אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מנגנון מציאת החן מול זכויות האדם


מנגנון מציאת החן מול זכויות האדם

מנגנון מציאת החן מול זכויות האדם

בכל אחד מאתנו מוטמע מנגנון שיפוטי מורכב ומיוחד במינו אשר מורה לנו, לעצמנו בלבד, מי הם האנשים, או, מה הם הדברים שמוצאים חן  בעיננו ומי ומה הם האנשים והדברים שלא מוצאים חן בעינינו ועד כמה הם מוצאים חן בעינינו או לא מוצאים חן בעינינו.

יתרה מכך, אותו מנגנון, כל הזמן, שופט גם אותנו את עצמנו. אנו מחליטים החלטות, אנו עושים מעשים, כול אלה עומדים למבחן של מנגנון מציאת החן שלנו. כשההחלטות ו/או המעשים שאנו עושים הם טובים, אנו מסופקים, מאושרים ואנו מרוצים מעצמנו. אולם, אם שגינו בהחלטה או עשינו מעשה שטות, אנו לא מרוצים מעצמנו ומתייסרים (או תולים את האשמה בכול מי שמזדמן בדרכנו-זה כבר סרט אחר שהמאמר לא נכנס אליו וצריך להקדיש לו מאמר מיוחד).  

אם בגלל דלות השפה או מורכבות המילה, קשה להגדיר מציאת חן. במקרה של מציאת חן בין אנשים, אפשר לומר שמציאת החן היא האחות הצעירה של ההתאהבות. אבל, קשה יותר להגדיר התאהבות.

העובדה שקשה להגדיר מציאת חן, לא צריכה להפריע לנו למנות את  התחושות שלנו כשאנו פוגשים מישהו או משהו שמוצאים חן בעינינו.

מציאת החן היא תחושה חזקה ודומיננטית שבה מעורבים, רחשי לב, תשוקה, ייחולים, תקוות, רכושנות, השלמה, רוגע, התרגשות, נוחות, שביעות רצון, אכזבה וסקרנות ואולי עוד תחושות נסתרות. אלה הן התחושות שמנגנוני מציאת החן גורמים לנו. כיוון שמנגנוני מציאת החן פועלים בנו כול הזמן, אנו חשים תחושות מתחלפות בכול עת.

מנגנון מציאת החן הפרטי שלנו נבנה, על גבי הגנים שירשנו מהורינו לדורותיהם. הגנים מהווים את הבסיס ועליו מתווספים כול החוויות שעברנו עד הלום. החינוך שקבלנו, ההשכלה שרכשנו, הספרים שקראנו, הסרטים שראינו, האנשים שפגשנו, השיחות שקיימנו והחוויות שעברנו. למעשה, מנגנון מציאת החן הוא חלק מה"אני" שלנו. זו הסיבה שאין שני אנשים שיש להם מנגנונים למציאת חן, זהים. זה כמו טביעת אצבעות.

הואיל והחוויות שאנו חווים משתנים כול הזמן, מנגנון מציאת החן עשוי להשתנות יחד אתם. דברים שמצאו חן בעינינו אתמול עשויים לא לעניין אותנו היום ולהיפך. סרט שלא אהבנו בעבר, היום אנו עשויים למצוא אותו מרתק.

המושג הזה מככב רבות ביחסים הבינאישיים, אולם יותר ביחסינו לעצמים ותופעות טבע. כול עוד המנגנון פעיל כדי לשפוט עצמים חומריים ותופעות טבע, זה מעשיר אותנו ועוזר לנו בחיי היומיום. אולם, כשהמנגנון השיפוטי שופט בני אדם, נוצר קונפליקט מובנה בין תוצאות השיפוט של המנגנונים למציאת חן לבין שווי הזכויות של האדם. כולנו שווים בעיני החוק, אולם, אלה שמוצאים חן בעינינו שווים יותר.

לא רבים מייחסים למנגנון הזה את המקום הראוי לו ואינם מעריכים נכונה את גודל ההשפעה שלו על מהלך חיינו, במיוחד כשהמנגנון פעיל ביחסים הבינאישיים ובמיוחד כשזה קורה לנו. רוב האנשים מקבלים אותו כמובן מאליו ולא מתעכבים לחשוב עד כמה השפעתו מכרעת.

כולם יודעים מה זה מציאת חן. לדידם, המושג הזה נועד לשימוש חד פעמי כדי לבחור לבוש בחנות הבגדים, דירה וילונות, מכונית, מזון ועוד אלפי מוצרים המשמשים אותנו המשמשים אותנו בחיי היומיום. המנגנון עוזר לנו לבחור באפשרות אחת מני רבות.

מציאת חן זה לא רק כל אלה. זה הרבה יותר. מנגנון מציאת החן פועל כול הזמן, ללא הפסקה וקשור בכל אשר נפנה. הוא בלתי רצוני ופועל באופן אוטומטי, כמו, הלב הריאות והמחשבה. אין צורך לזמן אותו, הוא זמין כל העת. כל אירוע, כל חוויה, כל מפגש ובכול מהלך חיינו, המנגנון פועל ומייצר החלטות. כך אנו בוחרים את המפלגה עבורה אנו מצביעים, ברוב המקרים בגלל שהעומד בראשה מ ו צ א  ח ן  בעינינו, כך אנו בוחרים מה להזמין מהתפריט במסעדה, כך אנו בוחרים את האנשים שאתם אנו רוצים להתרועע וכך אנו בוחרים אם ללכת לים, או, לראות סרט. גם ההחלטות לא לעשות עוברות את מנגנון מציאת החן.

המנגנון אינו ניתן לשליטה. אנחנו לא יכולים לתת לו הוראות מה למצוא חן בעינינו ומה לא. המנגנון הוא סוברני, נטול השפעה חיצונית. הוא מכוון אותנו במעשינו היום-יומיים. ההחלטה לצאת לקניות, הדרך בה בחרנו להגיע, המוצרים שאנו קונים, ואפילו הלימונים, העגבניות והמלפפונים, שאנו בוחרים מתוך ערימות הפרי. כל אלה עוברים את מנגנון מציאת החן הפרטית שלנו וסל הקניות הוא התוצאה. הפלט של מנגנון מציאת החן אינו נמסר במילים הוא מתבטא בשביעות רצון או מפח נפש, בשמחה או עצב, באושר או דיכאון, או באדישות (גם האדישות שלנו היא תוצאה של מבחן מנגנון מציאת החן שלנו).

הדברים נכונים לגבי מסעי קניות, או, מסעות לבילויים, וטיולים ועוד אין ספור חוויות שאנו עוברים מדי יום. מנגנון מציאת החן פעיל שעה, שעה במקום העבודה שלנו. כול מה שאנו עושים עובר את מבחן מציאת החן. אם אנו מציירים, מנגרים, או, כותבים והתוצאה (גם תוצאות הביניים) מוצאת חן בעינינו אנו מאושרים. לא מוצאת חן אנחנו אומללים.  

להחלטות מנגנון מציאת החן יש עוצמה נסתרת. לעתים אנחנו לא רוצים או אסור לנו שמנגנון מציאת החן ישפיע על החלטותינו, אבל, הוא כן משפיע נגד רצוננו ולעתים מבלי שאנו רוצים להודות בכך. גרוע מכך, אנו מאמינים שהתגברנו על השפעת מנגנון מציאת החן ולמעשה הוא מערים עלינו.

אנחנו לא מרשים לעצמנו לחשוב מה כוחו של מנגנון זה ועד כמה יש לו השפעה על חיינו.

לעתים, למנגנון זה יש השפעה מכרעת על גורלנו. הולכים לראיון לשם קבלת עבודה. מצאנו חן בעיני המראיין, קיבלנו את המשרה, לא מצאנו חן בעיניו אנו נזרקים לרחוב. הכישורים חשובים ואין לזלזל בהם, אולם בהתמודדות בין הכישורים לבין מנגנון מציאת החן, ברוב המקרים, מנגנון מציאת החן יוצא עם ידו על העליונה. במנגנון מציאת החן טמונים כוחות חזקים, בלי שאנו מודעים להם ואנו מפחדים להודות בקיומם, (ידועה הבדיחה על המנהל המראיין שורה ארוכה של מועמדות כדי למצוא את המזכירה האולטימטיבית וזו שנתקבלה הייתה הבלונדינית עם החזה השופע. זוהי כמובן בדיחה ובמציאות המצב שונה)

אם עומדות לפנינו שתי משימות, האחת לעשות את המוטל עלינו, גם אם היא לא מוצאת חן בעינינו, או, לעשות משימה לא חשובה כלל, אבל, מוצאת חן בעינינו לעשותה . תמיד נבחר לעשות קודם את מה שמוצא חן בעינינו לעשותו. הבחירה היא בחירה אבל החובה קוראת.

אנחנו לא יודעים הרבה על מנגנון מציאת החן, אבל זאת אנו יודעים:

לכל אדם יש מנגנון למציאת חן, ייחודי שלו, שאינו דומה לזה של חברו.

המנגנון בנוי בעיקר מהגנים שבעל המנגנון ירש מהוריו ומהחוויות שהוא אסף במהלך חייו.

המנגנון אצל כול אחד לא נשאר קבוע הוא משתנה עם הזמן יחד עם הגורמים שמהם הוא בנוי.

מנגנון מציאת החן פועל ללא הסכמתנו, אין לנו שליטה עליו והגרוע מכול, הוא מתעתע בנו. נדמה שאנו יכולים להתעלם ממנו, אבל לא, השפעתו מכרעת גם כשאנו חושבים שהצלחנו להתעלם ממנו.

רוב החלטותיו של מנגנון מציאת החן הן אינן בינאישיות. לעומתם, ישנן החלטות גורליות שהן קריטיות והשפעתן מכרעת על כל מהלך חיינו. גבר ואישה נפגשים. מצאו חן האחד בעיני השני, דורות רבים נולדים אחריהם. לא מצאו חן האחד בעיני השני, כל אילן היוחסין הווירטואלי מתמוטט. השפעת התוצאות המתקבלות ממנגנוני מציאת החן עלולות לגרום לנזקים גדולים בלתי הפיכים. כשדנים בשאלת שווי הזכויות בין האנשים, השוויון נמצא בסכנה מתמדת מפני מנגנוני מציאת החן. מנגנון מציאת החן גובר גם על חוקי השוויון. אנשים שגורלנו נתון בידיהם, לעתים קרובות מחליטים לא על פי מאזני הצדק, אלא, על פי חזותנו ועל פי "דברו" של מנגנון מציאת החן המוטמע בהם.

אנו מופיעים בפני שופט, מצאנו חן בעיניו מהרגע הראשון, זכינו. לא מצאנו חן בעיניו, הפסדנו. אדם שמוצא חן בעינינו "נשמע" ונשפט הרבה יותר טוב מאשר אדם שאינו מוצא חן בעינינו. המצב חמור שבעתיים אם סולדים ממנו מהרגע הראשון.

במערכת המשפט, שופט אינו יכול לדון בעניינם של אנשים המקורבים אליו וטוב שכך. לא חל עליו שום איסור לדון בענייניהם של אנשים שמוצאים חן בעיניו, או, שאינם מוצאים חן בעיניו. זאת, בגלל ההנחה המוטעית שביכולתו של שופט להשתיק את מנגנון מציאת החן ולדחוק אותו לקרן זווית, שמשם הוא לא ישפיע על החלטותיו. דרישה כזו משופטים היא בלתי אנושית ולא ניתנת למימוש. אולי רק בידי שופטים יחידי סגולה. עובדה זו היא "עקב אכילס" של מערכת המשפט בישראל. זו יכולה להיות אחת הסיבות לפסקי דין מוזרים ובלתי הגיוניים.

Comments

מנגנון מציאת החן

מאמרך הוא כתב הגנה מעולה על המערכת המשפטית בארץ שאיננה מבוססת על מושבעים שאצלם הסיכוי לעוות דין גדול יותר המנגנון שאתה מדבר עליו נמצא כנראה באחד מאיזורי המוח הוא חלק מהמנגנון הפעולה האוטומטי של התת מודע שמחליט עבורנו החלטות בשברירי שנייה לפני שאנחנו מודעים לכך ההחלטה השיפוטית היא כנראה תוצאה חישובית שהמוח הפיק- בתת מודע- על סמך עיבוד המטען הגנטי על סמך קלט מהחושים ועל סמך זכרונות מחויות עבר

ומה עם דברים אוניברסאלים?

המאמר טורח להדגיש כמה אנו שונים אחד מהשני , אחת מהשנייה, לגבי הטעמים שלנו. זה נכון. אבל מה לגבי אותם דברים שמעוררים אצלנו עונג, שמחה, פליאה מעבר למקום, זמן וקונטקסט תרבותי? למשל- יצירות אומנות, קטעי מוסיקה, שירה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יוסי תמיר

.