אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איזו השפעה יש לשירים על חיינו?


לירון תמם's picture
איזו השפעה יש לשירים על חיינו?
איזו השפעה יש לשירים על חיינו? 123rf stock photo

איזו השפעה יש לשירים על חיינו? יש מי שיטען ששירים הם הפסקול של חיינו, מלווים אותנו ברגעים שונים, מזכירים לנו מי אנחנו, מה אנחנו, אם ניזכר ברגע מסוים, כנראה שניזכר בו בין היתר בגלל שיר מסוים או בזמן שנקשיב לשיר מסוים.

אני מאמין שלשירים אולי אין כוח לשנות מציאות אבל יש להם את היכולת לקחת אותנו למקומות אחרים, לאפשר לנו לחלום את החלום דרך המילים, לדמיין עולמות אחרים אליהם ייתכן ולא נגיע, אולי גם לא נחיה בהם אבל זה נחמד לעצום עיניים, להקשיב למילים ולחשוב שאנחנו שם. הרי אלו המילים שמלוות אותנו לכל מקום, בנסיעה , בשיטוט חסר מטרה, במבט במראה, בהרהורים על זמן חולף.

כשאני כותב אני תמיד מדמיין את הנקודה בה אני רוצה שהשיר יתקיים, כמו במאי של סרט שמדמיין בראשו סצנה ואז הופך אותה מוחשית בסרט. ככה אני כותב בית ועוד בית, משפט ועוד משפט במטרה שהקורא יעצום עיניים ובאמת ידמיין שהוא שם. בלי קשר אם זה קרה לו או לא, סביר להניח שזה לא קרה לו, זה לא קרה לי בהכרח, אבל אני יכול לדמיין את זה, זו המטרה.

שירים בדומה לסיפורים הם סצנות של מילים. סיפור טוב לא מצריך דמיון מפותח, מספיק לעצום את העיניים ולגלות איך זה נראה. כמו שאתם יכולים לדמיין איפה אתם שומעים את השיר ואיך אתם הולכים איתו, ככה אתם צריכים לדמיין את המילים של השיר לכדי סצנה טובה.

לא כל שיר הוא סצנה, קל לראות שירים שאין בהם עלילה והם עדיין טובים, הרי לא כל שיר אמור לגרום לנו לחשוב, להרהר או לדמיין, אבל שיר טוב הוא כזה. אני מאמין שככה אמורים להיות שירים.

שנים אני כותב ולפעמים אני חוזר על המילים, כי הדמיון רחב ככל שיהיה הוא עדיין מוגבל במובן מסוים, חוזרים אל אותו מקום, אל בית הקפה, שדות התעופה, חדר קטן, מרפסת, ליד השולחן או במיטה. ותמיד בנסיעות. אם השירים גורמים לנו לרצות להיות משהו אחר, במקום אחר, אז נסיעות הן תמיד החלום האולטימטיבי.

נקודה אחרונה, שיר טוב הוא שיר שניתן לפרש , להסביר, שיר שמגלה לנו הרבה ומצד שני שומר על עצמו, לא ממהר לחשוף כל דבר. שיר שמכיל משפטים שגורמים לקורא או למאזין לחשוב , למה התכוון המשורר, תמיד יגרום לדמיון שלנו לעבוד שעות נוספות, והנה הוא עשה את שלו. כי זה המטרה של השיר.

 

אני מזמין אתכם לבקר כאן ניתן לקרוא שירים, סיפורים קצרים, פוסטים מהבלוג, להשאיר הודעות בפורום ועוד.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת לירון תמם

.