אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם גיל שישים הוא החמישים החדש?


אביגיל אגלרוב's picture
האם גיל שישים הוא החמישים החדש?

האם גיל שישים הוא החמישים החדש? 123rf stock photos

שינוי רדיקלי לגבי תפיסת ההזדקנות מגלה שאנשים רבים נחושים להיצמד לדברים ילדותיים במשך זמן רב ככל הניתן. היום אנשים אינם מזדקנים כמו הוריהם. מיתוס גיל העמידה מתחיל להתקלף. האנשים המעצבים את החברה היום, הם אנשים שנהנו פעם מ"אהבה חופשית", מוסיקת רוק ותרבות צרכנית. עכשיו הם מתלוננים על כך שהסקס "מבוזבז על הצעירים".

למעלה מרבע מהנשים הגרושות בבריטניה הן מעל גיל 45. נשים אלו הן דורסניות, גאות בגופן ובעלות קסם של ביטחון וניסיון. הן בררניות, מידי. אינן מחופשות לבטטות כורסה, אינן מגדלות כרס, ואינן מעשנות. יש להן ציפיות גבוהות מהחיים ורבות מהן אינן מחפשות נישואין.

אלא שבסופו של דבר כולם עוברים את קרוסלת הזקנה. עם חשבון בנק בעל משיכות יתר והעדר תכניות פנסיה, אנשים מבינים מהר מאוד שהם אינם רוצים לסיים כך את חייהם.

למרבה השמחה, יש גם יתרונות להזדקנות. הניסיון והעידון נרכש על ידי אנשים שחיו חיים מלאים, מעניינים ומרתקים. חוכמה ושנינות נמצאים בכל מקום. משפטים דוגמת 'חבל שלא ידעתי את זה כשהייתי בן 20', כבר אינם נשמעים לעיתים תכופות כל כך.

עבור מרבית האנשים, תהליך ההזדקנות מלווה במעט הכחשה. בין גילאי 50-60, אנשים מאמצים בתודעתם את תהליך ההזדקנות ותופסים את מקומם כחונכים ומדריכים לדור הצעיר. אלא שקודם יש להשתחרר מאחיזת הילד הפנימי, המכחיש בתוקף את דעיכת כוח החיים. משימה הרואית זו דורשת אבל על רוח הנעורים. רוב האנשים עוברים את השלב הזה בשנות הארבעים לחייהם, שלב בו הם מסתכלים אחורה על מנת לשחזר היבטים של החיים כדי להעמיק את החוויה הפנימית באמצעות בחינה עצמית מעמיקה. גיל ארבעים מאופיין בגירוש שדים ופינוי דרך למחזור הבא של החיים, המתחיל איפשהו סביב יום ההולדת החמישים.

גיל חמישים מסמן שינוי דרמטי בסדרי עדיפויות, וזריעת כיוונים חדשים. יש תחושה רעננה וקלילה יותר לגבי ההסתכלות קדימה ולא אחורה, אל אופק חדש שאינו ברור אך עדיין מרגש. משמעות המסע נצבעת בגוון אחר.

לוקח קצת זמן למצוא את הבסיס החדש, שבו דפוסים ישנים מהעבר כבר אינם מנהלים את העניינים. מוסר הלוט בין העולם הפיזי והעולם הרוחני. המשימה העיקרית היא לטפח את מה שמשמעותי בשלב זה של החיים, על מנת לאפשר את עיצוב הבחירות.

הזדקנות מוצלחת משולבת בהתרחבות הנפש ותחושת אושר מהחיים, בהיבטים רבים, היא משולבת עם בריאות נפשית, הנחשבת כחיונית להסתגלות חיובית כגון ראיה הבנה עצמית וראיה חיובית גדולות יותר, שגם מהוות חלק מהקריטריונים להזדקנות מוצלחת. תכונות אלו נרכשות רק בבגרות המאוחרת, הנחשבת לתקופת אובדן ואנרגיה פוחתת, העומדות בדרך הבריאות הנפשית המובילה להסתגלות.

תחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית של הזקנה עוסק היום במחקרים אודות הזדקנות מוצלחת. עדיין מדובר בתיאוריות של החוקרים על מנת להבין את הגורמים התורמים ליכולת המבוגר לשרוד, אלא שהמחקרים עוסקים גם בנושאים שהם מעבר לשאלת ההישרדות גרידא.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.