אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עוגנים עתיקים מתקופת המלחמות הפוניות התגלו ליד סיציליה


 עוגנים עתיקים מתקופת המלחמות הפוניות התגלו ליד סיציליה
עוגנים עתיקים מתקופת המלחמות הפוניות התגלו ליד סיציליה. 123rf stock photo

עוגנים עתיקים מתקופת המלחמות בין רומא לקרתגו התגלו ליד סיציליה

עוגני ספינות עתיקים מתקופת המלחמות הפוניות התגלו ליד חופי האי פנטלריה בסיציליה. העוגנים נמצאו בעומק של 50 – 90 מטרים בתוך הים. על פי הערכת המומחים העוגנים הם בני יותר מ-2,000 שנה.

הארכיאולוגים מעריכים כי העוגנים הם עדות ברורה למאבק הימי שהתנהל בין הציים של קרתגו ורומא על השליטה בים התיכון במסגרת המלחמה הפונית הראשונה (264 – 241 לפני הספירה). הם השתייכו לספינות של קרתגו וננטשו היות שהספינות היו ככל הנראה במסלול מנוסה לאחר שצי רומאי בן 300 ספינות כבש את פנטלריה. בעקבות החיפזון לנוס על נפשם לא הספיקו המלחים של קרתגו למשות את העוגנים מעומק הים.

לפני שנתיים מצאו ארכיאולוגים לא הרחק מהיכן שנמצאו העוגנים כ-3,500 מטבעות של קרתגו בעומק של כ-20 מטר. המטבעות מתוארכות לאותה התקופה. הערכה היא כי הספינות שברחו מהרומאים הטמינו את הכסף במים לא עמוקים במטרה לבוא לאחר מכן ולאוספו. הכסף ככל הנראה יועד למימון המערכה נגד רומא.

האי פנטלריה ממוקם בנקודה אסטרטגית בין אפריקה לסציליה ולכן הוא היווה זירת מלחמה מתמשכת בין שתי המעצמות הימיות הגדולות של התקופה. רומא השתלטה על האי בשנת 255 לפני הספירה אך איבדה שליטה עליו שנה לאחר מכן. בשנת 217 לפני הספירה, במלחמה הפונית השנייה, רומא השתלטה פעם נוספת על האי. האירוע צויין ברחבי האימפריה בחגיגות ובהנפקת מטבעות המנציחות את ההצלחה.

קרתגו - עלייתה ונפילתה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.