אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אוטובוס 92 / תיאטרון הסימטה


אוטובוס 92 / תיאטרון הסמטה

"אוטובוס 92" מחזה מקורי מאת המחזאי והתסריטאי חיים מרין ("אבא גנוב", "מתחת לאף", "מעורב ירושלמי", "הבולשת חוקרת") שנכתב בהשראת אירוע אמיתי, ומוצג דרך סיפור מסע מטלטל של חוקר משטרה, עוסק מתחת לפני השטח בלבה הגועשת של החברה הישראלית.

ההצגה בבימויה של מלכה מרין, שגם ערכה את המחזה, מועמדת לפרס קיפוד הזהב, תוצג בבכורה חגיגית ביום ראשון ה- 28.4.2013 (שעה 20:30), בתיאטרון הסימטה ביפו .

ההצגה מוצגת בכל הופעה לקהל של 50 איש בלבד.

 

עלילת המחזה: תל אביב. יורה מסתורי מתנקש בנוסעי האוטובוסים הנעים בעיר הגדולה. פקד גבי פישר, הסובל מפוסט טראומה ממלחמת לבנון מנסה לפענח מיהו היורה. הפרשה מעמידה במבחן את יציבותו הנפשית ומאלצת אותו, בעל כורחו, לחשבון נפש מעמיק. האם יצליח להתנער ולהתנקות ממטען הדעות הקדומות שלו עצמו? האם יזכה להארה ויגלה מי עומד מאחורי המעשים הנפשעים?

הצגה מתרחשת בו זמנית בשני מישורים. הראשון הוא ריאליסטי - עלילתי ומתאר מהלך של חקירה מוזרה, שלעתים נדמה כי הוא מוביל למבוי סתום ומתוך כך להתערערות מוחלטת של גיבורו. המישור השני והמקביל הוא הזייתי – סוריאליסטי המתאר את עולמו הפנימי המסויט, של גיבור המחזה פקד גבי פישר.

חמשת השחקנים שמגלמים את כל התפקידים, עיצוב הבמה והמוסיקה המקורית מסייעים לסיפור התיאטרוני לזרום בין שני המישורים, הריאליסטי והסוריאליסטי,  באופן הרמוני ומדויק.

מלכה מרין, יוצרת תיאטרון עצמאית ותיקה, (בין עבודותיה: "אשה מן האדמה" פסטיבל עכו, "ביער ביער" "היובל שלי" ת. תמונע, "הדנטיסט" הצגות שהועלו בפסטיבלים ברחבי העולם) ביימה את ההצגה וגם ערכה את המחזה, אומרת:  "דווקא בתקופה שהתיאטרון הישראלי  עוסק, לעניות דעתי, מעט מדי במציאות הפוליטית חברתית, חשוב לי להעלות הצגה שדרך הפריסמה של סיפור בלשי תעסוק בלבה הרוחשת מתחת לפני השטח של החברה הישראלית ומאיימת לקרעה לגזרים. המחזה שנולד בהשראת אירוע אמיתי והפליג רחוק למסגרת שונה בתכלית, נראה לי היום רלוונטי יותר מתמיד" .

חיים מרין , מחזאי "המחזה נכתב בהשראת אירוע אמיתי אך למרות הנושאים כבדי המשקל בהם הוא עוסק (דעות קדומות, גזענות, התפוררות הדמוקרטיה והסולידריות החברתית),  אני רואה בו בעיקר מחזה אישי, נוגע ללב ואני מקווה שגם מצחיק פה ושם".

מאת: חיים מרין | עריכה ובימוי: מלכה מרין | מוסיקה מקורית: בן שחם

עיצוב במה ותלבושות: יערה צדוק  | עיצוב תאורה: אינה מלקין, מישה צ'רנייבסקי         

שחקנים: תומר קופל, שיר שנער, רותם נחמני, ליבי טננבוים, אסף משה.

מקום הופעה: תיאטרון הסימטה ביפו  - רח' מזל דגים 8 יפו

הפקה במסגרת אי"ב – איגוד היוצרים העצמאים בתיאטרון

צילום סטילס: גיא יפה. שולח תמונה: מלי דור

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מלי דור

.