אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מזון מהיר נגד תזונת ילדים בריאה


אביגיל אגלרוב's picture
מזון מהיר נגד תזונת ילדים בריאה
מזון מהיר נגד תזונת ילדים בריאה. 123rf stock photo

אנחנו נמצאים במאה העשרים ואחת, עידן בו מזון מהיר זמין בכל רחבי העולם, וניתן לראות אותו בכל מקום. אך מה הן העובדות המדויקות לגבי סוג מזון זה? וכיצד הוא משפיע על ילדים?

עבור הורים רבים, הקניית הרגלי אכילה בריאים לילדים הוא מאבק. עם הקצב הקדחתני של חיי היומיום המשפחתיים, ועם יותר נשים שעובדות במשרה מלאה, אפילו ההורים בעלי המודעות הגבוהה ביותר לבריאות, מוצאים עצמם לוקים בחסר כאשר זה מגיע להרגלי אכילה בריאים.

לדברי ג'יין רייס, מרצה לרפואת ילדים באוניברסיטת וושינגטון, הורים רבים אינם מעוניינים להיקלע למאבקים עם הילדים, ולכן הם מוותרים ומאפשרים להם לבצע את בחירותיהם. אך שיקול הדעת של הילדים הוא בוגר פחות והם עדיין תלויים בהדרכה הנאותה של ההורים. בנוסף, מחקרים הוכיחו כי תזונה עתירת שומן גורמת למחלות לב וכלי דם בשלב מוקדם של הילדות, והן עלולות להיות קשורות להתקשות העורקים.

על ההורים לקרוא בעיון תוויות מזון על מנת לבדוק את החומרים המזינים וחומרי הגלם. רוב הילדים נמשכים לפרסום ואריזת מוצרי המזון, כולל דגנים מסוכרים מאוד. רייס מציעה לפנק אותם מידי פעם בחטיף בעל רמת סוכר נמוכה, אך לא להפוך זאת להרגל.

בנוסף, מומלץ לערב ילדים צעירים בתהליך הכנת המזון. כך, למשל, ניתן ללמד את הילדים כיצד לערוך את השולחן, להתלוות לקניות בסופרמרקט, להניח להם לבחור פירות וירקות, כמו גם פינוקים מזדמנים. היכולות שלהם עצומים, אך הורים אינם מבינים כי ילדים, מטבעם, מוכנים לעזור, והם איבדו את חלון ההזדמנויות.

הדרכה תזונתית לא תעבוד אלא אם כן היא מעניקה תחושה טובה לאורך זמן. יחד עם זאת, גם ילדים אשר פיתחו טעם למזון מזין, עשויים לשנות את טעמם בגיל ההתבגרות. בני נוער אוהבים להתנסות בכל, כולל התנהגות מסוכנת לגבי מזון. אולי הם נמשכים למזון מעובד מאוד, אך ברגע שהם הופכים למבוגרים ועצמאיים יותר, הם צפויים לשוב להרגלים הבריאים.

בעיות אחרות הנפוצות בקרב בני נוער, כוללים נערות אשר מתייחסות אל המזון כאל איום, או נערים הנוטלים תוספי בניית שריר. כ-24-40% מבני הנוער סובלים מבעיות משקל, ובעיקר מחוסר פעילות גופנית בשילוב עם צריכה גבוהה של שומן וסוכר. בעיה זו עולה להפוך לבעיה רגשית וליצור מעגל קסמים של אכילה או גוויעה ברעב על מנת להתמודד עם אומללות.

במקרה של בעיה אמיתית בו האוכל מספק מענה על כעסים וקונפליקטים, יש להתייעץ עם רופא, לגייס את תמיכת בני המשפחה וחברים על מנת לטפל באופן הטוב ביותר בהפרעות אכילה.

ניתוח פרסומות מזון

פרסומות מזון רבות מיועדות לילדים והן מפתות אותם באמצעות תצוגת מזונות עתירי שומן, סוכר ומלח, אשר דלים בערכים תזונתיים. מחקרים מצביעים על כך כי צפייה בפרסומות למזון מעובד מעודדת את הילדים לצרוך אותו יותר.

מומחים סבורים כי הורים שצופים בפרסומות עם ילדיהם, צריכים לשבור את המיתוסים בזמן אמת ולעודד ילדים בכל הגילאים לחשוב מחדש על צירופי המזון אותם הם רואים בפרסומות, ולהציע תחליפים בריאים כגון חלב, פירות או תפוח אדמה אפוי.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.