אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

משפחה מודרנית ביום המשפחה


נאוה עינבר's picture

יום המשפחה או יום האם מצוין בישראל בתאריך העברי ל' בשבט שהוא התאריך שבו נפטרה הנרייטה סאלד אשר הקימה את ההסתדרות הציונית הדסה וכונתה "אם הילדים". בשנות השמונים הוחלט בישראל לשנות את שמו של "יום האם" ל"יום המשפחה" במטרה להדגיש את הקשר בין כל בני המשפחה, ביום זה מקובל לתת מתנות לאמא, לשני ההורים ולאחים, כגון כרטיסי ברכה, פרחים, או עבודות יד שהילדים מכינים בגנים ובבתי הספר.  השנה יצויין יום המשפחה ביום ראשון ה - 10 בפברואר 2013. לקראת יום זה מסבירה ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי ומרצה באוניברסיטת בר – אילן אודות השינויים במשפחה המודרנית ומעניקה מספר טיפים משפחתיים:

 • אמא אבא שני ילדים וכלב היו עד לפני שני עשורים המבנה הנורמטיבי של משפחה ממוצעת. במקרים חריגים היו משפחות של הורים גרושים ואף משפחות של פרק ב'. כיום מבנה זה של זוג הורים (אמא ואבא), וילדים הופך להיות יותר ויותר מיוחד. הפכנו למוטציה משפחתית המכילה וריאציות שונות של משפחה: הורים חד מיניים, הורות משותפת ללא נישואין, חד הורות דרך בנק הזרע, משפחות אומנה, ועוד.
   
 • כבר בגני הילדים מספרות הגננות לילדים ביום המשפחה כי אין אחידות במבנה במשפחה וכי לכל ילד יש את המשפחה המיוחדת שלו. הגדרת המשפחה הפכה להיות מאוד גמישה ולכל סוג ישנה לגיטימציה חברתית אם כי לא דתית.
   
 • בימים הקרובים נחגוג בארץ את יום המשפחה השנתי ובו לכל אחד מבני המשפחה יש הזדמנות להכיר, להודות ולהעריך את המשפחה המיוחדת שלו. למרות זאת ישנם ילדים אשר מתקשים לקבל את המבנה המיוחד של משפחתם. מטופלת שלי המתגוררת באחד המושבים במרכז הארץ מספרת שהילדה שלה היא היחידה בגן אשר הגיעה לעולם דרך הפריית בנק הזרע. היא מגיעה ליום המשפחה ללא אבא, וביחס לשאר ילדי הגן, האם וגם הילדה מתקשות להרגיש בנח עם המצב.
   
 • אמא אחרת המתגוררת בדרום העיר מספרת על הקושי של ביתה בת ה-8 להתמודד עם העובדה שהאם נפרדה מהאב לפני שנה ומאז האם חיה עם בת זוג. הקושי לא בבית אלא מול שאלות של חברותיה לכיתה של הילדה הצעירה.
   
 • יום המשפחה מהווה הזדמנות נהדרת להורים לשוחח עם ילדיהם על אורח החיים ועל המבנה המשפחתי שלהם. זהו זמן שבו ישנה עצירה של מרתון החיים והכרה בקיים. במקרה בו הילד אינו מרגיש ככל ילדי קבוצתו בגן או בבית הספר:

  יש לשוחח עם הילד על הרב גוניות הקיימת כיום במושג "משפחה". לחזק את הילד על כך שלמרות שהוא רואה עצמו חריג הוא ילד עם חריגה חיובית.

 • חשוב לעזור לילד לראות את יתרונות המשפחה הפרטית שלו. לעודד את הילד לבטא את מה שקשה לו בנושא.
 • אני ממליצה להפגיש את הילד עם משפחות המצויות במבנה דומה ולחשוב ביחד על מה יקל על הילד בתחושותיו והוא בר ביצוע מבחינה מעשית על ידי ההורים.
 • כדאי תמיד לבלות יותר יחד כדי להדגיש את ההנאה שבלהיות חלק ממשפחה.
 • יום משפחה שמח ומאושר.

לעיצות וטיפים משפחתיים מומלץ להצטרף לעמוד הפייסבוק של ד"ר סוזי קגן בלינק הבא:

שם מחבר: 
סוזי קגן
משרד יחסי ציבור שולח: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נאוה עינבר

.