אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפרעות חרדה - נורמלי?


אביגיל אגלרוב's picture
הפרעות חרדה - נורמלי?
הפרעות חרדה - נורמלי?. אילוסטרציה.

זה נורמאלי להרגיש חרדה כאשר ניצבים מול מצב מאתגר, דוגמת ראיון עבודה, מבחן, בליינד דייט או עימות עם חבר. אבל אם הדאגות והפחדים חודרים לחיי היומיום ומתערבים בהם, יתכן שמדובר בהפרעת חרדה.

קיימים מספר סוגים שונים של הפרעות חרדה, לצד טיפולים יעילים בהם. בשורה האחרונה, ניתן לקחת בחזרה את השליטה על החיים.

הבנת הפרעות חרדה

חרדה היא התגובה הטבעית של הגוף לאותות של סכנה. היא מהווה אזעקה אוטומטית שבאה לידי ביטוי כאשר האדם מרגיש מאוים.

למעשה חרדה אינה תמיד דבר רע. היא יכולה לסייע לאדם להישאר ערני וממוקד, לדרבן אותו לפעולה, ולהניע אותו לפתור בעיות. אבל כאשר החרדה הופכת להיות קבועה או מכרעת, כאשר היא פוגעת במערכות היחסים והפעילויות שלו, היא מפסיקה להיות פונקציונאלית. במצב זה נחצה הקו הדק מחרדה נורמאלית, והיא הופכת להיות הפרעת חרדה.

סימנים ותסמינים

הפרעות חרדה הם תנאים שאינם נלווים ואינם מהווים הפרעה יחידה. התסמינים שלהם שונים מאוד מאדם לאדם. אדם אחד עלול לסבול מהתקפי חרדה אינטנסיביים ללא אזהרה, ואדם אחר מקבל בהלה מהמחשבה על השתתפותו במסיבה, ויש אדם שיכול להתמודד עם פחד משתק מנהיגה, או לסבול ממחשבות בלתי נשלטות ופולשניות, ולחיות במצב מתמיד של מתח, ודאגה מכל דבר.

למרות תסמיניהן השונים, לכל הפרעות החרדה, קיים סימפטום אחד מרכזי. פחד מתמשך או חמור, או דאגה במצבים שבהם רוב האנשים לא היו מרגישים מאוימים.

החרדה היא יותר מאשר תחושה בלבד. היא כרוכה במגוון רחב של סימפטומים גופניים רבים. אדם הסובל מחרדה טועה לעתים קרובות ומחשיב אותה למחלה רפואית. הוא מבקר אצל רופאים רבים ופונה לבתי חולים לפני שמתברר לו שמדובר בהפרעת חרדה.

הקשר בין תסמיני חרדה ודיכאון

אנשים רבים הסובלים מהפרעות חרדה, סובלים גם מדיכאון בשלב מסוים. חרדה ודיכאון נובעים מאותה רמת פגיעות ביולוגית, מה שעשוי להסביר למה הם לעיתים כל כך קרובות מופיעים יחד. דיכאון גורם לחרדה, ולהיפך. חשוב לפנות לטיפול בשני המצבים.

התקפי חרדה הם מקרים של פאניקה או פחד עזים. הם מתרחשים בדרך כלל בפתאומיות וללא אזהרה, ממש כמו רעם ביום בהיר.

החרדה תוקפת בדרך כלל בתוך עשר דקות, ונמשכת לא יותר משלושים דקות. אבל בזמן קצר זה, חומרת ההתקף יכולה להיות כל כך עוצמתית, עד שהאדם מרגיש כאילו הוא עומד למות או לאבד שליטה לחלוטין. הסימפטומים הגופניים של התקפי חרדה מגיעים בעוצמה כל כך מפחידה, שאנשים רבים מאמינים שהם לוקים בהתקף לב. משעובר ההתקף, האדם עלול להיות מודאג שהתקף נוסף מתקרב.

סוגים של הפרעות חרדה

קיימים שישה סוגים של עיקריים של הפרעות חרדה. לכל אחד מהם יש את פרופיל הסימפטום המובהק שלהם: הפרעת חרדה כללית, הפרעה אובססיבית כפייתית, הפרעת פאניקה, פוביה, הפרעת דחק פוסט טראומטי והפרעת חרדה חברתית.

טיפול בחרדה

אנשים הסובלים מהפרעת חרדה ונשארים ללא טיפול בחרדה, לעתים קרובות סובלים גם מהפרעות נפשיות אחרות כגון דיכאון, ויש להם נטייה גדולה יותר לשימוש באלכוהול וסמים אחרים. היחסים שלהם עם בני משפחה, חברים ועמיתים לעבודה  עלולים להיות מתוחים ןבנוסף ביצועי העבודה שלהם עלולים לרדת.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

קבוצות חרדה חברתית

למעוניינים: קבוצות חרדה חברתית. חפשו בגוגל קבוצת חרדה חברתית. או בכתובת:
https://sites.google.com/site/sastag/
או
http://www.stillwaters.co.il

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.