקים דלעיל, יוסף כבר בן שלושים ותשע שנים ובהכרח מתעוררת השאלה, מדוע לא טרח עד עתה לשלוח אות חיים אל אביו?

חלומות ודמיונות שווא (מקץ סז)

פורסם: 12/22/2006 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע המאמר מבוסס על שיעור שלימד הרב יצחק גינזבורג שליט"א. יוסף מול פרעה

חנוכה - כולנו חכמים כולנו נבונים ??? (וישב סז)

פורסם: 12/15/2006 - 02:00
בכל עניין שעל הפרק, לשני יהודים יהיו שלוש דעות לפחות; דומה כי זו מוסכמה שמעבר לכל מחלוקת. מחלוקות בין יהודים יתגלעו בכל נושא שעולה על הפרק, גם אם הוא שולי ביותר. יתווכחו, לפעמים רק בשביל להתווכח. על הקביעה שלמעלה – עוד לא מצאתי מי שחולק.

תעשיית האשליות (וישלח סז)

פורסם: 12/08/2006 - 02:00
עמדנו בעבר על העובדה שחז"ל מזהים את תרבות המערב עם תרבות עֵשָׂו, אֱדוֹם. בדורות האחרונים, ארה"ב היא נושאת הדגל של תרבות זו, ומיחסה כלפי היהודים בכלל וכלפי מדינת ישראל בפרט ניתן להסיק בוודאות כי כבר הגיע הזמן למימוש דבריו של יעקב אבינו: עַד אֲשֶׁר-אָבֹא אֶל-אֲדֹנִי, שֵׂעִירָה.

האם הוא לבן או נבל? (ויצא סז)

פורסם: 12/01/2006 - 02:00
וכל זה קורה במדינה המתיימרת להיות יהודית בשבוע בו קוראים בתורה את פרשת וַיֵּצֵא, הפרשה בה מסופר על ייסוד בית ישראל.

זניחת המסורת וטמטום הלב (תולדות סז)

פורסם: 11/24/2006 - 02:00
חפירת בארות זו עבודה קשה; זה לא לחפור מאגר שאליו יתנקזו מי הגשמים, לזה קוראים בור. באר, זה מעיין מים חיים הנמצא בעומק האדמה ולא תמיד פשוט להגיע אליו.

המשכיות, או תפנית היסטורית? (חיי שרה סז)

פורסם: 11/19/2006 - 02:00
אברהם שולח את עבדו הנאמן להביא ליצחק אשה שבצדקותה תוכל למלא את החלל אשר הותירה אחריה שרה אשתו. אשה כזאת הוא יכול למצוא רק אצל בני משפחתו.

במה מאמין המאמין (2)? (וירא)

פורסם: 11/11/2006 - 02:00
פעמים רבות בעבר עמדנו על העובדה שהמערכת אצלנו מתעקשת להתנהל בדיוק הפוך מכפי שהתורה מורה לנו, ועל המחיר הכואב שאנו נאלצים לשלם עבור התנהלות דווקאית זו. אין טעם להביא דוגמאות מהעבר להתבוננות כזו שלנו, יש לנו אחת טריה ממש.

במה מאמין המאמין? (לך לך)

פורסם: 11/03/2006 - 02:00
לכאורה, כל יהודי ואולי אף כל אדם הוא מאמין. בכללות, אמונה היא הנחת יסוד שעליה מושתת הכל. גם האידיאולוגיה או הפילוסופיה המורכבות ביותר, מתבססות על הנחות יסוד בלתי ניתנות להוכחה, כלומר על אמונה. השאלה היא רק במה מאמינים.

שבעים אומות ועוד אחת (נח)

פורסם: 10/27/2006 - 02:00
בפרשת השבוע שלנו אנחנו קוראים על המבול ובעיקר על מה שבא אחריו. בעיקר, כי הלקח מן המבול הוא החשוב. לא להתמקד באסון שהיה אלא במה שעתיד להיות, כיצד למנוע אסונות דומים בעתיד.

על מה פורצות מלחמות? (בראשית)

פורסם: 10/21/2006 - 02:00
פרשת בראשית נקראת תמיד בסוף חודש תשרי העמוס בחגים כידוע. לאחר שמסיימים לחגוג את סדרת החגים הצפופה של חודש תשרי, מתחילים מחזור קריאה חדש של פרשות השבוע.

(שמחת תורה) אחדות ישראל, הכלל והפרטים

פורסם: 10/13/2006 - 02:00
מסתבר שגם מי שמחזיק מעצמו אתרוג, מישהו שמבין ויודע יותר טוב מאחרים מה נכון ומה לא, אינו כופר בכך שצריכים גם קבלת עול, רק לא ביחס לעצמו

(סוכות) אידיאולוגיה או פרקטיקה?

פורסם: 10/06/2006 - 02:00
מלחמת גוג ומגוג זה נושא נהדר לדרשנים מאסכולות מסויימות; הם יודעים לתת לנו תיאורים מדוייקים, מאד מסעירים יש לומר, של מה שצפוי, ומסמיכים דבריהם על נביאי ישראל ועל מדרשי חז"ל. בעבר, גם אנחנו כתבנו משהו על זה, רק מזוית הפוכה, לא מסעירה ואפילו לא מרגשת

חשבון נפש, ועדת חקירה, תשובה (האזינו)

פורסם: 09/29/2006 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע כל אדם, מן הראוי שיערוך חשבון נפש מעת לעת. בחינת מהלכי העבר, איתור מהלכים שגויים ואף מהלכים נכונים שאפשר היה לשפר, ותיקון מה שדרוש כדי שההמשך יהיה טוב יותר מן העבר.

תכלה שנה וקללותיה (ראש השנה)

פורסם: 09/22/2006 - 03:00
דומה כי לא רבים יחלקו על הקביעה שאת השנה המסתיימת בערב ראש השנה, שנת תשס"ו, קשה להגדיר כשנה של ברכה לעם ישראל. אפשר אף להניח כי רבים חושבים שההיפך הוא הנכון, ובהחלט יש מקום להתפלל בלשון ה-פיוט, תכלה שנה וקללותיה.

הזדמנות לעלות על דרך חדשה (נצבים וילך)

פורסם: 09/15/2006 - 03:00
מלאכים טוב ורע - אנחנו צריכים לבחור. ואיך נדע לזהות מהו הטוב שמוביל לחיים ומהו הרע שמוביל להיפך החיים? הרי כולנו מכירים את הרע שמחופש לטוב וגם את הטוב שהלבשנו עליו תחפושת של רע, אז איך נבחר?

שם ההצגה, הפקת לקחים (כי תבא)

פורסם: 09/08/2006 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע 'הפקת לקחים' כמו הסברה, לעולם מתקשרת לכשלון

משוגעים, רדו מהגג לפני שתפלו (כי תצא)

פורסם: 09/01/2006 - 03:00
נכשלנו כי אנחנו מתעקשים שלא ללמוד ולהבין את השפה של אויבינו, ובמקום זה אנחנו מתעקשים ללמד אותם את השפה שלנו.

את/ה בעד או נגד וועדת חקירה? (שופטים)

פורסם: 08/26/2006 - 03:00
ועדת חקירה ממלכתית, כן או לא, זה הנושא שעל הפרק מאז הופסקה הלחימה בלבנון. לכאורה נראה שהאווירה הכללית בציבור היא, שחייבת לקום ועדה כזאת. עכ"פ, זה הרושם המתקבל מן התקשורת הכתובה והאלקטרונית. השאלה היא אם אכן הציבור רוצה בכך או שמא אנשי התקשורת והפוליטיקאים, כדרכם בקודש, משליכים על הציבור את רצונותיהם שלהם. לי נראה שהאפשרות השניה היא הנכונה.

אז מה, בלבנון, ניצחנו או הפסדנו?

פורסם: 08/17/2006 - 03:00
במלחמה הבלתי נגמרת עם המוסלמים, מדינת ישראל מקפידה שלא לנצח. זה לא חדש ואפילו הושמעו הנמקות מעניינות לתופעה משונה זו. כמו למשל: המנוצח ירגיש מושפל – הכבוד הערבי, אתם יודעים – ואז לא יסכים לדבר אתנו על שלום, אז מוטב שלא ירגישו מנוצחים. וכדי שלא ירגישו מנוצחים, מוטב שלא ננצח.

הרס נרחב לקראת בניין נשגב (עקב)

פורסם: 08/11/2006 - 03:00
צו מלכותי מנע מעשרת השבטים לעלות לרגל לבית המקדש בירושלים. זו היתה יוזמה של ירבעם בן נבט שיסד את מלכות הצפון (עשרת השבטים).

תחושת העוצמה מניעה את החורבן (ואתחנן)

פורסם: 08/04/2006 - 03:00
תמיד אמרו לנו כי מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להפסיד במלחמה, כי הפסד כזה פירושו חורבן. לכן, אמרו לנו, צה"ל חייב להיות חזק ומיומן ולכן מי שמשתמט משירות בצה"ל, הריהו כמעט בוגד. שמענו והאמנו להם.

מלחמה בצל השלום או להיפך (דברים)

פורסם: 07/28/2006 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע

אחדות בצל המלחמה (מטות ומסעי)

פורסם: 07/21/2006 - 03:00
ימים קשים עוברים על תושבי מדינת ישראל; צפון הארץ משותק לחלוטין בגלל הפצצות תכופות של המחבלים, בדרום חרדים פן החפצים המעופפים יגלו שהם יודעים לפגוע בנפש חלילה, וגם במרכז הארץ המצב רוח לא משהו.

הפגנת כח משדרת חולשה (פינחס)

פורסם: 07/14/2006 - 03:00
פנחס כן זכה לברית כְּהֻנַּת עוֹלָם, אולי כדי לתרגל את אותה אחזקה שוטפת של החבור אל הבורא יתברך, ולייצג את כלל ישראל באותה אחזקה של ההתחברות.

(בלק) אנחנו טעינו?! לא טעינו!

פורסם: 07/07/2006 - 03:00
שלוש כותרות מתייחסות לתוצאות חטיפתו של גלעד שליט; צה"ל מנסה לשחררו (???) באו"ם טוענים שאין ליהודים זכות התגוננות, ואביו של החטוף מבקש שיתייחסו אליו כאל שבוי ולא כאל חטוף. אולי זה מחייב שינוי הגדרה ביחס לאסירים הפלשתינים והפיכתם לשבויי מלחמה, אבל מה לא עושים כדי להשיב הביתה את הבן הנעדר.

נעלמה חומת ההגנה (חקת)

פורסם: 06/30/2006 - 03:00
מן הוא הלחם שירד מן השמים, הוא מזין את הגוף. באופן טבעי לכל אחד יש את הצרכים התזונתיים המיוחדים לו ואף את העדפותיו הקולינריות. בדיוק כך זה עובד גם ברוחניות

(קרח סו) מוציאים שם רע למשיח

פורסם: 06/23/2006 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע

לתפוס יוזמה, זה טוב או רע?

פורסם: 06/17/2006 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע

קודם כל שהמחנך יחנך את עצמו

פורסם: 06/09/2006 - 03:00
את הסוג הזה של פשרה מבטאת היטב המנורה; היא עשויה משבעה קנים המייצגים שבע גישות שונות, שבעה סוגי אופי, ועם זאת היא עשויה מִקְשָׁה זָהָב. לא חלקים שהורכבו לכדי יחידה אחת, אלא יחידה אחת שעוצבה כך שתבטא את החלקים השונים.

צניעות מול יחצנות

פורסם: 06/01/2006 - 03:00
השיעור הראשון שלומד פוליטיקאי מתחיל הוא: עשית ולא פרסמת – לא עשית; פרסמת ולא עשית – עשית. כמובן, הכי טוב זה לפרסם מה שעשית, אז משתדלים לעשות; לא חשוב מה, העיקר ששמו יהיה רשום איפשהו, ורצוי באיות נכון.

מגשרים בין המצוי לרצוי (במדבר סו)

פורסם: 05/26/2006 - 03:00
כבר כמה שנים ברציפות, ברשימות לפרשה זו, פרשת במדבר, אנחנו מעמתים את מה שקורה אצלנו בתחום טוהר המדות, עם המסר של הפרשה. עשינו זאת בעבר כי זה היה נושא חם בחדשות, והנה השנה, אותו נושא באותה תקופה, אבל הפעם ממש לוהט; שחיתות בצמרת המשטרה. טוב לכאורה, רק לכאורה. אשתקד כתבנו משהו על כך שמבקרים אצלנו את המושחתים ומתעלמים ממה שמוביל לשחיתות, מתעלמים מהנחות היסוד השגויות.

הפער שבין המצוי לרצוי

פורסם: 05/19/2006 - 03:00
אצל כל אדם יכול שיתגלה פער בין הרצוי למצוי. פער כזה יכול להיות אמיתי או דמיוני; מבחינת התחושה והתגובה של האדם – זה לא ממש משנה. בכל מקרה התוצאה המיידית הצפויה היא תסכול.

לגשר על התהום שבין הדיבורים למעשים

פורסם: 05/12/2006 - 03:00
בשבוע שעבר דיברנו על התהום הזאת בהקשר של המערכת השלטונית, מלים יפות מול התנהלות קלוקלת. אבל האמת היא שהתנהלות כזאת עלולה לאפיין גם את האדם הפרטי, זה שאינו אוחז במוסרות שלטוניות כלשהן.

התהום שבין הדיבורים למעשים

פורסם: 05/05/2006 - 03:00
כמו בכל שנה, אחד האירועים המרכזיים ביום העצמאות של מדינת ישראל, הוא חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי. האמת, לא ברור למי בדיוק זה אירוע חשוב; בכלי התקשורת לא נצפו כותרות ענק בדיווחים אודות אירוע זה, ואפילו חיפוש ברשת האינטרנט לא הניב תוצאות חדשותיות מרשימות. בעצם, לא הניב תוצאות בכלל, אם נתעלם מכתבות שנתפרסמו לפני כשנתיים וכן עלו בתוצאות החיפוש.

התחדשות שבתית

פורסם: 04/28/2006 - 03:00
ברשימה זו אנו פותחים את המחזור השביעי של רשימות שבועיות שעניינן הוא 'אקטואליה בפרשת השבוע'. עם ניסיון כזה ארוך, אפשר היה לצפות שהמלאכה תהיה קלה יותר, אבל נדמה שבמציאות זה עובד הפוך; לא קל למצוא בפרשת השבוע את ההקשר האקטואלי בכל שבוע, בלי למחזר חומר משנה לשנה. למעשה, זה אפילו נהיה קשה יותר.

פרס אינו מפריס פרסה

פורסם: 04/20/2006 - 03:00
  מפרסת פרסה מעלת גרה

גם פסח מפסח בפסח

פורסם: 04/14/2006 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע אליהו בהר הכרמל מכה בנביאי הבעל

בונים הנהגה או בונים עם?

פורסם: 04/07/2006 - 03:00
בימים אלו של ערב חג הפסח, מן הראוי לברר מהי מנהיגות; מהו עם שאותו יש להנהיג, כיצד הוא נוצר ומה אמורה מנהיגות אמיתית להעניק לעם. לא בטוח שנספיק לברר הכל כאן ועכשיו, אז אולי יהיו המשכים.

(ויקרא סו) משתנים בקביעות

פורסם: 03/30/2006 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

(ויקהל-פקודי סו) לאן את/ה מצביע/ה

פורסם: 03/22/2006 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

(כי תשא סו) פוליטיקה ועגל הזהב

פורסם: 03/16/2006 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

(פורים סו) עם אחד מפוזר ומפורד

פורסם: 03/13/2006 - 02:00
בסופו של דבר כידוע, המגילה הפכה להיות חלק מן התנ"ך וגם חוגגים את פורים. ולא זו בלבד, אלא שכל המועדים בטלים לעתיד לבא וחג הפורים לא יתבטל לעולם; דוקא משום שמדובר בנס המלובש בגדרי הטבע, בדיוק כמו אלה שקורים לנו יום יום.

(תצוה סו) על בגדים ועל בגידות

פורסם: 03/09/2006 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

(תרומה סו) לקדש את החומר

פורסם: 03/04/2006 - 02:00
חג הפורים מתקרב ואצלנו כולם עסוקים בבחירות, המתקרבות גם הן. הבחירות אמורות להתקיים שבועיים לאחר חג הפורים, אבל תכונה לקראת חג הפורים מזהים רק אצל הילדים; המבוגרים, נראה כאילו אינם מתעניינים כלל בחג המתקרב; עסוקים בבחירות.

(משפטים סו) עבד עברי או עבד כנעני?

פורסם: 02/24/2006 - 02:00
הנטיה הטבעית של האדם היא להשלים עם היותו עבד כנעני, ואף למצוא צידוקים אידיאולוגיים לעבדותו; כן, הוא שואף להיות המשעבד ולא המשועבד, אבל לא מצאנו הבדל מהותי ביניהם. שניהם, גם המשעבד וגם המשועבד, מניחים כי שיעבוד של האדם את האדם הוא תקין, וזה בדיוק הפוך מהוראת התורה בפרשת השבוע.

(יתרו סו) הסגת גבול

פורסם: 02/16/2006 - 02:00
לכאורה זה טוב שלטון החוק, לא?! אחרת יהיה מצב בו כל דאלים גְּבַר, וזה רע מאד. אז למה הולכת ומתגברת תחושת האֵינאוֹנים של האזרח הפשוט מול העבריינות הגואה? איך זה שבאותה עת ששלטון החוק מפגין כאלה עוצמות, הפשיעה מתגברת והולכת? ואגב, בסטטיסקה זו לא מופיעים משום מה, לא התושבים של גוש קטיף ז"ל וגם לא "הפרחחים" של עמונה.

לדמותו של פרעה

פורסם: 02/09/2006 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע יוסף מול פרעה. פרעה הוא מלך גוי ולכאורה תמיהה היא, מה ראתה תורת ישראל להזכירו בתכיפות כזו?

(בא סו) התנתקות הממסד מהעם

פורסם: 02/06/2006 - 02:00
כרגיל אצלנו, בכל פעם הסמכנו את הדברים על פרשת השבוע; חשבנו שמיצינו את הנושא, אבל מסתבר שנושא זה עודנו רחוק ממיצוי. מסתבר שהגבולות של השלטון גמישים ביותר; תמיד עומדת בפניו האפשרות להמציא איזה חוק או להתקין איזו תקנה כך שיהיה לו גיבוי משפטי, שלא לדבר על תקשורתי, לכל מעשה שעד אתמול נחשב למעשה ש'לא יעלה על הדעת' כי ייעשה.

(וארא סו) אם כבר, אז כבר

פורסם: 01/26/2006 - 02:00
בניגוד לכל התחזיות, בבחירות לרשות הפלשתינית ניצח החמס ניצחון מוחץ. הסקרים חזו לחמס התחזקות ניכרת; חשבו שישיג קרוב למחצית מהקולות; חששו שיקבל יותר מארבעים אחוז; בסוף השיג כמעט כפול ממה שחשבו.

(שמות סו) חוק, שלטון החוק, פגיעה בשלטון החוק

פורסם: 01/19/2006 - 02:00
מציאות חיינו פה בארץ נחלת, כפופה כולה לשלטון החוק; 'מלוא כל הארץ משפט' או משהו כזה, הכריז הגורו של שלטון החוק, וכולם עונים אחריו אמן. יש להם ברירה? אם לא יענו אמן, הם יטופלו על פי החוק.

(ויחי סו) זה הגדול, קטן הוא

פורסם: 01/13/2006 - 02:00
מה שמאפיין את המערכת הפוליטית בכלל ובתקופת בחירות בפרט, זה שהמאיישים אותה מכריזים על עצמם מעל כל בימה ובכל הזדמנות: תראו כמה אני מנוסה / מוצלח / חכם / ממולח / אמין / יפה וסליחה אם שכחנו איזו מחמאה מאלה שהם מרבים לחלוק לעצמם.

(ויגש סו) הלך החבל אחר הדלי

פורסם: 01/05/2006 - 02:00
בסוף החודש שעבר חל המועד האחרון לרישום מפלגות חדשות לכנסת, תשעים יום קודם הבחירות. רישום כזה מותנה בתשלום סכום פעוט של 75,000 ודווקא במזומן. וזה מלבד ההוצאות הנוספות, כגון החתמת (מאה) המייסדים בפני עו"ד והנפקת תעודת אזרח, לא מספיקה ת"ז, לכל אחד מהם.

(מקץ סו) אור, ראיה, יראה

פורסם: 12/30/2005 - 02:00
דומה כי פרשת השבוע, מקץ, נקראת תמיד בחג החנוכה וכבר עמדנו בעבר על הקשר הפנימי שבין הפרשה לחג האורים. אור וחושך הם מושגים גשמיים המוכרים לכולנו; זהו אחד הדברים הראשונים שנוהגים ללמד תינוקות, איפה אור?

(וישב סו) גאולה זה לא ענין של גיאוגרפיה

פורסם: 12/23/2005 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע.

(וישלח סו) זה רק עוקץ, בלי דבש

פורסם: 12/15/2005 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע.

(ויצא סו) לבנות את בית יעקב

פורסם: 12/08/2005 - 02:00
'המפץ הגדול' קוראים למהלך הפוליטי חסר התקדים שנקט ראש הממשלה; וכדרכו של מפץ, גלי ההדף וההרס נמשכים ועדיין לא רואים את סופם. לפעמים זה נראה כמו בניין חדש ההולך ומוקם לעינינו, אבל זה רק נראה כך; כי באמת, מדובר בשבירת כלים שממנה צפויים להפגע כל הקרובים לכלים המתנפצים.

(תולדות סו) בית מחודש או סתם אוהל עראי?

פורסם: 12/02/2005 - 02:00
דרכו של עשו היא דרך ההשגיות החומרנית; מטבעה, כרוכה דרך זו במלחמות ובכיבושים, וגם אם לא תמיד מדובר בשפך דם, זו אינה דרכם של אברהם ויצחק, וכמובן, גם לא של יעקב.

(חיי שרה סו) אם תרצו – אין זו אגדה!!!

פורסם: 11/24/2005 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע

(וירא סו) צוחק מי שצוחק אחרון

פורסם: 11/17/2005 - 02:00
לפעמים קשה להחליט אם לצחוק או לבכות לנוכח אירועים שונים המתחוללים לעינינו. מוכרת גם התופעה שאירוע הנראה מצחיק לאחד, הוא הוא הגורם לבכיו של האחר.

העולם מתפורר או שזה סתם תהו ובהו? (לך לך סו)

פורסם: 11/11/2005 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע.

(נח סו) האם יש כללי התנהגות מחייבים?

פורסם: 11/02/2005 - 02:00
בשבוע שעבר התכוונתי לכתוב על מניעיו של קין, האיש שהשמיד רבע מן האנושות, ואפילו אספתי מקורות; בסוף יצא משהו על גן עדן. אולי עוד נחזור פעם לברר מה מניע את המלחמות, בתקווה להבין מזה כיצד להגיע לשלום. בינתיים ננסה להבין, באופן כללי לפחות, את הכללים לשמירה על קשר חיובי בין הנבראים לבין בוראם, וגם להיפך.

(בראשית סו) גן עדן, מציאות או חלום?

פורסם: 10/27/2005 - 02:00
יש להניח כי כשאומרים גן עדן, כל אחד מדמיין לעצמו מה שמדמיין; עוד יש להניח כי אצל כולנו המציאות רחוקה מרחק רב ממה שאנחנו מדמיינים כגן עדן. עד כדי כך רחוקה, שיש הכופרים בקיומו של גן עדן ואף מצטטים מדבריהם של גדולי ישראל התומכים כביכול בדעתם השוללת את קיומו של גן עדן.

(סוכות סו) אפשר להזמין קצת שמחה?

פורסם: 10/20/2005 - 02:00
החודש השביעי בלוח השנה העברי הוא חודש תשרי, החודש בו אנו מצויים כעת; שביעי זה לכאורה סתם פרט במנין כלשהו, אבל משום מה אצלנו יש עניין מיוחד בשביעי דווקא. וכך מבטא זאת המדרש:

כמלאכים או כבני אדם?

פורסם: 10/13/2005 - 02:00
אקטואליה בפרשת השבוע. דומה כי להידמות למלאך, זו פיסגת השאיפה של האדם; עכ"פ השוואתו למלאך, זו המחמאה הכי גדולה שאדם יכול לקבל. אמנם מעלתם של המלאכים גבוהה, אבל האם היא גבוהה ממעלת האדם?

(וילך סה) תשובה, הדרך לשלום פנימי

פורסם: 10/06/2005 - 03:00
בהמשך לשנה המיוחדת שנסתיימה זה עתה, נקרא את פרשת וילך לבדה בשבת הראשונה לשנת תשס"ו. די נדיר שקוראים את פרשת וילך שלא בצמוד לפרשת נצבים; זה לנו כבר מחזור שישי של כתיבה על האקטואליה בפרשת השבוע, וזו פעם ראשונה שכותבים על פרשת וילך.

(נצבים סה) השלום, חזון או הזיה?

פורסם: 09/28/2005 - 03:00
כבר שנים רודפים אצלנו אחרי השלום והוא כל הזמן בורח. אפילו קמו ארגונים ותנועות שמגמתם המוצהרת היא להביא שלום, ומשום מה זה לא מצליח. לפעמים נדמה שהנה הנה הגענו אל השלום אבל הוא שב וחומק; האם יש סיכוי שפעם נשיג אותו, את השלום החמקמק הזה?

הגיע הזמן לחדש את הברית

פורסם: 09/21/2005 - 03:00
אצלנו, הכותרות תמיד צעקניות כי החדשות תמיד מעניינות. הכותרות הצעקניות נועדו כמובן למשוך את תשומת לב צרכן החדשות, שלא יחמיץ משהו חלילה. כל יום יש משהו חדש, ומצוות השעה להיות מעודכנים תמיד. אומרים שאין דבר יותר מיושן מהעיתון של אתמול, אבל את העיתון של היום, חובה לקרוא; חובה להתעדכן. דברים חדשים לגמרי כתובים בו. ואם לא נקרא, איך נדע?

(כי תצא סה) אין שלום יוצא מתוך מחלוקת

פורסם: 09/14/2005 - 03:00
בימים האחרונים "חוגגים" אצלנו סביב חילול בתי הכנסת בגוש קטיף. למרות שבג"ץ התיר לממשלה להחריב, בממשלה נתקבלה החלטה שלא אנחנו נחריב את בתי הכנסת; נבקש מהפלשתינים והם, כאנשים תרבותיים, ישמרו על בתי הכנסת כמקובל בעולם התרבותי ביחס למקומות קדושים.

(שופטים סה) למי ניתנה הנבואה?

פורסם: 09/07/2005 - 03:00
בתוך הכאוס ההולך ומתעצם אצלנו ובעולם כולו, מתעוררת לה התהיה האם אמנם יש בכוחנו לשפוט נכונה את המאורעות? האם יש בכוחנו להסיק את המסקנות הנכונות ממה שרואות עינינו? ואולי עוד קודם יש לשאול אם יש לנו הנתונים הדרושים לשיפוט כזה.

כאב הראש שאחרי העקירה (עקב סה)

פורסם: 08/23/2005 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע. פרשת השבוע פותחת בפסוק המציב תנאי (דברים ז):

בעיה של מנהיגות

פורסם: 08/15/2005 - 03:00
ערב תשעה באב, יום האבל הלאומי שכבר מזמן היה צריך להפוך לחג הכי שמח אצלנו, אנחנו מתבוננים במציאות החיים במדינת היהודים ולבנו נחמץ על תהליכי החורבן המואצים, תהליכים שדומה כי כיום אין מי שכופר בקיומם; ואי שם בירכתי המוח צצה לה התהיה, איך זה שאלפי שנות היסטוריה לא לימדו אותנו דבר?

בין המצרים (מסעי סה)

פורסם: 08/03/2005 - 03:00
ימי בין המצרים הם ימים של צער על החורבן שהתחולל בימים אלו לפני כך וכך שנים. היו שחשבו כי עצם קיומה של מדינת ישראל, ועוד בארץ ישראל, מבטיח שלא יהיו עוד חורבנות; אפילו דנו ברצינות בשאלה אם עדיין יש טעם להתאבל על החורבן ההוא, אם לא הגיע הזמן להתנחם בבנין הבית השלישי בדמותה של מדינת ישראל. יש אף שעשו מעשה, והפסיקו להתאבל.

נטיות טבעיות, זה טוב או רע?

פורסם: 07/28/2005 - 03:00
כידוע, נטיותיו הטבעיות של האדם הן הכוח המניע שמסתתר מאחורי כל מעשה או מחדל שלו. אם נטיותיו חיוביות ומוסריות – אשריו וטוב לו; אבל כאשר הנטיות הטבעיות אינן חיוביות כל כך, זהו הגורם לכל הבעיות האישיות והבינאישיות.

אבדן דרך או הדרך לאבדון?

פורסם: 07/21/2005 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע.

משיח, מציאות או דמיון?

פורסם: 07/14/2005 - 03:00
בשבוע זה, פרשת השבוע קרויה על שמו של גוי, בלק, והכוכב הראשי בה גם הוא גוי. ולא סתם גוי, בלעם; שונא ישראל שזכה לכינוי 'רשע' בפי חז"ל. ומעניין שדווקא גוי רשע זה מצליח לבטא טוב מכולם, יותר טוב אפילו מנביאי ישראל, את התשתית הרעיונית ואת היעד של עם ישראל.

כאשר יש תשתית רעיונית – יש יעד

פורסם: 07/08/2005 - 03:00
לא פעם כתבנו על כך שמדינת ישראל נראית כפי שהיא נראית, משום שאין לה תשתית רעיונית ראויה ואין לה גם יעד מוגדר לחתור אליו. והא בהא תליא; תשתית רעיונית מאפשרת את עצם קביעתו של יעד להשגה, וחתירה אל יעד כלשהו – מחייבת תשתית רעיונית, המהווה מניע בחתירה אל היעד.

אין פוליטיקה נקיה - פרשת קרח

פורסם: 07/01/2005 - 03:00
רבות הן הדרכים המוצעות לריפוי מחלת השחיתות; כמעט לכל מקיש על מקלדת יש רעיון, והוא אינו שומר אותו לעצמו.

גבולות הציות

פורסם: 06/28/2005 - 03:00
אקטואליה בפרשת השבוע. גבולות הציות (לפרשת שלח לך) רמב"ם

מלחמה בדרכי שלום

פורסם: 06/17/2005 - 03:00
לפני כשבועיים כתבנו משהו לא כל כך חיובי על הדרך בה מנהלים את "המלחמה בשחיתות". כצפוי אצלנו, די מהר הגיעה מלחמה זו לכנסת, בצורה של הצעת אי אמון בממשלה, אשר לדברי מתנגדיה, היא האחראית לשחיתות הגואה.

ביקורת על מושחתים ואהבת ישראל

פורסם: 06/02/2005 - 03:00
דומה, כי שטף החדשות הרעות של השבועות האחרונים הנו מוגזם ביותר אפילו במדינה שלנו, בה הכל משתנה במהירות, שעל כן שווה לשדר חדשות בכל שעה – שלא נחמיץ משהו חלילה, ובנוסף לכך גם מבזקים ו"פריצות" חדשותיות באמצע שידורים סתמיים.

גלי השחיתות המאיימים להטביענו

פורסם: 05/26/2005 - 03:00
השחיתות היא מחלה חברתית ממאירה, ויש לה תסמינים חיצוניים מאד לא נעימים, אבל השחיתות היא מחלה פנימית. שום טיפול בתסמינים אינו עשוי לרפא את שורש המחלה. טיפול בתסמינים אף עלול להזיק, בהסיחו את הדעת מן הבעיה האמיתית, המחלה הפנימית.

שעירים לעזאזל של חינוך תעשייתי

פורסם: 05/19/2005 - 03:00
בנושא החינוך ומערכת החינוך בארץ, מככב לאחרונה בחדשות דו"ח דברת לרפורמה בחינוך. הח"מ מודה כי עוד בטרם קרא את ההמלצות הכלולות בדו"ח, דבר שלא טרח לעשות עד היום, הכריז כי הוא מוכן לחתום מראש על תחזיתו להמשך הידרדרות מערכת החינוך אף אם יישומו כל ההמלצות הכלולות בדו"ח הנ"ל.

חוגגים עצמאות?

פורסם: 05/13/2005 - 03:00
שורות אלו נכתבות כאשר ברקע נשמעים מדי פעם פיצוצי הזיקוקין האמורים לבטא את שיא החגיגיות של אירועי יום העצמאות. והח"מ – משבית שמחות ידוע – תוהה, לשמחה מה זו עושה?

חירות אמיתית, יש דבר כזה?

פורסם: 05/08/2005 - 03:00
שאלה מוזרה לכאורה; הרי חיים במדינה דמוקרטית, והדמוקרטיה כידוע, מקדשת את חירות הפרט. כל אחד יכול לצאת ולבוא כרצונו; להתלבש או לא כטעמו ולאכול מה שבא לו מתי שבא לו. יש עוד הרבה פעילויות שאדם יכול לעשות באין מפריע, ולכאורה זוהי החירות במיטבה. האומנם זוהי החירות?

הנצפים ביותר

.