אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התכנית האסלאמית של מחלקת המדינה


סמל האחים המוסלמים

סמל האחים המוסלמים.

מה משותף להפגנה של "האחים המוסלמים" בכיכר ראבעה אלעדויה בקהיר, לדאגה העמוקה של חמאס בעזה, להצהרות של ראשי מפלגת "הפעולה האסלאמית" בירדן ולהפגנה של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל? כולם שותפים לתכנית הכלל אזורית של "האחים המוסלמים" שזכתה לגיבוי של הממשל האמריקני וכולם מודאגים מהמכה שתכנית זו קיבלה לפני שלושה שבועות במצרים כשהאחים המוסלמים סולקו בבושת פנים מהשלטון.

התכנית נחשפה בציבור באחד במאי 2012, ביום שבו החל מסע הבחירות של מוחמד מורסי במצרים. באותו יום הופיע מורסי בעצרת בחירות ציבורית יחד עם אחד האידאולוגים של תנועת האחים המוסלמים במצרים, שיח' צפות אלחיג'אזי, והשיח' אמר באופן הברור ביותר: "אנחנו רואים את חלום הח'ליפות האסלאמית, חלום ארץ הח'ליפות, מתגשם, אם ירצה אללה, בידי ד"ר מחמד מורסי, ומי שאיתו מאנשי האחים והמפלגה שלו. ראינו את החלום הגדול, שכולנו חולמים אותו, "המדינות הערביות המאוחדות"!!! "המדינות הערביות המאוחדות" ישובו אם ירצה אללה. "המדינות הערביות המאוחדות" ישובו על ידי האיש הזה ומי שאיתו, אם ירצה אללה. בירת הח'ליפות, בירת "המדינות הערביות המאוחדות" תהיה ירושלים, אם ירצה אללה. בירתנו תהיה לא קהיר, לא מכה ולא מדינה, רק ירושלים, אם ירצה אללה, וקריאתנו תהיה" 'לירושלים הולכים מיליונים של שהידים'" בהמשך שר זמר: "הו השואפים למות מות קדושים, כולכם חמאס, השינה תנדוד מעיני היהודים, שכחו מהעולם ומהוועידות, קחו את הנשק שלכם, אמרו תפילה, וקראו לאללה..." בזכות ארגון ממר"י הקטע הזה הפך לנחלת העולם.

youtube.com/watch?v=QI3wG3loKlA

כאן עלי לתת הערה לשונית. חיג'אזי מציין את שם "המדינות הערביות המאוחדות" במונח הערבי "אלולאיאת אלערביה אלמתחדה" שהוא בדיוק השם של ארה"ב ("אלולאיאת אלמתחדה") בתוספת "אלערביה". ניתן להסביר את הדמיון הזה בשני אופנים: א. הוא רומז לעוצמה העתידית של המדינה האסלאמית העתידית ע"י יצירת זהות לשונית בין המדינה הזו וארה"ב; ב. מישהו בארה"ב נתן להם את הרעיון להקים משהו ערבי שיהיה מקביל לארה"ב. אותו אמריקני השתמש במונח "אלולאיאת אלמתחדה" – שמה בערבית של ארה"ב – כדוגמה טובה למה שהם יכולים להקים במזרח התיכון, ולכן האחים המוסלמים אימצו את השם הזה. אינני יודע מי היה אותו אמריקני שנתן להם את הרעיון, אבל לבי אומר לי שהוא היה וסביר שעדיין משרת במחלקת המדינה.

דברי השיח' חיג'אזי לא היו רק סיסמת בחירות שנועדה להלהיב את ההמונים אלא גילוי של פרוגרמה מעשית שיש לה תומכים בבית הלבן, בוושינגטון די סי. התכנית נחשפה לאחרונה באתר אילאף, אתר חדשות ערבי ליברלי הפועל מלונדון. האתר חשף בתאריך 12 ביולי את החלק הירדני של תכנית האחים המוסלמים להקים את "המדינות הערביות המאוחדות". תכנית זו מבוססת על ההנחה שהאחים המוסלמים הולכים ומשתלטים על מדינות המזרח התיכון: החל משנת 2002 הם שולטים בתורכיה, והחל משנת 2006 הם שולטים ברצועת עזה (שמכל בחינה מעשית היא מדינה). מאמצע 2011 המפלגה המובילה בתוניסיה היא מפלגת "הנהדה" שהיא הזרוע התוניסאית של ארגון האחים המוסלמים, והחל מסוף יוני 2012 נשיא מצרים הוא איש האחים המוסלמים לאחר שבסוף 2011 נבחר פרלמנט עם נוכחות דומיננטית שלהם, שבינתיים פוזר בצו של בית המשפט. האחים הם כוח מוביל גם במרוקו, בלוב ובכווית, ואם הדברים יתקדמו כראוי הם ישלטו גם בסוריה. מאחורי האחים עומדת אמירות קטר העשירה והחזקה, עם ערוץ הג'יהאד התקשורתי אלג'זירה שיש ביכולתו – כפי שראינו מאז דצמבר 2010 – להפיל שליטים ולהשליט את האחים המוסלמים.

מחלקת המדינה של ארה"ב מעודדת את תהליך ההשתלטות של האחים המוסלמים עוד מימי הנשיא ג'ורג' ו. בוש, והחל מינואר 2009 הנשיא אובמה ומחלקת המדינה רואים את השלטת האסלאם הפוליטי כאינטרס לאומי אמריקני. הסיבה שארה"ב תומכת באחים היא שארה"ב מחפשת מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001 סוג של אסלאם פוליטי מתון שהמערב יכול לחיות איתו, בניגוד לאל-קאעדה למשל, והאחים המוסלמים מתאימים מאוד – לדעת מחלקת המדינה וכיום גם הבית הלבן – לתפקיד השליט הלגיטימי בארצות האסלאם שלא יעורר שנאה נגד המערב בכלל וארה"ב בפרט.

לשם ביצוע התכנית האסלאמית יש תחילה להרדים את הישראלים כדי שאלה לא יעוררו את העולם נגד התכנית הפוליטית האמריקנית-האסלאמית, ולכן הממשל האמריקני ניסה גם להרגיע את ישראל כשמורסי נבחר: משלחת של חברי כנסת ישראלים נפגשה בוושינגטון תחת חסות מחלקת המדינה עם חברי פרלמנט מצרים ובהם נציגי האחים המוסלמים, כדי ששני הצדדים ייצרו קשר ודו שיח ביניהם.

 

תכנית צפון סיני

מזה שנתיים שרויה סוריה במלחמת אזרחים נוראה, ועד היום נהרגו בה יותר ממאה אלף אנשים, נשים וילדים. 400,000 פליטים פלסטינים יושבים בסוריה מאז 1948 והם שותפים לסבל הכללי: מאות מהם נהרגו ונפצעו ואלפים מהם ברחו לירדן, ללבנון, לתורכיה, למצרים ולמדינות אחרות. הדבר מדאיג מאוד את תנועת חמאס – האחים המוסלמים הפלסטינים – כי אם יימשך מצב הפלסטינים בסוריה כפי שהוא הם ייעלמו כקבוצה ופיזורם בעולם ימוסס את בעייתם ואת זכות השיבה שלהם אל תוך ישראל. לכן הגו ראשי חמאס רעיון עם מורסי: מצרים תעביר את צפון סיני לרשות חמאס, והפליטים הפלסטינים יועברו לתקופה מוגבלת לסיני מסוריה ומהארצות שברחו אליהן לאחרונה בגלל מלחמת האזרחים.

העברת צפון סיני לרשות חמאס לשם יישוב הפליטים הפלסטינים מסוריה זכתה לברכת ממשל מורסי שכן העברה זו כרוכה בבניית תשתיות רבות – שיכון, מים, ביוב, חשמל, כבישים, תקשורת, תעשייה וחינוך, וכל זה יהיה במימון אמריקני, קטרי ובינלאומי, כשמצרים תיהנה מהזדמנויות התעסוקה שהדבר יעניק למצרים. האזור יוחכר לפלסטינים, והעולם ישלם למצרים את דמי החכירה. על פי התכנית, חמאס אמורה להיות אחראית על הפליטים הפלסטינים שישוכנו בסיני, בעיקר כדי לוודא שלתנועות האחרות, ובעיקר לפת"ח, לא תהיה דריסת רגל בקרב הפלסטינים הללו. בני עזה יוכלו לעבור באופן חופשי לצפון סיני, שיהפוך למדינה פלסטינית אסלאמית. חיבור צפון סיני לעזה יקל על תחושת המצור של תושבי הרצועה, יפתח בפניהם הזדמנויות כלכליות גדולות בשל מיזמי הבניה והפיתוח של צפון סיני, ויהפוך את המנהרות בין עזה ורפיח למיותרות.

נראה שארה"ב מודעת לתכנית הזו ומסכימה לה, שכן אם שמה של ארה"ב ייקשר עם התכנית היא תזכה לאהדה רבה על הסיוע הנדיב שהיא תעניק להצלת הפלסטינים ולשימור בעייתם, בדיוק כפי שהיא משמרת את פליטותם כבר 65 שנים באמצעות תקציבי אונרו"א שחלק גדול מהם באים ממשלם המיסים האמריקני.

ההנחה של הבית הלבן, מחלקת המדינה והאחים המוסלמים היא שישראל תברך על התכנית ליישב את הפליטים הפלסטינים בסיני כי תכנית זו תהיה מבחינת ישראל פתרון לבעייתם, ולכן ישראל גם לא תתנגד למימון אמריקני ל"יישוב מחדש" של פליטי 1948, בניהם, נכדיהם וניניהם בצפון סיני. יהיו בישראל מספיק "אידיוטים שימושיים" שיעודדו את התוכנית הזו כי הם ישלו את עצמם שהיא תסיים את בעיית הפליטים, והישראלים הללו – כדרכם – יתעלמו מהעובדה שריכוז הפליטים הפלסטינים בסיני נועד להכינם לשלב הבא, שלב המאבק בהנהגת חמאס לשוב אל כל פלסטין ולחסל את ישראל כמדינת העם היהודי.

 

המאבק על מצרים

ארה"ב איננה לבדה במשימה להשליט את האחים המוסלמים על המזרח התיכון, שכן שותפתה הבכירה היא אירופה. ההתנהגות הלא דיפלומטית של האמריקנים והאירופים אינה חדשה: הנשיא אובמה, כאשר ביקר בקהיר ביוני 2009 בשביל לשאת ממנה את נאומו לאומה האסלאמית, בחר להיפגש עם נציגי האחים המוסלמים, שנואי נפשו של המארח, מובארק, וזו הייתה הסיבה האמיתית שמובארק לא היה נוכח בנאום אובמה. התירוץ של מובארק היה מות נכדו שבועיים קודם.

יש במצרים שמועה שבבחירות לפני שנה זכה אחמד שפיק, המתחרה של מורסי, אבל לחצים אמריקניים על השלטון הצבאי גרמו לכך שמורסי הוכרז כמנצח, כי אובמה ומחלקת המדינה רצו שמורסי והאחים המוסלמים ישלטו במצרים. נוכחות שמונה אנשי האחים המוסלמים בסגל הבית הלבן מסבירה את הנטייה הברורה של אובמה לטובת האחים המוסלמים, נטייה שמצאה ביטוי באופן השלילי שבו התייחס הממשל האמריקני להסרת מורסי מכס הנשיאות בתחילת יולי הנוכחי. בסגל השגרירות האמריקנית בקהיר שירת אדם בשם אחמד עליבה שהיה חוליית הקשר בין השגרירה פטרסון ובין האחים המוסלמים, ותיאם את פגישות הפקידים האמריקנים עם נציגי האחים.

מורסי סולק בידי הצבא בתחילת יולי, בגלל ההפגנות נגדו אבל גם כדי לסכל את התכנית של מורסי להעניק את צפון סיני לחמאס כדי ליישב בו מאות אלפי פלסטינים. סילוק מורסי הפיל תדהמה על ראשי חמאס בעזה שכן הם בנו את עתידם ועתיד מדינתם על התכנית הזו. גם ארדוע'אן, האסלאמיסט התורכי יצא מגדרו מרוב כעס.

המעורבות האמריקנית בקידום ענייני האחים המוסלמים לא צריך להפתיע את ישראל: היו אלה לחצים אמריקניים שהגיעו ממחלקת המדינה על אריאל שרון, ראש ממשלת ישראל, שכפו עליו בתחילת 2006 לאפשר לתנועת חמאס להשתתף בבחירות לפרלמנט הפלסטיני. העובדה שחמאס זכתה ברוב המושבים לא לימדה את מחלקת המדינה לקח, וכיום היא מפעילה לחצים דומים על המלך עבדאללה. אלא שבניגוד לאריאל שרון, עבדאללה מכיר את האחים המוסלמים ולכן הסיכוי שהוא ייכנע ללחצי מחלקת המדינה קטנים הרבה יותר.

אבל מי שמכיר את האמת על האחים המוסלמים ואומר זאת היישר בפרצופם הוא דאחי ח'לפאן, מפקד משטרת דובאי, שתיאר לאחרונה את סכנת האחים המוסלמים על מדינת האמירויות כלא יותר קטנה מהסכנה האיראנית.

 

"המולדת החלופית" האסלאמית בירדן

סילוק מורסי והאחים היכה בתדהמה גם את מנהיגי האחים בירדן, שסירבו בשנתיים האחרונות להצטרף ליוזמת המלך עבדאללה השני להכניס רפורמות בשלטון בירדן באופן שיעניק ייצוג גדול יותר בפרלמנט למפלגה האסלאמית ולתושבי מחנות הפליטים. המלך עבדאללה מכנה אותם בגלוי "זאבים בעור של כבשים" ו"כת של הבונים החופשיים" (אין באוצר הביטויים הערביים ביטויים גרועים יותר שמלך יכול להשתמש בהם כלפי אזרחיו, מ"ק) שכן הם לא רוצים לתקן את שלטון בית המלוכה ההאשמי אלא להחליף אותו ולהפוך אותו לבובה שלהם לאחר שהם ישתלטו על הפרלמנט וישנו את המדינה ל"מלוכה חוקתית" עם חוקה אסלאמית של האחים כמובן. המלך מתאר את המאבק שלו באחים בביטוי "המערכה החשובה ביותר הניצבת בפנינו בכל האזור", אפילו יותר מאיראן. הוא גם לא הסתיר את הזלזול שלו במדינאים והפקידים האמריקנים המקדמים את האחים המוסלמים מתוך נאיביות, כאילו ששלטון האחים הוא סוג של דמוקרטיה אסלאמית. עכשיו, עם סילוק מורסי, נותרו האחים המוסלמים של ירדן בלי רפורמות, בלי הגב המצרי ומסובכים עם המלך המכיר היטב את כוונותיהם.

theatlantic.com/magazine/archive/2013/04/monarch-in-the-middle/309270/2/

במהלך השנתיים האחרונות הגיעו לירדן אינספור משלחות של נושאי משרות רשמיות אמריקנים ואירופים בניסיון לשכנע את המלך לשנות את חוק הבחירות הירדני באופן שיאפשר לאחים המוסלמים להשתתף בבחירות ואף להגיע בהן להישגים. אלא שהאמריקנים והאירופים אינם מסתפקים במפגשים עם המלך: שגריריהם ונציגיהם נפגשים דרך קבע עם ראשי האחים המוסלמים, הן בבירות ארה"ב ואירופה והן בירדן, והמלך צריך לבלוע את העלבון הזה.

החששות של המלך מהאחים המוסלמים מבוססים לחלוטין: מזה כמה שנים מנסרת בחלל השיח הציבורי בירדן סיסמת "המולדת החלופית" שמשמעותה היא לסלק את בית המלוכה ההאשמי שבריטניה הביאה מהחיג'אז לפני 90 שנה, ולהעביר את ירדן לידי תושביה המקוריים המחולקים באופן כללי לשני חלקים עיקריים: מיעוט של בדווים יושבי מדבר, שרובם חיים ביישובי קבע שעברו אליהם עם השנים עם ששימרו את תרבותם ולשונם המסורתית, ורוב של פלסטינים שהם חקלאים ויושבי ערים שלשונם ותרבותם שונה מזו של הבדווים. האוכלוסייה הבדווית מתגוררת בעיקר מעמאן דרומה ומזרחה, בעוד שהאוכלוסייה הפלסטינית חיה בעיקר מעמאן צפונה. המונח פלסטינים בהקשר הירדני איננו קשור לארץ ישראל הנמצאת ממערב לירדן, אלא אלו תושבי צפון מערב ירדן המקוריים המתקראים בשם "פלסטינים" שאימצו אותו מהמנדט הבריטי על פלשתינה-ארץ ישראל, מכיוון שאינם רוצים להיקרא בדווים.

לאוכלוסייה זו יש להוסיף עוד פלסטינים שחלקם פליטים משנת 1948 וחלקם אחרים שעברו מסיבות שונות ולאורך השנים מישראל, מיהודה ומשומרון לירדן. לכולם יש אזרחות ירדנית, ולכן לפי כללי הנציבות העליונה לפליטים של האו"ם הם אינם פליטים, למרות שאונרוו"א רואה בהם פליטים.

ל"פלסטינים" תושבי ירדן המקוריים אין עניין במה שמתרחש ממערב לעמק הירדן, והם סובלים בשקט את שלטון הקואליציה של הבדווים ובית המלוכה ההאשמי. הפליטים הפלסטינים יושבים בדרך כלל בשקט, ללא דרישות פוליטיות, שכן הם זוכרים את הטבח שערך בהם המלך חוסיין בספטמבר 1970 ("ספטמבר השחור") כאשר הם – בהנהגת יאסר ערפאת – ניסו להקים מדינת טרור פלסטינית בתוך מדינת ירדן.

עתה בעקבות "האביב הערבי" החלו לנשב גם בירדן רוחות של שינוי ותמורה, כשהגוף המאורגן והגדול ביותר הוא "האחים המוסלמים" שיש להם תומכים רבים בקרב כל קבוצות הפלסטינים: הירדנים המקוריים, והפליטים והמהגרים ממערב לירדן, התומכים באחים בעיקר מפני שאלו מציבים אתגר לבית המלוכה ההאשמי. הפלסטינים מדברים כבר כמה שנים על "המולדת החלופית" כלומר שאיפתם היא להקים מדינה פלסטינית על אדמת ירדן, אם באמצעות חלוקת המדינה למדינה בדווית בדרום מזרח ומדינה פלסטינית בצפון ירדן, או בהשתלטות על כל המדינה דרך בחירות או באלימות.

האחים בירדן מנסים מזה זמן לארגן הפגנות ואוהלים באחת הכיכרות בעמאן, אך כוחות הביטחון של בית המלוכה – המבוססים על האוכלוסייה הבדווית – אינם מאפשרים להם לעשות זאת. האחים נוטים להחרים את הבחירות לפרלמנט כי הם אינם רוצים לשחק את המשחק הכאילו-דמוקרטי וכאילו-לגיטימי של המלך, שאותו אף אחד איננו יכול להזיז מתפקידו באופן חוקי. הוא מנסה לשכנעם להשתתף בבחירות באמצעות עצמות שהוא משליך להם בצורת תפקידים בממשל.

באופן פרדוקסאלי יש זהות אינטרסים בין האחים המוסלמים בירדן והימין הישראלי: שני הצדדים רוצים לראות מדינה פלסטינית, לא ממלכה האשמית, קמה בירדן, ולכן שניהם קוראים לסלק את בית המלוכה ההאשמי ולבטל את הסכם השלום בין ישראל ומלך ירדן שנחתם בערבה באוקטובר 1994. הימין הישראלי רואה בעין רעה את הסמכויות בהר הבית שהסכם השלום העניק לבית המלוכה, והאחים רואים בהסכם בגידה בפלסטינים, בערבים ובאסלאם, ותעודת ביטוח לשלטון המשפחה ההאשמית בירדן. לכן המלך עבדאללה הפך לגדול התומכים בהקמת מדינה פלסטינית ביהודה, שומרון ועזה, כדי שהוא יוכל לטעון שירדן היא ירדן, פלסטין נמצאת ממערב לנהר הירדן, וכל מי שרוצה לחיות בפלסטין שיואיל להגר אל ממערב לנהר הירדן.

האחים המוסלמים, שרובם הם בני הארץ בצפון ירדן, מעוניינים להיפטר מבית המלוכה ורצונם זה מציב אותם בעימות מתמיד עם המלך. בחירת מורסי בשנה שעברה עודדה אותם מאוד, שכן הוא שותף למאווייהם הפוליטיים. הם ניסו לארגן הפגנה של 300,00 איש באחת מכיכרות עמאן כדי להפוך אותה ל"כיכר אלתחריר" הירדנית, אך שרותי הביטחון הירדנים גילו את ההתארגנות ומנעו אותה בדרכם.

המלך מודע לרעיון "המולדת החלופית" ואמר פעמים רבות ש"ירדן לעולם לא תהיה מולדת חלופית לאף אחד", והיא לכן תומכת בהקמת מדינה פלסטינית מחוץ לירדן. המלך גם מרגיע את כל שומעיו בכך שהוא מבטיח להם שמעולם לא היה נתון לשום לחץ מצד שום נשיא אמריקני, ביל קלינטון, ג'ורג בוש או ברק אובמה, שתכליתו להקים מדינה פלסטינית על חשבון ירדן.

אולי לחץ להקים מדינה פלסטינית בירדן לא הפעילו נשיאי ארה"ב על המלך, אבל לחצים לאפשר לאחים להיכנס למערכת הפוליטית הירדנית יש להערכתי, בעיקר מצד מחלקת המדינה, המנסה מזה שנים לקדם את הפרויקט הפוליטי של האחים המוסלמים בירדן. כדי להרדים את המלך מחלקת המדינה לוחצת להקמת מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון על חשבון ביטחונה של מדינת ישראל, כדי שמדינה פלסטינית זו תהפוך בעתיד לעוד מדינת אחים מוסלמים, כלומר חמאס. כך תושלם טבעת החנק האסלאמית סביב צווארה של ישראל, כך יושלם החלום של צפות חיגאזי להקים את מדינת הח'ליפות האסלאמית ובירתה ירושלים וכל האיסלאמיסטים בעולם יאהבו את אמריקה על שהשליכה אל תחת גלגלי האוטובוס האסלאמי את ישראל. איך אחרת אפשר להסביר את התנגדות מחלקת המדינה להכרה בירושלים – בירת העם היהודי מזה 3000 שנה – כבירת מדינת ישראל, ואת ההתנגדות האמריקנית להחלת ריבונות העם היהודי ביהודה ושומרון על פי החלטות וועידת סן רמו משנת 1920?

לסיכום ניתן לומר בפשטות כואבת: מחלקת המדינה והבית הלבן פוחדים מטרור אסלאמי יותר מכל דבר אחר, ולכן התפתחה אצלם מאז 11 בספטמבר 2001 אובססיה למצוא חן בעיני המוסלמים בכל מחיר. השלטת האחים המוסלמים על מירב המדינות המוסלמיות נראה להם כפתרון האידאלי המתאים ביותר לאינטרס האמריקני, גם אם המחיר הוא הפקרת הידידים ובני הברית משכבר הימים. מובארק, קד'אפי, עבדאללה השני וישראל הם חלק מהקרבן שמחלקת המדינה והבית הלבן מוכנים להקריב על מזבח שלטון האחים המוסלמים בכל רחבי העולם הערבי והאסלאמי. האם סילוק מורסי יהיה המכה שתכניס את השד האסלאמיסטי-אמריקני חזרה לתוך הבקבוק?

ד"ר מרדכי קידר - עיתון מקור ראשון
באדיבות ד"ר רבקה שפק ליסק

Comments

התכנית של מחלקת המדינה - תגובה לד"ר קידר

בס"ד
איני פרשן מדיני, אלא הסטוריון חובב. ייתכן שהרעיון שאני הולך להביע כאן יישמע כשל חובב קונספירציות, אבל מתוך היידע שלי בהסטוריה, הן עתיקה והן מודרנית, מעצמות יוצרות קונספירציות כל העת כדי להמשיך במדיניות: "הפרד ומשול".
כבר בריטניה ליבתה את הסכסוך בין יהודים לערבים בא"י, כדי להמשיך את שלטון המנדט, בטענה שרק בריטניה יכולה לעשות שלום.
הן ארה"ב והן ברית המועצות ליבו כל העת סכסוכים מקומיים, כדי שיזדקקו להם באיזור.
פרשנים רבים טוענים שארה"ב עמדה מאחרי הפלתו של השאח ועליית חומייני (רעיון של זביגנייב בז'ז'ינסקי), במטרה להחליף משטר יציב ועצמאי, במשטר שייצור חוסר איזון באיזור.
כך גם המלחמה באפגניסטן, וכו'.
בצורה כזו יכולה ארה"ב להיות גורם משפיע באיזור, ובמיוחד אחרי נפילתה של ברית המועצות, שכעת עדיין אינה מהווה אלטרנטיבה לארה"ב.
האלטרנטיבה הבריטית חוסלה על ידי ארה"ב עוד במהלך מלחמת העולם השניה, ואחריה, כאשר למעשה היא וברית המועצות הפכו לשוטרות העולם. כך קרה במבצע סיני, כאשר הבריטים והצרפתים סולקו בבושת פנים מאיזור התעלה, ומדינת ישראל מסיני. היה זה על ידי אייזנהאואר, ממשיכו הנאמן של רוזוולט, ועושה דברו באירופה במלחמת העולם, שנתן אור ירוק לסובייטים להשתלט על איזורים שונים באירופה המזרחית, בניגוד לרצונם של הבריטים (אקווה בקרוב לכתוב מאמר בנושא בע"ה).
כבר כתבתי בתגובה על מאמרי "מה באמת קרה במבצע ברברוסה", שלא ייתכן שהמטוסים הפילו את מגדלי התאומים. זו עובדה. זה נגד כל חוקי הפיזיקה. מי אם כן עשה זאת?
בבריטניה הופקה סידרה על עלילותיו של הסי.איי.אי., וניתן לראותה ביוטיוב. המתבונן בה, יקבל תשובות להמון שאלות מטרידות מאז הקמתו של הארגון ועד היום.
הסי.איי.אי הוא תמנון היושב בלנגלי, וזרועותיו פרושות על פני כל העולם. הוא כמובן עומד בתיאום עם הסטייט דיפרטמנט והבית הלבן. הם מנהלים ביחד את משחק השחמט העולמי, בו מדינות העולם השונות משמשות ככלים. האיסלם אינו מהווה אויב רציני לאף גורם בעולם. הוא מתלהם, נובח בקול, ונושך מעט.
האויב האמיתי של ארה"ב, שממנו היא אינה חוששת, כי אין לו כוונות אימפריאליסטיות - הוא סין, הענק האסייתי המתעורר. הוא כובש את העולם ללא יריית כדור אחת. הוא כבר דחק את ארה"ב מאפריקה, וממשיך לכבוש את העולם בשקט, מבלי להשתלט על טריטוריה. כל המעיין בספרו של סון טסו "אמנות המלחמה", מוצא שיטה זו עוד לפני אלפי שנים.
בינתיים יכולה ארה"ב להמשיך ולשחק את משחק השחמט שלה, להשיג כמה שיותר גרורות ולסכסך ביניהן, ליצור ארגוני טרור דמיוניים כמו "אל קעידה", הקונטראס, למוטט משטרים.
הכסף ינצח בסוף.
כאשר הכלכלה העולמית תיכבש סופית על ידי סין, לא יהיה לארה"ב יותר מה להציע.

תוספת תגובה לד"ר קידר

בס"ד
רציתי רק להוסיף, שגם מדינת ישראל היא חלק הכרחי במשחק. היא משמשת בתור הבד האדום לאיסלם, שרואה בה (משום מה) אויב דתי. המלחמה של האיסלם נגד מדינת ישראל אינה מדינית, אלא מושפעת מחשיבה דתית. ארה"ב זקוקה לישראל חזקה, כי היא יודעת שזהו המשטר היציב ביותר במזה"ת, וגם הנוח ביותר לכיפוף ידיים. לישראל אין שאיפות אימפריאליסטיות (אולי חוץ מהתנחלויות בשטחי יהודה ושומרון, שהם בעצם שטח שריבונותו לא מוגדרת כיום בצורה ברורה). היא אינה מהווה סיכון לשכנותיה. מאידך היא משמשת מוקד תמידי למתח איזורי בעצם קיומה. ארה"ב מצאה בה ואסאלית נאמנה, והיא יכולה בשקט להמשיך את המשיכה שלה בחוטים הערביים. היא כמובן לעולם לא תפקיר את ישראל לגורלה, כי אז המשחק נגמר. כך מתנהל הקרקס העולמי, כאשר את הקופה גורפת האמרגנית הגדולה ארה"ב, בתור מגינת הדמוקרטיה, וה"דרך האמריקנית" (מה זה?), והיא ממשיכה לשלוט בשלט רחוק, ועל ידי כך לנסות לבנות את כלכלתה הקורסת.

מזימה אמריקאית מוסלמית? קראנו נכון?

האם דוקטור קידר אוהב לעסוק בקונספירציות?הוא משרטט כאן קווי מיתאר לסרט הוליבודי. ארצות הברית רוקמת מזימה עם איסלאמיסטים
ליצור חליפות אחת גדולה. לעניות דעתי זוהי פנטזיה חסרת שחר. מבחינת העולם המוסלמי אפשר למצוא אין סוף נימוקים למה לא. המזרחן
שאול משעל מסביר למשל על השוני שבין המצרים שיש להם תודעה היסטורית של קיום והמשכיות לאורך אלפי שנים תודעה היסטורית- לאומית זאת מבדילה בינם לבין נאמר הסורים שמצבם מבחינה זאת שונה לחלוטין. כמו במקרים רבים אני מסכים עם עיקרי הדברים של ע. העצני- המגיב מעלי שטוען- בצדק רב- שארצות הברית מסתכלת לעבר המזרח הרחוק. מבחינתה סין היא היא האיום האסטרטגי. האיסלם הקיצוני הוא מבחינת האמריקאים סוג של מיטרד. כדי לחזק את דברי העצני אוסיף שמומחים צופים שלקראת 2020 תשתחרר ארצות הברית מכל תלות בנפט של חצי האי ערב ואז עם ישראל וגם הערבים יהיו שוליים מבחינת תשומת הלב האמריקאית ודבר נוסף? כיצד שירבב דוקטור קידר אתועידת סן רמו לכל הנושא? ועידה זאת היא כבר מזמן לא רלוונטית סוג של גרוטאה במחסן. הרלוונטיות שייכת להחלטה 181 כט בנובמבר 1947 החלטה שלאירגון האומות המאוחדות אירגון שהחליף בתום מלחמת העולם השנייה את חבר הלאומים עליו השלום
אגב הערה נוספת: דבר שאינני מסכים עמך ידידי מר העצני זה הקביעה שסין תיטול את הבכורה בעולם. לדעתי ארצות הברית לא אמרה עדיין את המילה האחרונה אבל זה כמובם נושא לדיון אחר

סין והעולם

בס"ד
לגיורא ידידי היקר!
סין לא תיטול את הבכורה! היא כבר נטלה! זה אכן נושא לדיון, אבל כרגע אני מתמקד בכתבות הסטוריות על מלחמת העולם השניה, כך שאיני יכול להכנס לעוד נושאים. בע"ה אקווה שגם זה יבוא.

אמריקה האיסלאם סין

ידיד מר העצני
אתה מגדיר עצמך כהיסטוריון חובב כאוטדידקט ואולי כל זה עוזר לך לראות בבהירות תהליכים היסטוריים שהיו או שקוראים עכשו
ולנתח אותם בצורה מקורית ומושכלת בעוד אקדמאים מדופלמים לפעמים כושלים בהערכות או בניתוח. אתה מיטיב להבין
שסין היא היא המדירה שינה מהמדינאים בואשינגטון ולא המוסלמים. בעצםלא רק מהאמריקאים אלא גם מהיפנים(עיין ערך
מערכת הבחירות שממש עכשו התקיימו ביפן) וגם מהרוסים(עיין ערך תמרון צבאי ענק שנערך ממש בימים אלה)ומי לא בעצם
האיסלם הוא סוג של כאב ראש סיפור הקונפליקט הישראלי- ערבי די משעמם את העולם. עיני כולם נשואות למזרח הרחוק
שם תתחולל הדרמה האמיתית

תגובה לגיורא

בס"ד
גיורא יקירי!
האם ידעת שמקימי הסי.איי.אי. היו הסטוריונים? אנא קרא את תגובתי לגברת גילר. כל דיפלומט, איש צבא, ומדינאי, חייב לדעתי לעבור קורס מקיף במדעי המדינה, יחסים בינאולמיים, והסטוריה כללית וצבאית. עוד מעלה יש לאדם המשקיף מחוץ למימסד. הוא משוחרר מתלות בגורמים מימסדיים ומדעות קדומות. לדעתי כדאי היה להקים גוף מייעץ לכל ממשלה, שאינו תלוי במינויים פוליטיים או אחרים, אלא מאפשר למוחות חושבים מכל הסוגים לנתח בעיות דיפלומטיות וצבאיות. הניתוח אינו חייב לכלול מידע מסווג, אלא מידע כללי שנידון בצורה בלתי תלויה.
דרך אגב: תודה על המחמאות.

מאמר מצחיק

חבל, האתר הזה לא היה במה להזיות מטורפות כאלה בעבר

לכולם פה: אתם טועים בגדול!!!

קראתם את טרילוגית המוסד של אסימוב? על פי הסיפור, ישנו איזה מתמטיקאי בשם הארי סלדון שפיתח נוסחא מתמטית שמאפשרת לחזות את המציאות. כל מתמטיקאי מתחיל יגדי לכם שזה הזוי בגלל עודף משתנים אינסופי.
זה מה שאתם מנסים לעשות פה. בעולם הסינטטי שלכם, יושבים להם כמה קונספרטיבים עם נוסחא כזאת ומטווים את המציאות על פי תוכנית ידועה מראש של מציאות סוציו-פוליטית דיטרמניסטית/ מתמטית. בעצם, הסי אי אי הוא כמו שלושת אלות הגורל במיתולוגיה היוונית שקובעות את הגורל.

אז הרשו לי לומר לכם משהו: המציאות חזקה יותר מכל דימיון, בייחוד שמדובר על מציאות פוליטית שמורכבת מאינסוף פקטורים החל מאירועי טבע וכלה באירועים כלכליים וחברתיים (כמו למשל התנהגות הרחוב המיצרי). במצב כזה, מעצמה כמו ארה"ב מוצאת את עצמה לא אחת מגיבה לאירועים ולא יוזמת אותם. ונוסיף לזה כשל אינהרנטי של העצבי המדיניות להבין את המנטליות המזרח תיכונית וכשל פסיכולוגי שמכונה mirror image (הבנת הצד השני במונחים שלך ולא במונחים שלו) שכולנו חוטאים בו בהיותנו בני אדם ותקבלו תמהיל בילתי אפשרי בכל הקשור לאסטרטגית על רבתית אמריקאית.
נוסיף לזה גם את העובדה שהממשל האמריקאי זה לא קונסטרקט מונוליטי. הממשל האמריקאי הוא פסיפס בירוקרטי של אירגונים שלכל אחד אג'נדה משלו ותפיסת עולם משלו, אידיאולוגיות ותפיסות מגוונות של המציאות.
במילים אחרות, הרעיון של כמה אנשים שמתכננים את המציאות ומכתיבים אותה לא מתאים אפילו לסרט מדע בדיוני סוג ב

אתה טועה בגדול

ארה"ב היא מעצמת על, ככזאת יש לה את הכוח לא רק להגיב במערכת אלא לעצב אותה

זאת פילוסופיה פשוטה

כל תלמיד שנה א לפילוסופיה יודע שמי שנמצא בתוך המערכת לעולם לא יוכל לעצב אותה מבלי להיות נתון לתהפוכות שלה שמעצבות גם אותו. רק אלוהים יכול לעצב אבל הוא מחוץ למערכת

הוכחה

הנשיא איזנהוור הזהיר בריש גלי מפני הקומפלקס הצבאי האמריקאי

תגובה להוכחה

בס"ד
אתה יכול לשלוח אותי לכתובת מדוייקת? ספר או ציטוט.
תודה מראש

לינק עבור ע. העצני בהקשר לאייזנהאור

http://www.themarker.com/magazine/1.1987095

תודה לגיורא

בס"ד
תודה גיורא על הלינק.
אתה הוא הסטודנט להסטוריה?

הלינק ל ע. העצני

שלילי. לא אני הוא המגיב שקורא לעצמו סטודנט להיסטוריה. כאשר אני כותב אני תמיד גיורא. קראתי תגובות בקשר למאמר של קידר וראיתי שאתה מחפש מקורות. אינני זוכר כרגע מקורות אחרים. בסיום כהונתו נשא אייזנהאור נאום חשוב ומרתק שכוון גם לאזני הנשיאים הבאים נאום בו הזהיר מכוחם של תאגידי יצרני מיוד צבאי וכלי נשק כוח להשחית שיכול לגרום לנשיאים לנהל מדיניות חוץ שתתאים לאינטרסים שלאותם תאגידים ולא תתאים בהכרח לאינטרסים הלאומיים של ארצות הברית. אייזנהאור היה אמיץ וכן להודות בשגיאות שהגדולה שהן הייתה היגררותו למירוץ חימוש מטורף
מול הסובייטים מירוץ שבהתנהלות אחרת היה אולי יותר ממותן ופחות מאיים. אם אמצע לינקים טובים יותר אשלח לך

תודה לגיורא

בס"ד
תודה על המידע, וסליחה על הסקרנות.

נתקלתי בזה בספר של gadis --

נתקלתי בזה בספר של gadis -- strategies of containment שזה ספרק חובה לכל תלמיד של המלחמה הקרה

תגובה של אחד הטועים

בס"ד
מולי יקירי!
אל תהיה כזה בומבסטי!
אנו לא נביאים, וגם לא יציריו של אזימוב. אנו בסך הכל אנשים המנסים לנתח תרחישים על פי תקדימים. מותר לנו לטעות, כפי שעושים אנשים בדרגים הרבה יותר גבוהים מאיתנו (רק ששם זה עלול לעלות מאד ביוקר).
הסי.איי.אי. הוכיח במשך עשרות שנות פעילות שהוא בוחש בקדירה העולמית כל העת. ראש ממשלה אירני דמוקרטי בשם מוצאדק, הודח על ידי האירנים בהשראת וסיוע הסי.איי.אי. כי נחשב לפרו-סובייטי. הסי.איי.אי. עשה נסיונות רבו מספור לרצוח את פידל קאסטרו. הסי.איי.אי אירגן מהפכה בצ'ילה נגד הנשיא הקומוניסטי הנבחר סלוודור איינדה. הסי.איי.אי. ארגן מהפכה בקמבודיה, שם שלט נורודום סיהנוק, שהודח על ידי הגנרל לון נול. עיסקת אירן-גייט בודאי זכורה לכולם. אז צריך סרט הוליוודי בשביל זה?
גם ב"ווטרגייט" המקורי בוצעה הפריצה על ידי אנשי סי.איי.אי.
הדברים קורים, גם אם הם יוצאים מכלל שליטה במקרים רבים.
גם המוסד הישראלי עושה כך, וגם הק.ג.ב. וכל ארגון ביון רציני.
הסי.איי.אי. אינו פועל בחלל ריק. יש לו ממונה מטעם הנשיא. הנשיא מעודכן בכל. גם היועץ לביטחון לאומי, וגם מזכיר המדינה ומזכיר הביטחון.
כך שאם קוראת פעולה כלשהי, החקירה פונה ישר לכיוונו של הנשיא. כך ב"ווטרגייט" וכך ב"אירנגייט".

יתכן... אבל :)

אין לי ספק שהסי אי אי וארגוני ביון מעורבים בכל מיני מונקי ביזנס. ידוע שהרוסים והאמריקאים בחשו בכל מיני מקומות במלחמה הקרה . אבל בהרבה מקרים זה מסתיים בחוסר יכולת לחזות את התוצאות ובכישלונות צורבים וזה רק מוכיח שהאמריקאים בעמדה של מנסים אבל רחוקים מרחק של שנות אור מהיכולת לעצב את המערכת כרצונם כאילו היו קספרוב שקורא 1000 מהלכים מראש ויודע בדיוק היכן יהיה הסוס בעוד איקס מהלכים והלכה בעוד איקס כפול שתיים מהלכים.
לא צריך להזכיר את הכשלון האמריקאי בויטנאם עם דיאם
לא צריך להזכיר את הכשלון לראות את המהפכה האיראנית של 79 מתגבשת להם מתחת לאף בלי יכולת לעשות כלום כשהם מתעוררים בדקה ה-91 ומסתבכים במשטר עוין את האינטרסים האמריקאים, בתסבוכת בני הערובה בשגרירות וכדומה וכדומה.
אגב לגבי איראן, אחד הסיבות לנפילת השאה היא המגבלות שקרטר הטיל עליו בכל הקשור לזכויות אדם. אם קרטר היה נותן לו יד חופשית, אולי הוא היה מצליח לרמוס את המהפכה בחיתוליה והיום אתה ואני היינו מבקרים בטהרן. יצא לי בעבר לקרוא דו"ח של הסי אי אי שאושר לקריאה. הם שרצו באיראן ולא הצליחו להעלות בדעתם שמהפכה מתגבשת שם מתחת לאף שלהם.

ורוצה לדעת מה הכישלון הכי גדול של האמריקאים? אל קאעידה. האמריקאים היו אלו שחימשו את המוג'הדין באפגניסטן בתקופת המאבק בכיבוש הסובייטי והקימו גרעין של לוחמים שלימים נודע כאל קעידה. מישהו יכל לחזות את זה? בשעתו זה נראה צעד חכם כי לתת סטינגרים וטילי סטרלה לפשטונים ולאזרים באפגניסטן היה אחד הגורמים לנפילתה של ברית המועצות. אין סיכוי שניתן היה לחזות קדימה בסגנון קספרוב ולנבא את את הטאליבן, את המעורבות הפקיסטינית בהקמתו ואת צמיחתה של אל קעידה מאחוות הלוחמים שנולדה בהרי הינדו-כוש

תגובה למולי

בס"ד
מולי יקירי!
אל תהיה כל כך תמים...
תמיד הכשלונות מרובים מההצלחות. אבל אל תקנה את מה שהסי.איי.אי. רוצה שתקנה. ממשל קרטר רצה להעיף את השאח. הוא ראה בו גורם עצמאי, שהולך למשול על אופ"ק. זה לא אומר נשהם עשו טעות, כמו ישראל שחיזקה את החמאס כאלטרנטיבה לאש"ף. ישנם משגים אסטרטגיים. מה שאושר לקריאה על ידי הסי.איי.אי. זה מה שהם רוצים שאתה תקרא. איך אומרים: צריך לדעת לקרוא בין השורות...
אל תקפוץ ממקומך, אם אגיד לך שאל קעידה הוא ארגון טרור שהוקם על ידי הסי.איי.אי. וממומן על ידיו, ומופעל על ידיו עד היום. הוא משמש הצדקה להרבה פעולות שהסי.איי.אי. מבצע. ה"נייבי סילס" לא חיסלו את בן לאדן, בגלל שבן לאדן מת מזמן, והוא היה סוכן סי.איי.אי. זו הייתה הצגה יפה להרמת קרנו של אובמה.
אני לא יודע בן כמה אתה, אבל אני בגיל כזה שכבר עבדו עלי בחיים יותר מדי, כדי שאקנה את יתר הלוקשים.
איך אמר מיסייה פיבר (ב"רבי ז'קוב")? "אנשים אוהבים כשמשקרים להם".
ובנוגע לקריאת מהלכים קדימה, אני מציע לך לקרוא את "מלחמה ושלום", בקטע בו קוטוזוב מעביר במוחו אלפי אפשרויות לקרב נגד נפוליאון.
הוא היה אדם יחיד. אתה יודע כמה אנשים יושבים בסי.איי.אי. בשביל זה?
מייקרוף הולמס (אחיו של שרלוק הולמס) אינו דמות וירטואלית. הוא קיים בכל ממשלה ובכל מוסד ביון. קוראים לו קאנאריס, רג'ינלד הול, אלן דאלס. מזה אנשים אלו מתפרנסים.

מלחמה ושלום

מלחמה ושלום זה רומן. להשתמש בו כאסמכתא ליכולת לחזות את המציאות נראה לי קצת לא מהימן. אני מסתמך על ספרו של פופר על דלות ההיסטריוציזם.
אבל בלי קשר, אתה צודק. הסי אי אי בוחש בקלחת. זה ברור כשמש בצהרי יום אוגוסט

קוטוזוב

בס"ד
הבאתי את קוטוזוב כדוגמא. אין זה מחייב שאכן כך היה במציאות, כמו שמייקרופט הולמס לא היה במציאות. אבל ישנם פיגורות כאלה בכל מערכת צבאית, מדינית, כלכלית.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מרדכי קידר

.