אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מה שארצות הברית אינה רוצה לדעת על אבו מאזן


רבקה שפק ליסק's picture
אבו מאזן

אבו מאזן

העיתונאי אבו טועמה:"מה שארה"ב אינה רוצה לדעת על אבו מאזן"

העיתונאי חאלד אבו טועמה, תושב טול כרם לשעבר, מכיר מבפנים את הרשות הפלסטינית. ב- 29 ביוני 2013 פירסם אבו טועמה מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" שכותרתו: What the U.S. Does Not Want to Know About Abbas by Khaled Abu Toameh

ואלה עיקרי הדברים:

לדעת אבו טועמה, מזכיר המדינה ג'ון קרי מנסה לעשות עסקה עם אבו מאזן תוך התעלמות משלטונו האוטוקרטי, מהתיסכול של פלסטינאים רבים שכלל אינם תומכים בו, ומהועבדה שאבו מאזן אינו מתאם או משתף גופי שלטון בתוכניותיו.

אבו טועמה מביא את דבריו של סאפיאן אבו זיעאד, איש הפתח, הטוען שאבו מאזן לקח ריכז בידיו את ראשות ארגון הפתח, התנועה לשחרור פלסטין וראש הרשות הפלסטינית, וראש הכוחות המזויינים,  ובהעדר פרלמנט, מ-2007 בעקבות השתלטות החמאס על רצועת עזה,  הוא אף מחוקק חוקים. בקיצור, אבו זיעאד טוען שברשות הפלסטינית קיים שלטון אוטוקרטי המזכיר את ימי ערפאת. שוב כל הכוח השלטוני מרוכז בידי אדם אחד.

אבו מאזן, אומר אבו זיעאד, נוהג להיוועץ מפעם לפעם עם חברים בוועדה המבצעת של התנועה לשחרור פלסטין ובוועדה המרכזית של הפתח. אבל, אלה הם נאמניו של אבו מאזן שלא נבחרו אלא מונו, מוותיקי המאבק שכל עניינם הוא להמשיך לקבל כסף כדי לממן לשכות, שומרי ראש ונהגים. גם ראש הממשלה והשרים של הרשות הפלסטינית אינם שותפים לקבלת החלטות.

יש פלסטינאים הטוענים, כותב אבו טועמה, שאבו מאזן גם אינו מתייעץ עם המחלקה למו"מ לשלום עם ישראל של התנועה לשחרור פלסטין.

אבו זיעאד אף מאשים את אבו מאזן שהוא מינה עצמו לשופט ומבצע תוך פגיעה ברשות השופטת. למשל, הוא העניק ריהביליטציה למפקד המשטרה בעבר שהואשם בשחיתות וגניבה וברח לירדן, והרשה לו לחזור לרמאללה.

אבו מאזן נוהג להתייעץ עם 2-3 אנשים והם אתו קובעים את מדיניות הרשות הפלסטינית.

המרירות על השלטון האוטוקרטי של אבו מאזן בקרב הציבור הפלסטיני מעלה את השאלה כיצד הוא יוכל להשיג את תמיכת הציבור לחידוש השיחות עם ישראל , ועוד יותר להסכמתם לחתימת הסכם שלום עם ישראל. קיים נתק מוחלט בין העם והשליט.

אבל, מסתבר שהתיסכול של הציבור הפלסטיני מהשלטון האוטוקרטי של אבו מאזן כלל אינו מפריע למזכיר המדינה ג'ון קרי. מנוי וגמור עם ארה"ב להביא את אבו מאזן לשיחות עם ישראל בכל מחיר. קרי מנסה להגיע להסכם עם אדם אחד שאין לו גיבוי של עמו.

בניגוד למזכיר המדינה האמריקני, אבו מאזן מודע במידה גוברת לביקורת נגדו והוא מנסה להסביר לציבור הפלסטיני שאם הוא יחזור לשיחות עם ישראל זה יהיה רק בשל הלחץ החזק האמריקני.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.