אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אדמה רוח ואש - תערוכה


סדן הפקת אמנות's picture
אוצר התערוכה: 
איילת אמוראי בירן

אדמה רוח ואש - תערוכה
אדמה רוח ואש - תערוכה. תמר איתן. שולח תמונה: מיכל סדן

EARTH, WIND  &  FIRE  אדמה רוח ואש

 

פתיחה חגיגית:יום חמישי,  6.2.2014 בשעה : 19:00

בתיאטרון גבעתיים, רח' דוד רמז 40

אוצרת: איילת אמוראי בירן

אדמה רוח ואש היא להקה אמריקנית שפעלה בשנות ה – 70 ונחשבת לאחת המצליחות במאה ה20 שם הלהקה נוצר בהשראת המפה האסטרולוגית של מוריס וייס, המתופף שייסד אותה, שכללה מרכיבים של אדמה רוח ואש.

בחרנו להתמקד בתערוכה זו בפרשנות האישית של כל אחד מהאמנים היוצר בסגנון מיוחד לו לשלושת האלמנטים הללו, לאחד מהם או לכמה מהם ביחד, כאשר יסוד המים, הוא נוכח-נעדר ונמצא בעקיפין ולעתים בגלוי בחלק מהיצירות.

כבר היוונים הקדמונים אמרו כי העולם מושתת על ארבעה אלמנטים: אש, אויר, מים ואדמה. למעשה בכל תופעת טבע, כל חפץ או ארוע , אנו מוצאים אחד מן היסודות או שילוב של כמה מהם. תורות רוחניות בכל התרבויות מאז ועד היום פיתחו נושא זה והתייחסו אליו.

יסוד האש מסמל את עקרון היצירה, הפעולה, העשייה, הצמיחה והגדילה. האש היא אקטיבית, יוזמת, מתלהבת, שמחה, יצירתית, חמה, אנרגטית, בעלת מרץ וחיות. האש מתפרצת,מהירה, נעה ממקום למקום בלי יכולת לצפות מראש. היא יכולה לחמם או לשרוף והאנרגיה שלה בלתי ניתנת לריסון.

יסוד האדמה מסמל את החומר ואת היכולת ליצור ולהגשים במציאות, בחומר. הוא קשור לתכונות של התמדה, יציבות, פרקטיות, אחריות, קביעות, מיסוד. יסוד האדמה הוא הגוף הפיסי, החומר המוצק, אוכל, הישרדות פיסית, קריירה, רכוש וכסף. האוויר מסמל את עקרון החשיבה והתקשורת – שכל, מנטליות, אנטיליגנציה, החלטות, הגיון, סקרנות רכישת ידע והפצתו.  המים הם עולם הרגשות המשתנים בקביעות ואין בהם יציבות, יכולים להיות שקטים או סוערים, עמוקים או רדודים, צלולים או עכורים.  עולם  הרגש, חסר הגיון ושיטה עקביים ועובד בצורה אינטואיטיבית ואסוציאטיבית. לכל יסוד סוגי איכויות , מאפיינים ודימויים משלו: יסוד האדמה נחשב לכבד וחסר תנועה, יסוד האויר נחשב לקל ואילו יסוד האש נחשב לאנרגטי ובעל תנועה.

התערוכה, שבה משתתפים אמנים עכשוויים ממדיות שונות(קרן איזיקסון, תמר איתן, ענת בלקינד, גילה טננבאום-הדר,ריקי יעקובוביץ,שרית לפיד, איתמר מגורי-כהן, חנן מזל, קלרה קרנציה, תובל רבינא,שושנה רימון,מרדכי (מוטי) שגיב.(מביאה  את הפרשנות האישית של כל אמן מהזוית המיוחדת לו לנושא היסודות: אדמה רוח ואש, לאחד מהם או לכמה ביחד. בסמוך ליצירות של כל אמן ניתן לקרוא על יצירותיו בהקשר לאחד או יותר מהיסודות אליהם בחר להתייחס ביצירותיו.

 בצילום מציגים הצלמים: שושנה רימון, ענת בלקינד ותובל רבינא, נופים המביעים את תחושת האויר והאדמה ומקצת מגווני האש בצילומי השקיעה. איתמר מגורי-כהן, בקולאז'ים של גוף האדם מתייחס ליסודות האדמה שבגוף ולאש היוקדת בתנועה ואילו קרן איזיקסון  בסדרה על ברזי כיבוי מתזכרת אותנו שהאש יכולה גם להוות סיכון וצריך לשמור עליה מתונה .

שלושת הפסלים המציגים את יצירותיהם בתערוכה בחומרים השונים עוסקים כפשוטו ביסוד החומר, האדמה: שרית לפיד מציגה פיסול בזכוכית, תמר איתן פיסול בחומר וגילה טננבאום-הדר מציגה עבודות קיר בקרמיקה.

בציור מציג מרדכי (מוטי )שגיא ציורי מדבר בהם הוא חוקר לעומק את נושא האדמה  בעבודות על נייר, ריקי יעקובוביץ’ בסדרה על עולם המחול מביאה לנו מניחוחות האש והתשוקה, חנן מזל מציג עבודות מופשטות על בד  שבהם הדומיננטיות היא ליסודות הרוח והמים וקלרה קרנציה מציגה דיוקנאות, אקריליק על בד , החושפות את האש והתשוקה הפנימיים.

איילת אמוראי-בירן , אוצרת התערוכה, פברואר 2014

הגלריה העליונה של תיאטרון גבעתיים, רח' רמז 40,

פתוח מידי יום בין10.00 – 17.00 יום שישי:12:30-10:00 ובשעות המופעים.

נעילת התערוכה:1.3.2014

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת סדן הפקת אמנות

.