אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפים לחזרה נעימה ובטוחה ללימודים


נאוה עינבר's picture
טיפים לחזרה נעימה ובטוחה ללימודים
טיפים לחזרה נעימה ובטוחה ללימודים

כמו היציאה לחופש הגדול, גם החזרה ללימודים היא מאורע מיוחד ומרגש עבור הילדים וגם עבורנו ההורים. חופשת הקיץ תגיע לקיצה השנה יותר קרוב משציפינו ושנת הלימודים החדשה - תשע"ד תתחיל ביום שלישי - 27.08.2013. לאחר חופשה ממושכת ויש שיגידו ארוכה מידי, יש להכין את הילדים לכניסה ברגל ימין אל הכיתה החדשה. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן, מעניקה טיפים והמלצות לחזרה נעימה ובטוחה לשנת הלימודים המתקרבת: 

אם בשנים קודמות, ילדכם נתקל בקשיים חברתיים, התנהגותיים או לימודיים, הניחו אותם בצד ופתחו דף חדש. כל שנת לימודים חדשה היא הזדמנות לפסק זמן, לחשבון נפש ולהתחלה מחדש. השתדלו לא להזכיר לו את העבר, הרחיקו ממנו גורמים מזיקים ועשו הכל על מנת שיוכל להרגיש מוצלח מחדש. אם מדובר ברגישויות מיוחדות של הילד, דאגו לעדכן על כך את צוות המורים על מנת שהוא יקבל את היחס המתאים.

סביר להניח שבמהלך החופש, ילדכם איבד גבולות ומסגרת: שינה בשעות מאוחרות, חוסר סדר יום והתגמשות ברוב החוקים והמגבלות. אני ממליצה להחזיר את הילד למסלול בתהליך הדרגתי, מספר ימים לפני החזרה ללימודים. אמנם זה עלול לסמן אצלו את סוף החגיגה ולייצר התנגדות, לכן רצוי להתחיל את התהליך בהדרגה ולא באופן חד תוך שיתוף והסברים על הסיבות שעומדות מאחורי המהלך.

בין אם מדובר בעלייה לכיתה א' או לתיכון, זהו מעמד מלחיץ ומרגש בו זמנית שישפיע גם עליכם כהורים. אם אתם לא מצליחים לזכור את עצמכם עולים לכיתה א', נסו להיזכר בהתחלת עבודה חדשה או במעבר לשכונה רחוקה שלא הייתם רגילים אליה. בכל פעם עלינו להתחיל את הכל מהתחלה, ליצור לעצמנו סביבה תומכת ולרכוש חברים חדשים. ההגעה לבית הספר בפעמים הראשונות מלווה במתחים, התרגשויות ופחדים שעלינו בתור הורים להבין ולדבר עליהם. ראשית, אני ממליצה לערוך שיחה משמעותית עם הילדים אודות הרגשות שמציפים אותם, נסו להדגיש את הציפייה והשמחה מהמאורע אך אפשרו להם לבטא גם את הרגשות השליליים. יש להרגיע ולהסביר כי אלו תחושות טבעיות ושגם אתם חשים אותם לפעמים. השיחות יסייעו להפחית את ביטויי החששות באמצעות התנהגות. לצד האזנה לחששות, שדרו התפעלות ואמונה ביכולות החברתיות והלימודיות שלהם במטרה לחזק את הביטחון העצמי.

חשוב לשמר או לחדש קשרים עם ילדים מהכיתה או מהסביבה הלימודית של הילד. אם לא עשיתם זאת עד עכשיו, נצלו את שארית החופש כדי לארגן יום כיף משותף, הזמינו כמה חברים לביתכם או עודדו את ילדכם להרים טלפון מתעניין. זה הזמן להפיק את המירב מהמצב הקיים. ככל שיהיו לילד יותר חברים בעת הגעתו לבית הספר, כך הוא ירגיש יותר בטוח בעצמו ויוכל להקדיש את האנרגיות הנכונות ללימודים מאוזנים ומשכילים. אם מדובר בשנת הלימודים הראשונה, השתדלו להגיע ביום הראשון מוקדם ככל האפשר כאשר הגן או הכיתה עוד ריקים או עם מספר קטן של ילדים. מספר מועט של ילדים יפחית את תחושת הפחד באופן משמעותי.

עם ההתקרבות לתחילת השנה מתעצמים הפרסומים לרשתות השיווק הגדולות והתחרות על ארנקכם מתנהלת בקדחתנות. קניות חכמות לבית הספר ילמדו את ילדכם אחריות כלכלית מהי. נסו להימנע מקניות עמוסות ומיותרות וצרו רשימה של הדברים שאתם באמת צריכים. תוכלו לערוך את הקניות בשוק או בחנויות כלבו זולות ביחד עם ילדכם. גם אם יש באפשרותכם לקנות ללא הגבלה, קנייה על פי רשימה ובמקומות זולים יחסית ילמדו את הילד ערך לכסף וחשיבה מושכלת ומשותפת עם הוריו.  

עבור ילדים מאוד צעירים עלולה תחילת השנה להיות מבלבלת, שהרי מיד עם תחילת השנה יוצאים לחופשה נוספת של ראש השנה, שוב חוזרים ומיד כיפור שמחובר לסוכות והחופשה ארוכה. הקטנטנים עוד לא התרגלו לגננת, לסדר היום בגן, לילדים האחרים ולפרידה מההורים וכבר חופשה. בלבול זה עלול להוות עומס רגשי עבור הילדים שיגרור יותר פחד וקושי להיפרד מן ההורים בימי הגן. היו סבלנים ואפשרו לגננות להנחות אתכם בפרידה מן הילד. שדרו שאתם סומכים על הגננת ושאתם בוטחים בה ומשאירים את ילדכם במקום נעים ומיטיב. אם אפשרי קצרו את שהיית הילד בגן ואם לא, השתדלו לא לאחר בימים אלו עד שהילד יתרגל למסגרת.

מאחלת לכולכם שנת לימודים פורייה ומוצלחת.

קוראים המעוניינים להתעדכן בהמלצות מתחום הפסיכולוגיה, מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק המקצועי של ד"ר סוזי קגן הנמצא בלינק הבא:

שם מחבר: 
סוזי קגן
משרד יחסי ציבור שולח: 
תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נאוה עינבר

.