אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מה שנמצא בתת מודע, כנראה שזה המקום שלו


אביגיל אגלרוב's picture
מה שנמצא בתת מודע, כנראה שזה המקום שלו
מה שנמצא בתת מודע, כנראה שזה המקום שלו. 123RF Stock Photo

רבים מהאנשים מבלים זמן רב בבחירה לחיות מחדש את העבר. דפוס פעולה זה אינו מכוון. אנשים מתורגלים במשך שנים "לחפש את שורש הבעיה". נאמר להם גם שאם לא "יחזרו ויתמודדו עם העבר", לא יוכלו להתמודד עם ההווה. אבל העובדה הידועה היא כי יש תחומים אפלים בתוך המודע, שהם אלו שגורמים להתנהגות בהווה.

התמקדות בהווה מביאה להישגים גדולים יותר מחיטוטים במאורעות העבר. אין זה אומר שאסור ללמוד מהניסיון, אלא שיש לסמוך על המשאב המדהים הזה המכונה תודעה. אדם צריך להאמין שיש לו את היכולת למיין ולנצל את הלקחים והטעויות שנעשו בעבר, מבלי לנתח כל אחד מהם.

רוב האנשים יסכימו שהמוח מורכב מהמודע ומתת המודע. אסכולות שונות משתמשות בשמות שונים לרמות אלה של תודעה, אלא שהפונקציה שלהם היא די דומה בדרך כלל, ולא משנה באיזו אסכולה מאמינים.

המוח המודע הוא מקום שבו תהליכי חשיבה מתקיימים בפועל, ומובילים להתבוננות, ניתוח ומיון המידע. הוא מאפשר לפונקציות החיים להתקיים ללא מחשבה או דאגה. חלק זה של המוח מפקח על כל תפקודי הגוף ומחבר את האדם ישירות לכוח החיים שזורם בכל הדברים.

התת מודע מאחסן ברמה הבסיסית את כל הזיכרונות והמידע שנעשה בכל החושים. הוא מאחזר מידע ומשאבים שהמוח המודע צריך לנתח ולהעביר דרך קבלת החלטות ונקיטת פעולות ותהליכים. הוא בעצם פועל כ"מערכת הפעלה" עליה מסתמך המוח המודע על מנת לתפקד ביעילות.

במשך הזמן, אדם מקבל הבנה קלה לגבי איך המודע עובד, והוא מתחיל להסתכל על הידע הזה כעל כוח ומאמין שהוא מסוגל לכוון אותו, אבל כאן האירוניה. ברגע שיש לאדם מחשבה על מודע, היא הופכת באותו רגע לחלק מהתודעה שלו.

אם בכל פעם בה אדם ירצה לדבר, הוא יצטרך לחזור דרך הזיכרונות שלו, על מנת לבדוק ולהחליט על סמך המידע המאוחסן אצלו, איך לדבר, הוא לעולם לא יוציא מילה. הוא יצטרך לחשוב על הדרך בה הוא יצר את המילה הזאת בעבר, למה התכוון בדיוק, ומה הקשר בו הוא משתמש על מנת לשנות את המשמעות.

המודע עובר את כל האפשרויות וההסתברויות, ואלף משתנים נוספים, בעוד התת המודע עושה זאת בשבריר שנייה. החשיבה לפיה ניתן לשלוט לחלוטין במוח המודע היא מגוחכת. הכוח שמגיע על ידי הבנת התפקיד שהמודע משחק בחיים ובהחלטות, עוזר לאדם לבצע החלטה מודעת על מנת לסייע לו לגשת אל המשאבים הטובים ביותר האפשריים.

הרבה אנשים כבר נתפסו בתודעת "הטיפול" שיעזור להם "לחזור" על מנת "למצוא את שורש הבעיה", ובכל זאת, כל המורים הגדולים, החל מישו ובודהה ועד לגנדי וסוקרטס, הביאו את אותו מסר אוניברסאלי, לפיו לאדם יש את הכוח להיות מי שהוא בוחר להיות. לכל אחד יש את כוח החיים היצירתי הזורם דרכו.

המודע והעל מודע הם חלקים עיקריים של כוח החיים היצירתי. אנשים צריכים להפסיק להסתכל על העבר, כי במציאות, כל העבר הוא זיכרון, ולזיכרון הזה יש רק תפיסה אחת. קיימת אפשרות שתפיסת הזיכרון אינה מדויקת, או לפחות חסרת ערך תבונתי לגבי ההווה, וניתן לראות היום את הדברים דרך תפיסה אחרת.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

תגובה למה שנמצא בתת מודע

המודל של המודע ושל תת מודע מקובל על אחדים ונשללאצל אחרים.מה שמפריע לי במאמר הוא ההפיסקה הרומנטית שלכל אדם הכוח להיות מי שהוא בוחר.הלוואי. אנחנו קודם כל יצורים ביולוגיים הכפופים להכתבות הגנטיות של המטען הגנטי שלנו. מראש אין לנו אופציית בחירה.לגנטיקה שלנו מתווספים חינוך חוויות תנאי הסביבה גורמים היכולים במידה מסויימת לאזן את הדטרמיניזם הביולוגי נטו שנכפה עלינו אבל גם זאת בתחום מוגבל:היכולת לנסות לאתר את היכולות והנטיות הספציפיים שלנו ןלנסות לממשם. אין לנו הלוכסוס להיות מה שאנו בוחרים

הזיכרון

הזיכרון העברי הנו רב ממדי וזוכר את גלגולינו הקודמים כדי להיות מה שאנו ושנתפתח קדימה ולא נלך אחורה באבולוציה שלנו. בגלל יכולתנו המוגבלת לנצל רק כ 4%-5% מהמוח שלנו, ברובו מאוחסן לטובת התת-מודע על מנת לשומרנו שלא נתחרפן מהיקף הידע והמידע העצום המאוכסנים בו.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.