אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

השעון / כריסטיאן מרקליי במוזיאון ישראל


אילנה גרף's picture

השעון / כריסטיאן מרקליי במוזיאון ישראל
השעון / כריסטיאן מרקליי במוזיאון ישראל. באדיבות האמן ווייט קיוב ומוזיאון ישראל

החל מתאריך ה- 17 ביולי 2013 – מוקרנת שוב במוזיאון ישראל בירושלים  עבודת הוידיאו "השעון". יצירת האמנות המפורסמת של האמן כריסטיאן מרקליי . העבודה, שנרכשה לאחרונה ע"י מוזיאון ישראל לאוסף המוזיאון, עוסקת לפי שמה: בנושא הזמן.

היצירה מורכבת מאלפי קטעים שנלקחו מסרטים. בקטעים מוצגים שעונים שונים, או בני אדם המתייחסים לנושא הזמן והשעות, ואשר למעשה מכריזים בקטע בו הם מופיעים על שעה ודקה כלשהי ביממה.

הקטעים שחוברו לעבודת וידאו  וסאונד קולאז'ית אחת גדולה אשר נפרשת על פני 24 שעות,  נלקחו מקטעי סרטי קולנוע ממאה השנים האחרונות. הם מתעדים התייחסות לשעון, לדקה, לזמן,  כאמור, אם זה בהצגת שעונים שונים או בקטעים מסצינות קולנועיות שונות, החל ממרדפי מכוניות וכלה בדיאלוגים שונים.

מאחורי כל "רגע" כזה מסתתרים סיפורים ועולמות שלמים, אך הזמן שמתקתק וממשיך, מדגיש באמירה שבו את הארעיות, ההתקדמות, הזמן שלא עוצר ואולי סוף.

הסופרת הבריטית זיידי סמית כתבה על עבודתו של מרקליי: " כל דקה נוספת פירושה דקה פחות. הזמן אינו לצדנו, אם נרצה אם לא, העגלה היא נוסעת בכיוון אחד בלבד".... במובן זה, כוחה הרגשי והמהפנט של העבודה נובע מן הרושם המצטבר של ההכרה בכל רגע חולף כשבריר המייצג סיפור שלם שחולף.

מה שעשה מרקליי  למעשה ביצירתו, הינו מעין קולאז' אמנותי  שמתבצע בוידאו וע"י חיתוך והוצאת כל אחד מהקטעים מן ההקשר המקורי שלו חיבר את כולם יחדיו ליצירה אחת אשר מתפרסת על פני 24 שעות וגם מוצגת 24 שעות רצוף מקשרת  בין סאונד, צילום, וידאו וקולנוע.  

ביצירה "מתארחים" שחקנים ידועים מתחום הקולנוע, כמרלין מונרו, גריגורי פק, ג'ימי סטיוארט, צ'רלי צ'פילן, ניקול קידמן, רוברט רדפורד ורבים אחרים.

הניו יורק טיימס קרא לזה: חלום מתעתע של קולנע נצחי, הניו יורקר: זה אחד מאותם דברים שאתה חייב לראות, והצלמת אנני לייבוביץ-  תערוכה שאתה רוצה לבקר בה שוב ושוב.

חשוב להדגיש ולהבין, כי בכל מקום שהוא מוצג בו השעון מסוכנרן גם עם השעון המקומי, דבר שמאחד את הזמן "הקולנועי"  של יצירת הוידאו  עם הזמן האמיתי של הצופה.

בכך הוא ממיר את התחושה הרגילה של "זמן קולנועי" בתחושת מתח של זמן אמת באולם ההקרנה , כאשר היצירה כאמור מוקרנת בזמן אמת.

כריסטיאן מרקליי  (( Marclay יליד 11 בינואר 1955 בן לאב שוויצרי ואם אמריקאית, גדל בשוויץ ואת לימודי האמנות השלים בארצות הברית וחי בלונדון.

היצירה "השעון" הוצגה בפעם הראשונה בלונדון,  בחודש אוקטובר 2010. מאז הועלתה במוזיאון לאמנות מודרנית ה- "Moma" ניו-יורק, בלוס-אנג'לס, בוונציה ובמוסקבה, כאשר  להקרנות הללו  שנמשכות כאמור על-פני יממה שלמה,  משתרכים תמיד תורים ארוכים, והקהל ברחבי העולם הוקסם מהיצירה המוגרת לעיתים גאונית, חדשנית, והצופים מרותקים אליה למשך שעות ארוכות ברציפות.

מרקליי זכה על יצירתו זו בפרס "אריה הזהב", בביאנלה בוונציה בשנת  2011, שם הוצג "השעון" בתערוכה המרכזית.

היצירה  שהוצגה במוזיאון ישראל בפעם הראשונה ב- 2011 ובשנת 2012 נרכשה על ידי מוזיאון ישראל, וגם ע"י מוזיאון "פומפידו"  בפריז וע"י גלריית "טייט" בלונדון ולמעשה  מוקרנת לסירוגין בשלושה המוזיאונים.

טכניקת הקולאז' משמשת את מרקליי מאז סוף שנות ה-70.

הקולאז' (בעברית " הֶדְבֵּק " ) הינה טכניקה אמנותית שמשמשת בעיקר בתחום האמנות הפלסטית, תוך שימוש בקרעי ניירות, עיתון, הדבקה וסידור מחדש.

מרקליי שהיה תקליטן ויוצר-מוזיקה, היה חלוץ בתחום הקולאז' הקולי, הוא  ערבל קולות והקלטות לפני שנעשה ליוצר רב-תחומי שעוסק גם בפיסול, צילום, וידאו ומיצגים ויצר מהם קולאז'ים במימדים אחרים מאשר נייר.

גם בעבודות ווידאו אחרות שלו כמו:  "טלפונים"  מ1995 ו"קוורטט וידאו" מ2002 צירף קטעי סרטים ויצר קולאז'ים  קוליים וחזותיים.

כפי שנראה, יצירתו דולה את חומריה מן הקולנוע, ובצורה הקולאז'ית שמה אותם בהקשרים חדשים, ובכך מצרפת אותם ליצירות שלמות וחדשות.

באוסף המוזיאון ישנה  יצירה נוספת של מרקליי, "וירטואוז" משנת 2000, שנרכשה ב-2003.

"השעון", יצירת-המופת מאת האמן כריסטיאן מרקליי מוצגת שוב לקהל במוזיאון ישראל החל מ-23.7.13

ואם עדיין לא הבנתם בדיוק על מה מדובר, וטרם רצתם למוזיאון ישראל (מומלץ!) הנה טעימה ביו טיוב.

קישורים למספר קטעים ביוטיוב למטה.

 

קרדיט לתמונות: באדיבות האמן ווייט קיוב ומוזיאון ישראל

 

בקרוב תוקרן היצירה לכל אורכה במשך 24 שעות רצופות בתאריכים: החל מיום ד', 28.8.13  בשעה 17.00 ועד למחרת ביום ה' בשעה 17.00. וכן החל מיום ג', 24.9.13 בשעה 14.00 ועד יום ד', 25.9.13 בשעה 14.00. משעה 9 בערב ועד השעה 9 בבוקר -הכניסה חינם.

**כדאי להתעדכן במוזיאון עצמו לגבי שעות וימי ההקרנה המדוייקים  וכן לגבי שינויים בהקרנה.

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אילנה גרף

.