אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סיגל מגן / בין מראות השקיעה - בין סערות הנפש


יהודית מליק שירן's picture

ספרה של סיגל מגן " בֵּין מַרְאוֹת הַשְּׁקִיעָה ",שירים,  הוצאה עצמית, הוא ספר המלווה בצילומים מרהיבים. איך נולד ספר כזה המתאר שלב אחר שלב מסע פנימי מתוך התבוננות של למידה? בין שקיעות מסתתרות בסערות הנפש גוברת הכמיהה לחמלה ותמיכה.

השקיעות אינן פיזיות בעיקרן אלא שקיעות נפשיות המעידות על שבר פתאומי בחיי הדוברת הלומדת להתבונן מחדש בתחנות חייה. הלמידה הממוקדת היא צורך להבין את הקורות אותה בהווה. יש בשירים הקשבה לקולות פנימיים שפורצים מתוכה, מזמינים אותה ללכת לצדם ואיתם, מאירים לה את הדרך בתובנות של חכמה.

"אַךְ הָרֶגֶל שֶׁלִּי, הַמְּחַפֶּשֶׂת מַגָּע / יַצִּיב אֲמִתִּי וְנָכוֹן,/ נִתְקֶלֶת בְּבוֹר, מְקַבֶּלֶת מַכָּה /וּמְאַבֶּדֶת תְּחוּשַׁת בִּטָּחוֹן". כל טיפוס בסולם הצמיחה הדמיוני מעורר בתוכה דילמות רגשיות המלוות את דרכה.  הַאֻמְנָם נְכוֹנָה הַדֶּרֶךְ? מי יציע מזור? מי יוכל להרגיע? איך אוכל לרפא את סדקי הכאב? השאלות הנשאלות מתוכה מעידות על רצון להתגבר על המצוקה שפוקדת אותה. הסערות מתפזרות מן הפנים אל החוץ. כמיהה לעוגן שלו ושקט, ליציבות ולביטחון אופיינית לסערות הנפש הפוקדות אותה בשלבי הצמיחה בתהליך הריפוי האישי " מִתּוֹךְ מַה שֶּׁאָבַד לִי לָעַד./ מִתּוֹךְ הֶחָזָק שֶׁנֶּחְלַשׁ וְנִרְעַד/ מִתּוֹךְ הַתְּחוּשׁוֹת שֶׁל אָבְדָן וּכְאֵב/אֲנִי מְבַקֶּשֶׁת מָזוֹר אֶל הַלֵּב."

אגדה אינדיאנית של שבט המאיה מתארת את הדרך כמסע אל מראת הנפש. אדם החפץ לבדוק את מעשיו מתבודד בתוך עצמו ובוחן את אורחות חייו. בין מראות הנפש והיקום נולדות זריחות ושקיעות המקבילות למחזוריות החיים והמוות על פי הקבלה היהודית. במקום שיש פרידה והקשר מסתיים נולדת התקווה ובעקבותיה באות האהבה והאמונה.

סולם הצמיחה הוא השינוי שנולד מהכוח לצמוח ולהצמיח כוחות עידוד וחסן לאחרים: " רֶגַע לִפְנֵי שֶׁתּוּכְלִי שׁוּב לִפְסֹעַ /עַל קַרְקַע בּוֹטַחַת, שְׁלֵוָה, יַצִּיבָה./ הַשְׁקִיטִי, בִּתִּי, בִּטְנֵךְ הַגּוֹעֶשֶׁת/ בְּקֶסֶם חִבּוּק מְלֵא אַהֲבָה. "

ספר מומלץ ליועצים, אנשי חינוך ומטפלים. ספר הנותן כוח להתמודד עם מצוקות פיזיות ורגשיות המלמדות שאחרי ההתמודדות מהסוג הזה, אפשר לגדול ולהתפתח, לשנות ולהשתנות, לצמוח ולהצמיח אנשים אחרים.

*ניתן לרכוש אצל המשוררת.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יהודית מליק שירן

.