אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איך להגיע לגיל 124?


איך להגיע לגיל 124? אישה זקנה

איך להגיע לגיל 124? צילום: 123rf stock

הודעות על פטירתו של אדם הן לרוב עצובות. לא זו היתה התחושה שעלתה מהכתבות שפורסמו בהבלטה בתקשורת בישראל לפני כחודש, עת התבשרנו שהאישה הזקנה ביותר מאז ומעולם היא בעצם "שלנו", שמה מרים עמאש מג'סר א-זרקא, והיא הלכה לעולמה בגיל 124. אלא שמתברר שבעניין הזה של שיא של אורך חיים, האלופה הנוכחית, ז'אן לואיז קלמנט, יכולה להמשיך ולנוח על משכבה בשלום. מרים ככל הנראה לא תיקח מהצרפתיה שנפטרה את השיא הידוע של 122 שנה בלבד. הסיבה הינה שאינני המומחה היחיד שמטיל ספק בגילה הכה מופלג, ומכאן, שככל הנראה שיאה לא יוכר.

אלא שהתקשורת לא הסתפקה בידיעה על השיא המוטל בספק, אלא פרסמה בהרחבה גם עצות כיצד ניתן להגיע כמוה לגיל 124. עצות אלה יוחסו ישירות למנוחה, שהתגוררה בכפר השוכן בין חוף הים והכביש המהיר לחיפה. בתום 30 ימי האבל, חזרתי לעצותיה של מרים, כפי שפורסמו, בניסיון לבחון ולברור מבין עצותיה האישיות את אלה שהן גם בעלות תוקף מחקרי מוכר:

לדוגמא, נטען שמרים הציעה ללכת לישון בשעה מוקדמת ולפחות 7 שעות. ואכן, המחקר הרפואי ממליץ על בין 7 ועד 9 שעות שינה. יתרה מכך,  בכל בירור רפואי מקיף שנעשה בקרב זקנים תמיד תבחן גם איכות השינה בנוסף לאורכה.  אשר לעצותיה לשתות שמן זית או לאכול רק בערב, ניתן לציין בהכללה שבהחלט ניתן להצביע על קשר בין תזונה לבריאות. הקשר הזה נודע לעולם כבר לפני 80 שנה כאשר מקיי וקרוול הוכיחו שהרעבה מאריכה חיי מכרסמים, לפני למעלה מ 50 שנה כשפרופ' דנהם הציע לראשונה את "תאוריית הרדיקלים החופשיים" שמציעה סוגי מזון אנטי מחמצנים, היכולים לעכב את תהליך ההתחמצנות המתרחשת במיטוכונדריה שבתאי גופנו, ובוודאי בימינו, כשכבר ניתן להצביע באופן מחקרי מובהק על קשר ישיר בין תזונה לבין מניעה ודחיה של תחלואה כסרטן, סוכרת או לחץ דם.

דווקא אחת מעצותיה היותר ממוקדות של מרים, שהיתה היחידה שזכתה ליחס מזלזל, לפחות באחד מערוצי התקשורת המרכזיים, הינה בעלת תוקף של ממש. מרים האמינה שהיה קשר בין תפילותיה 5 פעמים ביום לבין גילה. מתברר שבעניין זה ישנו מחקר תומך. עובדה היא שאדם מבוגר המחליט לדוגמא להתפלל באופן סדיר בבית כנסת, עשוי לבסס לעצמו תהליך נפשי של הפחתת החרדות שלו מפני העתיד. ההליכה לבית הכנסת בהחלט עשויה להפוך לעיסוק שגרתי מוקפד, למפגש חברתי המונע תחושת בדידות ולמקום בו המבוגר כגישה זוכה מהסביבה ליחס עודף, המסייע לשיפור התחושה הכללית. נציין, שככל שתוחלת החיים תעלה יהפוך הדיכאון לאחד מגורמי התמותה העיקריים.  לפיכך, גם העצה המיוחסת למרים של "לחייך הרבה", יכולה להוות אינדיקציה למצב רוח החיובי הנדרש לחיים הארוכים.  יתרה מכך, מחקרים מראים שהפעלת שריר החיוך גורמת לשחרור כימיקלים במוח כגון אנדרופינים, היוצרים מצב רוח טוב יותר.

באופן כללי נראה שיש טעם לנסות ולהבין מדוע באזורים מסוימים אנשים חיים יותר באופן ממוצע, אולם הרבה פחות מידע אפשר לקחת בדיעבד של מי שבאופן אישי חצה את גיל המאה. הסיבה לכך שהסיכוי לחציית גיל המאה באוכלוסייה המערבית הינו ביחס של 1 ל 10,000, ותלוי כמעט לחלוטין במטען הגנטי – ומעט מאד בגורמי הסביבה. אותם יחידי סגולה הם בעיקר כאלה שנולדו למשפחות של מאריכי ימים ובעלי סממנים גנטיים מובהקים. זו כנראה הסיבה שרק הם מצליחים לשמר גנים הנחשבים ל"שומרי סף" מפני תהליכי ההזדקנות התאית (Senescence).  קבוצה ייחודית זו מצטיינת בחיים בריאים ובעיקר בירידה קוגניטיבית מתונה, בממוצע עד לשמונת החודשים האחרונים לחייהם הארוכים. עם זאת, בשנים האחרונות הרפואה והביוטכנולוגיה הצליחו להרחיק את התחלואה והתמותה של חלק מתתי האוכלוסייה לעבר סביבות גיל התשעים. לכן אנחנו מתחילים יותר ויותר לראות בני מאה מסוג חדש – כאלה שלמרות מבנה גנטי פחות איתן, אך כיון שעסקו בשימור בריאותם ובהישרדות פעילה – הצליחו אף הם  לחצות את גיל המאה. לפיכך, אותם אנשים הרוצים לחצות גם הם את גיל המאה חייבים  להשקיע מאמץ עקבי החל מסביבות גיל חמישים ברפואת מניעה, שתדחה את הופעת המחלות הכרוניות, לאחר מכן בגילוי מוקדם ככל הניתן של המחלות, במטרה להאט את השפעתן, ולאפשר להם להישאר פעילים וחיוניים. בנוסף, אנשים מבוגרים חייבים בזיקנה לחזק את מצבם הנפשי. את זה ניתן לעשות באמצעות חיי חברה, קביעת מטרות לטווח ארוך ובמידת הצורך אף בטיפול תרופתי נגד דיכאון. מניתוח החתך הסוציו אקונומי של אנשים שחצו את גיל מאה בעת הנוכחית ברור שגם למצבם הכלכלי ישנה השלכה ישירה על תוחלת החיים.

בשנים הקרובות ממש נהיה עדים להתפתחויות טכנולוגיות רפואיות ופריצות דרך מחקריות בתחומים כמו תאי גזע, הבנת מנגנון ההתקצרות הטלומרית בקצוות הגנים שלנו, החלת יישומי הננו טכנולוגיה במערכת הדם שלנו ויצירת קשר מוח מחשב. בנוסף, ובעיקר למי שידו תהיה משגת, תחול התקדמות ברפואה הממוקדת אישית, שתנבע מפיצוח והבנה טובה יותר של הקוד הגנטי שלנו. לדוגמא, יתרחש מעבר מפרמקולוגיה (חקר ופיתוח תרופות) המספקת את אותן תרופות לכלל האוכלוסייה לדיאגנוסיטיקה על ידי מחשוב ולפרמקוגנטיקה אישית. שינויים אלה יגבירו את הסיכויים של רבים  מאתנו לחצות את גיל המאה. מתמונתה בעיתון של המנוחה אני ממליץ בחום לאמץ את מבנה גופה הצנום של מרים, שסייע לה להמשיך ולהיות פעילה, ופחות את עצותיה כפי שפורסמו ובנוסח של "כדאי ללכת לישון מוקדם" או "לשתות בבוקר שמן זית". בהצלחה.

Comments

תחום מרתק

האם שווה לחיות עד גיל כה מבוגר ולא להנות ממנו?

www.mentallica.co.il

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יעקב בן שאול

.