אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מכתמים / אייל ליאני - סלמן רושדי בזעיר ענפין


אלי אשד's picture
תאריך פרסום קודם: 
20/07/06
מכתמים / אייל ליאני - סלמן רושדי בזעיר ענפין
מכתמים / אייל ליאני - סלמן רושדי בזעיר ענפין. הוצאת ליאני-ביתן

עורך הדין והסופר והמו"ל אייל ליאני פרסם בימים אלה ספר חדש בשם "מכתמים" שזיכה אותו בהישג שמעט מאוד סופרים זוכים לו כיום, בעוינותם של גופים מוסלמיים. 

כל יום בחיים שלי הוא אירוע. אייל ליאני

פורנוגרפיה (תאווה בהמית).

מיצג של מיניות בצורה בהמית משהו ללא קורטוב של עידון ורומנטיקה .היחס התרבותי והערכי למיצג זה תלוי בגיאוגרפיה. מהגיגיו של אייל ליאני

בימים אלו פרסם עורך הדין אייל ליאני את הספר "מכתמים". הספר הוא גם הראשון בהוצאה החדשה- ישנה "ליאני-ביתן" שכן אייל ליאני  התמנה בימים אלו למנכ"ל של הוצאת "ביתן" הוותיקה.

מהו הספר "מכתמים"? זהו  אוסף הגיגים מסודרים בסדר אלף ביתי. חלקם נראים כאוטוביוגרפיים וחלקם אולי כן ואולי לא מחייו האישיים של הדובר. מהם שעוסקים בפרשיות אהבה שנאה ובגידה בחייו של המחבר. מהם הגיגים שונים עוסקים בשאלות הנצחיות על יחסי גברים - נשים.

ספרים מעין אלה, הבנויים בצורת לקסיקונים, הם נדירים למדי אם כי יש דוגמאות שונות שלהם בספרות העולם שהמפורסמת ביותר בהן היא ככל הנראה "מילון הכוזרים" של מילראד פאביץ". הסופר אלכס אפשטיין כתב בעבר ספר בסגנון כזה, את "מילון המהפך"  (2000). כך עשה גם הסופר דן צלקה. בספרו "ספר האלף –בית" (2003) .המזכיר יותר את ספרו של ליאני באופיו האישי.  

לי הקטעים בספרו של ליאני  מזכירים יותר מכל  את סיפוריו הקצרים של עורך דין אחר בעל נטיות ספרותיות,  צבי לידסקי, שהיו מופיעים בעבר בעיתון "לאישה " ובדרך כלל הביאו פרשיות "מן החיים" לרוב סיפורים ששמע המחבר מידידים מקורבים ואנשים שונים.

ההבדל שהפעם הפרשיות לקוחות או שאובות מחייו של המחבר עצמו, בהתאם למקובל בתקופתנו כאשר רוב המחברים מעדיפים לשאוב מחייהם שלהם יותר מאשר מחיי אחרים.

פה ושם כמה מהפרשיות חביבות למדי ואפשר לקרוא אותם בהנאה.

אייל ליאני מדווח שהספר כבר הפך אותו לסלמן רושדי החדש. יש בו קטע שבו המספר מקיים יחסי מין עם ערביה בתולה והקטע עורר את זעמם של חוגים ערביים שונים באונ' תל אביב, שחשדו כנראה שהסיפור מבוסס על מקרה אמיתי. הללו, לטענתו של ליאני, איימו על חייו וגנבו עשרות עותקים מהספר. תלונות בעניין הוגשו למשטרה.

אם כך הוא כי אז זעמם של אותם חוגים רק עומד להתחזק בעתיד הקרוב מאחר שהספר עומד להיות מופץ בכל העולם. אייל ליאני מתכנן כעת פרוייקט שאפתני וגרנדיוזי במיוחד לשנת 2008  שהוא מקווה שייכנס לספר השיאים של גינס. זאת תהייה מהדורה רב לשונית של "מכתמים" בתשע שפות שונות   כולל שפת ברייל לעוורים ותכלול הקראה של קטעי הספר עבור העוורים, שתהפוך את הספר למדבר.  שבה חלק מהדפים יהיו נושאי ריח של ורדים, שוקולד וואגינה נשית, בהתאם לתכנים הספציפיים, ריח שיישאר לא פחות מתשעה חודשים ואף יהיו ניתנים לאכילה (!). פלוס דיסק שינגן שירים מהספר מולחנים (בידי המחבר כמובן) עם רוני פיטרסון, מוזיקאי הידוע כגיטריסט.  

אייל ליאני עובד בימים אלו על ספר בשם "רוכב האופניים". סיפור מסע של רוכב אופניים שהוא גם לוחם אמיץ לזכויות האדם על רקע רצח רבין. כן הוא עמל בימים אלו על ספר משפטי מקצועי בעוסק בנושא הלגליזציה של הסמים.

אחרי הכניסה לספר השיאים של גינס, אייל ליאני מתכנן לזכות על אחד מספרים אלו בפרס נובל לספרות. כל מה שנשאר לו לעשות עד אז זה לשרוד את איומי עולם האיסלאם כנגדו. 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.