אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

צמחי מרפא ברפואה סינית


אביגיל אגלרוב's picture
צמחי מרפא ברפואה סינית
צמחי מרפא ברפואה סינית. רשיון חופשי

הרפואה הסינית היא חלק ממערכת גדולה הנקראת ריפוי מסורתי, היא כוללת גם דיקור, עיסוי, תזונה ופעילות גופנית, והיא מהווה שיטה פופולארית של טיפול במחלות פיזיות ונפשיות.

העקרונות הבסיסיים של הרפואה הסינית המסורתית, שונים מאוד מרעיונות מערביים מסורתיים על בריאות, מחלה ותפקוד הגוף.

צמחי מרפא סיניים נקבעו על מנת לנרמל אנרגיה לא מאוזנת, הפועלת במרידיאנים בלתי נראים בגוף. מחקרים מראים שתרופות סיניות צמחיות הצליחו בטיפול במגוון הפרעות, כגון הפרעות גניקולוגיות ובמיוחד בהפרעות מערכת העיכול.

יין ויאנג

הסינים הקדמונים הציעו שכל דבר חי שמתקיים על ידי איזון של שני כוחות מנוגדים של אנרגיה, הנקראים יין ויאנג, מהווים יחד את מהות החיים, או צ'י – סוג של אנרגיה הזורמת בגוף דרך ערוצים בלתי נראים הנקראים מרדיאנים.

חמשת האלמנטים

פילוסופיית הרפואה הסינית מציעה דרך חיים לפיה מכלול איברי הגוף מורכבים מחמשת האלמנטים: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ.

עשבי התיבול מסווגים בדומה לחמשת הטעמים: מתוק, מלוח, מר, חריף וחמוץ, התואמים את חמשת האלמנטים, לדוגמה, שכן העור הוא אלמנט מתכת, המתאים לטיפול בעשב חריף.

תרופות סיניות עשויות בעיקר מצמחים, אך רקיחתן כוללת מינרלים או מוצרים מן החי. הם יכולים להיות ארוזים כמו אבקות, משחות, קרמים או טבליות, בהתאם לצמח והשימוש המיועד שלו.

לעשבי תיבול שונים יש מאפיינים שונים והם יכולים לאזן חלקים מסוימים בגוף. מרשם עשב או תערובת של עשבי תיבול מסוימים ניתנים על פי אבחנת המטפל, שצריך לקחת בחשבון את מצבו של היין והיאנג של המטופל, והגורמים המסדירים את האיברים שנפגעו.

דרכי טיפול

המטפל מייעץ לבצע שינויים ספציפיים בתזונה, כגון הימנעות ממזונות מתובלים או אלכוהול. ביצוע שינויים תזונתיים חשוב לתהליך הריפוי. גם דיקור עשוי לשמש לטיפול בצ'י משובש.

צמחי מרפא יכולים לפעול על הגוף באותה עוצמה כמו תרופות, ויש להתייחס אליהם באותה הזהירות והכבוד. הם יכולים להיות רעילים כשהם נצרכים במינונים גבוהים, ואחרים יכולים לגרום לתגובות אלרגיות. יש לוודא שהמטפל מוסמך באופן מלא לרשום תרופות צמחיות, ואין לנטוש את הטיפול התרופתי הקבוע או לשנות את המינון ללא ידיעת ואישור הרופא.

תוספי צמחים לחרדה

לצמחי מרפא יש נטייה מובנית לתפקד כתרופות להפרעות נפשיות. הטעם והארומה שלהם מושלמים כמרקחת לתרופות אלטרנטיביות היוצרות השפעה חיובית המרגיעה את הנפש, ובכך, מבטלים תחושות של חרדה.

כל צמחי המרפא והשורשים אינם מהווים תרופות, למרות שיש להם מאפייני הרגעה והקניית תחושת שמחה.

תרופות צמחיות לילדים צריך לקחת רק בהתייעצות עם הרופא. בדומה לכך, אימהות מניקות ונשים בהריון צריכות להימנע מצריכת עשבי מרפא, אלא אם כן קיבלו את אישור הרופא.

צמחי מרפא הם עתיקים כמו הגבעות, הנהרות והאוקיינוסים, והם ימשיכו לצמוח לנצח נצחים, כאשר הטבע משמש להם מקום מגורים. המסקנה היא, כי בטבע יש תרופה לכל דבר, והאדם צריך להתקרב לטבע.

פעילות בטבע יכולה להועיל לשם התמודדות עם חרדה באמצעות משחקים בחוץ, טיול בשבילים בטבע, עיסוק בצפרות, מחנאות וגינון. צריך רק להושיט יד ולקבל את התרופה במפתן הבית.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.