אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהם הסיכונים לדיכאון?


אביגיל אגלרוב's picture
מהם הסיכונים לדיכאון?
מהם הסיכונים לדיכאון? 123rf stock photos

דיכאון אינו מצב של מה בכך. הוא משפיע על מיליוני אנשים, כולל חבריהם ובני משפחותיהם. ידיעת גורמי הסיכון לדיכאון עשויה לבשר על הנסיבות אשר עלולות לגרום לאדם להיות בעל סיכוי גבוה יותר לפתח את המחלה או לסייע לו להבין אותה טוב יותר.

גורמי סיכון לדיכאון: גנטיקה וסביבה

לדברי דונלד פ. הול, פסיכיאטר אמריקאי, מבין כל גורמי סיכון הדיכאון, הגדול ביותר הוא גנטיקה. גורמים גנטיים מהווים חמישים אחוזים מהסיכון לפתח דיכאון. אם אחד מההורים סבל מהמחלה, הסיכון שהדיכאון יעבור בתורשה מוכפל.

החמישים האחוזים האחרים של הסיכון לדיכאון מגיעים מלחץ סביבתי. אירוע מלחיץ הוא גורם נפוץ אשר מוביל לדיכאון. לדוגמה, התפרקות מערכת יחסים זוגית. אירועים מלחיצים אחרים כוללים מות ילד, אובדן מקום עבודה או גירושין.

מגדר כגורם סיכון לדיכאון

לדברי ד"ר הול, המגדר עשוי להיות גורם מהותי לדיכאון. נשים נוטות להיות מושפעות מהמחלה יותר מאשר גברים. הסיכון לפתח דיכאון בשלב מסוים בחיים הוא עשרה אחוזים לגברים ועשרים אחוזים לנשים.

שתיים מתוך עשר נשים עלולות לפתח דיכאון קליני בשלב כלשהו בחייהן. באופן כללי, נשים רגישות יותר מגברים, כאשר מתרחשות בעיות כלשהן בחייהן. קשרים חברתיים ואינסטינקטים אימהיים מובלים נשים למערכות יחסים אינטימיות עם ערך עמוק יותר משל גברים. כאשר ילדיהם חווים קשיים או בעת סיום מערכת יחסים, נשים נוטות לחוש אובדן באופן חריף יותר מאשר גברים. חוויות מלחיצות אלו עלולות לעורר 'מפל כימי' ולגרום לדיכאון.

לינדה קופל, פסיכותרפיסטית ופרופסור באוניברסיטת וילאנובה בפילדלפיה, פנסילבניה, מצביעה על סיבה נוספת בגינה נשים סובלות מדיכאון בתדירות גבוהה יותר מאשר גברים. לדבריה, דיכאון מתרחש בקרב שני המינים, אך גברים מבקשים לעכב את הטיפול.

לעיתים קרובות, גברים משהים את הטיפול ו"מטפלים" בעצמם באמצעות תרופות, אלכוהול, כעס, אגרסיביות, ואלימות כלפי סביבתם. הם עסוקים בהתנהגויות אשר מסיחות את הדעת, או מעורבים בסיכונים גבוהים ופזיזות, עד שהתנהגות זו כבר אינה משרתת אותם.

דיכאון ורקע אתני

מחקרים מראים כי הרקע האתני גם הוא גורם משמעותי בדיכאון. הנתונים לגבי שכיחות הדיכאון בשל גזע או מוצא אתני הם סותרים. לדברי חוקרים לפסיכיאטריה ומדעי ההתנהגות במכללת אלברט איינשטיין לרפואה בניו יורק, מצביעים המחקרים על הממצאים לפיהם קיימות קבוצות מיעוט מסוימות דוגמת אפריקאים אמריקאים בעלי שיעור גבוה יותר של דיכאון, בעוד שמחקרים אחרים מצביעים על כך שהשיעורים הם בערך דומים.

לדברי החוקרים, הסיבה בגינה עשויות להיות מספר קבוצות אתניות בעלות שיעורים גבוהים יותר של דיכאון מאשר קבוצות אחרות, עשויה להיות קשורה יותר לסוציולוגיה מאשר לרקע אתני. מספר מומחים ממליצים כי במקום גזע או מוצא אתני לכשעצמו, גורם מכריע וחשוב יותר הוא למרבה הצער עוני, אשר לעתים קרובות מוסיף ללחצים העומדים בפני אנשים עם בעיות כלכליות.

גורם סיכון נוסף וקריטי להגברת הדיכאון הוא שימוש לרעה בסמים ואלכוהול. ככל הנראה משפיע הדבר על שינויים כימיים במוח, אשר נגרמים בשל הסמים, כמו גם מספר גדול של בעיות חברתיות, תעסוקתיות ובין אישיות אשר מתרחשות כאשר אדם מתמכר לסמים.

אדם אשר חש כי הוא נמצא בסיכון לדיכאון או שהוא סובל מהמחלה, צריך לפנות לקבלת עזרה, ולדון עם רופא אודות טיפולים אפשריים.

למידע נוסף על טיפול בדיכאון – מכון תל אביב לפסיכותרפיה

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.