אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תערוכת קסם השחמט- משחק הממליכים


סדן הפקת אמנות's picture
אוצר התערוכה: 
שרה רז

תערוכת קסם השחמט- משחק הממליכים
תערוכת קסם השחמט- משחק הממליכים

פתיחה חגיגית:

יום ראשון: 1.9.2013 בשעה :20:00

בגלריית "הציפור הכחולה", רח' רוטשילד 75, פ"ת

עמותת אמני פ"ת ואמני חיפה חוברים למיזם משותף:

תערוכת קסם השחמט- משחק הממליכים

 

אוצרת: שרה רז

יש המכנים את משחק השחמט ספורט ,למרות שאין כל הנעה של הגוף מלבד מספר אצבעות ותנועות הראש  אך כן,  יש בו תחרותיות והכתרה בכתר אליפות, התמודדות קשה של פעילות מוחית ולעיתים הפסד של מספר קילוגרמים של משקל גוף בתחרות. אנו עוד מוצאים בשחמט כי נקבע תואר למנצח- רב אמן בשחמט- אמנות או ספורט?

. קסמו של העיסוק בשחמט טמון בכך שהשחקן כיחיד  פועל ומחבר בין כל חלקי המוח השולטים בהתנהגות האנושית: הפיזית, הרגשית והשכלית; השחמט מחנך לערכים ומפתח אמפתיה כלפי מחשבות ורגשות הזולת, באווירה אינטלקטואלית נעימה ומהנה. כך גם האמן הפלסטי עובד ביחידות מפעיל את היכולות הפיזיים המנטאליים האמוציות והמעורבות החברתית כדי להגיע ליעד- התערות בתרבות האנושית וניסיונות להשפעה חשיבתית ואסטטית.(שרה רז : אוצרת)

השחמט באמנות

משה מנדלסון אמר עליו:

" כמשחק השחמט רציני מדי.

כעיסוק רציני, יש בו מן המשחק"

אם תחשוב על נקודת מבט של אמן ולא של ספורטאי שחקן שחמט ,תוכל לראות את שמעבר ללוח המשבצות השחור לבן, תוכל לחלוק את שמתחרש מעל ללוח ותגלה כי האמנים משפיעים על המשחק , שכל כלי וכלי משחק באופן עצמאי את משחקו.

רבי שמחה בונים היה אומר :"משחק השחמט מלמדנו כי צריך האדם להתנהג בזהירות יתירה בכל דרכיו,לשקול היטב כל פסיעה  ופסיעה.אף בחיים כך, כל המרבה בהתבוננות ובסקירה הרי זה משובח

האמנית צבייה פוני מציינת כי למלך ישנן כמה מלכות ומלוות , בלוח אחר שיצרה חסיה גבלי עומדים חרדים אל מול לובשי מדי צבא. בלוח נוסף שציירה נילי ללום מבצבצים עולים מנהיגים אקטואליים, והם ממוקמים  ממש כפי שהחליטה האמנית על מידת השפעתם במשחקי הפוליטיקה . האמנית יהודית חיימוף מעבירה אותנו לאטמוספירה של המשחק - מח חד חיוני וער, וממולו מוח גוסס שרוחו עוזבת אותו אך על הכל מנצח שעון העצר המגביל. ארנה  רחל וינר בציוריה האנרגטיים מביעה נוף שעשוי כלוח שחמט ומלכת שחמט ,ואף אסנת גפן מבליטה את נוכחותה של מלכתה האדומה בין חיילי צבאה.ציפי רוזנבלום מציבה את הנשים השחקניות הענוגות שכל מאבק מסתיים במשחק ולא בקשר הבין אישי.משחק המלכים כינו אותו ושרה רז  בפיגורות מעוצבות בחומר מכנה אותו משחק הממליכים כי בכל תקופה בהיסטוריה היו אלה המוני העם שיצאו למאבקים והנהיגו מלחמות ומהפכים ואנשי דת ודמויות אגדתיות שלכל  אחד מהם יש ביטוי ביצירה האנושית.ורד ליפשיץ איחתה רגשות ויחד עם איציק בן זוגה יצרו לא אחד לא שניים אלא שלשה לוחות עליהם כל הארסנל עשוי חומר.

אם תרצה  הצופה לחוות מעבר ללוח השחמט, תוכל להביט באמנות פלסטית-ציורים ,פסלים וצילומים ,בספרות , שירה ,בסרטים והצגות. השיר "שחמט" מתוך המחזה :את ואני והמלחמה הבאה של חנוך לוין, בביצוע חוה אלברשטיין, משווה את השלטון השולח את נתיניו למלחמה ,אל מלך השחמט ומלכתו, הספונים בארמונם ועוסקים בשלהם בעוד חייל לבן מכה חייל שחור והעם מקונן בחוצות על מתיו.

רבי אברהם בן עזרא חד חידה:

"ארץ בלי אדמה,מלכיה ושריה הולכים בלי נשמה. אם המלך שממה לא תחיה כל נשמה".

 ועוד מוסיף הוא

אשורר שיר ומלחמה ערוכה 

 קדומה מן ימי קדם נסוכה 

 ערוכה מתי שכל ובינה

קבועה עלי טורים בשמונה.

ועל כל טור וטור בהם חקוקות

עלי לוחות, שמונה מחלקות

והטורים מרובעים רצופים

ושתי מחנות עומדים צפופים.

 משחק השחמט נתן השראה לאמנים רבים ליצור.בעקבות מקומו ההולך וגדל בתרבות, שחמט זוכה להתייחסויות רבות באמנות המודרנית; ישנן יצירות חשובות לא מעטות בהן שחמט ממלא תפקיד מפתח. דוגמאות בולטות הן אליסה בארץ הפלאות מאת לואיס קרול שבה תזוזות הדמויות מעוצבות בהתאם למשחק שחמט והגיבורה אליס מתחילה כרגלי ומתקדמת אט אט עד להמלכתה.

המחזמרchess   הוצג ב-1986 בלונדון . המחזמר נוצר בהשראת המאבק בין ארצות הברית לבין ברית המועצות במהלך תקופת המלחמה הקרה, תקופה בה שתי המדינות רצו לזכות בתחרויות השחמט הבינלאומיות לצורכי תעמולה.

שעות ביקור:ב-ה' 17:00-19:00 שישי ושבת :11:00-13:00

נעילת התערוכה:8.10.2013 

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.