אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם כדאי לצאת מהארון?


אביגיל אגלרוב's picture
האם כדאי לצאת מהארון?
האם כדאי לצאת מהארון? 123rf stock photo

היום, יותר מתמיד, הומוסקסואלים ולסביות יוצאים מהארון בפני משפחתם בגילאים צעירים. מגמה זו מצביעה על התקדמות חברתית. ממצאי מחקרים מראים כי להומוסקסואלים מוצהרים, יש יחסים טובים עם הוריהם, כמו גם בריאות נפשית טובה והערכה עצמית גבוהה, היכולה לחסן אותם מתחושות אובדניות, שימוש בסמים, והתנסות במין מסוכן.

צעירים אשר יוצאים מהארון בפני הוריהם ואינם חווים דחייה, מקבלים תחושת הקלה המסייעת להם לבסס את זהותם כהומוסקסואלים ולסביות, ויחסיהם עם משפחותיהם הפכו להיות קרובים וחזקים יותר מאי פעם.

יחד עם זאת, למרות כל היתרונות, לפעמים יציאה מהארון אינה רעיון טוב. למרות הראיות כי העולם מקבל בסובלנות הומוסקסואלים ולסביות, הורים עדיין עלולים לדחות את ילדיהם כשהם יוצאים מהארון, לגרשם מהבית ולהפסיק כל תמיכה כספית. חלקם אף מגיבים באלימות. הורים אחרים עשויים להרגיש כאילו ילדיהם מתו והם כבר אינם מכירים את האדם אותו גידלו מינקות. צעירים ומבוגרים אשר שוקלים לצאת מהארון עשויים לחוות קשיי הבנה והתמודדות עם התגובות האלה.

שיקולים לגבי יציאה מהארון

צעירים תלויים מבחינה כלכלית ופיזית בהוריהם. כאשר הם יוצאים מהארון, עליהם לקחת בחשבון את הסבירות שהוריהם יזרקו אותם מהבית או יסירו מהם כל תמיכה כספית, כולל תמכה בלימודים גבוהים. אם הסיכויים לכך חזקים, יתכן שיש לשקול את דחיית היציאה מהארון עד לאחר סיום הלימודים והשגת עצמאות כלכלית.

יש צעירים אשר לא יוכלו להתמודד מבחינה רגשית לתגובה רעה ליציאה שלהם מהארון*. אם אין חוסן נפשי מספיק על מנת להתמודד עם הצהרות ראשוניות דוגמת: "אתה יודע, עכשיו אתה הולך לגיהינום!" או "הייתי מעדיף לשמוע שאתה רוצח." כן, חלק מההורים אומרים דברים מטורפים כאלה מתוך ההלם הראשוני והדאגה, אך לעיתים קרובות הם אינם מתכוונים לכך ומתחרטים מאוחר יותר.

בעת היציאה מהארון

יש לבחור בזמן ומקום טוב. לא יתכן ש"הזמן המושלם" לא נמצא. כאשר נמצא הזמן, אין לאבד את העשתונות ולתת להזדמנות לחלוף. יחד עם זאת, אין לצאת מהארון בעיצומו של ויכוח או משבר משפחתי, על מנת שלא ייווצר הרושם לפיו היציאה מהארון הייתה על מנת לפגוע. כמו כן, אין לעשות זאת במהלך אירוע משפחתי חשוב דוגמת חתונה או חג.

בעת היציאה מהארון, על הצעיר ההומוסקסואל לומר להוריו שהוא אוהב אותם ושהוא מבקש מערכת יחסים קרובה, כנה ואוהבת עימם. אחרי הכול, זאת צריכה להיות מהות היציאה מהארון. עליו להבטיח להוריו שהוא מאושר ובריא.

הורים זקוקים לזמן על מנת להתמודד עם האשמה העצמית שלהם ועם דאגתם. זוהי טעות לצפות לתגובה חיובית מהירה. במקום זאת, יש לנסות לשכנע אותם לפנות אל הורים, משפחות וחברים של הומוסקסואלים ולסביות, לקבוצות תמיכה ולקריאה באינטרנט.

והכי חשוב

יש לחכות בסבלנות! יש סיכוי שהדברים ישתפרו עם הזמן. בינתיים, יש לשמור על אופטימיות ולשמוח על האומץ לקחת את הסיכונים הדרושים על מנת לחיות את החיים בכנות ובגילוי לב.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

יציאה מהארון

אין פה עניין של נכון או לא נכון אי אפשר לייעץ בטון כל כך כללי לגבי כולם, זה פשוט דבר שהוא אינדיבידואלי

השיקול העיקרי הוא היחס של החברה

יותר מדי הומופובים מסתובבים בינינו

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.