אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גילוי: הצלבנים סבלו מטפילי מעיים


מצודת פאפוס - קפריסין
מצודת פאפוס - קפריסין. יוצר: Paul167. Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license

גילויו של מתקן שירותים מהתקופה הצלבנית מלמד כי הצלבנים סבלו מטפילי מעיים.

ארכיאולוגים מדווחים כי טפילי מעיים נמצאו במתקן שירותים בטירה צלבנית. טפילים אלו מעידים על הגיינה לקויה ממנה סבלו הצלבנים בעת שהייתם במזרח התיכון לפני כ-800 שנה.

חוקרים מאוניברסיטת קמברידג' גילו את הטפילים בעת שביצעו חפירות במתקן שירותים בטירת ארבעים העמודים (Saranda Kolones) בעיר פאפוס בדרום מערב קפריסין. בשנת 1222 העיר פאפוס והטירה נחרבו כתוצאה מרעידת אדמה עוצמתית (ככל הנראה 7 בסולם ריכטר), אולם מתקן השירותים בקומה התחתונה שרד.

מתקן השירותים בנוי בצורת חצי סהר ומחובר למערכת ביוב תת קרקעית. גודלם של הטפילים שהחוקרים גילו במתקן מגיע לכעשירית המילימטר ובדיקה מיקרוסקופית גילתה כי הם שייכים לשני זנים נפוצים של טפילי מעיים שנקראים Trichuris trichiura ו- Ascaris lumbricoides. האחרון הוא טפיל המסוגל לגדול למידה של יותר מ-30 ס"מ שמתקיימת בתוך מעיים אנושיים.

אנשים הסובלים מטפילים אלו בצורה קלה עשויים לא לפתח סימפטומים מיוחדים. לעומת זאת, כאשר הטפילים מפתחים נוכחות מסיבית במערכת העיכול הם גוזלים מזון וחומרים מזינים מהגוף המארח, וללא טיפול רפואי מודרני עלולים לגרום לתת תזונה ולמוות. חמור מכך, הבעיה העיקרית היא שהטפילים מטילים את ביציהם בצואה ובהעדר מודעות לכללי הגיינה בסיסיים (שטיפת ידיים) עלולה להיווצר מגפה. לא בכדי, מומחים מעריכים כי מספר רב של צלבנים מצאו את מותם לא בקרב אלא כתוצאה מהחשפות למחלות.

ראוי יהיה לציין כי הצלבנים לא היו ראשונים שנחשפו לטפילי מעיים. מחקרים העוסקים בהתפרצותן של מחלות עתיקות (Paleopathology) חשפו כי אותם הטפילים שנמצאו בבית השימוש הצלבני היו נפוצים בקפריסין בתקופת האבן לפני כ-10,000 שנה.

 

מתקן שירותים צלבני

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.