אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפרעת דחק פוסט טראומטית


אביגיל אגלרוב's picture
הפרעת דחק פוסט טראומטית

הפרעת דחק פוסט טראומטית. 123 rf stockphotos

הפרעת דחק פוסט טראומטית, נמצאת בקרב מספר הפרעות נפשיות אשר מופעלות באמצעות אירוע חיצוני מטריד, בניגוד להפרעות פסיכיאטריות אחרות דוגמת דיכאון.

לאחר חוויה טראומטית, זוהי תופעה נורמאלית לחוש בהלה, עצב, חרדה וניתוק. אך אם המצב ממשיך ומוביל לתקיעה תוך תחושת סכנה וזיכרונות כואבים מתמידים, ייתכן כי מדובר בהפרעת דחק פוסט טראומטית. אדם הסובל מהפרעה זו מרגיש כאילו לעולם לא יוכל להתגבר על האירוע. אך באמצעות טיפול, תמיכה ופיתוח מיומנויות התמודדות חדשות, אדם עשוי להתגבר על התסמונת ולהמשיך הלאה בחייו.

אנשים רבים חווים אירועים טראומטיים אשר נעים בין תאונת דרכים או תאונת טיסה, לתקיפה מינית ואלימות במשפחה. חוויות אחרות כוללות טראומות הקשורות לאסונות טבע כגון רעידות אדמה או סופות קשות של מזג אוויר, אשר משפיעות על מספר רב של אנשים בו זמנית.

אירועים דרמטיים וטרגיים, דוגמת אסון ה-'11 בנובמבר' ומלחמות, זוכים לחשיפה תקשורתית נרחבת, אשר בגינה גם אנשים שלא היו מעורבים באופן ישיר באסון, עשויים להיות מושפעים ממנו. במילים אחרות, הפרעה פוסט טראומטית היא מצב שבו אדם "אינו מסוגל להפסיק לזכור."

לאורך הדורות, אנשים שהשתתפו באופן פעיל במלחמות, סובלים מתסמונת הקרויה 'הלם קרב', אשר בה החיילים ששבו לביתם, לא הצליחו להסתגל לחיים שלאחר המלחמה. למרות שכל מלחמה מביאה לתשומת לב מחודש לתסמונת זו, מקורה במלחמת וייאטנם.

פסיכיאטרים, פסיכולוגים ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, עשויים לנסות להבין את התגובה של אנשים לאירועים טראומתיים ולסייע להם להתאושש מהשפעת הטראומה.

למרות שההפרעה חייבת להיות מאובחנת באמצעות איש מקצוע מתחום בריאות הנפש, התסמינים של הפרעת דחק פוסט טראומטית מוגדרים בבירור. על מנת להיות מאובחן עם הפרעה זו, אדם צריך להיות במצב שבו הוא חושש לביטחונו או חייו, או שהוא חש פחד, חוסר אונים או אימה.

גרוע מכך, סביר יותר להניח שאדם יפתח הפרעה פוסט טראומטית בעקבות הטראומה, אשר תשפיע עליו בצורה חמורה עד שהוא אינו מסוגל לעבוד, סובל מבעיות במערכות יחסים ומתקשה בגידול ילדים.

מחקרים מצביעים על העובדה כי תסמונת פוסט טראומטית משנה את הביולוגיה של המוח. בדיקת MRI (הדמיית תהודה מגנטית), סורקת את השינויים המצביעים על זיכרונות אשר מאוחסנים במוח. הפרעת דחק פוסט טראומטית היא הלם סביבתי אשר משנה את המוח, והמדענים אינם יודעים אם המצב הפיך.

סיבות וגורמי סיכון

למרות שזה בלתי אפשרי לנבא איזה סוג אדם יהיה מועד לפיתוח תסמונת פוסט טראומטית בתגובה לטראומה, קיימים גורמי סיכון מסוימים אשר מגבירים את הפגיעות.

גורמי סיכון רבים סובבים סביב טיב האירוע הטראומטי עצמו. לאירועים טראומתיים קיים סיכוי גבוה יותר לגרום לתסמונת פוסט טראומטית כאשר הם כרוכים בסכנה ממשית לחיים או לביטחון האישי. ככל שהאיום קיצוני וממושך יותר, כך גדל הסיכון להתפתחות התסמונת בתגובה. פגיעה כזו מכוונת כלפי אדם אשר עבר אונס, תקיפה, עינוי, תאונה ואסונות אחרים. המידה שבה האירוע הטראומטי היה בלתי צפוי ובלתי נשלט משחקת משמעותית לגבי הסיכון לפתח את ההפרעה.

קבלת עזרה להפרעת דחק פוסט טראומטית

אם אדם חושד כי הוא סובל מהפרעת דחק פוסט טראומטית, חשוב לקבל עזרה באופן מיידי. ככל שאדם יתמודד מהר יותר עם ההפרעה, כך יוכל להתגבר עליה בקלות יותר. אדם אשר מסרב לקבל עזרה, צריך לזכור כי ההפרעה אינה סימן לחולשה, והדרך היחידה להתגבר עליה היא להתעמת עם האירוע וללמוד לקבל אותו כחלק מהעבר האישי. תהליך זה קל הרבה יותר עם הדרכה ותמיכה של מטפל או רופא מנוסה.

זה אך טבעי לרצות להימנע מזיכרונות ורגשות כואבים. אך אם אדם מנסה להקהות את עצמו ולדחוף את הזיכרונות ממנו והלאה, ההפרעה רק תחמיר. אדם אינו יכול לברוח לחלוטין מרגשותיו. הם מופיעים תחת לחץ בכל פעם בה נמצא בסביבה משהו שמזכיר את הטראומה. בסופו של דבר, ההפרעה מתישה ופוגע במערכות יחסים, ביכולת לפקד ובאיכות החיים.

ההבדל בין הפרעת דחק פוסט טראומטית לטראומה

האירועים הטראומטיים אשר מובילים להפרעת דחק פוסט טראומטית הם בדרך כלל כל כך מכריעים ומפחידים, עד שהם עלולים לשתק את האדם. בעקבות אירוע טראומטי, כמעט כל אדם חווה לפחות חלק מהתסמינים של ההפרעה.

כאשר תחושת הביטחון מתנפצת, זה נורמאלי להרגיש משוגע, מנותק או חרד. זה נפוץ לסבול מסיוטים ולהתקשות להימנע מהמחשבות על האירוע. אלו הן תגובות נורמאליות לאירועים חריגים.

לעומת זאת, עבור רוב האנשים, תסמינים אלו הם קצרי מועד, ועשויים להימשך מספר ימים ואף שבועות, עד שהם נעלמים בהדרגה. אך אם אדם סובל מהפרעת דחק פוסט טראומטית, התסמינים לא יקטנו, והאדם לא ישוב להרגיש טוב יותר. למעשה, הוא ירגיש גרוע יותר מידי יום.

מידע נוסף וטיפול: פוסט טראומה - מכון תל אביב לפסיכותרפיה

Comments

הידען הקטן's picture

יודע איך ההוא בתמונה מרגיש

האבן שלי יותר כבדה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.