אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דאבת השרירים: פיברומיאלגיה


דאבת השרירים: פיברומיאלגיה

דאבת השרירים: פיברומיאלגיה. רשיון: Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

רבים הם האנשים שכלל לא מכירים מילה זו. מאידך, לא באותו יחס, אבל רבים הם האנשים שמילה זו שינתה את כל חייהם.

פיברומיאלגיה, או דאבת השרירים, המופיעה בדרך כלל עם תסמונת התשישות הכרונית, הינה תסמונת שלפי ההערכה בארץ סובלים ממנה כמאתיים אלף איש, ובארה"ב כששה מליון.

 לכאורה, זו אינה מחלה. אין תופעות חיצוניות, כמו חום, וכדומה. לא ניתן לגלותה בבדיקות דם, או כל בדיקה רפואית קונוונציונלית אחרת.

הדרך היחידה היא לחיצה במקומות מסויימים בגוף (11 עד 18 מקומות), המגיבים בתחושת כאב.

כמובן שישנן דרכים אלטרנטיביות, כמו מטוטלת וכדומה, שבאמצעותן ניתן להגדיר את התופעה.

מאידך, תופעה זו גורמת לאנשים רבים לאובדן יכולת עבודה, ואפילו יכולת תפקוד מינימלית. אנשים שהיו פעילים מאד, נעשים חלשים, עייפים, חשים בצמרמורות וכאבי שרירים עזים, מיגרנות, טשטוש, סחרחורות, נדודי שינה, וכדומה.

הרפואה הקונוונציונלית נהיית מודעת יותר ויותר לתופעה זו. (שמעתי מאדם הסובל מתסמונת זו, שפנה לרופא, והוא טען שעליו ללכת לטיפול פסיכיאטרי. לאחר מכן הרופא עצמו לקה באותה תסמונת, וגילה שהחולה אינו מדומיין).

משום מה מכונה מחלה זו "מחלת היאפים", בגלל שהגישה המקובלת כיום היא שהיא מגיעה ממתח נפשי עקב הלחצים של החברה המודרנית. אך היא פוקדת את כל רחבי הקשת של האוכלוסיה.

הרפואה הקונוונציונלית אינה מציעה פתרון, אלא הקלה באמצעות כדורים מונעי דיכאון, הגורמים לשרירים להתרפות, וכך לכאוב פחות. אמצעים נוספים הם הידרותרפיה, טאי צ'י, התעמלות, הליכה מתונה, וכדומה.

הרפואה האלטרנטיבית טוענת שהמקור לפיברומיאלגיה יכול להיות מכיוונים שונים, ומציעה דיאטות ותוספי מזון.

כך או כך, מעטים אם בכלל הם האנשים שיכולים לומר שהצליחו לצאת לחלוטין מתופעה זו.

החברה עדיין אינה מכירה תופעה זו, למרות שיותר ויותר אנשים מתוודעים לה אישית, הן בגלל עצמם, או בגלל קרובי משפחה ומכרים הסובלים ממנה.

זו אחת מבעיותיו של הסובל מהתופעה. הוא נתקל באי אמון ואף זלזול. אנשים רואים בו מדומיין, חולה נפש, עצלן, וכדומה. קשה לאנשים להאמין שאדם שהיה פעיל לחלוטין נופל לפתע לחולשה קולוסאלית, מפסיק לתפקד רגיל, לא מופיע לאירועים שונים, וכדומה.

המערכת הרפואית בארץ עדיין אינה מכירה בדבר כנכות. ביטוח לאומי אינו מוכן לתת קיצבת נכות לסובלים מפיברומיאלגיה, למרות שהיא בעצם תופעה פסיכוסומאטית המשפיעה על תפקוד האדם לא פחות ואולי יותר מאשר בעיות פסיכוטיות מובהקות, שבהם המערכת מכירה כנכות, ואנשים ממשיכים לתפקד בהם כרגיל.

ארגונים שונים המטפלים תמורת תשלום בהתמודדות עם הבירוקרטיה בישראל, גילו בזמן האחרון שגם עם פיברומיאלגיה ניתן להשיג נכות, והם מנצלים (לא שזה חיסרון שלהם, אלא של המערכת) את חולשתו של הסובל מהתופעה להתמודדות בכלל, ועם המערכת הבירוקראטית הישראלית בפרט, כאמצעי לרווחים עבורם, בצורת אחוזים ממה שמקבל החולה.

 לכאורה אין בזה חיסרון, שכן הדבר חוקי לחלוטין. אבל חבל שאדם שבין כה וכה סובל מתופעה כה קשה, נאלץ לשלם טבין ותקילין למאכערים למיניהם, במקום לקבל את המגיע לו בצורה ישרה.

כל המכיר את המוסד לביטוח לאומי ואת הבירוקרטיה המתנהלת בו, נזכר במערכון של דז'יגן על העולה החדש הנדרש על ידי משרד הקליטה לנסוע למטולה ואחר כך לאילת להביא פתק.

הסובלים מפיברומיאלגיה הקימו אגודה בשם "אסף", שלה אתר באינטרנט, והיא מנסה לקדם את עניינם של הסובלים מהבעיה. אבל זה לכאורה מעט מן הים. עד שלא יווצר לובי ציבורי חזק, המגובה בתחיקה ברורה בנושא, קשה להאמין שהדברים יכולים להשתנות מהותית.

ובינתיים, מצבו הנפשי של הסובל מהתופעה, שהוא בדרך כלל הגורם לתופעה, אך מתדרדר, היות ולא רק שאינו מסוגל לפרנס את עצמו, אלא שהוא אינו יכול לקבל שום עזרה, בשעה שנדרש ממנו תשלום מלא על שירותים שונים שנכים אחרים פטורים מהם.

אני מניח שגם בין הקוראים יש אנשים הסובלים מהתסמונת, הם או יקיריהם ומכריהם, כך שחשוב שתופעה זו תעלה לסדר היום הציבורי.      

תגיות נושא: 

Comments

דאבת שרירים

בהקשר זה כדאי להפנות תשומת לב הקוראים שרופאים טוענים שדאבת השרירים ותסמונת התשישות הכרונית-מחלת היאפים- הנן רפואית שתי יישויות שונות לא חופפות. אני מציע לחפש מאמר הנושא מאת פרופסור בן עמי סלע- גם ראש מחלקת כימיה פתולוגית בתל השומר וגם מלמד בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב= מאמר בו מסביר ההבדלים בין שתי תופעות אלה. לצערי אינני זוכר אתכתובת האתר בו כתב

דאבת שרירים ותשישות כרונית

בס"ד
הן אכן שתי תסמונות שונות, אך מופיעות בהרבה מן המקרים ביחד, לא ברור עדיין למה. רק עתה מתחילה הרפואה הקונוונציונלית והאלטרנטיבית להתייחס לבעיה ביתר רצינות, ונקווה בע"ה שאכן יימצא לה פתרון.
יש נם בנושא מאמרים רבים באתרים שונים, בדרך כלל תחת הכותרת: "פיברומיאלגיה".

תגובה לליטל דיין

בס"ד
תודה על התגובה הנפלאה. אכן חשוב מאד להביא את הדברים לידיעת הציבור, כי אנשים רבים סובלים מתופעות אלו, ואפילו לא יודעים שהם סובלים מהם. כמו כן התייחסות המימסד הבריאותי עדיין חשדנית, היות ואין ממצאים קליניים ברורים (בדיקות דם, וכו'). הם משייכים זאת לתחום הבעיות הנפשיות. כך או כך, לסובלים מהתופעה נגרם סבל רב, והם אינם מפוצים בהתאם על ידי הרשויות המתאימות, דבר הגורם לסבל נוסף.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עדינו העצני

.