אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

צביאל רופא


צביאל רופא's picture

דף משתמש

צביאל רופא הוא פעיל זכויות האדם, סופר ומרצה. רופא ייסד את תנועת מתמודדי הנפש בישראל, והיה הראשון בארץ שהצהיר בגלוי על היותו אדם שלקה בנפשו תוך חשיפה מלאה של סיפורו האישי. בהיותו בן 19, במהלך השירות הצבאי, הוגדר רופא כלוקה במחלת נפש. ב-1990 הקים את קבוצות התמיכה הראשונות בישראל לעזרה עצמית בתחום בריאות הנפש, והחל מ-1993 חשף ברבים את סיפורו האישי בניסיון להיאבק בסטיגמה החברתית הקשה כלפי נפגעי הנפש. ב-1994 ייסד רופא את עמותת "התמודדות - עמותת נפגעי הנפש בישראל". מ-1997 הוא מנחה קבוצות תמיכה לעזרה עצמית במסגרת עמותת אנוש. בשנת 2001 הוענק לו "אות בזכות" מטעם ארגון בזכות במשכן הכנסת. בנימוקי מתן האות נכתב: "כהוקרה על פעילותו החלוצית במתן הרצאות בנושא בריאות הנפש, על הקמת עמותת "התמודדות", שהביאה למהפך בתפיסתם של נפגעי הנפש את עצמם ולשינוי ביחסם של אנשי המקצוע אליהם, ועל פעילותו בתקשורת להעלאת זכויותיהם של נפגעי הנפש לסדר היום הציבורי". ב-2003 הקים את "מתמודדים למען מתמודדים - ארגון נפגעי הנפש בישראל", ושנה לאחר מכן הגה ויזם את "צועדים בראש מורם" – מצעד של אלפי נפגעי הנפש ברחובות תל אביב. מצעד דומה התקיים גם ב-2005 והסתיים בעצרת חגיגית בגני יהושע. רופא יזם והוביל כנס מתמודדים ארצי שהתקיים בבית בארבור בתל אביב ב-15 בנובמבר 2007 בהשתתפות כ-400 איש. ב-6 בינואר 2010 הגיש רופא עתירה לבג"ץ למען שוויון זכויות עבור נפגעי הנפש לגבי זכות בחירת מוסד האשפוז. יזם והוביל להקמה של אתר היכרויות מיוחד למתמודדי נפש - "נפש אל נפש". צביאל רופא נשוי בשנית ואב לארבעה.
אי-מייל: 

History

Member for
10 years 4 months

מאמרים מאת

פראקסיס: איך קרנברג והיטלר פגשו בי על ספת הטיפול? - מבט אישי

פראקסיס: איך קרנברג והיטלר פגשו בי על ספת הטיפול? - מבט אישי

פורסם: 07/07/2015 - 13:11
אחרי עיון וניתוח קדחתני, התחלתי לטעון באינטנסיביות באוזני קרובים ואהובים, שמעשים שכאלה (להלן "התערבויות") מצד פסיכותרפיסטים מומחים, אינם בגדר טעויות אקראיות אלא מכוונים היטב ומהווים חלק חשוב מהטיפול שנועד להיטיב עם המטופל בדרך אל השגת מטרות הטיפול.

מטפורות כהערות שוליים לנושא השיקום

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
מטפורות כהערות שוליים לנושא השיקום השפה

אובסקורנטיזם ובהירות בספרות המקצועית

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
עד עצם היום הזה לא קראתי הרבה מאמרים מקצועיים בתחום בריאות הנפש. גם כאשר הייתי חייב לקרוא מאמרים שכאלה במסגרת לימודיי באוניברסיטה, לא עשיתי זאת בשמחה ובגיל, בלשון המעטה שבהמעטה.

מצא את ההבדלים, ומותר לחלום...

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
תארו לכם תערוכה ענקית בה מוצגים תחת קורת גג אחת רגבי אדמה מכל מיני ארצות. בתערוכה מוצגות יותר ממאה וחמישים ערימות אדמה קטנות שכל אחת מהן הובאה ממדינה אחרת.

מכתב גלוי לאנשים מאמינים

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
מכתב גלוי לאנשים מאמינים שאותם אני מעריך ואוהב מאוד:

הביטוי האומלל חולה נפש

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
בשפת הרחוב, המושג "חולה נפש" הוא ממש קללה. אך המושג הזה הגיע לרחוב מהשפה הרפואית. שם חולה הנפש הוא: "אדם שחלה במחלת נפש", ו"מחלת הנפש" היא מחלה שיש בה דפוס מסוים של סימני מחלה התנהגותייםהחוזרים על עצמם.

התשובות ש-Google אינו מספק

פורסם: 03/06/2014 - 16:28
למשל תשובה לשאלה כגון: במה אנו מאמינים? מנוע החיפוש החזק ביותר אינו מספק. לעומת זאת, הפילוסופיה למשל, מבוססת על ניסיון לספק תשובות מוכחות לשאלה: מהי האמת לאמיתה?

קבוצת סיכון - יחי המלך החדש!

פורסם: 03/06/2014 - 16:27
אל לנו לשכוח, שבעזרת טיפול תרופתי מתאים, גם אדם שחלה במחלת נפש קשה עשוי לבלות למעלה מ-95% מחייו במצב בו אינו סובל מסימני מחלה פעילים, וכלפי חוץ בדרך כלל כמוהו כאחד האדם.

פלילי או נפשי?

פורסם: 03/06/2014 - 16:27
אחת האמירות שהתרשמתי מהן: הפרעות נפשיות הן למעשה צמצום טווח הבחירה של הלוקה בהן.
פיקוח נפש במדינת סדומחלם

פיקוח נפש במדינת סדומחלם

פורסם: 02/02/2014 - 17:30
לכאורה כאן, מיד אחרי פתיחת מאמר זה, הייתי אמור להביא בפניכם כתבות ותחקירים מהתקשורת שחשפו פגיעות קשות באנשים הסגורים במחלקות בתי החולים הפסיכיאטריים, כמו גם של הכלואים שנים ארוכות במוסדות אחרים ברחבי הארץ. לצערי הרב, לא קשה להמציא כתבות שכאלה, אך נראה כי כלל אין צורך בכך; פשוט מפני שאין איש במדינת ישראל שלא נחשף במוקדם או במאוחר לזוועות שדלפו לתקשורת, ועדיין דולפות בקצב כמעט קבוע. קל וחומר, שמי שעוקב כמוני ומתעד בקפידה במשך שנים ארוכות כל פיסת מדע, נחשף לכמויות עצומות של חריגות חמורות שמתפרסות על פני כל הארץ מאז קום המדינה.
הרוזן ממונטה קריסטו / אלכסנדר דיומא

לאן נעלם מונטה קריסטו?

פורסם: 09/24/2013 - 14:04
בילדותי הייתי תולעת ספרים. הדרך לספרייה העירונית הייתה ארוכה ובחוזרי הייתי עסוק בקריאה תוך כדי הליכה. עד היום לא ברור לי איך לא נתקלתי באיזה עמוד חשמל. אחד הסופרים הבולטים שהלהיט אז את דמיוני והפכתי להיות מעריצו הנלהב היה אלכסנדר דיומא. יצירת המופת שלו: שלושת המוסקטרים פשוט הפכה אצלי לדיבוק. אני זוכר איך בפורים כפיתי על אמי בתחינות מעורבות באיומים שונים ומשונים להכין לי תחפושת של מוסקטר. אבל אין מה להגיד, הרוזן ממונטה קריסטו היה גולת הכותרת.
בצל סגול

מעשה בבצל גורלי

פורסם: 09/08/2013 - 15:37
חביתה, פלחי עגבניות, ובצל בינוני, מונחים בצלחת. היישר מול העיניים, חודש נובמבר בלוח הקיר של שנת 1991 אשר עבורי הוא כאילו שקוף לחלוטין בזמן האחרון. עכשיו ערב, ומחר יום חדש. צריך למלא דלק, ולהיכנס לבנק, ולהמשיך לקרוא את דקארט, לקראת השיעור הבא באוניברסיטה. ובין כל ההרהורים אני מוצא את עצמי מקלף את בצל בינוני ותמיד תמיד כאשר אני מקלף את רב-השכבות הזה, נזכר אני באימי ובמקום להזיל דמעות, כמקובל בין המקלפים, אני מחייך לעצמי חיוך רחב
פראייר, חנון וקומבינות

פראייר, חנון וקומבינות

פורסם: 08/22/2013 - 15:00
הלוואי ואתבדה, אך נראה לי שבחברה הישראלית מתפתח זרם עכור אך רחב ועצום המכתיב לכולנו, בין אם נרצה ובין אם לא נרצה, התנהגויות מכוערות כגון: חוסר אמינות, חוסר אחריות, חוסר התחשבות, חוסר אכפתיות, חוסר אמפתיות ועוד תכונות שליליות כהנה וכהנה. זה לא חדש, זרמים דומים קיימים בכל חברה אנושית דינאמית ותוססת. הבעיה עם הזרם שלנו היא שהוא הפך להיות הזרם הדומיננטיmainstream - - בחברה הישראלית.
 מחלת הנפש האפילה את השמש של חיינו

מחלת הנפש האפילה את השמש של חיינו

פורסם: 07/28/2013 - 18:05
בהתחלה היינו בריאים. אחר כך מחלת הנפש האפילה את השמש של חיינו. אז הכחשנו, לא אבינו בשום פנים ואופן להאמין. נפלנו חזור ונפול. בתי החולים היו לחם חוקנו. חושך עטף אותנו בזרועותיו המסמאות והמגוננות כאחד. יום אחד, לא נזכור בדיוק מתי, נפל האסימון. התחלנו לשתף פעולה. תרופות ופסיכותרפיה נטפו טיפין טיפין והעיקו יחד עם המחיר הרובץ שנגבה מאיתנו. תקווה מחודשת התחילה לנשב בנו. חלמנו בלילה שאולי אפילו נחזור להיות מה שהיינו. שגרה. יום רודף יום רודף ירח רודף שנים. תקווה הולכת ונגוזה. כנר דועכת. באיטיות אך בהתמדה. עתה אנו יודעים שכבר לא נחזור להיות מה שהיינו.
האם הומלס יהיה המשיח המיוחל?

האם הומלס יהיה המשיח המיוחל?

פורסם: 07/15/2013 - 12:06
כי כבר שנים רבות לא הרגשתי שבא אני להושיע או אפילו להיות נושא כליו הזוטר ביותר של משיח כלשהו. היום, יותר מתמיד, אני רואה מחשבות חולניות שכאלה כהבל ורעות רוח ובייחוד לנוכח המציאות הישראלית הקשה, שעוברת תהליך של התרוקנות מואצת מערכיה ההומאניים. בהמשך הדברים האלה, תיווכחו שבמציאות השוררת בימינו גם איני רואה כל אפשרות להופעתו של שליח אלוהים כלשהו. ואולי גישתי ועמדתי היא כזו, דווקא מפני שבעבר הייתי חזק בפנים הסרט הזה יותר מפעם אחת במהלך האפיזודות המאניות רבות העוצמה.
בעידן האינטרנט המטופלים כבר לא לבד - מדוע זה כה חשוב?

בעידן האינטרנט המטופלים כבר לא לבד - מדוע זה כה חשוב?

פורסם: 07/04/2013 - 17:26
מבחינות רבות שונה מאוד מצבו של מטופל בימינו מזה שהיה בעבר. פעם נידון המטופל לבדידות לא מזהרת ומייסרת. היום, לעומת זאת, הוא יוכל להתחבר בקלות לשותפים אינספור ברשת שיחלקו עמו את חוויות הטיפול, גם את הקשות שבהן. ייחוד במהלך השנים האחרונות עלו לרשת כמה פורומים וקומונות המיועדים לצרכני תחום בריאות הנפש. במקומות אלה מוחלף ידע רב באשר להתנסות בפסיכותרפיה ובמערכות האשפוז. פורומים אלה עדיין לא מפותחים דיים, אך קיומם מסמן בבירור מגמה מתפתחת, וזאת תלך ותתעצם בשנים הבאות.
בתי החולים לחולי נפש בישראל - המלך אינו עירום - חלק ב

בתי החולים לחולי נפש בישראל - המלך אינו עירום - חלק ב

פורסם: 04/09/2013 - 16:26
מי שלא מקבל שמדובר בטיפול פסיכיאטרי הניתן באופן קשוח ומכאיב בין כותלי בתי החולים הפסיכיאטריים, בעצם סובר שהפסיכיאטריה היא מקצוע מרושע מאין כמותו. כי אין מנוס מכך שכל מי שמתעלל באנשים מסכנים וחלשים וחסרי ישע אינו אלא סדיסט מהסוג הגרוע ביותר ותו לא. מנגד, מי שיקבל את העמדה הגורסת שרוב ההשפלות וההתעללויות אינן אלא אמצעי טיפולי קשוח וכואב, אולי אפילו ירגיש אמפתיה כלפי המקצוע כפוי הטובה הזה, אשר מטיב ומטיב בסתר עד בלי די, ואילו הציבור רואה בו כל הזמן מפלצת כוחנית, רעה ומפחידה עד מאוד
בתי החולים לחולי נפש בישראל - סטריפטיז

בתי החולים לחולי נפש בישראל - סטריפטיז - חלק א

פורסם: 01/28/2013 - 12:20
מה היה קורה אם היו מאשפזים את כל חולי נפש האנושים במלונות חמישה כוכבים ושם מטפלים בהם בחום, בעדינות ובאהבה רבה לתקופת מה? האם לא היו רבים וטובים מכל שדרות האוכלוסיה גם מעוניינים באשפוז סימפטי שכזה? זה רק מוכיח שהבעיה אינה האשפוז עצמו וגם לא הטיפול הרפואי, אלא תנאי האשפוז האנושיים והפיזיים. אם כך, מדוע בוחרים ברוב הגדול של בתי החולים לחולי נפש להשפיל ולהתעלל בחולים המסכנים? ואיך ייתכן שאנשי מקצוע, שלמדו שנים רבות לטפל בחולי נפש על מנת להקל עליהם ולהיטיב עמם, מאפשרים לאורך עשרות שנים התעללויות שכאלה בין כותלי המחלקות הסגורות שבהנהלתם?

הרצאות או סיפורים?

פורסם: 12/03/2012 - 13:30
איני מומחה בתחום הרטוריקה, אך חרף זאת החלטתי להעלות על הכתב את הידע שצברתי באופן מעשי מסיפור סיפורים המכונים בפי העם "הרצאות". עם זאת, בדברים הבאים אגע גם בזיקתי המיוחדת לתחום בריאות הנפש כפי שהוא מצטלב עם נושא מאמר זה. למעשה, כל דבריי כאן הם סובייקטיביים, פרי החוויה שחוויתי על בשרי כאשר התכוננתי להרצות ובעומדי לפני קהל. לפיכך, הדברים הם רק בגדר המלצה ביחס לאותם מספרי הסיפורים שהדברים ידברו אל ליבם.
מודליאני

טיפול פסיכולוגי - קורטוב מן הסודות - חלק ב

פורסם: 09/19/2012 - 15:07
שאלתם פעם את עצמכם מהי הסיבה שבשביל שעה טיפולית אצל פסיכולוג נשלם כ-300 ₪ ואולי אף יותר? ובעצם בשביל מה? בשביל שבמקרה הטוב הוא יקשיב לנו 45 דקות ויהנהן בראשו בקצב של מטרונום? ומה ייתן בתמורה? ולמה לא לפתוח את לבנו בפני רב/ כומר/ נזיר או סתם אדם חכם? קשה למצוא מישהו שאינו מקצועי שידע להשיב דבר דבור על אופניו באשר למהות הטיפול הפסיכולוגי. קשה למצוא גם מישהו מקצועי שיהיה מוכן להסיר את הצעיף המסתיר מעין הציבור את רזי המקצוע
טיפול פסיכולוגי - הציבור אינו יודע מהו - חלק א

טיפול פסיכולוגי - הציבור אינו יודע מהו - חלק א

פורסם: 08/12/2012 - 15:25
השכם והערב אנשים משתמשים במושג 'טיפול פסיכולוגי', חלק נכבד מהם אף טועמים ממנו פעם אחת לפחות במהלך חייהם. ואולם, על אודות "טיפולים נפשיים" לא לומדים כלל בבתי ספר תיכוניים בישראל. לכן לא מפליא שכיום, בתחילת המאה ה-21, כנראה אין בקרב הציבור במדינת ישראל אפילו מניין אנשים, שאינם נמנים עם בעלי ההכשרה המקצועית בתחום, אשר מבינים ויודעים מהי מהותו 'המסתורית' של הטיפול הפסיכולוגי ששמו כה שגור בפי כל.
אויגן בלוילר (1857-1939) - הפסיכיאטר השווייצרי שטבע את המונח "סכיזופרניה"

סכיזופרניה: כאשר כלי בדולח נשבר

פורסם: 06/12/2012 - 14:56
רובם הגדול של האנשים שהכרתי בימי חיי, כלל אינם יודעים מהו הפירוש של המילה. הם רק חושבים שמדובר במחלה נוראה ומפחידה, ובייחוד מסתורית. מעניין לשים לב, שאנשים שהמילה מפחידה אותם הם בדרך כלל אלה אשר אין להם ידע אודותיה ואודות מה שהיא מייצגת.סכיזופרניה עלולה בהחלט להיות מחלה קשה ואנושה, אך לא בכל מקרה היא אכן כזו. ידועה ומקובלת ואף מפורסמת ברפואה החלוקה הסכמטית של הסובלים מסכיזופרניה לשליש-שליש-שליש: שליש אחד מהלוקים בסכיזופרניה - לוקים בה בצורה קשה מאוד המשבשת כמעט לחלוטין את מהלך חייהם.
Marie Ellenrieder , דיוקן עצמי, 1819

על הדיכאון: העלמה ואני

פורסם: 05/16/2012 - 12:30
קשת הסיטואציות הדיכאוניות שחוויתי בימי חיי עד כה, לא הייתה עשויה מקשה אחת. פנים רבות (ורעות) היו לה. בקצה אחד שלה היה מצוי דיכאון קשה ובעל סימנים פסיכוטיים. ב-1975 דיכאון זה היה מסוכן הרבה יותר באופן מיידי בעיקר מפאת הנגישות המיידית שהייתה לי לנשק חם כחייל בשירות סדיר בצה"ל. מי שנתון למרות דיכאון כבד יוצא מהתחום הנפשי המקיף אנשים המודעים היטב למה שמתרחש סביבם ונכנס לקהל הבאים בשערי הפסיכוזה, הלא היא אותה ממלכה איומה המנותקת במידה משמעותית מן המציאות.
תרופות פסיכיאטריות: תובנות מתמודד

תרופות פסיכיאטריות: תובנות מתמודד

פורסם: 04/09/2012 - 13:44
במחלות נפשיות ישנן דרגות שונות. יש הלוקים בה אשר חרב עליהם עולמם, ויש הלוקים בה באופן קל יותר וביכולתם לשקם את חייהם חלקית. ברור, שההתלבטות אם ליטול תרופות פסיכיאטריות אינה של אלה שמחלתם אנושה וקשה, וגם לא של אלה שמחלתם קלה ונסבלת. כי הראשונים לומדים די מהר שהם חייבים לקבל טיפול תרופתי אחרת יתאשפזו במוקדם או במאוחר, והאחרונים אינם זקוקים לטיפול תרופתי משמעותי או אפילו אינם זקוקים לטיפול תרופתי כלשהו ורק מתוך זהירות יכולים מרצונם ליטול תרופות.
פסיכותרפיה בפרס העתיקה. הרופא אל-ראזי, המאה ה-9

מטפורות מתמודד - נפש בנושא התפתחות וטיפול

פורסם: 04/03/2012 - 15:08
ישנם רבים השואלים, מדוע טיפול נפשי לפעמים בוטה ומכאיב ואף מסוכן? אני סובר שהבסיס לכל מחלת נפש, כמו גם להפרעות נפשיות פחות חמורות, הוא "אי בשלות מסוימת בהתפתחות הרגשית" המתבטאת בסופו של דבר באישיות פחות חזקה ויעילה ביחס למציאות.

משהו על הבדידות הגדולה ביותר

פורסם: 04/01/2010 - 00:00
כנראה שכל בני האדם טועמים בחייהם טעמה של בדידות. בדידות, אינה בהכרח תוקפת אותנו כאשר אנו נמצאים בגפינו, אלא היא תחושה סובייקטיבית שעלולה לתקוף אותנו גם באצטדיון מלא עד אפס מקום.

מצא את ההבדלים ומותר לחלום

פורסם: 04/01/2010 - 00:00
תארו לכם תערוכה ענקית בה מוצגים תחת קורת גג אחת רגבי אדמה מכל מיני ארצות. בתערוכה מוצגות יותר ממאה וחמישים ערימות אדמה קטנות שכל אחת מהן הובאה ממדינה אחרת.

הקרב על השפיות - פרק

פורסם: 02/14/2010 - 02:00
פרק מ"הקרב על השפיות" / צביאל רופא (1998) הקרב על השפיות / צביאל רופא. (1998). הוצאת צ'ריקובר

תירגעו, אתם מטופלים!

פורסם: 01/02/2010 - 00:00
  את המטופל הממוצע, בייחוד זה המטופל שנים אחדות ברציפות, מציפות לא פעם שאלות נוקבות באשר לסבל המתמשך שלעיתים יחווה במהלך הטיפול. למשל:

איך מקלקלים חברות

פורסם: 01/02/2010 - 00:00
חבר טוב מאוד. בלב ובנפש, בסחי וברפש. חברים כבר למעלה מעשור שנים. אחד את השני כמעט בכל משתפים.

מטפורות כהערות שוליים לנושא השיקום

פורסם: 11/27/2009 - 02:00
לפני שאכתוב על שיקום, אנסה כאן להתחקות אחרי מקור המילה 'שיקום' בשפה העברית. בעניין זה שמעתי פעם הסבר יפה: שִיקוּם הוא בעצם ניסיון להושיט יד למי שנפל על מנת שֶיָקוּם.

משלים בתחום בריאות הנפש ככלי ליידוע ולמאבק בסטיגמה

פורסם: 09/07/2009 - 03:00
בשנת 1989 שכנע אותי פסיכיאטר שטיפל בי לדבר לפני קהל מצומצם של הורים לנפגעי נפש. סבלתי מפחד קהל נוראי, אבל התמודדתי. ההצלחה הייתה כה רבה, עד שהזמינו אותי לדבר במקומות נוספים. כך התחלתי להרצות לפני קהל.

מהי הפרעת אישיות?

פורסם: 07/12/2009 - 00:00
הקדמה

משהו על הבדידות הגדולה ביותר

פורסם: 03/12/2009 - 00:00
את טעמה של הבדידות כנראה כל בני האדם טועמים בימי חייהם. והבדידות אינה בהכרח תוקפת אותנו כאשר אנו נמצאים בגפינו, אלא היא תחושה סובייקטיבית שעלולה לתקוף אותנו גם באצטדיון מלא עד אפס מקום.

חולי נפש - לא מה שחשבתם

פורסם: 12/21/2008 - 02:00
במהלך השירות הסדיר וכתוצאה מלחציו נתקפתי בדיכאון עמוק לראשונה בחיי. במשך שבועות אחדים הייתי נתון בסבל עז: חרדות קשות, עצבות תהומית, חוסר יכולת לישון ולהחזיר את שעות השינה, ייאוש מוחלט, תחושות חוסר אונים וחוסר ישע. את כל זאת ניסיתי בכל כוחי להסתיר מסביבתי. המצב הלך והחמיר ללא כל יכולת לעצרו. הדיכאון הפך לעמוק באופן בלתי נסבל ולווה במחשבות אובדניות. בעיצומו של אקט אובדני, כשהנשק כבר היה דרוך ומכוון לרקתי, נכנסו חבריי לאוהל. נשארתי בחיים רק משום שהפריעו לי לממש את תוכניתי. בסופו של דבר, אושפזתי וטופלתי בעזרת תרופות ועל ידי טיפול בנזעי חשמל.
אל שאינו מגיב?

אל שאינו מגיב?

פורסם: 08/27/2008 - 03:00
האמונה היא עניין חופשי ובלתי מוגבל מעצם היותה תוצר פנימי באדם, אשר איש לא יוכל לדעת את תוכנה וכיוונה אם בעל האמונה לא יהיה מעוניין לחשוף אותה בפניו. לעומת זאת, המציאות נתונה פחות בהרבה מהאמונה לפירושים ולהשערות.

התנאים הפנימיים להתמודדות כלשהי

פורסם: 08/07/2008 - 03:00
כבר ב1979- מרגע שהשתחררתי מהאשפוז הכפוי בבי"ח "גהה", גמלה בתוכי החלטה נחושה, לנסות להתקדם ממעמד של חולה שמאשפזים אותו במצבים קריטיים ובאופן כפוי, למעמד של פגוע שמסוגל לזהות את החולי בשלבים המוקדמים יותר להיווצרותו. ובאמת אחרי 79', הצלחתי לא להתאשפז עוד במחלקות הסגורות האיומות אלא התאשפזתי אך ורק באשפוזי יום (כאן ייזכר לטובה רבה המעון ברמת-חן בהנהלת פרופ' פריד הדגול ז"ל). כוונותיי להשפיע על אופי ההתקפים, היוו בין היתר תוצאה ישירה של מה שהפסיכיאטר הידוע ויקטור פרנקל הגדיר כ... משמעות. שהיא האלמנט העונה לשאלה: בשביל מה להתמודד? והיא משמשת כבסיס אנרגטי הכרחי לכל פעילות מתמודדת.

התעללות בבתי חולים פסיכיאטריים והצעה לפתרון

פורסם: 06/08/2008 - 03:00
נוכחתי לא פעם שלעתים יש צורך לאשפז בכפיה אנשים שהם חולים מאוד ומסוכנים לעצמם ו/או לסביבתם. אם לכם הקוראים היה בן, בת, אחות או אח, אב או אם - במצב נפשי קשה המנותק באופן משמעותי מהמציאות - אני בטוח שלא הייתם יכולים לישון בלילה, ולו רק מפחד שישלח יד בנפשו כאשר תירדמו. מצב קשה כזה היה שורר בביתכם כל עוד לא הייתם מרגישים בטוחים ביחס למצבו של הסובל בזמן שהיה מתייסר במחוזות החולי. כלומר, עד שהיה חוזר לאיתנו או עד שהיה מצוי במקום בטוח יותר.

יתרונות שנלוו למחלת הנפש שלי – חלק ג

פורסם: 05/21/2008 - 03:00
2. היתרונות שנלוו לפגיעתיז. היתרונות הקשורים להתבגרות הנפשיתח. היתרונות הקשורים לגילוי ומימוש תחושת היעודט. יתרונות החשיפה3. סיוםז. היתרונות הקשורים להתבגרות הנפשית

יתרונות שנלוו למחלת הנפש שלי – חלק ב

פורסם: 05/11/2008 - 03:00
כדי לשנותם באמת, ולו במעט, חייב הייתי לרדת למעמקים גדולים הרבה יותר בתוך תוכי תוך השקעת אנרגיות אדירות מסוג שונה לחלוטין. כי ברצותי שינוי אמיתי, הייתי חייב לצלול לתוך נפשי, ולאפשר לרגע החמקמק בהווה, להחזיק בידו של חלום העתיד, בלא שהעבר ישים למהלך זה רגל. בכל זאת, מתוך זהירות רבה, אני אופטימי ביחס לגורל האנושות

יתרונות שנלוו למחלת הנפש שלי – חלק א

פורסם: 04/28/2008 - 03:00
מטפליי ניסו באופן סיסטמתי להרחיקני מידע מקצועי בתחום בריאות הנפש. לא ידעתי בדיוק למה. אבל ידעתי שכך הוא המצב. בימים ההם, כאשר החולי התרוצץ בעוז בתוכי, לא היה בי כוח להגיע בעצמי לידע בספרות. לא נותר לי אלא לחפש תשובות בכיוון אחד: בתוככי לבי ושכלי! בתוך קרבי המיוסרים ובתוך גלגלתי המוטרפת, ובנפשי החבוטה והשסועה...במובן זה מטפלי עשו מלאכה נאמנה.

חולה נפש: פעם אחת ולתמיד: מה זה

פורסם: 02/27/2008 - 02:00
מבט אישי

סטיגמה – חברה שלא אשמה אבל אחראית

פורסם: 01/08/2008 - 02:00
רובו המכריע של הציבור הישראלי אינו יודע דבר וחצי דבר על אודות מהותה של הפתולוגיה הנפשית, והוא משתמש בביטוי 'חולה נפש' (או 'חולי נפש' ברבים) כקללה - כזו שכל קשר בינה לבין הגדרתו הקלינית של המושג 'חו

אלוהים ויוסף - טיפול נפשי בתנך?

פורסם: 12/04/2007 - 02:00
רווחת הטענה כי בעיות נפשיות רבות הצומחות על רקע האישיות אינן דורשות טיפול נפשי מאחר ש´החיים עצמם פותרים אותן ומחשלים אותנו´.

הסכמת המטופלים לטיפול פסיכולוגי - אחיזת עיניים?

פורסם: 11/09/2007 - 02:00
מאמר זה מראה (ואשמח אם מישהו יוכיח אחרת) שהליכי הטיפול הנפשי (פסיכותרפיה) - הניתנים בקליניקות הציבוריות כמו גם הפרטיות - אינם מתנהלים על פי החוק הנדון.

מניפולציה בקליניקה – דרגה גבוהה של אהבה?

פורסם: 10/30/2007 - 02:00
"ר´ נכנסה לקליניקה המטופחת, חייכה והציגה את עצמה.

התמודדות - עמותה למען נפגעי-הנפש בישראל

פורסם: 09/26/2007 - 02:00
התעוררתי. הייתי לבוש פיז´מה כחלחלה, גדולה בהרבה מכפי מידתי. רגלי וזרועותיי היו כבולות כבסרט אימה מבעית.

מישהו מטפל בך - סיפור על טיפול נפשי

פורסם: 08/23/2007 - 03:00
מישהו מטפל בך - סיפור על טיפול נפשי / הוצאת עוף החול.

מציאותרפיה ואני - שיטה לאיזון מצבי רוח

פורסם: 08/09/2007 - 03:00
כמי שחלה במחלת נפש פיתחתי את ´שיטת המציאותרפיה´ - אשר מן הסתם עשו בה שימוש כזה או אחר עוד בימי קדם – והשתמשתי בה בהצלחה רבה כדי לבלום הת

פסיכותרפיה - היכן התרמית?

פורסם: 07/22/2007 - 03:00
נהוג לחשוב שהפסיכותרפיה איננה אלא שיחות. מבקריה יטענו שאינה מדעית ו/או אינה יעילה דיה. האם מדובר בתרמית בת מאה שנים?

הנצפים ביותר

.