אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ראיות חושפות קניבליזם בקרב המתיישבים בצפון אמריקה במאה ה-17


גולגולת: ראיות חושפות קניבליזם בקרב המתיישבים בצפון אמריקה במאה ה-17
גולגולת: ראיות חושפות קניבליזם בקרב המתיישבים בצפון אמריקה במאה ה-17. 123rf stock photo

ראיות ארכיאולוגיות חושפות סיפור מזעזע של קניבליזם בקרב המתיישבים בצפון אמריקה במאה ה-17.

כולנו מכירים את ג'יימסטאון, וירג'יניה (המושבה האנגלית הראשונה בעולם החדש) מהסיפורים של פוקהונטס, אלא שעצמות אדם שנחשפו במזבלה באיזור שנה שעברה מעידות כי המתיישבים האמריקאים נאלצו להתדרדר לקניבליזם על מנת לשרוד את החורף הקשה של שנת 1609-10.

מדענים איתרו חתכים חריגים על העצמות שמלמדים על ביתור למטרות אכילה. העצמות (גולגלות ועצם שוק) בנות 400 שנה השתייכו ככל הנראה לנקבה כבת-14. אחד האנתרופולוגים שבחן את העצמות, העיד כי הן הכילו חתכים שמקורם בקילוף בשר. הסימנים מעידים גם כי הלשון ורקמות הפנים הוסרו, כנראה למטרות אכילה. הגולגולת הכילה חור של ניקוב ששימש לדעת המומחים להוצאת המוח ואכילתו.

מעט מאד ידוע על הקורבן פרט למינה וגילה. החוקרים שבדקו את העצמות משוכנעים כי היא הייתה אנגליה ולא אינדיאנית מקומית. בדיקות מקיפות מלמדות גם כי מצבה הבריאותי היה טוב. התזונה שלה התבססה על בשר – מה שמעיד על השתייכותה למעמד גבוה.

תקופת הרעב של המתיישבים בג'יימסטאון ידועה היטב ומתועדת בהיסטוריה של ארה"ב. המתיישבים נאנקו תחת מצור של האינדיאנים המקומיים כאשר הם סבלו ממחסור חמור של מזון לחורף. בסוף התקופה שרדו כחמישית מ-300 התושבים במושבה. ידוע כי הם אכלו את הסוסים והפרות ולאחר מכן את העכברים. היו אף כאלה שאכלו את סוליות העור של נעליהם. אולם עד לאחרונה, קניבליזם היה בגדר ספקולציה בלבד.

 

קניבליזם בין מתיישבי ג'יימסטאון

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.