פורום תרבות
 נושא חדש  |  חזור למעלה  |  עבור לנושא  |  חיפוש  |  התחברות   הודעה קודמת  |  ההועדה הבאה 
 ריק רייט מאת אבי אהרון
מחבר: אימגו 
תאריך:   17/04/05     22:39

ריצ'רד רייט נולד בלונדון ב-28 ליולי 1945. הוא למד בבית הספר היוקרתי Haberdasher, ששורשיו מגיעים עד המאה ה-14 ורוב הביוגרפיות מציינות שהיתה לו השכלה מוסיקלית קלאסית.

ב-1962, בגיל 17, החל ללמוד ארכיטקטורה בפוליטכניון ברח' ריג'נט, שם הכיר את ניק מייסון, לונדוני אף הוא, ואת רוג'ר ווטרס שהגיע מקיימברידג.

ריק רייט, יחד עם ג'ולייט גייל חברתו, איתה התחתן מאוחר יותר, ואף התגרש, החל דרכו המוסיקלית כחבר בלהקה סיגמה 6 (שנקראה על-שם תקן איכות חדשני של מוטורולה, שדגל בשיפור מתמיד של ביצועים).
מקובל שסיד בארט, שכתב לבדו כמעט את כל הטקסטים של התקליט הראשון של פינק פלויד, The Piper at the Gates of Dawn, עודד את חברי הלהקה לכתוב שירים בעצמם. לאחר שני סינגלים, שכללו ארבעה שירים פרי עטו של בארט, השיר הראשון שריק רייט כתב היה Paintbox, שיצא לאור כצד ב' של Apples and Oranges, הסינגל השלישי של הלהקה, ב–11/1967. יש לזכור שבתקופה שבה יצא השיר, רייט ניגן עם ווטרס ומייסון כבר חמש שנים.

יתכן שהדומיננטיות של בארט לא היטיבה עם שאר חברי הלהקה. לא הצלחתי לברר מתי נכתב השיר של רייט. אבל, ידוע שווטרס, למשל, עשה מאמצים להראות שהוא משורר מבטן ולידה (“Poet, everyone.”). מהשוואה שאערוך בהמשך בין השירים שלהם, אפשר יהיה לתארך גם את השירים של רייט.

השיר Paintbox כולל רמז, שבוודאי נחשב באותם ימים לסתמי, ליחסים בתוך הלהקה ולבעיות שהטרידו את רייט. "קופסת צבעים", שמו של השיר, היא כמובן קופסה לתוכה מערבבים מספר צבעים מקוריים כדי לקבל גוון אחיד. משהתקבל הגוון האחיד, שוב לא ניתן להבחין בצבעים המקוריים.

בחמש השנים בהם ניגנו יחד עוד לפני הוצאת השיר, הלהקה עברה שינויים תכופים בהרכבים, כולל כניסתה ויציאתה של זמרת הליווי ג'ולייט רייט. בנוסף, כשסיד בארט הגיע ללונדון, הוא נכנס לגור ב"בית של לאונרד", מעונות סטודנטים בהם גרו אז חברי הלהקה האחרים. עקב זאת, מייסון ורייט שהיו לונדוניים, עברו לדירות אחרות – רייט עם אשתו ומייסון חזר להורים. אפשר להניח שהשיר הזה מתעד את מה שאירע סביב התגבשות הלהקה לכדי פינק פלויד סביב בארט.

למאמר המלא כאן:
http://www.e-mago.co.il/Editor/article.php?index=179

In Xanadu did kubla khan
A stately pleasure-dome decree
Where Alph, the sacred river, ran
Through caverns measureless to man
Down to sunless sea


 הגב להודעה זו  |  רשימת הפורומים  |  מצב שטוח   נושא חדש  |  נושא ישן יותר 

 נושאים מחבר  תאריך
 ריק רייט מאת אבי אהרון  חדש
אימגו 17/04/05     22:39 
 Re: ריק רייט מאת אבי אהרון  חדש
ירוןכ 27/06/06     14:36 
 יותר מדי טעויות עובדתיות  חדש
יניב 04/03/07     12:02 
 "שילם על כך בחייו כאמן?"  חדש
שלו 06/06/07     19:38 
 מאמר נחמד מאד - האיר בי כמה דברים שלא יד  חדש
מושון 17/09/07     15:55 
 מה עם רוג´ר ווטרס?  חדש
mineral 24/10/07     13:31 
הפורום פועל במתכונת ארכיון.
לא ניתן להוסיף תגובות חדשות.