אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שאול ברטל


דף משתמש

מרצה בחוג למזרח תיכון בבר אילן

History

Member for
9 years 9 months

מאמרים מאת

משפחה פלסטינית - ראמללה 1905

מתי וכיצד הומצא העם הפלסטיני - חלק ב

פורסם: 06/18/2012 - 15:17
הלאומיות הפלסטינית היא למעשה בן חורג של הלאומיות הערבית. לכאורה יש עם ערבי אחד ומאוחד שרק פשעי הקולוניאליזם האירופאי והריאקציה הערבית פילגו אותו אם כן איך זה שיש לאומיות פלסטינית נפרדת? אולם אם להשתמש בהשאלה בביטוי של פרופסור שלמה זנד לגבי הלאומיות ניתן לומר כי הלאומיות הפלסטינית דומה היא לתינוק שנולד כתוצאה ממקרה אונס בשל אירועי הזמן. המאבק עם היהודים משנות העשרים ואילך הכריחו את ערביי פלסטין המנדטורית להגדיר את עצמם מול הישוב היהודי כהגדרה לאומית. בעיני האוכלוסייה הערבית מאבקם נגד שיבת העם היהודי לארצו היא שליחות דתית-ערבית אוניברסאלית.
הדגל הפלסטיני - הצבע הלבן מסמל את בית אומיה (750-650 לספירה), הצבע השחור מייצג את שושלת בית עבאס, הצבע הירוק – צבע האסלאם וכן של הפאטימים השיעים והצבע האדום – צבעם של ההאשמים, צאצאי הנביא מחמד

מתי וכיצד הומצא העם הפלסטיני - חלק א

פורסם: 06/13/2012 - 15:25
במאה השנים האחרונות צמח עם חדש על בימת ההיסטוריה – עם שלא נודע בעבר והוא העם הפלסטיני. דגלו חסר ייחוד משלו – הצבע הלבן מסמל את בית אומיה (750-650 לספירה), הצבע השחור מייצג את שושלת בית עבאס, הצבע הירוק – צבע האסלאם וכן של הפאטימים השיעים והצבע האדום – צבעם של ההאשמים, צאצאי הנביא מוחמד. הדגל הפלסטיני אם כן חסר ייחוד משלו ורבות ממדינות ערב בעלות דגלים זהים. ירדן אותו דגל רק עם כוכב במרכז המשולש האדום, כוכב המסמל את נהר הירדן. עיראק בשנים 1958-1921 עם דגל הדומה בדיוק לדגל הפלסטיני ושני כוכבים במרכז המשולש האדום. אף סהרה המערבית, כווית וסודאן נושאות דגלים דומים בשינויים קלים. אם כן היכן הוא הייחוד הלאומי הפלסטיני המתבטא בדגלם?
משא ומתן מנקודת מבט אסלאמית

משא ומתן מנקודת מבט אסלאמית

פורסם: 06/23/2011 - 15:37
מה היא באמת העמדה האסלאמית למשא ומתן? האם יש בכלל סיכוי למשא ומתן עם אחד מהגורמים האסלאמיים הפעילים ביהודה ושומרון וברצועת עזה? האיחוד בין פתח לחמאס מעורר שאלה זו מחדש. ישנם קולות בתוך החברה הישראלית הקוראים לנהל משא ומתן גם עם חמאס ארגון אשר נקודת השקפתו מבוטאת כבר בפתיח לאמנת החמאס.

בגידתו של אבו מאזן באומה האסלאמית?

פורסם: 10/04/2010 - 02:00
בעוד הצדדים דנים ביניהם במסגרת שיחות המשא ומתן אשר הושקו בוושינגטון בחודש האחרון עולה כמעט מאליה השאלה האם מחמוד עבאס (אבו מאזן), יוכל להתגבר על התנגדויות הזרמים האסלאמיים להגיע להסכם שלום היסטורי עם ישראל בעוד שנה. בגילוי דעת של חזב אלתחריר אלאסלאמי [מפלגת השחרור האסלאמית] הובהרה עמדת התנועה השוללת מכל וכל כל פשרה או הסדר עם ישראל.

השואה על פי ראאד סלאח

פורסם: 07/03/2010 - 03:00
לראאד סלאח מחאג´נה, ראש התנועה האסלאמית באום אל פאחם
שלמה זנד / מתי ואיך הומצא העם היהודי. הוצאת רסלינג.

מי המציא את המצאת העם היהודי?

פורסם: 06/04/2010 - 03:00
מתי ואיך הומצא העם היהודי? חוקרים פלסטינים רבים ניסו לענות על שאלה זו. לאחרונה, יצא לאור ספרו המדובר של שלמה זנד, הפרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל-אביב, שייחודו בכך, שהוא מציג את הנרטיב הפלסטיני על היווצרותו של העם היהודי בשפה עשירה וקולחת

יאסר ערפאת: השהיד בן האלמוות - אבו עמאר

פורסם: 05/28/2010 - 03:00
השהיד בן האלמוות יאסר ערפאת "אבו עמאר" תולדות חייו (ביוגרפיה) דרך העם תנועת השחרור הלאומית הפלסטינית-פת"ח [1]

הנצפים ביותר

.