אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נאציזם: הצידוק האידיאולוגי והמדעי


נאציזם: הצידוק האידיאולוגי והמדעי

נאציזם: הצידוק האידיאולוגי והמדעי. Attribution: Bundesarchiv, Bild 102-02134 / CC-BY-SA

ישנה אמרה המיוחסת לסטאלין: "כאשר רוצחים אדם אחד – זהו רצח; כאשר רוצחים המונים – זו סטטיסטיקה".

אמרה צינית זו מבטאת יותר מאשר פטירה בניד ראש של מציאות זוועתית. היא למעשה משמשת הצדקה אידיאולוגית. שכן רצח הוא הפשע החמור ביותר בעיני כל האנושות. אם כן, מהי מלחמה? באיזה זכות יכול תוקפן לבצע פעולה הנחשבת כרצח, לגבי המונים? האם כאשר שלטון קיים הורג אנשים המנסים למרוד בו, ייחשב הדבר לרצח?  אם סטאלין היה עומד לדין בפני טריבונל בינלאומי, כמו ראשי הנאצים, האם היה נחשב כפושע? או היות וטבח את אזרחי המדינה שבה שלט, יכול הדבר להיחשב כפעולה חוקית? מיהו זה שיכול למעשה להחליט מהו פשע, ומהי פעולת הריגה מוצדקת? האם הפצצת אזרחים על ידי הנאצים גרועה יותר מהפצצת ערי גרמניה על ידי בנות הברית?

האם יש היתר להטיל פצצה אטומית על עיר במדינה לוחמת, כדי לזרז את כניעתה, או למנוע שפך דם מיותר מחיילי הצד השני? האם הפצצת לונדון, רוטרדם וסטלינגרד נחשבות כפשע, ואילו הפצצת דרזדן לא?

אין המטרה כאן להשיב על שאלות אלו, אלא לנסות להסביר הלכי מחשבה הקיימים במדינות טוטליטריות, המשמשות כהצדקה אידיאולוגית למעשיהן, ואולי אף גורמות למעשים אלו.

שכן השמדת עם אינה דבר חדש בהסטוריה. כבר בימיה של רומא, הושמד למשל העם הטבטוני על ידי רומא ללא היסוס. הולאגו הוציא להורג את יושבי בגדד. הצלבנים במסע הצלב הראשון הוציאו להורג את כל תושבי ירושלים כאשר כבשו אותה.  הספרדים באמריקה עשו כן ליושבי האיים הקריביים. המתיישבים הלבנים בטסמניה עשו כן ליושביו המקוריים של האי. ארה"ב עשתה כן לאינדיאנים (היטלר עמד על כך בנאום תשובה לרוזבלט עוד לפני מלחמת העולם).

למה לגרמנים אסור היה לעשות זאת?

הבה נחזור לרוסיה של סטאלין. בימי הקולקטיביזציה מתו מיליוני אנשים ברעב, אחרים נרצחו או הוגלו. המספרים אינם ברורים עד היום, אך נעים בהערכות של בין 15 עד עשרים מליון, ויש הטוענים שהם מגיעים אף ל-30 מליון. זאת רק במסגרת זו, מבלי להחשיב את כל הרציחות שנעשו במשך כל תקופת משטרו של סטאלין. דבר זה נעשה במסגרת חוקית, על ידי שליט המדינה. האם זה נחשב כפשע, או כפעולה הכרחית של השלטון כלפי מתנגדיו?

אם אנו נבהלים ממספרים אלו, הבה ונעבור לסין. בימי "הזינוק הגדול קדימה", מתו בסין הקומוניסטית כ-70 מליון איש מרעב.

אם כן, מיהו הרוצח הגדול ביותר במאה העשרים? היטלר, סטאלין, מאו? ואולי גם טרומן? צ'רצ'יל? הירוהיטו?

כדי לנסות לפתור משוואה זו, לא תספיק הטענה שהעולם במאה ה-20 נהיה יותר נאור, ולכן רצח המונים הפך לפשע. שכן זו אולי טענה מצפונית, אבל ספק אם תיחשב כחוקית.

נחזור לנקודת ההתחלה: הפשע הגדול ביותר באנושות הוא רצח. מדוע? כדי להגן על החברה? או כי האדם נברא בצלם?

אין המטרה לענות כאן את התשובה לשאלה עקרונית זו.

המטרה היא, כפי שכבר הובא לעיל, להראות עד כמה בקלות ניתן להגיע להצדקה של רצח על ידי משטרים, או אפילו ליזום רצח על סמך אידיאולוגיה.

שכן סטאלין ומאו רצחו אנשים במטרה של שיפור המצב הכלכלי של מדינתם. היטלר רצח אנשים כדי לאפשר מרחב מחיה לעם הגרמני. הנאצים רצחו יהודים, כי ראו בהם אויב לעם הגרמני ולאנושות כולה. האם הרעיון הומצא על ידי היטלר או סטאלין? או שמא נהגה במקביל על ידי הוגי דעות כמרקס ואנגלס מחד, והאוסהופר, ניטשה, טרייצ'קה וצ'מברליין מאידך?

האם לא ניתנה על ידי הוגי דעות אלו ואחרים הצדקה לאלימות כדי להשיג מטרות? גזענות כשיטה מדעית? מרחב מחיה על חשבון עמים אחרים כחובה? חלוקת העולם למעמדות צודקים ומעמדות מנצלים, וחובת מלחמה בהם? אין מדובר כאן על אספסוף פסיכוטי המוכר מרכולתו בקרנות רחוב. מדובר כאן בהצדקה פילוסופית לאלימות והשמדה.

האם לא עלתה המפלגה הבולשביקית לשלטון, אחרי הפסדה בבחירות, על ידי כח? ומאידך, המפלגה הנאצית עלתה לשלטון בצורה חוקית ומסודרת (כביכול). האם מותר להיות אלים נגד הקפיטליזם, ואסור להיות אלים נגד הפרולטריון?

הבה ונביט במדינות דמוקרטיות כצרפת, ארה"ב, ובריטניה, במאה ה-20.

בריטניה שלטה במישרין על: אירלנד, מצרים, סודן, עדן, פלסטינה, קניה, אוגנדה, הודו, בורמה, והרשימה עוד ארוכה.

צרפת שלטה על: הודו סין, אלג'יר, מרוקו, תוניס, סוריה, לבנון, מאוריטניה, סנגל, גינאה, מאלאווי, חוף השנהב, בנין, ניז'ר, צ'אד, והרשימה עוד ארוכה. היה זה בתקופת הרפובליקה השניה, ולא רק בזמן הבורבונים או הבונפרטים.

ארה"ב כבשה את הפיליפינים למרות מלחמת גרילה שנוהלה נגד צבאה על ידי התושבים המקומיים. היא סיפחה את הוואי, והפכה אותה למדינה בארה"ב. לפני כן התנהלה מדיניות קולוניאלית פנים יבשתית, שסיפחה את פלורידה, ניו מכסיקו, טקסס, לואיזיאנה, קליפורניה. חלקם אכן נקנו בכסף, אך היה זה הרבה פעמים ברירה בין מכירה לכיבוש (למשל לואיזיאנה). מדינות אחרות היו שטחי מרעה של אינדיאנים שגורשו או הושמדו. מי הקנה את הזכות למדינות אלו, האמורות להיות דמוקרטיות, לשלוט על עמים אחרים? האם לא התחושה שבני הגזע הלבן הינם עליונים מעל גזעים אחרים?

האם לא הייתה עבדות רשמית בארה"ב עד ביטול העבדות על ידי לינקולן? האם לאחר מכן לא הייתה מדיניות גזע מכוונת כלפי השחורים בארה"ב, המעוגנת בחוק, עד לימי קנדי?

הבה ונפנה לסין. אנגליה יזמה את החדרת האופיום לסין. כאשר זו התנגדה, תקפה אותה אנגליה, החזקה בהרבה, והכריחה אותה לקנות אופיום. מרד הבוקסרים דוכא באכזריות על ידי מעצמות מערביות דמוקרטיות כארה"ב, בריטניה, וצרפת, ולצידן של אוסטריה, גרמניה, רוסיה, ויפן.

מדוע, אם כן אסור לגרמניה לבצע את אותם מעשים באירופה?

גם בתחום העיקור והמתת החסד של גרמניה הנאצית, קדמה לה ארה"ב בזאת.

הרי ציטוט מדבריו של אוליבר וונדל הולמס, מהשופטים המפורסמים של בית המשפט העליון בארה"ב, בפסק דינו לגבי עיקור כפוי:

"עדיף לעולם, אם במקום לחכות להוצאתם להורג של הצאצאים המנוונים בשל פשעיהם העתידיים, או לתת להם לרעוב למוות כתוצאה מאווילותם – תוכל החברה למנוע מאלו שאינם ראויים במובהק, להמשיך ולהרבות את בני מינם.  שלשה דורות של אימבצילים הינם די והותר."

רעיונות אלו נבעו מהתיאוריה של פרנסיס גלטון, בן דודו של דרווין, שהושפע רבות מתיאוריית האבולוציה, ופיתח תיאוריה שכונתה: "אאוגניקה", או במילים פשוטות: השבחת הגזע.

דבר זה נתן צידוק לעיקור כפוי, ואף להמתה של חולי נפש ומפגרים, בגרמניה הנאצית.  [אין כאן התייחסות לנכונותה של תיאוריה זו, או תיאוריית האבולוציה, אלא דוגמא כיצד תיאוריה מדעית יכולה לתת הצדקה לפשע, באותה מידה כתיאוריה פילוסופית]

גם תורת הגזע הנאצית התיימרה להיות נובעת מ"מלחמת המינים" ו"הברירה הטבעית" של דרווין, בה ה"גזע העליון" מחסל את יתר הגזעים הנחותים.

ניתן להמשיך ולהאריך בתחום זה, והמטרה היא אך להראות כי פשעי הנאצים היו אך בבואה של אותה תקופה.

[וכמו שמקובל לומר, שהתנהגות המשוגע היא בבואה למצב החברה. אם החברה נורמאלית – הוא יעלה לגג ויישא נאום לתיקון העולם. אם החברה חולה – הוא ירצח].

כך שאף שאין להטיל ספק שמעשי הנאצים היו פשע, הרי לפשע זה היו תקדימים, והצדקות אידיאולוגיות, שנראה שלא הוקעו מספיק על ידי אותם שנלחמו והשמידו את הנאציזם, מחשש לפתיחת תיבת הפנדורה של התנהלותם הם (אם כי בדרך כלל במינון הרבה יותר נמוך) באותם תחומים.

 

************

 

אמנם, למרות הכל, עדיין יש להאשים את הנאצים יותר מאשר כל קודמיהם, מסיבה אחת:

כאן נעשו הדברים במגמה של רצח והשמדה, ולא באקראי.

מעשיהם של כל האחרים, אף כי קבלו הצדקה מסיבות אידיאולוגיות, לא נעשו במטרה של קיומה של אידיאולוגיה, אלא כאמצעי.

כאן הייתה האידיאולוגיה הגורם למעשים אלו.

כך שכאן היה הרצח השיטתי במטרה ליישם אידיאולוגיה, ולא שהאידיאולוגיה שימשה אך צידוק למעשה. 

Comments

אין צידוק

מצטער אבל אין ולא יכול להיות צידוק לנאצים

תגובה לחיים

בס"ד
אין כאן מטרה להצדיק את מעשיהם. להיפך: המטרה היא להראות כמה בקלות ניתן להפוך רצח לאידיאולוגיה. כך שגם הטוענים נגד הנאצים צריכים לפשפש במעשיהם, וליטול קורה מבין עיניהם.

הידען הקטן's picture

תרגיל אינטלקטואלי

תרגיל אינטלקטואלי נחמד.
אין לך חיה אכזרית יותר לבני מינה מהאדם

היה בשואה משהו ייחודי

ניתן לבחון הנושא מכמה צדדים.אפשר למשל לקרוא את ספרו של טימוטי סניידר: ארצות הדמים. כדאי להבחין בין פשעי מלחמה לבין
השואה. פשעי מלחמה הם חלק מההיסטוריה האנושית והם נעשו או בגלל סאדיזם לשמו או בגלל צורך להטיל אימה לצורך הרתעה
או בגלל אידיאולוגיות. קארל הגדול השמיד בסאכסוניהאת אותם שבטים שסירבו להתנצר אך חנן את אלה שהסכימו לכך. סטאלין
ראה בקורבנות ההרעבה שלו ( בעיקר באוקראיינה) שלב של רע הכרחי למען עתיד טוב יותר לאזרחיו. כך גם בסין בזמן מהפכת התרבות של מאו שגם הוא רצה עתיד טוב יותר. ארצות הברית ובריטניה ביצעו הפצצות נוראיות על ערי גרמניה מתוך מחשבה שכל אמצעי שיקצר את משך המלחמה - כשר. כנ"ל לגבי הפצצת הירושימה ונאגאסאקי. השואה הייתה מקרה ייחודי:ביצוע מתוכנן
שיטתי תעשייתי בניסיון להכחיד לחלוטין עם שלם מבלי להשאירלו זכר. פשעי מלחמה ימשיכו ללוות את האנושות כל זמן שיהיו מלחמות. יש לקוות ששואה שנייה לא תחזור ותישנה לשום עם בעולם יש ספרים מעניינים בנושא המציגים ראייה מזויות שונות
ומה שעולה בזכרוני כעת הם טומי סניידר "ארצות הדמים" מחקריו שלפרופסור יהודה באואר מחקריו של בועז נוימן מאוניברסיטת תל אביב וספרה של חנה ארנדט על הבאנאליות של הרוע

לומדת את הנושא

אין לי הרבה מה להוסיף על התגובה המושקעת של גיורא. נהנתי לקרוא את הפוסט

מסכימה במאה אחוז - גם לגבי השואה הארמנית

גם השואה הארמנית היא פחות חמורה מהשואה היהודית. את הארמנים רצחו בגלל סכסוך אתני וכאלה יש והיו המון. אין שום מקרה בהיסטוריה שבו השמידו עם בצורה תעשייתית ושיטתית (יש כאלו שיגידו אסתטית - במובן המזעזע של המילה) בגלל אידיאולגיית גזע. יתרה מכך- העם היהודי הושמד לא בגלל סכסוך כלכלי, תחרות על משאבים, תחרות על קרקע, סכסוך אתני (כמו שמאפיין את השמדות העם באפריקה של ימנו) אלא רק מתוך עקרון פילוסופי "נעלה" ואידיאולגיה עמוקה

יש הבדל עצום

מלחמה היא רצח בשם המדינה. אין ספק. אבל גם מלחמה צריך לדעת לנהל וגם במלחמה יש חוקי מוסר של מלחמה צודקת ומלחמה לא צודקת. ובתוך המלחמה עצמה יש את דיני המלחמה. אני ממליץ לקרוא בהקשר זה את ספרו הקלאסי של מיכאל וולצר. הספר שופך אור על מהי מלחמה צודקת ומהי מלחמה שאינה צודקת

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עדינו העצני

.