אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

על האפשרות לאינתיפאדה חדשה


רבקה שפק ליסק's picture

העיתונאי חאלד אבו טועמה "על האפשרות לאינתיפדה חדשה"

 חאלד אבו טועמה פירסם ב- 24 בספטמבר 2013 מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" תחת הכותרת:

A New Intifada? by Khaled Abu Toameh

ואלה עיקרי הדברים:

אבו טועמה מאשים את הרשות הפלסטינית ואת אבו מאזן בראשה, בהסתה לאלימות ולטרור נגד ישראל. לדעתו, יש קשר בין חידוש השיחות לבין התחדשות האלימות בגדה המערבית שהגיעה לשיאה ברצח 2 חיילים ישראליים השבוע. עם חידוש השיחות התחדשו הקריאות לאינתיפדה חדשה.

הקריאות לחידוש האינתיפדה באות לא רק מהחמאס וקבוצות קיצוניות אלא גם מקבוצות החברות ב"תנועה לשחרור פלסטין" וביניהן הפתח , שבראשה עומד אבו מאזן. השבוע, כותב אבו טועמה, נפגשו ברמאללה נציגי מספר קבוצות ויצאו במערכה ציבורית למען הפסקת השיחות וחידוש האינתיפדה. הפגישה התקיימה לא רחוק ממטהו של אבו מאזן והיא מעידה שגם בחוגים  מתונים לכאורה זהו הלך הרוחות. כמה ימים לפני כן, התקיימה הפגנה שבה קראו מפגינים עוטי מסכות לאינתיפדה שלישית. המשטרה לא התערבה מכיון שהיו אלה אנשי הפתח. קריאות דומות היו אפילו מאנשים בכירים בפתח שאינם רואים סתירה בין שיחות ו"התנגדות עממית" כדי ליצור לחץ על ישראל ולעורר את תשומת לב העולם.

הקריאות מצד אנשי הפתח לאינתיפדה נועדו לשלוח מסר למתנגדיו של אבו מאזן, שלמרות השיחות, האופציה של אלימות לא ירדה מעל הפרק. הזרוע הצבאית של הפתח אף מיהרה לקחת אחריות על הרצח בחברון כדי להוכיח שהפתח לא רק מדבר, אלא גם עושה.

המנהיגות הפלסטינית, כתב אבו טועמה איננה ממהרת לגנות את מעשי הרצח של החיילים. ( הערת העורך: רק לאחר פירסום המאמר גינה אבו מאזן את הרצח ). אבל, בו- זמנית, הרשות הפלסטינית, טוען אבו טועמה, ממשיכה בהסתת האוכלוסייה לאלימות.

פקידים ברשות הפלסטינית  טוענים שכנופיות של קיצונים יהודים מציפות  ומטמאות את מסגד אל אקצע- הכוונה לישראלים המבקרים בהר הבית.. הטענות הללו מעודדות צעירים פלסטינים לצאת לרחובות לזרוק אבנים ופצצות תבערה על מתנחלים וחיילים ישראלים.

אבו טועמה עומד על דעתו שבו- זמנית עם ההבטחה של אבו מאזן לאמריקנים, לאירופאים ולישראלים  שהוא נגד אלימות וטרור, ברשות ממשיכים להסית על בסיס יומיומי. יש תמיכה גלוייה ב"התנגדות עממית" שמטרתה ליזום התנגשויות עם מתנחלים וחיילים בגדה המערבית, ובציבור יש הענות. החמאס הצטרף לקריאה לאינתיפדה חדשה. אבו טועמה בדעה שברשות הפלסטינית מאמינים ש"התנגדות עממית" משרתת את האינטרס שלהם, בתקווה שהיא תעודד את דעת הקהל בישראל ללחוץ על ממשלת ישראל לקבל את דרישות הפלסטינים.

אבו טועמה מסכם את המאמר בהערכה שכשם שהאינתיפדה השנייה שנכשלה חיזקה את השפעת הגורמים הקיצוניים גם הפעם הרשות הפלסטינית תהיה הקורבן אם תפרוץ אינתיפדה שלישית.

 

 

 

 

Comments

ברור כשמש

אם הכיבוש יימשך תהייה אינתיפאדה נוספת . שום עם לא ישלים עם מצב של כיבוש. מה לא ברור?

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.