אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רחלי טאובר - על מזבחות ואנשים - תערוכה


רחלי טאובר - על מזבחות ואנשים - תערוכה
רחלי טאובר - על מזבחות ואנשים - תערוכה. שולח תמונה: קריסטל שמשון

 

Rachel Tauber: Altars and People

גלריה אפרת, פתיחה: יום ה' 10.1.2013, בשעה 20:00

תערוכתה של הפסלת רחלי טאובר 'על מזבחות ואנשים', בה תציג כ-20 פסלים שנוצרו על ידה במהלך השנים האחרונות, תיפתח בגלריה אפרת, ביום ה'  10.1.2013, בשעה 20:00 ותוצג עד ה- 31.1.2013. 

"סדרת פסלי האבן "מזבחות" שלפניכם, הינה בעצם סדרת פורטרטים סמויים של אנשים מסביבתי הקרובה, אלו שנתנו לי הצצה אל ליבם. במקום לחקור דיוקנאות ודרכם להבין איך נראה הלב שלהם- בחרתי להציג את ה"לב" עצמו, ולתת לצופה להבין איך נראה האדם שזהו ליבו... בכל "מזבח-לב" שכזה בא לידי ביטוי ערך או רגש אחר, תכונה או שאיפה, חלום וענווה. וכל מזבח מתייחס לשאלות קיומיות הנוגעות במהותו של האדם". כותבת רחלי טאובר על עבודותיה.

"שם התערוכה, 'מזבחות ואנשים', נשמע כעוד חוליה במסכת העקידות וכסיפור הידוע והמוכר של קורבן אינסופי, אך רחלי טאובר מצליחה לגעת בנושא  מנקודת מוצא שונה ומפתיעה. נקודת המבט הנשית הייחודית שלה מרככת בעזרת אזמל הסתתים את קרנותיו החדות של המזבח ואת הקו הישר והחד של הריבוע הנדרש, ובאופן מטאפורי מפקיעה את המקום הקשה והנוקב ממושג המזבח ומבקשת ליצוק בו פרשנות מחודשת, המחזירה את המזבח אל הפן המתמקד בשורש קר"ב הטמון במלה קרבן". כותבת על עבודותיה נעה לאה כהן, דוקטורנטית לאמנות.

"טאובר יוצרת מזבחות אישיים (רובם 20X20 ס"מ) בקנה מידה מינימליסטי, כמו היו מאפשרים לצופה  לחבקם, לשאתם ולערסלם, כאילו היו תינוקות בפני עצמם ולא הסד שעל גביו הם מוקרבים. בכך היא פורטת את הסיפור האנושי של המזבחות, הנראים בתחילה כקופסאות חתומות, הטומנות בחובן סודות של עוצמה וקדושה אמורפיים, אל מקום קונקרטי שבו הצופה יכול להיפגש איתם. דרכם יכול הצופה להתמודד כפשוטו, ולהתמודד מלשון מידה, עם האידיאולוגיות הגבוהות המיוצגות במזבח באמצעות הצורה הגיאומטרית והאידיאית של הריבוע.

עשרים הפסלים שמציגה טאובר בתערוכה  יוצרים וריאציות עכשוויות של המושג מזבח, שנולדו מתוך בירור הסוגיה במסורת העתיקה. כצעד ראשון מבקשת טאובר להתחקות אחר מהלך ה'התמזבחות': מאבן אחת מקודשת הנמצאת על אם הדרך ועד בניית מזבח הזהב בבית המקדש".  מוסיפה לאה כהן, במאמרה.

בתוך פסלי המזבחות שלה  ניתן למצוא גם משמעויות נוספות העולות ומבצבצות מעבודותיה. טאובר לא חוששת מלשלב 'מלאכות נשיות' מובהקות ביצירתה 'מלאכות היד' המופיעות בתוך הפסלים מתייחסות דרך דימוי או טקסטורה אל תחומי מלאכות היד הכוללים: רקמה, סריגה, תפירה וכד'. תחום זה מופיע למשל בפסל 'חנוכת המזבח', בו ניתן לראות דימוי של פרוכת משובצת אבני חן, או בפסל 'פני המזבח', שבו יש פרגמנט של מפית קרושה (טכניקת סריגה במסרגה אחת).

גם עבודות המטבח באות לידי ביטוי בתערוכה. בתוך הפסלים ניתן לקרוא גם התייחסות דרך דימוי או טקסטורה אל תחומי המטבח, הכוללים: בישול, קילוף, חיתוך ואפייה. כך למשל בפסל 'מזבח העולה', ישנו דימוי של קלמנטינה מקולפת. ובפסל 'מקום המזבח', בחרה האמנית בטקסטורה של תפוח אדמה מבושל ומקולף. פסל 'מזבח אדמה', מעוצב כמו פרלין שוקולד, ואילו 'שער המזבח' מכיל רמיזה ל 'עולם העוגיות'.

"השפה המינימליסטית של טאובר עוקבת אחרי שפתו של ברנקוזי בנאמנותו לחומר, משאירה בחלקה את חספוס האבן ואינה זקוקה לחומרים נוספים או לצבע. הדבר מסביר את בחירתה האמנותית המוקפדת באבן שיש הבאה מהרי חברון, אבן ישראלית טיפוסית, המסמלת חיבור מתבקש בין הכאן ועכשיו לבין עבר מפואר. טאובר מוסיפה אל האבן את הסמליות הארכיאולוגית הישראלית והמקומית, כאישה מאמינה, שהייתה תלמידת המחלקה לתולדות האמנות באוניברסיטה העברית וכבת שכונת הר נוף בירושלים, אשר ילדותה חשופה הייתה לממצאים עתיקים: מערכות קבורה, שער בתוך שער מרובע, מחצבות עתיקות, אבן ראשה הרודיאנית מקושטת בפרח, סימני סיתות או לוחות משחק החרוטים בסלע, המשמשים עדות לעולם תרבותי קדום" .

"מזבחות ואנשים" תורמת את קולה הייחודי והנשי בקרב קבוצת אמנים עכשוויים היוצרים מנקודת מבט אורתודוקסית ומבטאים תפיסות חדשות בפיסול, הבוחנות את הקשר למקום מנקודת מוצא המעוגנת במסורת"...

"רחלי טאובר חוברת לאמנים אלו בשקפה ציפייה גלומה לחיבור פנימי אמיתי בין מסורת העבר לבין החיים העכשוויים, בניסיון להבין ולחוש בחומר את פסגת השאיפות של העם היהודי שטרם מומשה". מסכמת נעה לאה כהן את מאמרה.

רחלי טאובר – קיצור תולדות חיים

             תושבת אלעד, נשואה+5  

1997-1993  סיימה בהצטיינות B.Ed. בתנ"ך ויהדות במכללה לבנות, ירושלים.

1996-1993  סיימה מגמת אמנות במכללת אמונה, ירושלים

1999-1998  לימודי השלמה לתואר שני בתולדות האמנות, האוניברסיטה  העברית, ירושלים

2003-1999  לימודי פיסול, בבית ספר לפיסול "בסיס"

תערוכות

1996  תערוכה קבוצתית של סיום פרויקטים בגלריית תיאטרון ירושלים

2001  תחרות מדליה אמנותית לציון מאה שנה להולדתו של אברהם שלונסקי

2002  תערוכה קבוצתית בנושא "הכינור", גלריית בסיס עין ורד

2003  תחרות עיצוב מגן "הצל ליבו של ילד"

2005  תערוכה קבוצתית לרגל 200 שנה להולדתו של ה.כ. אנדרסן, מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב.

2007  תערוכה קבוצתית בגלריה "Medialia" בניו יורק בנושא "Peace"

2009-2012  "על מזבחות ואנשים", כ-20 פסלי אבן לתערוכת יחיד בהכנה

יצירות מוצגות

1996  תמונת שמן במוזיאון "וולפסון" ליודאיקה, היכל שלמה, ירושלים

1997  פיסול קיר (בגודל 3.30 מ' x 2.00 מ') בקרמיקה, בית אבות "נווה יער", ירושלים

2004  אנדרטת אבן "העיגול של חוני" (בקוטר 3.30 מטר) בפארק העירוני, אלעד

פרסים

2002  פרס שלישי ופרס מיוחד בתחרות הבינלאומית ה-2 למדליה אמנותית

2005  ציון לשבח בתחרות הבינלאומית ה-3 למדליה אמנותית

 

התערוכה תוצג בגלריה אפרת, רח' גורדון 21, תל אביב, טל': 03-5237624, בין התאריכים: 10.1.2013-31.1.2013

מועדי התצוגה:

ימים ב', ה': 11.00- 13.00, 17.00- 19.00.

ימים ג', ד': 17.00-19.00.  יום ו': 10.30- 12.00.

תגיות נושא: 
גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.