אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דיור מוגן מול בית אבות: מאפיינים, יתרונות וחסרונות


בלבול רב קיים בכל הנוגע להבדלים בין דיור מוגן לבתי אבות. עבור רבים מאיתנו מדובר למעשה באותו הדבר ומבלי לשים לב, אנו טועים. ישנם הבדלים מהותיים בין דיור מוגן לבית אבות שכדאי לתת עליהם את הדעת, זאת משום שדיסאינפורמציה עלולה למנוע קבלת החלטות נכונות עבור יקירנו הקשישים. בנוסף, דיסאינפורמציה גורמת גם לרתיעה מלעסוק בנושא חשוב כל כך הנוגע ישירות לרווחתם של קרובי משפחתנו המתבגרים אשר זקוקים למסגרת המתאימה לצרכיהם. כדאי, אם כן, לעמוד במדויק על ההבדלים בין דיור מוגן לבית אבות ולפרט את המאפיינים הספציפיים של דיור מוגן. 

בשונה מבית אבות, דיור מוגן מבוסס על עיקרון של מגורי קשישים בסמיכות, לעיתים אף במבנה משותף, כאשר כל דייר נהנה מדירה משלו. דיור מוגן מספק לאדם המבוגר שורה של שירותים שהופכת את שגרת חייו לנוחה ובטוחה. שירותים אלו כוללים בעיקר תחזוקה שוטפת שמונעת מהחוסה את הצורך לתחזק את ביתו ושירותי שמירה. דיור מוגן דואג לספק לדיירים שירותים רפואיים וחלק מהמקומות יקדמו גם פעילות חברתית ותרבותית בין דיירי הבית.

חשוב ביותר שתבינו כי בניגוד לבתי אבות, דיור מוגן שומר על עצמאותם של דייריו. קרוב המשפחה שלכם שיחסה תחת קורתו של דיור מוגן יתכנן וינהל את סדר יומו בעצמו. הוא ילך ויחזור כאוות נפשו, הוא יערוך את קניותיו ויבשל את ארוחותיו בעצמו. הקונספט המרכזי שעומד מאחורי הדיור המוגן הוא יצירת המשכיות בין אורח חייו הקודם של יקירכם כפי שניהל אותם טרם נכנס לדיור המוגן ובין חייו החדשים-ישנים במסגרת הדיור המוגן.

אז מה בכל זאת החידוש שמציע דיור מוגן? בניגוד לחייו הקודמים של הקשיש בביתו, בדיור מוגן הוא יחסה בסמיכות לבני גילו. בנוסף, הדיור המוגן מציע מגוון שירותים מרוכז תחת אותה קורת הגג – דבר שהופך את חייו של הקשיש לנוחים הרבה יותר.

האם דיור מוגן מותאם ליקירכם?

מאפייניו של הדיור המוגן הופכים אותו לאידיאלי עבור האדם המבוגר העצמאי שאינו תלוי בגורם מטפל הספק את צרכיו. מכאן ניתן להבין שאם אתם מחפשים פתרון עבור קשיש שסובל ממוגבלויות שונות, כל שכן אדם המרותק למיטתו, אזי רצוי יהיה לחשוב על פתרונות אחרים דוגמת בית אבות או בית אבות סיעודי.

עם זאת, לא לעולם כוח – לצערינו בריאותו של אדם שנכנס לדיור מוגן עלולה להתערער לאחר מספר שנים והוא עלול לאבד את יכולתו לדאוג לצרכיו באופן עצמאי. לכן חשוב לדעת כי ישנם בתי דיור מוגן המעניקים שירותים ייעודיים לקשישים הסובלים מתשישות גוף. ישנם גם מקומות המחזיקים מחלקות המטפלות בתשושי נפש. מחלקות אלו מתאימות לקשישים שעם הזמן פיתחו תסמינים של דימנטיה.

במקרים של תשישות גוף או נפש המצריכים טיפול מיוחד, חוזה חדש נחתם בין הקשיש או באי כוחו לבין הנהלת הדיור המוגן. החוזה מכסה סוג אחר של שירותים שאינם חלק מהשירותים הרגילים של הדיור המוגן. שימו לב כי בחלק מבתי הדיור המוגן, מי שיספק שירותיים סיעודיים אינו קשור ישירות להנהלת הדיור המוגן אלא מהווה קבלן משנה המעניק לה שירותים.

מהם היתרונות הגלומים בדיור המוגן?

חשוב שתדעו שהדיור המוגן טומן בחובו מספר יתרונות בולטים. בראש ובראשונה, הדיור המוגן יספק ליקירכם חיי קהילה ואפשרות ליצור מארג של קשרים עם אנשים בני גילו שרב לו המשותף עימם. דיור משותף יספק ליקירכם חיי תרבות עשירים ועיסוקים רבים בהם יוכל למלא את זמנו הפנוי. יקירכם ירגיש חלק מגוף חברתי שיעניק לו תחושה של השתייכות.

האם יש חסרונות?

כמו כל דבר בחיים, יתרונות מלווים גם בחסרונות.

רצוי לזכור שדיור מוגן עלול לא להתאים לאופיו ולטמפרמנט של יקירכם. הקושי הרב ביותר במעבר לדיור מוגן כרוך באיבוד הפרטיות. בראש ובראשונה יקירכם ייאלץ להסתפק בדירה קטנה יותר. מעבר לכך, טרם כניסתו לתחומי הדיור המוגן, את רוב זמנו הוא בילה במחיצתם של אנשים זרים (במרפאה, בדואר, בבתי קפה), המעבר לדיור מוגן יחייב אותו להתרועע עם אותם האנשים מבוקר ועד ליל. על סמך היכרותכם עם יקירכם, יש להעריך האם הוא מסוגל להתמודד עם אורח חיים שכזה.

בסופו של דבר על דיור מוגן הוא למעשה שקלול של ביטחון ונוחות אל מול פשרה בכל הקשור לפרטיות.

Comments

חל גידול בביקוש לדיור מוגן

<p>&nbsp;</p><p>משרד הקליטה אישר אתמול לקדם תוכניות לבניית 1,700 יח"ד לקשישים עולים, ולפי נתוני הלמ"ס חל גידול בביקוש לדיור מוגן עבור אוכלוסיית גיל הזהב ב-2011 ynet.co.il/articles/0,7340,L-4218167,00.html</p>

דיור מוגן

<p>&nbsp;</p><p>אתר מומלץ בנושא</p><p>zaav.co.il</p>

דיור מוגן - חיים בריאים יותר למען הגיל השלישי

<p>&nbsp;</p><p>פרטים גם ב- 7stars.co.il</p>

דיור מוגן בחולון

ניצחון למשפחת רובינשטיין: תקים בית דיור מוגן בחולון בניגוד לעמדת העירייה עיריית חולון התנגדה להגדיל את מספר יחידות הדיור המוגן בבניין מ-250 ל-480, אך הוועדה המחוזית לתכנון ובניה צידדה בתוכנית המוגדלת של היזמים nrg.co.il/online/16/ART2/403/303.html?hp=16&cat=1901&loc=21

בחירת דיור מוגן

לדעתי , אפשר לדעת האם המקום מתאים לך או לא דווקא לפי הרגש. צריך ללכת ולראות מקומות (כמובן כאלה שמתאימים לצרכים שלך). ואם זה המקום, אתה תרגיש את זה. זה קליק של התאהבות במקום. זה האווירה, הנוף, הניקיון,ואפילו הריח. זה מה שקרה לי כשביקרתי באחוזת בית הרכם של רובינשטיין. זה האתר שלהם http://www.a-rubi.co.il/

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.