אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מצרים מענישה את עזה: המוסר הכפול של העולם השותק


רבקה שפק ליסק's picture

אבו טועמה כותב על המוסר הכפול של העולם השותק כאשר מצרים מענישה את עזה

ב- 12 ליולי 2013 פירסם חאלד אבו טועמה מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" תחת הכותרת: Egypt Punishes the Palestinians by Khaled Abu Toameh

ואלה עיקרי הדברים:

מצרים החליטה לחנוק את רצועת עזה ע"י מניעת כניסת מזון ודלק. ההחלטה התקבלה ערב חודש הרמאדאן. גם מדינות ערביות אחרות מטילות הגבלות על הפלסטינים החיים בשטחם, כנקמה על התערבותם בעניינים הפנימיים של אותן ארצות.

אבו טועמה מצביע על המוסר הכפול של העולם:האם התקשורת העולמית דיווחה או תקפה את מצרים על כך, או כל מדינה ערבית אחרת? מה הייתה תגובת התקשורת העולמית וארגוני זכויות האדם לו ישראל הייתה נוקטת בצעד כזה?

הפלסטינים מתלוננים תכופות, כותב אבו טועמה, על ישראל, ארה"ב וארצות אחרות על התערבותן בעניינים הפנימיים שלהם. תלונות אלה זוכות לדיווח נרחב בתקשורת העולמית. אבל, כאשר הפלסטינים מתערבים בענייני ארצות ערביות  וגורמים לאלימות וחוסר יציבות, התקשורת העולמית שותקת. יתר על כן, כותב אבו טועמה. הפלסטינים מתלוננים כאשר מדינה ערבית נוקטת אמצעי ענישה כלפיהם על התערבותם.

כעת, מצרים מענישה את הפלסטינים ברצועת עזה על התערבותם בענייניה הפנימיים והקהילה הבינלאומית וארגוני זכויות האדם שותקים.

נוצר מצב שבעוד שישראל עושה מחוות כלפי הפלסטינים לרגל הרמאדאן, מצרים מונעת העברת מזון ודלק  והעולם שותק.

מיד לאחר שהצבא המצרי שם קץ לשלטונו של הנשיא מוחמד מורסי, ההחלטה הראשונה הייתה למנוע מפלסטינים כניסה למצרים ללא אישור של רשויות הביטחון המצריים.

אבו טועמה מדגיש שרשויות הביטחון המצריים היו חסכניים מאוד במתן אישורי כניסה לפלסטינים גם בעבר. המשמעות של החלטה זו היא שאלפי פלסטינים  לא יוכלו להמשיך בלימודיהם, לקבל טיפול רפואי או לבקר קרובים.

אבו טועמה טוען שלפלסטינים יש היסטוריה ארוכה של התערבות בעניינים הפנימיים של מדינות ערביות ובדרך כלל ההתערבות מתבררת כבלתי יעילה ורק גרמה נזק לאינטרסים הפלסטינים.

שליטי מצרים כועסים מאוד על הפלסטינים ובייחוד על החמאס בשל תמיכתו במורסי ובאחים המוסלמים. אבל, במקום להעניש את מנהיגות החמאס, השלטון נמצרי מעניש את הפלסטינים ובייחוד את תושבי רצועת עזה בענישה קולקטיבית.

אבל, כותב אבו טועמה, קשה למצוא דיווחים על  פעולות אנטי- פלסטיניות כל עוד הן מבוצעות ע"י מדינה ערבית ולא ע"י ישראל.

.The Rafah border crossing between Egypt and Gaza , January 2009. (Source: International Transport Workers' Federation)

מאז הדחת מורסי המצרים סגרו את מעבר רפיח, השער היחיד בין מצרים לרצועת עזה, והשאירו אלפי נוסעים פלסטינים משני צידי המעבר.  כ- 2,000 פלסטינים שחזרו מעלייה לרגל למכה אינם יכולים לחזור הבייתה בשל סגירת מעבר רפיח. כמו כן, מאות סטודנטים פלסטינים וחולים לא קיבלו רשות לצאת מרצועת עזה. גם אלפי פלסטינים החיים במדינות ערב ותכננו לבלות את חופשת הקיץ אצל קרוביהם בעזה, תקועים במעבר הגבול.

השלטון המצרי הרס תריסרי מנהרות  בהן הבריחו לעזה  סחורות שונות. הריסת המנהרות יצרה מחסור חמור במוצרים בסיסיים של מזון, דלק וגאז לתוך רצועת עזה.

הפלסטינים משלמים מחיר כבד על מעורבותו של החמאס בענייני מצרים.

בניגוד לחמאס, הפתח תומך בהדחת מורסי והאחים המוסלמים מהשלטון במצרים. לדעת אבו טועמה, זהו צעד מוטעה כי אם האחים המוסלמים יחזרו לשלטון במצרים הם ינקמו ברשות הפלסטינית.

מאות אלפי פלסטינים נהרגו, נפצעו או נעקרו מבתיהם בסוריה בשנתיים האחרונות  מפני שהם הצטרפו לאחד הצדדים במלחמת האזרחים: המורדים או אסד. הפלסטינים הביאו על עצמם את הטרגדיה הזאת.

לדעת אבו טועמה, הייתה גם מעורבות של פלסטינים בענייני עיראק, לבנון וירדן בעבר, וכתוצאה מכך הפלסטינים שנואים  ברוב מדינות ערב וכפופים לחוקי אפרטהייד וחוקים מגבילים  המונעים מהם, בין השאר,  עזרה פיננסית וחופש תנועה.

מוטב היה, טוען אבו טועמה, לו במקום להאשים אחרים במצבם, היו הפלסטינים מפנים את מרצם למציאת פיתרון לבעיותיהם  ולשיפור תנאי חייהם. אבו טועמה מאשים את הרשות הפלסטינית ואת החמאס על שאינם עושים זאת.

 

Comments

הצביעות של העולם המערבי

כאשר הפלסטינים בעזה יורים לישראל ובכך גורמים לתגובה של ישראל של מצור וסגירת מעברים ,כל העולם המערבי , ובמיוחד האיחוד האירופי ומדינות סקנדינביה, מאיימים על ישראל בעיצומים וחרמות ועוד ועוד. כאשר הפלסטינים מתערבים בענייני מצרים סוריה אירן וירדן ועיראק ובכך גורמים למדינות אלה להפסיק ולשתף פעולה איתם , ובמקרה של מצרים להטיל סגר ולמנוע מעברים במנהרות, העולם המערבי שותק. לזאת קוראים צביעות קולוסאלית. (וכל זאת מבלי להזכיר את טורקיה ,שעכשיו לא שולחת אניות לעזה,וגם לא מאימת על מצרים,כתגובה למצור המצרי)

לתשומת ליבו של אבו טועמה

לעולם המערבי שתי אמות מידה מוסריות. קריטריון אחד תקף לחבר מועדון העולם המערבי - הדמוקרטי -ליברלי. עולם זה כולל את צפון אמריקה
האיחוד האירופי(וגם שוייץ) חלק ממדינות המזרח הרחוק(אוסטרליה ניו זילנד יפן דרום קוריאה ועוד כמה). ישראל נחשבת כחברה במועדון זה(דמוקרטיה תל"ג מדע שיויון מגדרי ועוד)ןלכן נתבעת ממנה עמידה בסטנדרטים ההולמים חברות במועדון זה.בצרפת למשל בוטל האיסור לקלל את הנשיא כיוון שזה נוגד את הנורמה המשפטית הנהוגה באיחוד האירופי. קריטיריון מוסרי אחר הוא עבור כל מי שלא נמנים עם המועדון המערבי. כך למשל התייחסו ת שונה לכל מיני פשעים הנעשים ביבשת אפריקה הפלסטינים מצרים סוריה עירק אינם חלק מהמועדון ולכן מה שנתבע מישראל יהייה שונה בהכרח ממה שנתבע מממדינות העולם השלישי. נכון זה לפעמים מרגיז אך בודאי עדיף להיות חבר בעולם הראשון
עלפני חברות בעולם השלישי. מוטב לאבו טועמה במקום לקונן על מוסר כפול לחשוב על רעיונות ואסטרטגיה שתשתדרג אולי את העולם הערבי ותקרבו לעולם הראשון

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.