אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שרידים ארכיאולוגיים מתקופת המצור הרומאי על ירושלים נמצאו ליד הכותל המערבי


שרידים ארכיאולוגיים מתקופת המצור הרומאי על ירושלים נמצאו ליד הכותל המערבי
שרידים ארכיאולוגיים מתקופת המצור הרומאי על ירושלים נמצאו ליד הכותל המערבי

שלושה כדים ומנורת שמן מחרס שנמצאו לאחרונה בבור באדמה לא רחוק מהכותל המערבי שופכים אור נוסף על הרעב והמצוקה שהיו נחלתם של תושבי ירושלים לפני כ-2,000 שנה במהלך המצור הרומאי על העיר. החפצים השתייכו ככל הנראה ליהודים שתרו אחר מקלט בתוך ערוץ מים תת קרקעי.

על פי ארכיאולוגים מרשות העתיקות, נצורים יהודים ירדו מידי פעם לבור לאכול בהיחבא מזון שהוטמן בכדים כשהם מסתתרים מהמורדים היהודים שחיפשו להחרים את מזונם ומהחיילים הרומאים לאחר מכן. זאת הפעם הראשונה שניתן לבסס קשר ישיר בין שרידים ארכיאולוגים לרעב ששרר בירושלים בתקופת המצור במרד הגדול.

הממצאים שהתגלו עוזרים לאשש את דיווחיו של ההיסטוריון יוסף בין מתתיהו (37-100 לספירה) שמספר על אסון גדול לעם היהודי ועל טבח של הרומאים בתושבי ירושלים. ההיסטוריון מדווח כי במהלך המצור, יהודים חיפשו מזון בבתיהם של יהודים אחרים. במידה ומצאו אוכל, גזלו אותו. אם לא היו מוצאים, היו מענים את יושבי הבית בטענה כי הסתירו את המזון.

המרד הגדול פרץ בשנת 66 לספירה. בשנת 70 החיילים הרומאים תחת פיקודו של טיטוס בזזו את ירושלים והרסו את בית המקדש השני שנבנה על ידי המלך הורדוס על חורבותיו של בית המקדש הראשון שהוחרב על ידי הבבלים בשנת 587 לפני הספירה. הרומאים שדדו אוצרות רבות מבית המקדש ולאחר מכן הציגו אותם בתהלוכת ניצחון ברחובותיה של רומא. הכסף שנשדד מבית המקדש עזר לממן את בנייתו של הקולוסאום המפורסם ברומא.

Comments

רומאים

מישהו יכול לאגיד לי למא יש חרה באולם

אהבה

אני חיננית ואני רוצה אהבה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.