אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הכניסיני תחת כנפך - מתחננת הספרות העברית


 "הכניסיני תחת כנפך", מתחננת הספרות העברית

שרה אהרונוביץ קרפנוס, דוברת יו"ר אגודת הסופרים העברים

יו"ר אגודת הסופרים העברים, המשורר הרצל חקק, יוצא נגד כוונת שר החינוך הרב שי פירון להפחית במספר המקצועות שבהם ניגשים לבגרות. בשלב זה הודיע השר על חמישה מקצועות ליבה: אנגלית, מתימטיקה, לשון, תנ"ך ואזרחות. מקצועות הליבה שלא ייכללו מכאן ואילך בבחינות הבגרות, הם ספרות והיסטוריה. יו"ר האגודה הרצל חקק טוען, שזו פגיעה אנושה בלימודי הספרות ובכלל זה בלימודי הספרות העברית שהיא מרכיב יסודי בזהותנו כאן.

"אל נשכח", מבהיר הרצל חקק, "רק הספרות נותנת מענה לאינטליגנציה הרגשית של התלמידים. הספרות העברית היא זו שיש בכוחה לחבר את התלמידים לזהותם הלאומית ולקשרם להוויה הישראלית הנרקמת. בידול (דיפרנציאציה) בין מקצועות, יוביל לאפשרות שבתי ספר יערכו שימוש לא ראוי (מניפולציה) בשעות שיוקדשו למקצועות שבהם אין ניגשים לבחינות בגרות ובכך ייפגע שבעתיים מקצוע הספרות".

לדברי יו"ר האגודה, "הספרות העברית הלכה תמיד לפני המחנה, ביטאה מציאות וגם עיצבה אותה. אל ניתן לעצב דיוקן שיפסח על מרכיב התוכן המשמעותי בעיצוב זהותו של הדור הצעיר".

בגילוי הדעת של יו"ר אגודת הסופרים, מודגשת הבעת צער על צעדו של משרד החינוך:

"ההפרטה באופנה, הכפר הגלובלי נושף בעורפנו, והעברית בחוץ:  השאלה אם אכן אנו נכונים לוותר על עיצוב זהותו של הדור הצעיר, אם באמת יינתן "אור ירוק"  למחיקה הדרגתית של הספרות העברית מ"סל התרבות" הלאומי.

האם נסכים שביאליק, עגנון ואלתרמן יישארו בחוץ?

הספרות העברית והספרות הכללית הן המכנה המשותף לכל חלקי החברה הישראלית  –  וחשוב שאיגודי היוצרים ייצאו יחד למאבק נגד רוע הגזירה".

בברכה, שרה אהרונוביץ קרפנוס, דוברת ליו"ר

משרד יחסי ציבור שולח: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

מקומן של הספרות עם הספר וההסטוריה בחיינו.

עם ישראל זכה לכינוי "עם הספר" בזכות רשימה ארוכה של ספרים שבראשם ניצב ספר הספרים התנ"ך.
תולדותינו, מחשבותינו, חלומותינו ותקוותינו מתבססים ומעורים בכתוב בהם. עיקרי התרבות היהודית המייחדים אותנו ושומרים עלינו לאורך דורות כה רבים הם נכסינו החשובים ביותר. גם אם תבוטלנה כול בחינות הבגרות, עדיין תהייה חובתינו לשמור על הנחלתם לציבור התלמידים, בצורה הראוייה ביותר. הם חייבים להישאר לעד לא רק בזכרון הלאומי , אלא להוות חלק בלתי נפרד מלבנו ונשמתנו.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שרה אהרונוביץ קרפנוס

.