אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מה מייחד את הקינסיולוגיה?


המילה קינסיולוגיה פרושה "תורת התנועה". מונח זה מתאר גם שיטת ריפוי ברפואה המשלימה שבה משתמשים בבדיקות שריר (כביופידבק) כדי לזהות מהם הגורמים לחוסר איזון בגוף ולטפל בהם כדי להשיב את האיזון ולהקל על הסימפטומים.

גישת הקינסיולוגיה בוחנת "תגובות לחץ בלתי-פתורות" אצל האדם ומספקת שיטות שנועדו לסייע לתהליך הריפוי הטבעי של הגוף.

כיצד התפתחה הקינסיולוגיה

קינסיולוגיה יישומית פותחה ע"י דר' גודהרט, כירופרקט במקצוע, שגילה ב-1964 כי טונוס השריר מעיד על חסימות הקיימות בגוף. בהמשך חוברו בדיקות השריר לתיאוריה של הרפואה הסינית העתיקה העוסקת באנרגיית הצ'י, על ידי דר' ג'ון פ. תאי, שהיה גם הוא מראשוני הקינסיולוגים.

 כיצד פועלת הקינסיולוגיה

מערכת העצבים האנושית מתוכננת לווסת את עצמה ולהסתגל לשינויים. כאשר קיים קושי להסתגל לשינוי, השרירים משקפים את המתח הקיים במערכת העצבים המרכזית. הקינסיולוג יכול לאמוד את תגובת השריר למתח באמצעות בדיקת השריר.

הדרך הקלה ביותר  להבין את התהליך היא לחשוב על המסרים העוברים בין המוח לגוף כעל לולאת משוב. כאשר המוח מסתגל לשינויים במערכות השרירים, השרירים שולחים מסרים המתריעים בפני המוח על כך שהתרחשו שינויים.

בדיקות השריר עשויות להעיד על מגוון רחב של גורמים אפשריים לחוסרי האיזון המשפיעים על רווחתו הכוללת (פיזית, רגשית, מנטלית ורוחנית) של אדם.

הקינסיולוג עובד עם מגוון ענק של נושאים בריאותיים

מטרת הטיפול בשיטת הקינסיולוגיה היא לעורר את אנרגיית הגוף להשתמש במשאבי הריפוי הלא מנוצלים שלו. הקינסיולוגיה מיישמת את הטיפול ברמות שונות. הקינסיולוגי מחפש לאתר מספר רב של חוסרי איזון עדינים הקיימים בבסיס הבעיות הפיזיות, המנטליות והרגשיות. הקינסיולוג יכול לסייע בטיפול במגוון רחב של נושאים בריאותיים, למשל:

מתח נפשי

ליקויים שריריים

ליקויים עצביים

חוסרים בתזונה

בעיות רגשיות

קשיי למידה וקשיי התנהגות

תהליך הטיפול בקינסיולוגיה

 במפגש הראשון הקינסיולוג מתעד את ההיסטוריה האישית והרפואית הרלבנטית. המפגש עצמו נערך בלבוש מלא כשהמטופל יושב, שוכב או עומד. בכל מפגש נעשה שימוש בבדיקות השריר המבטיחות כי הטיפול יותאם לאדם ולאופי הבעיה. 

ארגז הכלים הטיפולי כולל מגוון טכניקות ושיטות  טיפוליות בהתאם להכשרת המטפל. בין השיטות המיושמות: תרגילי תנועה או מעבר על ערוציה אנרגיה ועיסוי נקודות אקופרסורה ונקודות לימפטיות.טכניקות לשחרור מתח, דמיון מודרך, קלפי השלכה. תמציות צמחים, המלצות תזונה, ועוד.

בדיקות השריר מאפשרות למטופל לראות ולחוות בעצמו את השינויים המתחוללים במהלך המפגש הטיפולי.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת סמדר אפרת

.