פורום תרבות
 נושא חדש  |  חזור למעלה  |  עבור לנושא  |  חיפוש  |  התחברות   הודעה קודמת  |  ההועדה הבאה 
 אוגוסטינוס מול תומס אקווינס מאת איתן גוטמן
מחבר: אימגו 
תאריך:   26/03/05     16:36

המנהיגות היא לב ליבה של המדינה. מנהיגות טובה יכולה להפוך מדינה נכשלת למדינה מתפתחת ואף להפוך אותה למעצמה כמו אלה של אלכסנדר מוקדון ויוליוס קיסר ומנהיגות גרועה יכולה לדרדר מדינה ולהרוס אותה כפי שעשו קיסרי רומא האחרונים. אופייה של המנהיגות תלוי באופיו של האדם כפי שהוא נתפס בעיני המנהיגות עצמה והתקופה. כאשר האדם נתפס כתבוני ועצמאי מתפתח משטר פתוח ודמוקרטי אולם אם הראייה של האדם כיצור חוטא ותלוי בחסדי האל אזי המנהיגות המתפתחת לא יכולה לזכות באמון רב ונוצרת מעין פטליות מסוימת שמגבילה את ההנהגה.

מטרת המאמר, זיהוי וניתוח תפיסת האדם על ידי תומס אקווינס והקדוש אוגוסטינוס מהיפו, שני הוגי דעות נוצריים שחיו בימי הביניים, ומכאן להשוות את סוגי המנהיגות והמדינה שהם מציעים על ידי קריאת שני המקורות החשובים שהם כתבו בנושא: 'עיר האלוהים' של אוגוסטינוס ו" על המלוכה" — ON KINGSHIP של תומס אקווינס .

שני הוגי דעות אלו שחיו בהפרשים של יותר מ- 850 שנה נתנו תיאור משלהם לשאלה הפוליטית חשובה ביותר מהו אופי האדם וכיצד יש לבנות מדינה על סמך אופיו של האדם. בעוד אוגוסטינוס בונה על תחזית קודרת של אופי האדם שהוא נולד עם מה שהוא קורא לו החטא הקדמון ואופי החיים על פני האדמה הוא של רשע, אהבת הבשר, התענוגות המיניים ותשוקות אחרות ולמעשה בכך חיים האנשים חיים של חטא בניגוד גמור לחיים של אהבת האל שאוגוסטינוס מעריץ כל כך. למדינה כזאת אין סיכוי גדול כל כך להוביל את אנשיה לחיים טובים יותר. יתירה מכך האימפריה הרומית בעיניו של אוגוסטינוס שהייתה אז המעצמה הגדולה ביותר היא הוכחה לכך שכאשר חיים על פי החטא הקדמון מתדרדרים להיות כמו האימפריה הרומית שאוגוסטינוס, רואה בה את התגשמות העיר הארצית, וטוען שמעולם לא היה בה מידת צדק כמו שטוען גדול מהלליה, קיקרו[1].

לעומתו בא תומס אקווינס כמעט 1000 שנים מאוחר יותר וטען כמעט הפוך: לאדם יש הגיון שניתן לו על ידי האל והפוליטיקה ותהליך הסוציליזציה הם המבדילים בין האדם לשאר החיות. ההגיון, היכולת לדבר והיכולת לחיות בקהילה גדולה הן מתנת הטבע לאדם על מנת לעזור לו לשרוד במקום היכולות האחרות שניתנו לבעלי החיים האחרים ומכאן שמטרת השליט על פיו היא להגן ולהיטיב עם האנשים שעליהם הוא שולט.[2]

תומס אקווינס. רואה באדם יצור תבוני והגיוני, כאשר ההיגיון משמש לו כמצפן בפעולות שהוא עושה לקראת השגת מטרותיו. מטרתו של האינטלקט האנושי בעיני אקווינס היא חקר המטרות האנושיות והגעה לאמת ולכן אקווינס מסיק שמטרתו הסופית של כל בני האדם ופעולותיהם הוא לדעת את האמת הראשונה והאמיתית כלומר לדעת את האל.

למאמר המלא כאן
http://www.e-mago.co.il/Editor/article.php?index=100

In Xanadu did kubla khan
A stately pleasure-dome decree
Where Alph, the sacred river, ran
Through caverns measureless to man
Down to sunless sea


 הגב להודעה זו  |  רשימת הפורומים  |  מצב שטוח   נושא חדש  |  נושא ישן יותר 

 נושאים מחבר  תאריך
 אוגוסטינוס מול תומס אקווינס מאת איתן גוטמן  חדש
אימגו 26/03/05     16:36 
 Re: אוגוסטינוס מול תומס אקווינס מאת איתן גוטמן  חדש
יאיר אבידר 26/03/05     23:01 
 איזה מאמר! כל הכבוד  חדש
ערן 08/11/06     23:37 
 שבעה חטאים תומס אקווינס  חדש
אנונימגו 21/12/06     10:49 
 בני האדם אינם מושלמים  חדש
אילנה 23/04/07     14:30 
הפורום פועל במתכונת ארכיון.
לא ניתן להוסיף תגובות חדשות.