אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עדינה בר-אל


עדינה בר-אל's picture

דף משתמש

ד"ר עדינה בר-אל – סופרת, חוקרת-ספרות ומרצה. ילידת שכונת נווה-צדק בתל-אביב (1946). ילדות ונעורים בגבעתיים. בצבא שירתה בנח"ל. בעלת תואר ראשון בספרות ובמקרא (אוניברסיטת תל-אביב); תואר שני בספרנות (האוניברסיטה העברית בירושלים); תואר שלישי (האוניברסיטה העברית בירושלים). נושא הדוקטורט: "עיתוני ילדים יהודיים בפולין בין שתי מלחמות העולם". תחומי המחקר וההרצאות: ספרות ועיתונות לילדים ולנוער בעברית, ספרות ועיתונות לילדים ולנוער ביידיש, תולדות החינוך היהודי, הקהילה היהודית בפולין בין שתי מלחמות העולם ועוד. הוציאה לאור שלושה ספרי מחקר ותשעה-עשר ספרי ילדים ונוער. פרסמה מאמרים רבים בארץ ובחו"ל. חברת מושב ניר-ישראל בדרום. נשואה, אם לשלושה וסבתא לתשעה.
אי-מייל: 

History

Member for
9 years 3 months

מאמרים מאת

ברטל סוקרת את תהליכי עיצוב מקצוע הסיעוד בעולם הרחב

לצדך בדרך - נירה ברטל

פורסם: 01/26/2016 - 14:04
פרק מיוחד מוקדש בספר על המיילדוּת כדגם סיעוד. המיילדת, אשר כבר במשנה נקראה "חכמה", היא עצמאית ביותר בעבודתה, ופרופ', י.ש. מסכם את דמותה: "היא אישה נעימה המקנה ביטחון ליולדות ויודעת את הקשור ללידה יותר מהרופאים.
להצמיח שורשים/לאה ליפינר

להצמיח שורשים / לאה ליפינר - גם קורצ'אק החליק על הקרח

פורסם: 12/06/2014 - 19:09
יתרונו של הספר, שהוא מציג את פעילותו של הבית ברחוב קרוכמלנה על כל גווניה, לא רק החינוכיים. רבות סופר על קורצ'אק, סטפה והמדריכים. אך היו עוד דמויות שעבדו בבית היתומים והפעילו אותו כמכונה משומנת היטב. דמויות אלו לא זכו, לדעתי, לחשיפה עד כה. ביניהם: הכובסת, שתי המבשלות בעלות אותו שם - "לוניה", ובעיקר זוג פולני חשוך ילדים, אב הבית פיוטר זלבסקי ורעייתו. על יאנוש קורצ'אק ניתן ללמוד מן הספר פרטים נוספים לאלו הידועים לנו – משנתו החינוכית ומסירותו לילדי בית היתומים. בין השאר מספר נדל מה יעץ קורצ'אק לילדים שסבלו מההצקות של הגויים בדרך אל בית הספר וממנו, כיצד הוא טיפל בילד מוכה ירח שהילך בשנתו ועוד.
האישה בזהב / אן-מארי אוקונור

האישה בזהב / אן-מארי אוקונור

פורסם: 02/06/2014 - 17:15
חוט השדרה של הספר הוא גורלו של הציור "האישה בזהב", דיוקנה של אדלה בלוך-באואר פרי מכחולו של גוסטב קלימט. אולם חוט שדרה זה נעלם לעתים, באשר הספר גדוש בפרטים ופרטי פרטים. עשרות דמויות וגורלותיהן מוצגות בו – הן של יהודים שנפגעו ע"י הנאצים, הן של נאצים והן של אמנים רבים, יהודים ולא יהודים. הספר הוא פרי מחקר של עיתונאית שנתקלה בתביעה, שנתבעה אוסטריה להשיב את הציור לבני משפחתה של מריה אלטמן, יהודיה קשישה תושבת לוס-אנג'לס, אחייניתה של אדלה בלוך-באואר.
אוריה שביט, מעשה קסמים

מעשה קסמים / אוריה שביט

פורסם: 02/18/2013 - 18:12
מעכו ליפו ואל עצמו. אוריה שביט, מעשה קסמים, הוצאת הקיבוץ המאוחד, בסדרה "קריאת-כיף", 2012. ילד מקבל משימות ממישהו עלום שם. מעמוד לעמוד בספר מתגברת התעלומה. הילד ממלא את המשימות ובסופו של דבר הוא מגלה מי השולח וכל הקצוות נקשרים. לא, אין זה סיפורו של הילד נוני בספרו של דוד גרוסמן "יש ילדים זיגזג". זהו סיפור "המתכתב" עמו. הסיפור הוא של כמאל, ילד ערבי שמתגורר עם משפחתו בעכו. שני הילדים עוברים שלב של התבגרות במסעותיהם. אולם בעוד הילד נוני של גרוסמן מגלה פרטים על עברה של משפחתו ואת שורשיו, מגלה כמאל כוחות בתוכו עצמו ואת יכולתו ליישמם הלכה למעשה.

גלם / תיאטרון תמונע - הצגה קטנה-גדולה (ביקורת)

פורסם: 12/19/2012 - 17:21
החיים משמשים במידה זו או אחרת כחומר גלם לאמנים. נראה שחומר הגלם ממנו עשויה הצגה זו, הוא ממקורות אישיים מאוד, ממעמקי הנפש של היוצר, והם חודרים אל ליבו של הצופה. המחזה מעלה את תופעת החזרה בתשובה של צעירים עקב קשיים משפחתיים ו/או אישיים. ובתחום המשפחה – הקלות בה אנשים מחליטים להתגרש, ואומללות בן-הזוג שנעזב. והדילמה העיקרית: מה לעשות עם בן משפחה שמתחיל להתנתק מהמציאות עקב מחלה. עד כמה להקריב בשביל שיישאר בקרב בני ביתו על חשבון ויתורים גדולים מצידם.
אדמונד דה ואל, הארנבת עם עיני הענבר

הארנבת עם עיני הענבר / אדמונד דה ואל

פורסם: 07/26/2012 - 12:15
אדמונד דה ואל, אמן קרמיקה אנגלי, הגיע אל דודו של אביו שחי ביפן. בביתו של הדוד הוא ראה אוסף של 264 פסלונים מיניאטוריים הנקראים נֶצְקֶה. הסתבר לו שהאוסף אמנם מקורו ביפן, אבל הוא נדד בעולם עם בני משפחתו, הגיע לצרפת, לאוסטריה, לאנגליה, ואז חזר ליפן. דה ואל הוא נצר למשפחה יהודית ענפה – משפחת אפרוסי, שהחלה לצבור את הונה באודסה במסחר תבואות. בניה התפזרו בארצות שונות והיו לבנקאים עשירים. סבתו אליזבת היתה בת למשפחת אפרוסי.

על האוטופיה: עלייתה ונפילתה של קבוצת קדושי פינסק / נעמן כהן

פורסם: 04/05/2012 - 14:41
בספר זה נעמן כהן אינו חובט בקיבוץ. ואם משתמעת ביקורת, הרי היא נקשרת לרקע האידיאולוגי של אותה תקופה. לגבי הנוסטלגיה שמגולמת בספר, מורגש שהיא מצוטטת מפי אנשים שחוו את הדברים והועברו כך לילדיהם, אלו הם סיפורי-העם של הקיבוץ. כהן אינו מתעלם מ"רוח התקופה". כל האירועים וסיפורי החיים של האנשים - החל מתולדותיהם, מצבם המשפחתי ועד הישגיהם ופועלם בקיבוץ ומחוצה לו - נטועים על מצע היסטורי חזק ומגובש.

חבורה שכזאת היינו / פוצ'ו

פורסם: 04/05/2009 - 00:00
החבורה מתכנסת שוב על ספרו החדש של פוצ'ו "חבורה שכזאת היינו" (הוצאת 'לשון', תל-אביב 2009).

יידיש: משהו על ספרות ילדים

פורסם: 01/08/2009 - 02:00
בילדותי התייחסו רבים מן ה"צברים" ליידיש כאל שפה גלותית, שפה של זקנים. בנעוריי החלה התפייסות מה. ואני זוכרת לילות של שמירה בהיאחזות הנח"ל עם אחד מחברי הגרעין שלי, כשאנו מתרגלים...

נווה צדק של ימי ילדותי

פורסם: 10/20/2008 - 02:00
כל מי שנכנס למתחם תאטרון "סוזן דלל" בנווה צדק, ניבטים אליו מעל קיר משמאלו הסופרים עגנון, שמעוני, אז"ר, ברנר, וגם הרב קוק ודבורה בארון. לוח קרמיקה זה, בעיצובו של טרטקובר נקבע בקיר הבית בו נולדתי. כן, הבנתם נכון, נולדתי שם ברחוב יחיאלי מספר 8.

הנצפים ביותר

.