אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טאי צ'י כטיפול בתנועה


אביגיל אגלרוב's picture
טאי צ'י כטיפול בתנועה
טאי צ'י

טאי צ'י הפך בשנים האחרונות להיות אבן דרך בתרבות הסינית עד כדי כך להחשב "אוצר לאומי" של סין. הפופולריות הגוברת שלו כצורה של פעילות גופנית ברחבי העולם המערבי הופכת את הטאי צ'י לנכס צאן ברזל בתרבות העולם ולא רק של סין.

קצת על מקורות הטאי צ'י

מקורות  האי צ'י קצת לוטים במסתורין ואגדות. קשה להגדיר  נקודה זמן מדוייקת מדויקת שבו הטאי צ'י התחיל.

ניתן לייחס את מקורותיו  לבודהידהרמה (שנקרא טא מו בסין), בודהידהרמה  היה נזיר בודהיסטי יליד הודו  שנסע לסין במאה ה -5 או 6. האגדה מספרת על בודהידהרמה  שצפה כיצד הנזירים במנזר שאולין מזניחים את גופם בשל יותר מדי מדיטציה רוחנית ולא עושים די פעילות גופנית. לצורך זה הוא לימד אותם סדרה של תרגילים הנקראים "התרגילים החיצוניים".

חוקרים אחרים יצביעו על חווא טו, רופא סיני המומחה בטכניקות דיקור סיני וטיפול בעשבי טיפול בתקופת שלוש הממלכות (המאה השלישית לספירה). חווא טו יצר סדרת תרגילים הקרויים "תנועות חמשת החיות ,או "השתובבות (משחק) חמשת החיות ". חווא טו דגל כי פעילות גופנית היא חיונית לבריאות טובה ואריכות ימים. משחק חמש החיות (טיגריס, צבי, דוב, קוף וציפור)מתבסס בעיקר על תנועה זורמת וטבעית. ניתן לראות את סדרת התרגילים שך חווא טו כמבשרים על התנועות של טאי צ'י צ'ואן.

מוח, גוף ונפש

במחקר שנערך בשנת 2003, הציגו חוקרים אמריקאים את הממצאים המעניינים לפיהם תרגול תנועות של טאי צ'י, מהווה תרפיה המשפרת את איכות החיים והיכולת התפקודית, כתוספת לטיפול סטנדרטי בחולים בעלי אי ספיקת לב כרונית.

טאי צ'י (גם קורי לעיתים טאי צ'י צ'ואן)  מתואר לעתים קרובות כשילוב של יוגה ומדיטציה והוא מורכב מסדרת תנועות זורמות, מבוצע באיטיות, בשקט, באלגנטיות ועם תנועות חלקות. אחת המטרות של טאי צ'י היא לבנות רגיעה ושלווה אצל האדם, תוך התמקדות בביצוע המדויק של תרגילים אלה.

טאי צ'י מסייע להגברת פעילות גופנית ושיפור יכולת תרגול עצמית יעילה. למעשה, הוא ניתן לביצוע כמעט בכל מקום, ואינו דורש ציוד מיוחד.

מטפלים בתנועה מדיטטיבית בחרו את הטאי צ'י כחלק מתכנית פעילות גופנית בקרב חולים בעלי אי ספיקת לב, ומיקדו את הטיפול בהליכון או אופני כושר.

לאחרונה, זכה הטאי צ'י לפופולאריות רבה ויתרונותיו נודעו בעולם. הטאי צ'י, שהגיע מסין, הצליח בקידום איזון וזריזות בקרב האוכלוסייה המבוגרת. עכשיו מוצאים החוקרים כי טאי צ'י יכול להוות יתרונות גדולים יותר מאשר שמירה על איזון הגוף ומניעת נפילות בקרב קשישים. הוא גם עשוי לעכב את איבוד בריחת הסידן בקרב נשים לאחר גיל המעבר.

הטיפול בתנועה דרך הטאי צ'י, יעיל להפחתת לחצים. הוא פותח במקור כדרך להגנה עצמית, והתפתח לשיטת טיפול בתנועה גופנית המשמשת היום למגוון רחב של מצבים בריאותיים.

אנשים שעוברים טיפול בתנועה דרך טאי צ'י, מדווחים על בריאות טובה יותר, אנרגיה מוגברת ויכולת לבצע מטלות יומיומיות בסיסיות בקלות.

על פי המחקרים האחרונים, מצביעים החוקרים על העובדה כי אנשים שסובלים מכאבים כרוניים שאינם ניתנים לטיפול, כגון כאבים הקשורים בטיפולי סרטן, טרשת נפוצה ומחלות אחרות, חווים פחות כאב בעקבות הטיפולים בתנועה שהם עוברים, וההשקפה החיוביות יותר שהם מפתחים לגבי החיים. הם גם משתמשים בהרבה פחות משככי כאבים.

מטפלים בתנועה מסבירים כי כאשר כאב כרוני משתלט על הגוף, אנשים יכולים לנוע פחות. הטיפולים בתנועה עוזרים להם להירגע, למתוח ולחזק את הגוף, ובעצם לסלק את הכאב.

הטיפול בתנועה מסייע גם לנשימה, אשר ממוזערת במצבי כאב. כתוצאה מכך, מערכת העצבים נרגעת, ודרך הטיפול בתנועה משתחרר ומצטמצם הלחץ. תנועות הטיפול מפחיתות את הדלקות והרגישות לכאב.

תרגול הטאי צ'י מדגיש את הזרימה האינסופית של התנועה, ושם דגש גדול על השחרור והרכות אשר מתוכן צומחת עוצמה מתפרצת. תוך כדי התרגול, שואף המטפל בתנועה לאפשר ביטוי תנועתי מוגבר לאנרגיה הפנימית, על מנת להשיב למטופל את בריאותו.

טאי צ'י עשוי להיות אופציית טיפול יעילה עבור חולים הסובלים מסחרחורות והפרעות באיזון. חולים הסובלים מהפרעות שיווי משקל, חווים לעתים קרובות חוסר תיאום ברגליים, קשיי הליכה בקו ישר ומתקשים לבאופן כללי לשמור על איזון הגוף. המאבק היום יומי של חולים אלו לאזן את עצמם ללא הרף יכול לעתים קרובות לגרום לכאבי שרירים ומפרקים. תסמינים נפוצים כוללים גם תחושת סחרחורת וספינינג.

מטופלים שהתאמנו בטאי צ'י דיווחו על שיפור בשיווי המשקל. חוקרים משערים שהטכניקה עשויה להיות יעילה משום שטאי צ'י מקדם תיאום באמצעות הרפיה של השרירים לעומת כיווץ  שרירים.

כאשר חולה סובל מהפרעת שיווי משקל, המוח שלו נאלץ להתמודד עם אותות שאינם מתואמים, שגורמים לו להתבלבל. על ידי שינוי המיקום בתנועה מתמדת של הגוף, כפי שנעשה בטאי צ'י, המוח מופצץ בגירויים בעלי קליטה טובה שיכול לעקוף את האותות "הרעים". זו הסיבה ההופכת את הטאי צ'י לאפקטיבי.

רוב התרגול של טאי צ'י נעשה על ידי העברת משקל הגוף ואיזונו, כך הוא עשוי להשפיע על המנגנונים הפיסיים בגוף הגורמים לאיזון.

הרפואה הסינית מצביעה על הקשר האחיד בין הגוף והנפש כמכלול של תופעות אנרגטיות, נפשיות ופיזיות. חסימה גופנית בזרימה אנרגטית או חסימה המביאה לחוסר איזון בתנועת האברים, הינה מצב שכאשר הוא מתקיים לאורך זמן, מביא למחלות.

השימוש ביתרונות הרפואה הסינית כדרך לטיפול בתנועה, מביא את הגוף למצב איזון מחודש.

 

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.