אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סכנה צפויה לזקנים בחוק ההסדרים


נאוה עינבר's picture
אישה זקנה
123 rf stock photo

בצעד חסר תקדים התאגדו הגופים המקצועיים המטפלים באוכלוסיות הזקנים בארץ ופנו הבוקר במכתב דחוף ל -  120 חברי הכנסת במטרה לעצור שינוי סעיף בחוק ההסדרים. על פי השינוי עתידים זקנים סיעודיים הזקוקים לשירותי סיעוד והשגחה באמצעות עובדים זרים לקבל קצבה כספית במקום שירותי סיעוד (קצבה בעין) כמקובל היום. על המכתב חתומים הסתדרות הגמלאים, איגוד העובדים הסוציאלים, האגודה הישראלית לגרנטולוגיה, הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל, איגוד העמותות לזקן בישראל, עמותת לב זהב, עמותת עזר מציון, עמותת בבית ועמותת מטב. הגופים החתומים על המכתב מתנגדים נחרצות לשינוי המוצע בחוק ההסדרים ותובעים לבטל את השינוי המוצע בחוק הסיעוד ולהוציאו מחוק ההסדרים ובמקביל לקבל החלטה על הקמת וועדה מקצועית וציבורית אשר תדון בצורה מעמיקה ותגיש את המלצותיה.

הכותבים מבקשים: "להתריע על הסכנה הצפויה לזקנים בעטיו של השינוי המוצע בחוק הסיעוד במסגרת חוק ההסדרים. במשך 25 שנים, נבנתה מערכת שירותים ששיפרה את איכות חייהם של הזקנים. שינוי חוק הסיעוד במתכונתו הנוכחית יביא לקריסת כל תשתית השירותים לקשיש שנבנתה מתוך ראיה מקצועית עמוקה כשטובתו ורווחתו של הקשיש עומדת תמיד מול עיניה"

עוד מציינים האירגונים כי: "מרבית הזקנים בישראל, הינם עריריים או בודדים, הסובלים ממחלות פיזיות ומנטליות ותלויים לחלוטין בעזרת הזולת. השינוי המוצע בחוק ההסדרים יבטל את כל מערכות התמיכה לזקנים ואלו יוותרו ללא כל מענה מקצועי המוענק כיום על ידי עובדים סוציאלים, אחים ואחיות מוסמכים ומשרדים הנגישים להם לפתרון בכל בעיה".

פרופ' יצחק בריק יו"ר מטה המאבק של החתומים על המכתב מסביר כי: "במשך 5 שנים, בוצע ניסוי על ידי המוסד לביטוח לאומי ונתנה לזקנים האפשרות לבחור בין גמלת שירות לגמלה כספית. 95% מהזקנים ובני משפחותיהם, בחרו להמשיך ולקבל שירות ולהעזר במערכות התמיכה הקיימות כיום למענם. הזקנים בחרו חד-משמעית בגמלת שירות".

להלן נוסח המכתב המלא:

ח' בתמוז, תשע"ג

16 ביוני 2013

חבר כנסת נכבד,

משמעות השינוי בחוק הסיעוד המוצע בחוק ההסדרים

בהצעת התקציב המונחת בפני הממשלה ואשר תונח בימים הקרובים על שולחן הכנסת, קיים סעיף המשנה מהותית את חוק גמלת הסיעוד לזקנים.

לפי ההצעה,  החל  מ-1.1.2014 יחויבו זקנים סיעודיים שיזדקקו לשירותי סיעוד והשגחה 24 שעות ביממה באמצעות מהגרי עבודה (עובדים זרים) לקבל קצבה בכסף במקום קצבה בעין כמקובל היום.

אנו, הגורמים המקצועיים אשר מפעילים את מערך הטיפול הביתי בקרב אוכלוסיית הזקנים בישראל, מבקשים להתריע  בפניך על הסכנה הצפויה לזקנים בעטיו של השינוי המוצע בחוק הסיעוד במסגרת חוק ההסדרים.

במשך 25 שנים, נבנתה מערכת שירותים ששיפרה את איכות חייהם של הזקנים. שינוי חוק הסיעוד במתכונתו הנוכחית יביא לקריסת כל תשתית השירותים לקשיש שנבנתה מתוך ראיה מקצועית עמוקה כשטובתו ורווחתו של הקשיש עומדת תמיד מול עיניה.

מרבית הזקנים בישראל, הינם עריריים או בודדים, הסובלים ממחלות פיזיות ומנטליות ותלויים לחלוטין בעזרת הזולת.
השינוי המוצע בחוק ההסדרים יבטל את כל מערכות התמיכה לזקנים ואלו יוותרו ללא כל מענה מקצועי המוענק כיום ע"י עובדים סוציאלים, אחים ואחיות מוסמכים ומשרדים הנגישים להם לפתרון בכל בעיה.

הדיון בסוגיה של מתן גמלה בכסף או בשירות (בעין) נמשכת כבר כ-30 שנה ואיננו מוצאים כל צורך להחפז ולבצע שינוי בסוגיה כה כבדה במסגרת חוק ההסדרים ללא דיון מקצועי וציבורי רחב.
במשך 5 שנים, בוצע ניסוי על ידי המוסד לביטוח לאומי ונתנה לזקנים האפשרות לבחור בין גמלת שירות לגמלה כספית. 
95% מהזקנים ובני משפחותיהם, בחרו להמשיך ולקבל שירות ולהעזר במערכות התמיכה הקיימות כיום למענם.
הזקנים בחרו חד-משמעית בגמלת שירות בעין. השינוי בחוק הסיעוד המוצע בחוק ההסדרים מטעה ומציג כי התיקון יביא לחסכון של 200 מיליון ₪ בגין הפחתה של 20% מסכום גמלת השירות. בפועל כמעט ולא יהיה חסכון לתקציב המדינה בגין המע"מ (18%) אשר קיים בגמלת השירות וממילא יחזור לקופת המדינה.

כל הגורמים המקצועיים המטפלים באוכלוסיות הזקנים במדינת ישראל מתנגדים נחרצות לשינוי המוצע בחוק ההסדרים.

השינוי המוצע לא נדון באף מסגרת מקצועית בצורה מעמיקה.[

אי-לכך אנו תובעים:

לבטל את השינוי המוצע בחוק הסיעוד ולהוציאו מחוק ההסדרים.

לקבל החלטה על הקמת וועדה מקצועית וציבורית אשר תדון בצורה מעמיקה ותגיש את המלצותיה.

ח"כ נכבד, אנו קוראים לך לפעול בצורה נמרצת בכל האמצעים הפרלמנטיים העומדים לרשותך כדי להסיר את הצעת חוק זו מחוק ההסדרים ובכלל.

"אל תשליכני לעת זקנה – ככלות כוחי אל תעזבני" (תהילים ע"א ט')


על החתום:
הסתדרות הגמלאים
איגוד העובדים הסוציאלים
האגודה הישראלית לגרנטולוגיה

הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל

איגוד העמותות לזקן בישראל

עמותת לב זהב

עמותת עזר מציון

עמותת בבית

עמותת מטב

בכבוד רב פרופסור יצחק בריק

יו"ר מטה המאבק 

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נאוה עינבר

.