אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

על הקשר בין שיעור הריבית ונטילת הלוואות, והשפעתו על המשק


על הקשר בין שיעור הריבית ונטילת הלוואות, והשפעתו על המשק
על הקשר בין שיעור הריבית ונטילת הלוואות, והשפעתו על המשק. 123rf stockphotos

ריבית היא נגזרת של כסף שמהווה אלמנט משפיע מאד על כמות הכסף. בטווח הארוך ובהיווצרותו של פער גדול מדי היא יכולה להשפיע גם על ערך הכסף - מצב זה נקרא אינפלציה.

גם בתוך הקריטריון של ריבית ישנם פרמטרים שונים שמשפיעים כל אחד בדרכו וגם כאן הפערים יכולים לעשות את כל ההבדל. בואו נקח לדוגמא את המשכנתאות. נכון להיום, הריבית על משכנתא - הלוואה שנקלחת לטובת רכישת דירה, היא מהנמוכות שידענו. מי שרצה לקחת משכנתא, חשב על כך בזמן האחרון ויש ברשותו מעט כסף להשקעה עכשיו היא בהחלט הזדמנות נהדרת לעשות זאת.

עם זאת, חשוב לזכור שני דברים. ראשית, ריבית שצמודה למדד יכולה להשתנות לאורך השנים ולגדול בהתאם לעליה בו. ברמת המשק יש כמובן לריביות הנמוכות כעת השלכות שאחת מהן היא כנראה המשך צמיחת המחירים של הנדל"ן בארץ. מינוף לכשעצמו הוא תהליך שיש בו סיכון וכשהוא נעשה באופן קולקטיבי הוא מסכן את השוק כולו, בדיוק כפי שקרה בארצות הברית, לכן חייבים שתהיה מערכת בקרה וגידור לסיכון שנוצר בעת נטילת הלוואות.

דרך המלך

כמובן שכשמערכות הבקרה הנדרשות פועלות כראוי, הלוואות הן חלק בלתי נפרד מההתנהלות הכלכלית שלנו הן ברמה הפרטנית של כל אדם, הן ברמת המערכת הבנקאית והפיננסית שלנו והן ברמה של השוק כולו. בשביל להצליח, ליזום ולהוציא דברים לפועל אנחנו צריכים כסף, יחד עם זאת לרוב הציבור אין נגישות לסכומי כסף גדולים כפי הנדרש. הדרך היחידה להוציא לפועל היא על ידי מינוף, שבא להעניק לנו זריקת עידוד. על כמות הכסף הקיימת ניתן לקחת הלוואה בהיקף רחב הרבה יותר ולנתב אותו למימוש הצרכים והרצונות שלנו.

ישנם כמה סוגים של הלוואות שכדאי לעשות ביניהם הבחנה. הלוואות למטרות פרטיות והלוואות למטרות עסקיות כאשר נכון להיום השוק מציע מגוון רחב מאד של הלוואות בתנאים משתנים וחלקם אטרקטיביים במיוחד בכל הגזרות.

בדיקת כדאיות

תחילה כמובן חשוב לעשות הבחנה בין הלוואה שתחזיר את עצמה לבין כזאת שלא. הלוואה שאותה אנחנו לוקחים למטרת חופשה לא תחזיר את עצמה מבחינה פיננסית, אם כי היא כמובן תתרום לאיכות החיים ולבריאות שלנו, תעניק לנו את הכוחות להמשיך לעבוד ומכאן יגיע החזר ההלוואה ויותר מכך.

ברמה היותר מדידה ישנן הלוואות שקצת יותר קל להמירן למספרים. כך למשל, הלוואה להקמת עסק תחזיר את עצמה ברגע שהעסק יתחיל להרוויח. כך נכון גם הדבר לגבי הלוואות לרכישה או שיפוץ של בית שיחזירו את עצמן בעת מכירתו של הנכס ועוד.

יש כמה קריטריונים שיכולים לסייע לבחור את ההלוואה הנכונה בזמן הנכון באופן שיקל על החיים.

הגדרה מדוייקת של מטרת ההלוואה היא אחד הקריטריונים החשובים ביותר. האם אתם זקוקים להלוואה על מנת לכסות את האוברדראפט או שאתם מעוניינים בהלוואה למטרת עסק, רכב, לימודים או כל דבר אחר.

בידקו האם יש מסלול הלוואות יעודי שיכול להתאים לצורך שלכם. הבנק מציע מגוון רחב של מסלולי הלוואות שונים המתאימים למטרות שונות ובנויים בהתאם לצרכים הפרטיים שלכם.

גובה הריבית ואופן החישוב שלה. במיוחד כאשר מדובר על הלוואות לטווח ארוך לאופן חישוב הריבית יש השפעה משמעותית על גבוה ההחזר. כמובן שחשוב לקחת את אלמנט חוסר הוודאות, בעיקר כאשר מדובר על ריביות צמודות. קחו בחשבון שגם אם הריבית כעת נמוכה מאד, במידה ולא מדובר על ריבית קבו

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

הלוואות לסטודנטים ללא ריבית

הלוואות זה ישראכרט - https://minisites.isracard.co.il/credit/

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.