אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היחס לשיחות השלום ברשות הפלסטינית


רבקה שפק ליסק's picture

העיתונאי חאלד אבו טועמה על היחס לשיחות השלום ברשות הפלסטינית

העיתונאי אבו טועמה פירסם ב- 13 לאוגוסט 2013 בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט"  מאמר תחת הכותר:

Palestinians Accuse Peace Negotiators of Treason by Khaled Abu Toameh

ואלה עיקרי הדברים:

הטיעון העיקרי של אבו טועמה, המכיר היטב את החברה ברשות הפלסטינית הוא שהמנהיגות הפלסטינית לא הכינה את הציבור לשלום עם ישראל אלא להפך.. מערכת התעמולה לדה- לגיטימציה של ישראל הביאה לכך שזה נחשב ל"פשע" לדבר עם ישראלי.

הרשות הפלסטינית עושה, לדברי אבו טועמה, כל מאמץ להסתיר את קיומן של השיחות עם ישראל. המאמץ כולל התנגדות לצילומים  ולדיווח על הפגישה ה- 1 בין הצדדים. אפילו מיקום השיחות נשמר בסוד עפ"י דרישתם, ולדעת אבו טועמה, הסיבה איננה הרצון להבטיח הצלחת השיחות, אלא החשש מתגובות הפלסטינים והעולם הערבי.

להחלטת אבו מאזן להסכים לשיחות, כתוצאה מלחץ כבד מצד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, יש התנגדות  רחבה בחברה הפלסטינית, ויש גורמים המאשימים את המנהיגות הפלסטינית בבגידה.

עפ"י אבו טועמה, עריקאת נעלב מההאשמות נגדו בפייסבוק ובטוויטר. אבו מאזן ועריקאת מודעים היטב, הוא הוסיף, לאופוזיציה ההולכת וגדלה לשיחות עם ישראל, ועל כן, מסרבים להצטלם עם הנציגה הישראלית לשיחות..

מיהי האופוזיציה לשיחות

בניגוד למה שחושבים במערב, האופוזיציה לשיחות אינה באה רק מהחמאס ומקבוצות רדיקליות. המנהיגות של "התנועה לשחרור פלסטין" התנגדה להחלטת אבו מאזן להסכים לשיחות. הם התנגדו לוויתור על 2 תנאים להסכמה לשיחות: הכרה בקווי 1967 והקפאה מוחלטת של הבנייה בשטחים, כולל במזרח ירושלים ובשכונות. היחיד שהביע תמיכה במו"מ הוא ראש הממשלה ראמי חמדאללה, שהוא חסר השפעה לחלוטין.

ברשות הפלסטינית מתארגנות מספר קבוצות, טוען אבו טועמה, על מנת להקים "ברית לאומית" שתכשיל כל הסכם עם ישראל. חזית הסירוב הזו כוללת גם סיעות מה"תנועה לשחרור פלסטין".

המנהיגות של הרשות הפלסטינית תמכה במערכות למען חרם נגד ישראל ובארגונים שהתנגדו לנורמליזציה עם ישראל, ולכן היא נמצאת כעת במצב לא נעים מבחינתה, וזוהי סיבה נוספת למאמץ להסתיר את השיחות מהציבור הפלסטיני והערבי. הרשות התנגדה למשחק כדורגל בין ילדים פלסטינים לישראלים אז ברור מדוע לא נוח להם להצטלם עם ציפי לבני.

לסיכום, כותב אבו טועמה, שהמנהיגות הפלסטינית יכולה להאשים רק את עצמה בהתגברות האופוזיציה לשיחות  מכיוון שהיא לא הכינה את הציבור שלה לקראת השיחות. זוהי מנהיגות שבאמצעות  דה- לגיטימציה של ישראל הפכה מגע עם ישראלים לפשע.

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.