אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

Smart-tut סמרטוט מחפש משמעות באמנות


סדן הפקת אמנות's picture
אוצר התערוכה: 
שרה רז

  Smart-tut סמרטוט מחפש משמעות באמנות
Smart-tut סמרטוט מחפש משמעות באמנות שולחת תמונה: מיכל סדן

האם ויתרו האמנים על הסמכות באמנות, בהיותם סמרטוט לאוצרות?
אמני פתח תקוה מוכיחים  כי כל מצע הוא טוב לאמנות ה"קיימות"
הצעירים -מתמודדים עם סטריאוטיפים
הותיקים -רומנטיים  נוסטלגיים ופרקטים
והתוצאה :סמרטוט מצא משמעות!

Smart-tut סמרטוט מחפש משמעות באמנות - תערוכת קונספט חדשה
פתיחה חגיגית : יום  שלישי, 12.2.2013 שעה 20:00  גלריית "הציפור הכחולה", רח' רוטשילד 75 פתח תקוה

אוצרת : שרה רז

גלריה קטנה, בצלם של מוזיאונים, מציגה אמנות מקורית ייחודית של אמנים היוצרים במיוחד לתערוכת נושא. אתגרים רבים מציבה בפניהם, שרה רז, אוצרת התערוכות בגלריית "הציפור הכחולה".  היא מניעה את אמני פתח תקוה ליצירה בנושאים אקטואליים ומגוונים. הפעם נושאי הקיימות, איכות הסביבה והמחזור ייצרו פרויקט רב תחומי. אחרי תערוכת "הולכים ירוק", שיצאה מגבולות העיר והוצגה במקומות אחרים, האמנים שמעו הרצאות על שימור אורבאני, על אקו ארט מקומי ועולמי, יצאו לסיור לימודי בשריגים ליאון אצל שי זכאי הצלמת, ויצרו תערוכה קבוצתית בנושא המים. כעת קיבלו  האמנים מצע של סמרטוטי רצפה מהם יצרו עבודות בציור פיסול. מפעל עופרטקס בברקן, ממחזר פסולת טקסטיל ויוצר ממנה חוטים חדשים, טווה ואורג אותם מחדש תהליך מופלא שהעיניים רואות והמח אינו מבין הכיצד? חוויה מדהימה להכיר את האנשים בעלי החזון ובעלי יכולת טכנולוגית לעשייה שכזו. עופר תרם את הסמרטוטים וכל אמן קיבל את החומר המיוחד - אריג רך, בתול , בגודל מטר על 80 ס"מ. האמנים מצאו דרכים שונות כיצד ליצור את עבודותיהם בצבעים שונים, דבקים שונים, בחוט רקמה, בשימוש מלווה בבדים אחרים לאפליקציה, בשימוש בעץ ומתכת חרוזים וזכוכית .
האמנים הותיקים השתעשעו ביצירת פסלים הומוריסטיים כשהסמרט -תות מהווה השראה לחשיבה מתוחכמת. נוצרו יצירות בצבע - תמונות מרהיבות של נופים פרחים ודמויות . יצירות הקשורות בהערות והארות בנושא שימור כדור הארץ ומתחת ידם וכישרונותיהם נוצרו יצירות פרקטיות של תיקים, כריות, צעצועים, מתלים לחדרי ילדים.
בנוסף לחברי עמותת אמני פתח תקוה נוצר קשר עם תלמידי מגמת אמנות העיצוב בבית ספר הרב תחומי עמל א' בהדרכתו של עמי סרפוס. בהנחייתו התמודדו התלמידים עם סטריאוטיפים הקשורים לסמרטוט ולדימויים הנשיים והגבריים "שיוויון עכשיו" "עובדות בכביש" "אבולוציה" . בנוסף הועלה הרעיון של סמרטוט המנגב ומוחק זיכרונות. נושא שהניע אותם ליצור מספר עבודות קשות לצפייה.
גלריה כמו "הציפור הכחולה", מאפשרת לאמנים ליצור את האמנות המקורית, החוויתית, האסטטית, המובנת, ללא מתווה מעיק ודורש של סצנת האמנית העכשווית הדורשת לווי של מדריך צמוד המפרש את כוונותיו של האמן. הטרנד הבא באמנות  שניצניו נראים ובוקעים אט אט ,להאדיר את אותן גלריות בפריפריה , בדרך כלל עם מטען של נוסטלגיה במקום של אתרים מיוחדים כדוגמת הציפור הכחולה ,הנותנות מקום לאמנים ללא אמנות ה"נבוט" הקשוחה שמכוונת את האמנים להיות פרובוקטיביים לא מובנים ,אניגמאטיים.כאן אנו פוגשים בקהל שוחר אמנות שמגיע מכל רחבי הארץ לצפות באמנות שאינה זקוקה לפירושים.
עמותת אמני פתח תקוה ששמה לה למטרה לקדם אמנות ואמנים בעיר ומצליחה לעשות חיבור של גורמים שונים בקהילה: מהמערכת המוניציפאלית, התרבות והחינוך, בתי ספר  יסודיים ותיכוניים, בית ספר למוסיקה, סופרים, ומשוררים המלווים את העשייה באמנות פלסטית  ועל כך גאוותה.
נעילת התערוכה :12.3.2013
שעות פתיחת הגלריה:
שעות פתיחה:א , ג‘, ה‘ בין השעות 19:00-17:00 ב‘, ו‘ ושבת 13:00-11:00
* כל העבודות עשויות מאותם סמרטוטי רצפה בסיסים שנתרמו על ידי עופרטקס מפעל מיחזור  בברקן המייצר סמרטוטים

 

 

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת סדן הפקת אמנות

.