אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הסיפור של מאד - ביקורת


הסיפור של מאד - ביקורת

הסיפור של מאד - ביקורת

אני אוהב לראות סרטים על עיירות קטנות בארצות הברית (SmallTown), סרטים שמנסים לתאר את חיי היום יום במקומות שאני לא מכיר ולא שמעתי עליהם - מקומות שמופיעים בשיריו של ברוס ספרינגסטין שסביר שגם לא אגיע אליהם במסגרת של טיול המאורגן לאמריקה.

במיוחד אהובים עלי סרטים שהדמויות בהם הם ילדים / נערים המתמודדים עם שורה של קשיים (לרוב עוני ובעיות הנובעות מעוני) בעיניים תמימות. מן השרוול אפשר בחטף לשלוף את 'אני והחברה" האלמותי, 'בנים אינם בוכים' ו'פוטלוס'. חברו את זה עם סיפורי הדרום האמריקאי ודמויות של הדרום נוסח 'צייד בודד הוא הלב' והנה נוצר כאן סיכוי ליצירה טובה ומורכבת.

ג'ף ניקולס, במאי צעיר ומתחיל שזהו סרטו השלישי, יורד אל שורשי החיים הפשוטים וקשיי היום של אנשי העיירות הקטנות.  אפילו לא העיירה קטנה, אלא סדרה של בתים עשויי עץ / פח על גדות הנהר הגדול. במקומות מסוג זה הטבע והנופים נועדו לפצות על העדר האפשרויות העומדים למתגוררים בעיר גדולה כגון ניו יורק, או להבדיל, תל אביב.

הסרט מתרחש במדינת ארקנסו, מקום הולדתו הן של הבמאי והן של הפוליטיקאי האמריקאי האהוד ביותר בישראל – ביל קלינטון. על גדות נהר המיסיסיפי האדיר – רביעי בגודלו בעולם והחשוב ביותר בספרות האמריקאית (מארק טוויין, פוקנר, טנסי ויליאמס ורבים וטובים אחרים). שני נערים קשוחים (מסוג הנערים שרק מקומות פראיים מייצרים),  אליס (טיי שרידן) ונק-בון ידידו הטוב (ג'ייקוב לופלנד), שטים על המיסיסיפי בסירת מנוע קטנה וישנה. לאוזנם מגיעה שמועה על סירה גדולה שנתקעה על עץ לאחר ההוריקן האחרון. השניים משכימים קום ויוצאים אל אי בודד ונטוש במורד הנהר. שם בתוך היער הקטן הגדל על האי השמועה מתבררת כנכונה. גבוה על צמרות העצים ניצבת לה סירה (מראה סוריאליסטי משהו). הנערים מטפסים אליה בהתרגשות רק כדי לגלות סימנים של מישהו אחר הישן שם.

כשחוזרים הנערים אל סירתם הקטנה על גדות האי, עומד לידה גבר מסתורי המחזיק חכה מאולתרת בידו. לאחר שיחה קצרה ומתוחה לומדים הנערים שהגבר, המכנה עצמו "מאד", טוען לחזקה על הסירה התקועה, חזקה אותה יוכל לחלוק עם הנערים בתנאי שיביאו לו קצת אוכל מהבית.

מאד (מתיו מקונווי) מספר לנערים שהוא עצמו גם מהאיזור בו הם נמצאים, אליו הוא חוזר לאחר נדודים. הנערים ובמיוחד אליס מתרשמים מאוד מהגבר הכריזמטי עמוס הסיפורים, אנקדוטות וקעקוע ענק של נחש המעטר את ידו. מאד מספר להם שהוא חזר ממרחקים בכדי לפגוש את אהבת נעוריו – ג'וניפר היפה. כשייפגשו יעזוב מאד את האי וייקח את ג'וניפר הרחק מכאן לעבר עתיד טוב יותר.

אליס חווה משבר רציני בחייו.  לאימו נמאס מהחיים על הנהר ומבעלה ורוצה להתגרש ולעבור לעיר הסמוכה. אביו ממורמר ופגוע ממהלכי אשתו. הבעיה היא שהבית (אם אפשר לקרוא כך לערימה של עצים ופחונים על הנהר) רשום על שם האימא ואם היא אינה מתגוררת בו אזי השלטונות יהרסו את המבנה. איני מבין את החוק בארקנסו אולם קרוב לוודאי שבנייה כזו על גדות הנהר אינה חוקית ומיועדת להריסה. אליס המעיד על עצמו שלא יוכל להסתדר בעיר לוקח את זה קשה מאד. ואם אין די בכך, אליס חווה אהבה נכזבת מצד אישה  - מיי פרל–  המבוגרת ממנו בכמה שנים.

בינתיים, אליס ונק-בון מזהים את ג'וניפר (בעזרת קעקוע של ציפור עליו סיפר להם מאד) בסופרמרקט מקומי ועוקבים אחריה אל המוטל בו היא ישנה. הנערים מספרים זאת למאד, המרוצה מאוד מהתגלית ונותן לאליס מכתב להעבירו אל ג'וניפר (ריס וויתרספון). אליס ונק-בון מגיעים עם המכתב אל המוטל המוזנח רק כדי לגלות איש זר ומאיים המכה ג'וניפר מכות נמרצות בנסיון לגלות היכן נמצא מאד. מכאן העלילה מתחילה להסתבך.

מתברר שמאד הוא רוצח נמלט מהחוק! המשטרה מחפשת אחריו וגרוע מכך, משפחתו של הנרצח הכוללת את אביו ואחיו וקבוצה של שכירי חרב נמצאת בעקבותיו. מאד מספר לאליס ונק-בון שהרצח היה מוצדק. לג'וניפר היה חבר מתעלל שהיכה אותה עד כדי איבוד היכולת להביא ילדים לעולם. מאד עקב אחרי אותו גבר מכה וירה בו באקדח אותו הוא נושא בכיסו עד היום.

הסיפור של מאד

אליס רואה בסיפור האהבה של מאד וג'וניפר סיפור אידילי, במיוחד למראה קריסת הקשר של הוריו והודאותיו של אביו בדבר אובדן האמון בנשים, בנישואים ובאהבה. אליס הנער נאחז בסיפורם הרומנטי של מאד וג'וניפר כדרך להחזיק באמונתו התמימה באהבה.

אנו כמבוגרים מיד מבחינים שהסיפור של מאד וג'וניפר אינו אידילי בכלל ואף אבוד מראש. מאד הינו גבר ילדותי ההרוס מקנאה ומאהבה נכזבת של ג'וניפר הקפריזית שאף היא אינה מסוגלת להחזיק קשר רציני ונמשכת  אל הרס עצמי. אליס, בעיניו התמימות של נער מתבגר, מחפש את המשמעות של עולמו המתהפך עליו דרך הסיפור של מאד.

כמו מאד גם אליס ניחן בפרצי אלימות. למראה נער המתגפף עם מרי לי, הוא מיד מכה את הנער, הגדול ממנו, באגרופיו ללא היסוס וללא מחשבה מוקדמת. דמיון נוסף בין הדמויות הוא נכישת נחש. מאד כנער בגילו של אליס ננכש על ידי נחש. הטיפול דורש נסיוב מיוחד הניתן לשימוש רק פעם בחיים. קעקוע הנחש הגדול על ידו של מאד מזכיר לו שלא להנכש פעם נוספת שכן חייו יאבדו (רמז לאהבתו הרעילה לג'וניפר). אליס בתורו נופל באחד מרגעי השיא של הסרט לתוך בור נחשים ארסיים וננכש ברגלו.

ואיני יודע אם לכך התכוון המשורר, אך ניתן להבחין בהקבלה קלושה לסיפוריו של מארק טוויין: הנערים בתפקיד תום סויר והקלברי פין ומאד בתפקיד "הכושי" ג'ים בהרפתקאותיהם על גבי המיסיסיפי האגדי.

מתיו מקונווי מופיע כאן במשחק נדיר ולא שגרתי. תפקיד זה עלול לפתוח את קריירת המשחק שלו לתפקידים דרמטיים נוספים. מספיק עם סרטי הקומדיות וקומדיות הפעולה בשבילו. המשחק של הנערים ובמיוחד של טיי שרידן לא יישכח במהרה. לשניהם מובטח עתיד בקולנוע.

הסרט ארוך מקצת לטעמי ומוחזק בעיקר על ידי סצנות של נופים עוצרי נשימה של הנהר בנוסף לקלוז-אפים של פרצופים מעניינים. לסיכומו של עניין, פתיחה טובה לקיץ.

הסיפור של מאד - טריילר הסרט

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.