פורום תרבות
 נושא חדש  |  חזור למעלה  |  עבור לנושא  |  חיפוש  |  התחברות   הודעה קודמת  |  ההועדה הבאה 
 היושבים בחושך מאת: זהבה כספי
מחבר: אימגו 
תאריך:   31/05/05     19:52

לאחר מותו של חנוך לוין, ב-1999, צלצלו אלי רבים מידידי כדי לנחם אותי. חנוך לוין לא הכיר אותי, לא נפגשנו מעולם, ובכל זאת חשתי ק?רבה אינטימית אליו. זה יותר מעשור אני עוסקת ביצירתו הדרמטית במסגרת מחקר אקדמי ובהוראה. כשהתחלתי בחקר הדרמה שלו, ב-1993, הופתעתי כשהתברר לי עד כמה מיעטו לעסוק בו וביצירתו. ספרים לא היו, והמאמרים בכתבי העת המקצועיים נספרו באצבעות יד אחת. עד אז התפרסמו בעיקר ביקורות בעיתונות היומית, על מחזות שהועלו על הבמה. באקדמיה, למרות חשיבותה, תפסה יצירתו מקום מוגבל. השינוי החל להתחולל באמצע שנות התשעים של המאה העשרים, והואץ לאחר מותו. מחלתו ומותו בטרם עת של מי שיצירתו כולה היתה משא ומתן עם המוות עוררו מחדש את גלי ההתעניינות ביצירתו.
להתעניינות גוברת זו, הן בקרב הציבור הרחב, הן בקרב החוקרים, היתוספו כמה גורמים, ובראש ובראשונה - הצטברות של אוסף יצירות ענקי, ששולש מאז סוף שנות השמונים, ופרסומו של קורפוס יצירותיו המלא: אחד-עשר כרכים של מחזות, בהם ארבעה קבצים שראו אור לראשונה רק בשנת חייו האחרונה, ואשר רובם עדיין לא הועלו על הבמה, וקובץ שיצא לאור רק לאחר מותו - החייל הרזה ואחרים. מלבד יצירתו הדרמטית כולל הקורפוס הענ?ף שלו גם ספר שירים, חיי המתים, שני כרכים של פרוזה ושני כרכים של מערכונים ופזמונים, בהם אחרון, שגם הוא יצא לאור לאחר מותו. אלה הצליחו לערער את התפיסה האוטומטית והמתייגת שלוין הוא מחזאי בעל זוג משקפיים אחד בלבד שבעדם הוא מתבונן בעולם, מבקר חריף ובוטה של המציאות הישראלית שאינו בוחל בסגנון וולגרי ובעיסוק אובססיבי בחומרים נמוכים, בהם הפרשות הגוף האנושי. עתה נחשפו כביכול פנים חדשות ביצירתו: היא נגלתה במלוא פרישתה המגו?ונת, ומגע החסד והחמלה האנושית שלכאורה היו זרים ליצירתו הקודמת זכו להבקיע אל תודעת חלק גדול יותר מנמעניו.
בספר זה אני בוחנת את הדרמה של לוין בריבוי פניה ועומדת על סוד השפה האישית המובהקת שלה. אני מציינת את משמעות הכתיבה הפוליטית של לוין, מציעה הסברים לנקודות התפנית ביצירתו ובוחנת היבטים פואטיים מרכזיים המנחים אותו, ובתוך כך נוגעת גם בהיבטים תיאטרליים. עם זאת, מרכז הכובד של הספר הוא שרטוט מבנה העומק של יצירת לוין, תוך כדי בירור רכיביה של הזהות האנושית וטיבה של החוויה הקיומית במחזותיו, באמצעות שני ממדים קוטביים: הממד החברתי-תרבותי והממד הביולוגי והאקסיסטנציאלי. בספר מוצע מבט רטרוספקטיבי בכל הדרמה של לוין, מיושמות בו גישות ותובנות שפותחו במסגרת הביקורת המערבית העכשווית ומוארים בו היבטים חדשים ביצירתו של החשוב במחזאי ישראל.


למאמר המלא כאן: http://www.e-mago.co.il/Editor/article2.php?id=42

 הגב להודעה זו  |  רשימת הפורומים  |  מצב שטוח   נושא חדש  |  נושא ישן יותר 

 נושאים מחבר  תאריך
 היושבים בחושך מאת: זהבה כספי  חדש
אימגו 31/05/05     19:52 
 יוצר מופלא וגאוני  חדש
בלה 01/06/05     12:48 
 ההפך הנכון  חדש
מישהו 18/05/10     21:48 
 Re:  חדש
אנונימי 02/06/05     15:39 
 מאמר מצוין  חדש
killbill 24/06/05     17:04 
 משפט מפתח  חדש
דורון 26/06/05     18:27 
 סמואל בקט???  חדש
יואב שביט 13/02/06     23:17 
 [email protected]  חדש
מוטי 23/05/06     14:06 
 המאמר נשמע אקדמאי  חדש
ניר 14/04/07     08:51 
 חיפוש הספר  חדש
אמינה טייבר 04/09/11     22:21 
הפורום פועל במתכונת ארכיון.
לא ניתן להוסיף תגובות חדשות.