אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תרופות להפרעה דו קוטבית


אביגיל אגלרוב's picture
תרופות להפרעה דו קוטבית
תרופות להפרעה דו קוטבית

אם אדם סובל מהפרעה דו קוטבית, יתכן שיהיה עליו לצרוך תרופות למשך שארית חייו. הפרעה זו היא מחלה רפואית אמיתית ואינה ניתנת לריפוי בעזרת כוח רצון. נטילת תרופות להפרעה זו נחוצה בדיוק כמו נטילת תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה או מחלות לב.

איזו תרופה היא הטובה ביותר להפרעה דו קוטבית?

רופאים משתמשים במספר תרופות שונות לטיפול בהפרעה זו. טיפול במאניה דו קוטבית עשוי לכלול ליתיום, תרופות נוגדות פרכוסים, תרופות אנטי פסיכוטיות ובנזודיאזפינים. אנשים רבים הסובלים מהפרעה דו קוטבית, ממשיכים לצרוך את התרופות האלו במשך שנים או עשרות שנים לאחר התקף המאניה האחרון שלהם, על מנת לשמור על בריאותם. טיפול זה נקרא טיפול אחזקה להפרעה דו קוטבית.

בתקופת דיכאון דו קוטבי, יתכן שיהיה צורך בתרופות אחרות. ליתיום ומייצבי מצבי רוח, תרופות אנטי פסיכוטיות ולעיתים תרופות נוגדות דיכאון משמשות לטיפול בדיכאון דו קוטבי. על מנת לטפל במאניה, דיכאון, או לשם טיפול תחזוקתי, תרופות אלו עשויות לשמש לחוד או בשילובים.

מהי תרופה מייצבת מצב רוח?

מייצבי מצב רוח הן תרופות לשם טיפול ומניעת התקפי מאניה, והתקפי דיכאון. הן מסייעות אף למזעור ההשפעות השליליות של מצבי רוח על התפקוד בעבודה, בלימודים או במצבים חברתיים. תרופות אלו מכילות תכונות אנטי מאניות ומשפרות את תסמיני מצבי הרוח לטווח הארוך.

לא כל התרופות הן בעלות השפעות אנטי מאניות ודיכאון שוות. חלקן, כגון ליתיום, יעילות יותר בטיפול בהתקפי דיכאון. אחרות עשויות להיות שימושיות יותר לדיכאון מתמשך מאשר לטיפול בתסמיני מאניה.

בנוסף, המונח "מייצב מצב רוח" עשוי להטעות לעיתים. תרופות אלו אינן מטפלות בשינויים רגעיים במצב הרוח. השימוש העיקרי שלהן נועד לטיפול בהתקפים מלאים של מאניה, היפומאניה או דיכאון אשר נמשך מספר ימים או מספר שבועות בכל התקף.

הטיפול הראשוני הנרשם לחולים הסובלים מהפרעה דו קוטבית מאנית חמורה או להתקפים מעורבים, הוא תרופה אנטי פסיכוטית, או בשילוב עם ליתיום. זוהי תרופה עתיקה ויקרה לשם ייצוב מצב רוח ולגישור על הפרעה דו קוטבית. ניתן להשיגה בכמוסה, טבלית או בצורת נוזל.

מחקרים מוכיחים כי ליתיום יעילה להפחתת תסמינים ותדירות התקפים עבור השלב המאני הראשוני של הפרעה דו קוטבית. בנוסף, מצביעים המחקרים על יעילות התרופה בהפחתת הסיכון להתאבדות.

אם אדם צורך ליתיום, יהיה עליו לבצע בדיקות דם, בדיקות הכליות ובדיקות לתפקוד בלוטת התריס לשם קביעת הרמות הרעילות של התרופה.

מהן התרופות האחרות לייצוב מצבי רוח?

תרופות אנטי פסיכוטיות משמשות לבדן או בשילוב עם מייצבי רוח אחרים בקרב חולים הסובלים ממאניה דו קוטבית. מאניה חריפה עשויה להיות מטופלת עם תרופות אנטי פסיכוטיות ישנות כגון האלופרידול וריספרידון.

תרופות אנטי פסיכוטיות חדשות רבות משמשות אף לטיפול בהפרעה דו קוטבית. תרופות אלו כוללות אבילפיי וזיפרקסיה. תרופות נוגדות דיכאון כגון פלואוקסטין, בשילוב עם תרופה אנטי פסיכוטית, הוכחו אף הן לטיפול בדיכאון דו קוטבי.

לעיתים נקבעות תרופות בנזודיאזפינים על מנת לסייע לחולים הסובלים ממאניה חריפה וגם על מנת להקל על נדודי שינה. תרופות אלו משתייכות לקבוצת תרופות הנקראות תרופות למערכת העצבים המרכזית. הן מקלות על דיכאון ופועלות על נוירוטרנסמיטרים לשם האטת תפקוד המוח בעת התקפים. תרופות אלו נמצאות בשימוש נפוץ לטיפול בחרדה והפרעות שינה ולעיתים הן ניתנות כטיפול משלים להפרעה דו קוטבית.

תרופות בנזודיאזפינים נפוצות כוללות אטיבן, קסנקס, וואליום. חלק מהתרופות החדשות יותר לטיפול בהפרעות שינה, כגון סונטה, עלולות לגרום לבעיות זיכרון, ריכוז ופיתוח התמכרות.

הכותבת מתמחה בכתיבת תוכן בנושאי בריאות, רפואה, פסיכולוגיה ולייף סטייל 

סדנאות כתיבה, ליווי והדרכה אישית.
050-3999199
a-avigail.co.il

 

 

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.